Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Re: Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:35 pm

Örnek getirmiştim tekrar getiriyorum İslam imparatorluğu olan Osmanlı döneminin Bilimde lider idi ve ne zaman islamdan kopmalar başladı bkz lale devri o zaman bilim ve astronomiye olan araştırmalar azaldı sekse şaraba düşkünlük artınca Allahtan biz ceza olarak yıkıldı unutmayın tarih tekerrürden ibrattir.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:38 pm

Ve bütün islam ülkelirnde bilim öğretilen/öğrenilen kuruluşlar ilkokull lise , üüiversite liseler bulunmaktadır ve burda müslümanlar okutulmaktadır ve siz İslam ülkelerine geri kalmış diyorsunuz aslında cahil Müslümandan kastınız islamı yanlış yorumlayan alim ve bazı kesimlerdir geneli için bunu söylemeniz oldukça yanlıştır.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:39 pm

Devir tefsiratlar farklı olabilir anlamda oynama olmaz benim baktığım kaynakta devir gün kelimesi vardı.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:45 pm

İslam da bilimin olmadığından bahsediyorsunuz lakin islamda bilim vardır bizzat bir ayette yıldızların yerlerine yemin ederimki (eğer bilirseniz)
eğer bilirseniz sözünde alah onu araştırmamızı söylüyorki buda karadeliklere takamül ediyor. müslüman ülkeler allahın dediğini yapmadığı için bugün astromonide diğer ülkelerden geri kalmıştır bu ayetle anlıyoruzki kuran kesinlikle doğrudur. ve allahın varlığını buradan çözüyoruz değiniğiniz islam ülkelerinin geri kalması konusuna burda açıklık getirdim ve gördüğünüz gibi kuran 1400 yıl önceden biim emrediyor.... ve karadelikleri gayrimüslim bilim araştırmacıları bulmuştur. işte müslüman ülkelerin geri kalmasının sebeblerinden bir örnek cevabınızı bekliyorum. ..............

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:48 pm

41/FUSSİLET-9: Ahmet Tekin(41/FUSSİLET-9: 'Siz, yeri iki günde, iki devirde yaratanı inkâr edip, bile bile Allah’a eşler, ortaklar mı koşuyorsunuz? O âlemlerin, bütün varlıkların Rabbidir.' de.)

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:51 pm

hector yazdı:
Cylenxarasamonos yazdı:Bilim hakkında araştırmalar yapmak kişisel
Bir konudur müslümanlar hakkında bir bütünleme yapıp bilimden haberleri yok demeniz yanlıştır ben bir müslüman olarak bilime önem veriyorum ve işte kuranin müslümanlara gök ve jeolojik ve diğer bilimler hakkında araştırmalar yapıp ilerlemesinin istediği bir ayet ve kuran da bir çok ayette düşünmekten bahseder buda
Kuranin bilime bakışını ortaya kor işte o ayet şüphesiz sizin rabbiniz gökleri ve yeri 6
Devir günde yaratan sonra arşa istiva eden işleri evirip çeviren allahtir onun izni olmadiktan sonra size kimse sefahat edemez işte rabbiniz olan allah odur öyleyse ona kulluk edin yinede öğüt alıp dusinmicekmisiniz

Fussilet suresi 9'unca ayette "devir" diye bir kelime yok diye biliyorum. Yanlış biliyorsam ve siz doğrusunu bildiğinizi iddia ediyorsanız buyrun sizi dinliyoruz.Aydınlatın bizi.
Devir olarak çevirisini yaptığınız kelime yevm kelimesidir.Ve anlamın "gün"dür. Yevmiye kelimesinin kökenidir.
1. kul : de, söyle
2. e : mi
3. inne-kum : muhakkak ki siz, gerçekten siz
4. le : elbette, mutlaka, gerçekten
5. tekfurûne : inkâr ediyorsunuz
6. bi ellezî : onu
7. halaka : yarattı
8. el arda : arz, yeryüzü
9. fî : de, içinde
10. yevmeyni : iki gün
11. ve tec'alûne : ve kılıyorsunuz
12. lehu : onun için, ona
13. endâden : eşler, denk olanlar
14. zâlike : işte o
15. rabbu : Rab
16. el âlemîne : âlemler

http://www.kuranmeali.org/41/fussilet_s ... lleri.aspx

Bu ayettenden anlaşılacağı gibi islam ile bilim birbirinden çok uzak konulardır. İslamda bilim yoktur diyebilirim. Ama müslüman olup bilim ile ilgilenenler elbette olacaktır. Bunun geçmişte ve günümüzde örnekleri çoktur. Lakin vurgulanmak istenen nokta islamın yaygın olduğu ülkeler (günümüzde) bilim konusunda diğer ülkelerin çok gerisinde kalmıştır. Bunun sebebide açık bir şekilde islamdır.

41/FUSSİLET-9: Ahmet Tekin(41/FUSSİLET-9: 'Siz, yeri iki günde, iki devirde yaratanı inkâr edip, bile bile Allah’a eşler, ortaklar mı koşuyorsunuz? O âlemlerin, bütün varlıkların Rabbidir.' de.) hem ben o ayeti atmadımki .
En son Cylenxarasamonos tarafından Cmt Mar 05, 2016 2:57 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:53 pm

http://www.kuranmeali.org/41/fussilet_s ... lleri.aspx paylaşmış olduğun siteden aşağıdaki ayetlere bak devir kelimesi var tefsirler farklı anlamda oynama olmaz.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 2:54 pm

ben o ayeti paylaşmadım.

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 05, 2016 3:35 pm

Din ve bilim bir arada olamaz, çünkü dinler dogmatiktir.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Mar 05, 2016 4:58 pm

Cylenxarasamonos yazdı:http://www.kuranmeali.org/41/fussilet_suresi/9.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx paylaşmış olduğun siteden aşağıdaki ayetlere bak devir kelimesi var tefsirler farklı anlamda oynama olmaz.

Hangi kelime devir anlamına geliyor. Açıklar mısınız ?

O tesfirler ayetin bilim dışı olduğunu inkar etmek için yapılmış kıvırma tesfir ve çeviriler. Gerçekler ile bir ilgisi yok. siteyi sadece kelimeleri göstermek için paylaşmıştım. Tesfirlerin doğru olduğu kabul ettiğim için değil.

Tekrar soruyorum. Hangi kelime devir / evre anlamına geliyor.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

“Dinsiz Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir