Panteizm ve DMT

Dinler dışında Tanrı kavramı hakkındaki diğer düşünce sistemleri.
Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Re: Panteizm ve DMT

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Pzr May 22, 2016 2:56 am

aura yazdı:
Mr. Tanakh yazdı:
aura yazdı:Epey kibar bir üslup.

Evren simulasyon, aslında biz evreniz(Carl Sagan'ın kullandığı anlam dışında söyleyenlere lafım ,Sagan üstada değil), evren matematik diyenlere karşı en ufak taviz vermem şahsen,en ufak taviz kuantum bilinçten,evrene enerji yollayıp almaya kadar gidiyor. Birden evrenin öznesi olmaktan çıkıp sıyrılıp kendisi oluyorsunuz ve yerçekimi yasasına bile ket vururum düşüncesiyle ağzınızdan ''om'' sesleri yükselmeye başlıyor oysaki ayağınız değil nesnelliğiniz yerden kesilen ve uçup giden.

Nesnelliğimi ateizm ile ölçmeye çalışıyorsanız burada nesnelliği uçup giden siz oluyorsunuz.
Evet ben matematiğe inanırım, evrenin dili olduğunu düşünürüm. Hatta şaşıracaksınız ama geometriye de inanırım. Çünkü hepsinin evrende geçerli olan fizik yasalarıyla bağlantılı olduğunu biliyorum. Fizik yasaları olmadan bu evren var olabilir mi? Şansa bakın, işin içine fizik de girdi.
Hiçbir kitabı, peygamberi işin içine katmadan, bilimi ve mantığı esas alarak düşünüyorum ve bu şekilde düşüncelerimi dile getiriyorum. Bahsettiğim şey Şintoizm, bahaizm ya da rastafaryanlık değil. Buna rağmen somut bir neden sunmadan gösterdiğiniz bu ani ve olumsuz tepki, konuya sığ yaklaştığınız ve üzerinde düşünmediğiniz sonucunu çıkarmama sebep oldu. Sırf kendi düşüncenizden farklı diye diğer tüm düşüncelere bu denli mesafeli ve agresif yaklaşmak da yobazlık oluyor sanırım, dinle alakalı olsun ya da olmasın.
Ha, gelir burada düzgünce anlatırsanız şu şu nedenlerden dolayı bu düşünceye katılmıyorum diye, başım gözüm üstüne. Burada eleştirdiğim şey yaklaşım ve üslubunuz, düşünceleriniz değil.

Ortada eleştirilecek bir şey yok . Sözde-bilim yapıyorsunuz şu an sözde-bilime karşı olmak da her nesnel düşünen insanın borcudur.

Kullanıcı avatarı
aura
Görüş: Panteist
Edilen Teşekkür: 21 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen aura » Pzr May 22, 2016 4:01 pm

raskolnikov yazdı:Bu DMT anladığım kadarıyla alındığında rüyalar, hayaller vs. gösteriyor. Nepal'de din adamları esrar içerler ve yılın bir gününde ayinerde yasak değildir serbesttir ve inananlar din adamlarına yiyecek, içecek ve bol bol esrar getirir. Bu "içici" Hindu din adamları da esrarın onları tanrıya yaklaştırdığını, hissi ve düşünsel boyut değiştirdiğini vs. söylüyor. E şimdi bu DMT kafa yapıyor ve bu yönden esrardan farkı nedir anlamış değilim doğrusu. Diğer yandan bunun panteizmle ne alakası var onu hiç anlamadım. Yani tanrı kendisini insanla deneyimliyor, sonra da bunun farkına insan DMT ile varıyor ve kendini o bütün olana, aslında bir olan evren-tanrıya geri mi çeviriyor? Bildiğim kadarıyla panteizmde evren tanrının kendisi, insan DMT kullanınca bu bütünlüğe mi kavuşuyor demek isteniyor. Bu kavuşma nedir onu anlamış değilim, DMT'nin olağan dışı bir şey gösterilmesini de anlamış değilim.

Esrar ile DMT kıyaslanamayacak kadar farklı maddeler. En başında esrar halüsinojen değildir. DMT tüm uyuşturucu ve uyarıcılar arasında en güçlüsü olarak kabul edilir ve olağan dışı gösterilmesinin sebebi de bu transa giren insanların çoğunun ortak bir deneyimden bahsetmesi. Kendilerini evren olarak algılamaları yani. Çok tarif edilebilir bir durum değil ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla "evren biziz" sonucu çıkıyor. Panteizmde de işin içine tanrı kelimesini hiç katmadan konuşursak, evren biziz düşüncesi mevcut. DMT işte bu tecrübeye neden oluyor diye bağlantılı olduklarını düşünüyorum.
Yıldıztozu

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 22, 2016 5:05 pm

aura yazdı:
Esrar ile DMT kıyaslanamayacak kadar farklı maddeler. En başında esrar halüsinojen değildir. DMT tüm uyuşturucu ve uyarıcılar arasında en güçlüsü olarak kabul edilir ve olağan dışı gösterilmesinin sebebi de bu transa giren insanların çoğunun ortak bir deneyimden bahsetmesi. Kendilerini evren olarak algılamaları yani. Çok tarif edilebilir bir durum değil ama okuduklarımdan anladığım kadarıyla "evren biziz" sonucu çıkıyor. Panteizmde de işin içine tanrı kelimesini hiç katmadan konuşursak, evren biziz düşüncesi mevcut. DMT işte bu tecrübeye neden oluyor diye bağlantılı olduklarını düşünüyorum.

Esrarda halüsinojen olabiliyor. Üstelik halüsinojen bir maddenin kimyasalların benzer tepkimeye neden olabilir. Alkol bile benzer tepkimelere neden lur ve çoğu zaman cesaret verir. O zaman bunuda cesaret tanrısı el-cesur'la (salladım) bütünleşmek diyemi algılayacağız. Bunlar sözde bilim. Yok işte astral seyahat bilmem ne tarzında birşey.. uyuşturucu işte benzer tepkimelere yol açabilir. Hiç bir dayanağa sahip olmayan popüler "dinler" yaratılıyor insanlara. Astral seyahat, DMT, enerjiyle bütünleşme, vs. gibi şeylerde bu "modern dinlerin" sözde bilime dayanan mistik havaları. Bunun ne bilimsel tarafı olabilir nede başka birşey. Tamamen kurgu
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
beynamaz
Görüş: kafir
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen beynamaz » Çrş May 25, 2016 3:01 am

entheogen kullanımı ile spiritüalist olan ya da spiritüelliği gelişen insanlar epeyce var. bunun yaygınlığı ve gnostik oluşu, yani dış etkenlerden değil içeriden geliyor olması insanlara sevimli geliyor. aynı şekilde bu maddeleri kullanmadan kişisel bir kırılma yaşayıp, mesela ağır depresyon sonrası buralara gelen veya kuvvetli bir yoksunluk sendromu ardından bir şeyler icat etmek zorunda kalan insanlarda da benzer durumlar görülebiliyor.

lakin, şamanlar olsun peygamberler olsun, ulu insanlar olsun hatta sanatçılar şairler vs şizofrenlik başta olmak üzere pek çok "ruh hastalığı" olarak tanımlanan şeylerden muzdariptir. ızdırap duymuyor olsalar da. tagore olsun, ballard olsun, yunus emre olsun, halil cibran olsun bir çok sanatçı benzer yerlerdedir. mevcut dinler içinde ezoterik bir şekilde deist, panteist hatta pagan olanlar da zebildir tabii.

tüm bunlar içinde ben zen budizmini ayrı bir yere koyuyorum kendi delüzyonlarını bir kodekse dönüştürüp insanları hasta olmadıkları halde tedavi etmeye çalışmadığı için. tabii yine de bir çok sevimli tatlı insanlar var böyle hippilik spektrumunda. halüsinasyon görmek çok keyifli olabilir halüsinasyon olduğu bilindiği sürece. aşık olmak çok keyifli olabilir, içinde ekstra bir anlam aranmadığı "kaderimiz birlikte yazılmış" denmediği sürece. kafasını yaşa takıl.

deizm ve panteizm şeylere hobi olarak inanmakta, küçük bir kişisel sanrı olarak yaşatmakta bir sakınca yok ve plasebolar plasebo olduğu bilindiği zaman bile faydalıdırlar. yeter ki gerçek diye yaymaya çalışmayalım. bu hassas, sanatçı, cici, sevmek çok güzel heyo diyen arkadaşları da sevelim, öpelim bir de sigortalı bir işe sokalım.

sevgiler.

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Çrş May 25, 2016 3:25 am

tanrıyı sadece kafan güzelken görüyorsan, büyük ihtimalle gerçek değildir.
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

“Deizm / Panteizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir