Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 20 kere

Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Mesajgönderen hibmariy » Cum Mar 04, 2016 10:40 pm

Dindar toplumlarda eğitim ve kültürün, dinsiz toplumlara oranla daha düşük olduğunu görüyoruz. Eğer gerçekten 'kutsal' kitaplar gerçek olsaydı, bunun tam tersi olması gerekmiyor muydu? Ya da şöyle sorayım; eğer tanrı dindarları diğer insanlara (dinsizlere) üstün kılmışsa neden onlar dindarlardan her açıdan üstün? Bilimsel açıdan, teknolojik açıdan, kültür açısından vb. Merak ediyorum bana cevap verebilecek kimse var mı? :)
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Re: Dindar Toplumlar vs. Dinsiz Toplumlar

Mesajgönderen hector » Cum Mar 04, 2016 10:57 pm

Dindar topluma sorgulamamayı öğretiyorlar. Dinsizlere sorgulamayı. Bütün mesele bu aslında. Birde dindarlar daha kendi inandıkları kitabı bile okumuyorlar. Ne bilimi , ne teknolojisi ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Cum Mar 04, 2016 11:20 pm

hector yazdı:Dindar topluma sorgulamamayı öğretiyorlar. Dinsizlere sorgulamayı. Bütün mesele bu aslında. Birde dindarlar daha kendi inandıkları kitabı bile okumuyorlar. Ne bilimi , ne teknolojisi ?

Evet işte. Kendi inandıkları kitapları bile okumuyorlar. Bu ne kadar da trajik bir durum.
hibmariy

Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:26 am

Bilim hakkında araştırmalar yapmak kişisel
Bir konudur müslümanlar hakkında bir bütünleme yapıp bilimden haberleri yok demeniz yanlıştır ben bir müslüman olarak bilime önem veriyorum ve işte kuranin müslümanlara gök ve jeolojik ve diğer bilimler hakkında araştırmalar yapıp ilerlemesinin istediği bir ayet ve kuran da bir çok ayette düşünmekten bahseder buda
Kuranin bilime bakışını ortaya kor işte o ayet şüphesiz sizin rabbiniz gökleri ve yeri 6
Devir günde yaratan sonra arşa istiva eden işleri evirip çeviren allahtir onun izni olmadiktan sonra size kimse sefahat edemez işte rabbiniz olan allah odur öyleyse ona kulluk edin yinede öğüt alıp dusinmicekmisiniz

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:34 am

yildizx yazdı:Dindar toplumlarda eğitim ve kültürün, dinsiz toplumlara oranla daha düşük olduğunu görüyoruz.

Eğitim ve kültürün müslüman toplumundan düşük olduğunu söylüyorsunuz peki şu örneğine ne dersiniz Piri reis amerikan in kesfinden önce amerika haritasını çizmiştir

Ebu hanifi el dinavari ıbni sina örnekler çoğalarak gider.

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 05, 2016 10:55 am

Cylenxarasamonos yazdı:Bilim hakkında araştırmalar yapmak kişisel
Bir konudur müslümanlar hakkında bir bütünleme yapıp bilimden haberleri yok demeniz yanlıştır ben bir müslüman olarak bilime önem veriyorum ve işte kuranin müslümanlara gök ve jeolojik ve diğer bilimler hakkında araştırmalar yapıp ilerlemesinin istediği bir ayet ve kuran da bir çok ayette düşünmekten bahseder buda
Kuranin bilime bakışını ortaya kor işte o ayet şüphesiz sizin rabbiniz gökleri ve yeri 6
Devir günde yaratan sonra arşa istiva eden işleri evirip çeviren allahtir onun izni olmadiktan sonra size kimse sefahat edemez işte rabbiniz olan allah odur öyleyse ona kulluk edin yinede öğüt alıp dusinmicekmisiniz

Öğrenmenin şahsi bir durum olduğu noktasında size katılıyorum. Zira dine inanmayan toplumlarda da cahil ve bilgisiz insanlar olabiliyor. Fakat şöyle bir durum var ki, istisnalar kaideyi bozmuyor. Verdiğiniz Piri Reis, Ibn Sina örnekleri de birer istisnadır. Sorduğum soruda vurgu yapmak istediğim nokta, genel anlamda neden böyle bir fark olduğudur.
hibmariy

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 11:05 am

Öyle bir fark olduğunu nerden çıkardınız türk halkının 100 de 99 müslümandır siz o insanları tek tek tanıyıp biyografisini mi çıkardınız böyle bir sonuca vardınız belkide sizden daha zeki ve bilime önem veren ve tanınmayan milyonlara müslüman var örnek verilecek olursak osmanlida bir müslüman imparatorluk olarak bilimde avrupa dan öndeydi bu su anki ve su an ki müslümanların ben katılmıyorum geri kalmasının tek sebebi kurana göre yasamamalaridir ve zamanın ne getireceği belli olmaz bir ıslam imparatorluğu olan osmanlida kuranı uygulayıp yaşamıştır ve inaniyorum ki ilerde musluman larda kuranı tam anlayıp uyguladiklarinda öne gerçeklerdir unutmayınız tarih tekerrürden ibarettir.

Ateist toplumlar dindar toplumlardan ileridedir dediniz ateistlige giren bir ülkemi var yoksa benim mi haberim yok

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 11:23 am

Ateistler dünya üzerinde bir azınlıklar ve neye önem verdiğini saptamak kolaydır ve milyarlarca müslüman olduğu için cahil bilim insanı okumuş okumamış gibi saptamalar yapmak imkansızdır ve siz bunu yapıyorsunuz ve müslüman sayısının ateist sayısına oranla fazla olması ve dünya üzerinde ki çoğu insanın ateizmi değil islami seçtiği yani demek istiyorsunuski milyarlarca insan yanlış yolda bir kaç bin ateist dogru yolda ve siz müslümanların geneline cahil bilgisiz itaminda bulundunuz
Ve bütün müslümanlardan bir ozur borçlusunuz

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 05, 2016 11:26 am

Cylenxarasamonos yazdı:ateist toplumlar dindar toplumlardan ileridedir dediniz ateistlige giren bir ülkemi var yoksa benim mi haberim yok

Sanırım siz beni yanlış anlıyorsunuz. O zaman Türkiye üzerinden örnek verelim, Türkiye'nin %99'unun müslüman olduğunu söylediniz, peki o zaman Türkiye genel anlamda teknolojik ve bilimsel açıdan neden diğer gelişmiş toplumların gerisinde? Sizce de bu Türkiye'nin genel durumunu ortaya koymuyor mu? Uzak örneklere de gidecek olursak peygamber Muhammed'in yaşadığı dönemde Arap Yarımadası'nda neden sadece savaşlar oldu? Bunun mantıklı bir nedeni olmalı. Çünkü İslam'ın peygamber döneminde de "gerçek anlamda" yaşanmadığını iddia ederseniz bu çok ironik olur.
hibmariy

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 11:36 am

Diğer gelişmiş toplumların ateist olduğu söylenemez katolik veya protestandir çoğunluk

“Dinsiz Yaşam” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir