Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Re: Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:26 pm

Devir kelimesinin tefsrlerde yeri vardır alimler sizinde değiniz gibi Ayrıca kitapta insanların evreni anlaması için örnekler veriliyor ama kusura bakmayın bu bilgiler yanlış ve tutarsız ise kutsallığını yitirir. 6 gün yani onun 6devir olduğunun bilinmesi için ve evren hakkında yanılgıya düşülmemesi için bunu açıklık getirmişlerdir

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:26 pm

Ve benim de getirdiğim gibi buda evrenin anlaşılması konusunda kuranda herhangi bir zıtlık olmadığını gösterir sayg.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Mar 05, 2016 10:31 pm

Cylenxarasamonos yazdı:Ve benim de getirdiğim gibi buda evrenin anlaşılması konusunda kuranda herhangi bir zıtlık olmadığını gösterir sayg.

Özetle , bilim ne diyorsa kuran'da da ona zıtlık olmasın diye tesfirler ile milleti kandırırız. Olay bundan ibaret.

Yavaş yavaş evrime de el attı bazı islamcılar. Yakında bizden daha çok savunacaklar. O zamanda yalancı , dangalak , bilimi ve Kuran'ı anlamayan biz olacağız.

Neyse , uzatmanın anlamı yok gibi.Sizin ile pek bir yol katedemiyoruz. Saygılar
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:35 pm

Hyr gerekli açıklamayı yaptığıma inanıyorum bir önceki mesajlarımda açıklamam var ve insanlardan lütfen diikatli bir şekilde okunmasını istiyorum.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:37 pm

Hayır bir yanılgı içindesininiz kuran alimleri bu gün/devir olayını açıklamıştır Allahın günden kastı devirlerdir ki insanlar yanlış öğrenip kurandan ve
bilimden ayrı düşmesinler

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:49 pm

..........
En son Cylenxarasamonos tarafından Cmt Mar 05, 2016 10:58 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:56 pm

İslam iman dinidir. Ve bunun yanındada kuran bir çok bilimsel konuya değinmiştir ve bunları farklı konularda tartıştık ve gereki açıklamayı yaptım.
hz aliden bir örnek buyrun: "Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz gibi vardır.

Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok.

Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin, hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz.

Ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa, senin hâlin nice olur? diye sordu.

Adam, biraz durdu, düşündü ve sonra: "Vallahi, her iki durumda da siz kârdasınız, ahiret varsa vay bizim hâlimize! Yolunu öğret, ben de müslüman olacağım," dedi ve müslüman oldu.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Mar 06, 2016 12:00 am

Cylenxarasamonos yazdı:İslam iman dinidir. Ve bunun yanındada kuran bir çok bilimsel konuya değinmiştir ve bunları farklı konularda tartıştık ve gereki açıklamayı yaptım.
hz aliden bir örnek buyrun: "Evet, ölümden sonra dirilmek, hesaba çekilmek, cennete veya cehenneme girmek, ya senin dediğin gibi yoktur; ya da bizim dediğimiz gibi vardır.

Önce senin dediğinin doğru olduğunu düşünelim. Ölümden sonra ahiret hayatı yoksa, seninle biz aynı durumdayız. Sana da yok bize de yok.

Bu arada bizim Yüce Allah için kıldığımız namazların, yaptığımız ibadetlerin, hayır ve iyiliklerin, güzel ahlakın, verdiğimiz zekat ve sadakaların bize bir zararı olmaz.

Ama, ya ahiret varsa, bizim dediğimiz doğru çıkarsa, senin hâlin nice olur? diye sordu.

Adam, biraz durdu, düşündü ve sonra: "Vallahi, her iki durumda da siz kârdasınız, ahiret varsa vay bizim hâlimize! Yolunu öğret, ben de müslüman olacağım," dedi ve müslüman oldu.

Ya varsa diye korkarak inanacak değilim. Ben düşüncelerimde samimiyim. Samimi olmayan sizsiniz. Korkuyla iman ediyorsunuz. Allah'a gerçekten inandığınızdan değil.

Samimi olacağınız zaman tartışmaya devam ederiz.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Pzr Mar 06, 2016 12:16 am

hector yazdı:
hector yazdı:
Cylenxarasamonos yazdı:İslam iman dinidir. Ve bunun yanındada kuran bir çok bilimsel konuya değinmiştir ve bunları farklı konularda tartıştık ve gereki açıklamayı yaptım.

Ya varsa diye korkarak inanacak değilim. Ben düşüncelerimde samimiyim. Samimi olmayan sizsiniz. Korkuyla iman ediyorsunuz. Allah'a gerçekten inandığınızdan değil.

İmanda samimi olmak esastır. Korkarak iman etmek samimi değildir.

Siz karşınıza misal bir dinozor çıksa ondan korkmucakmısınız ve allahIn büyüklüğünü ve sizi cezanlandırmasını düşünün bu haliyle korkarsınız.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Pzr Mar 06, 2016 12:24 am

Evet sonuna kadar insan haklarına ve bilime önem verdiğinizi görüyorum bende bunlara önem veren bir insanım ve müslüman haliyle cennete gidicem ve siz bilime ve insan haklarına önem vermeye devam edin herzaman yanınnızdayın aslında tartıştığımız konu çok basit yalnızca kelime i şehadet getirerek müslüman olup yine bunları savunmanızda bir sakınca yokki iman ettim demeniz yeterli olucak bende bir müslüman olarak alkol içiyorum fazla derine nmeden diğer günahları işliyorum ama tövbe kapısı açık ve allahın affının olduğu bir çok ayet var ben hayatımda hiçcihad etmemiş el kesmemiş bir Müslümanım ama öldüğümde cennete gidicem.. sizin içinde bunu diliyorum ve cennetin varlığına bir delil getirirsem ölüm dür peki cennet cehennem yoksa neden ölüyoruz ve dünyada iylik etmek ve kötülük etmek kavramları vardır sizde iyiinsanlarsınız insan haklarını savunan ve bilime önem veren ve zaten ayetele sabittir iyiler kesinkes cennetedir. sadece yapmanız gereken iman ettim demenizdir ki allah bilimle uğraşan müslüman kullarını yakmıyor farkındaysanız.

Artık gerekli açıklamayı yaptım daha fazla tartışmayacagım. Dostoyevskinin dediğimi herkesin yolu ayrı hepinize teşekkür ederim. Bu da benim forumdaki son mesajım.
En son Cylenxarasamonos tarafından Pzr Mar 06, 2016 12:32 am tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

“Dinsiz Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir