Panteizm ve DMT

Dinler dışında Tanrı kavramı hakkındaki diğer düşünce sistemleri.
Kullanıcı avatarı
aura
Görüş: Panteist
Edilen Teşekkür: 21 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Panteizm ve DMT

Mesajgönderen aura » Cum Oca 08, 2016 12:50 am

Merhabalar öncelikle sizlere bu iki kavramı genel olarak açıklamak istiyorum. Panteizm, çoğumuzun bildiği üzere evrenin tanrı olarak kabul edilmesi görüşüdür. Ben yaklaşık iki senedir panteistim ve bana göre panteizm sadece tanrı ve insan ile ilgili değildir, daha geniş bir konudur. Eğer sadece tanrı-insan ilişkisi üzerine olsaydı ateizmden pek bir farkı kalmazdı - ateizmin evrene tanrısal bir anlam yüklemiş hali gibi olurdu. Panteizm, varlığı bütünüyle ele alır. Yani bir panteistin dağa taşa tanrılık atfetmesinin bir nedeni vardır. Bu neden şudur; varlık, yani evrendeki tüm varlıklar bir bütündür, bu bütünlük ise bir kudrete sahiptir. Ben kendimce şu şekilde örnek veriyorum, bir bütün ayna düşünün. Bu ayna kırılsa dahi bir bütün aynanın parçaları olarak kalır. Ama herbiri ışığı ayrı yansıtır.

DMT, hemen hemen tüm canlılarda bulunan bir maddedir. İnsanda doğum ve ölüm anında salgılanır, ayrıca REM uykusunda salgılanır ve salgılanması rüyaları gördüğümüz âna denk gelir. DMT dışarıdan alındığında uyarıcı etkisi gösterir. Burada değinmek istediğim şey, DMT kullanan insanların deneyimleri. Diğer halüsinojen maddelerin aksine DMT deneyimleyenler birbirlerinden farklı değil, çok benzer şeyler görmüştür. Bu translar sırasında kelimelerle ifade edilemeyen şeyler yaşadıklarını, evrenin sırrını çözdükleri hissine kapıldıklarını belirtmişlerdir. Bu deneyimler her ne kadar kelimelerle ifadesi güç olsa da, en iyi ifade edilebilir haliyle şöyle: "bu evren bir gözlemcinin onu gözlemlemesinden ibaret bir illüzyon ve bu trans hali ise gözlemcinin kendisini anladığı an." Aynı şekilde, kişi transa girmeye başladığında bir üst bilinç ile irtibata geçtiğini, trans ilerledikçe de bu üst bilincin kendisinden başkası olmadığını söylüyor.
Burada ilginç olan nokta şu, DMT'nin kullanımı çok eskilere dayanıyor ve şizofreni hastalarında da bol bol salgılandığı biliniyor. Pagan kökenli dinlere, hinduizme, budizme vs bakacak olursak hepsinde panteizmin esintisini görebiliriz. Aynı şekilde tasavvuf inancı da panteizme epey yakındır. Bir şekilde normalden fazla DMT'ye maruz kalmış bireyler, ben peygamberim diye çıkıp temelinde panteizm yatan dinler ortaya çıkarıyor kısacası.

Benim DMT'ye bakış açım, onun evrenin bug'ı olması yönünde.. :) Bir şekilde bize hakikatten haber taşır nitelikte yani. İnsanların deneyimlerini okudukça evren kafamda daha iyi şekilleniyor. Çünkü bu deneyimler, doğrudan doğruya panteizm ile ilgili. Şimdi bir halüsinojene güvenip görüş edinmiş gibi durmak istemem, ben DMT'yi araştırmadan önce de panteizme yakındım. Sadece DMT'nin sıradan bir halüsinojen olduğuna asla inanmıyorum. Doğum ve ölüm anında salgılanıyor olması ve asıl görevinin henüz bilinmiyor olması da bunun büyük bir kanıtı olsa gerek.
İfadesi baya güç bir konuydu, toparlayamamış olabilirim kusura bakmayın. Bu konu hakkındaki görüşlerimi bildirmek istedim, saygılar :ugeek:
Yıldıztozu

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Re: Panteizm ve DMT

Mesajgönderen hector » Cum Oca 08, 2016 10:30 pm

aura yazdı:DMT, hemen hemen tüm canlılarda bulunan bir maddedir. İnsanda doğum ve ölüm anında salgılanır, ayrıca REM uykusunda salgılanır ve salgılanması rüyaları gördüğümüz âna denk gelir. DMT dışarıdan alındığında uyarıcı etkisi gösterir. Burada değinmek istediğim şey, DMT kullanan insanların deneyimleri. Diğer halüsinojen maddelerin aksine DMT deneyimleyenler birbirlerinden farklı değil, çok benzer şeyler görmüştür. Bu translar sırasında kelimelerle ifade edilemeyen şeyler yaşadıklarını, evrenin sırrını çözdükleri hissine kapıldıklarını belirtmişlerdir. Bu deneyimler her ne kadar kelimelerle ifadesi güç olsa da, en iyi ifade edilebilir haliyle şöyle: "bu evren bir gözlemcinin onu gözlemlemesinden ibaret bir illüzyon ve bu trans hali ise gözlemcinin kendisini anladığı an." Aynı şekilde, kişi transa girmeye başladığında bir üst bilinç ile irtibata geçtiğini, trans ilerledikçe de bu üst bilincin kendisinden başkası olmadığını söylüyor.
Burada ilginç olan nokta şu, DMT'nin kullanımı çok eskilere dayanıyor ve şizofreni hastalarında da bol bol salgılandığı biliniyor. Pagan kökenli dinlere, hinduizme, budizme vs bakacak olursak hepsinde panteizmin esintisini görebiliriz. Aynı şekilde tasavvuf inancı da panteizme epey yakındır. Bir şekilde normalden fazla DMT'ye maruz kalmış bireyler, ben peygamberim diye çıkıp temelinde panteizm yatan dinler ortaya çıkarıyor kısacası.

Benim DMT'ye bakış açım, onun evrenin bug'ı olması yönünde.. :) Bir şekilde bize hakikatten haber taşır nitelikte yani. İnsanların deneyimlerini okudukça evren kafamda daha iyi şekilleniyor. Çünkü bu deneyimler, doğrudan doğruya panteizm ile ilgili. Şimdi bir halüsinojene güvenip görüş edinmiş gibi durmak istemem, ben DMT'yi araştırmadan önce de panteizme yakındım. Sadece DMT'nin sıradan bir halüsinojen olduğuna asla inanmıyorum. Doğum ve ölüm anında salgılanıyor olması ve asıl görevinin henüz bilinmiyor olması da bunun büyük bir kanıtı olsa gerek.
İfadesi baya güç bir konuydu, toparlayamamış olabilirim kusura bakmayın. Bu konu hakkındaki görüşlerimi bildirmek istedim, saygılar :ugeek:

Merhaba Aura ,

Panteizm konusunda sıkıntı yok. Anlaşılır olmuş . Fakat DMT ile panteizm arasındaki bağlantıyı anlamadım.

Biraz daha kaynak vererek açıklayabilir misiniz? Özellikle DMT kullananların deneyimleri ile ilgili kısımları. İnanmadığımdan değil yanlış anlamayın. İlgimi çektiği için.Benim nette bulabildiğim bazı sözlük sayfalarından ibaret. Daha fazla araştırmaya vakit bulamadım. Yardımcı olabilirsen sevinirim :).
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
aura

Mesajgönderen aura » Cmt Oca 09, 2016 12:07 am

hector yazdı:
Merhaba Aura ,

Panteizm konusunda sıkıntı yok. Anlaşılır olmuş . Fakat DMT ile panteizm arasındaki bağlantıyı anlamadım.

Biraz daha kaynak vererek açıklayabilir misiniz? Özellikle DMT kullananların deneyimleri ile ilgili kısımları. İnanmadığımdan değil yanlış anlamayın. İlgimi çektiği için.Benim nette bulabildiğim bazı sözlük sayfalarından ibaret. Daha fazla araştırmaya vakit bulamadım. Yardımcı olabilirsen sevinirim :).

Merhaba Hector
DMT ülkemizde çok bilinmediği için deneyimler hakkında Türkçe kaynak bulmak biraz zor ama vaktiniz olduğu bir zaman bu belgeseli izlemenizi tavsiye ederim: https://youtu.be/3iJ2J6GNmZ8

Benim okuduğum/izlediğim deneyimler bu belgeseldekilerle sınırlı değil ama hepsinde ortak bir nokta görüyorum, o da evren ile yüzleşmek. Herkes bir şekilde insan olma hissini yitirdiğinden, "kendisi" olmaktan çıktığından, evrenin varlığına tanıklık etmekten söz ediyor. Bu da bence panteizmin temelinde yatan görüşü destekliyor - varlıkların bir bütün olduğu.

Ayrıca DMT içeren bitkilere göz atmakta fayda var. Bu bitkilerin en meşhuru ayahuaska, Güney Amerika'da yerliler tarafından şaman ayinlerinde geleneksel olarak kullanılmakta. Şurada http://www.nationalgeographic.com/adven ... /peru.html bu deneyimlerden biri anlatılıyor. İngilizce bilip bilmediğinizi bilmiyorum, ama biliyorsanız bu konu hakkında başka yabancı kaynaklar önerebilirim :)
Yıldıztozu

denizi bölen musa
Görüş: Kafessiz Kuş'izm
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen denizi bölen musa » Cum May 06, 2016 1:28 pm

Toplam enerjisi sıfır olan Yalancı bi zerreciğin içinde çırpınıp durduğumuuzu düşününce panteizm mantıklı geliyor

DMT'yi bende çok merak ediyorum ama DMT transında evrenle yüzleşmek değilde daha çok kendinle yüzleştiğin söyleniyo. Kendi içinde çocukluğunda bu yana oluşturduğun kişiliklerle yüzleşmek. Ve DMT nin sağladığıda bu, kendini bulmak.

Fazla uzağa gitmeye gerek yok o kadar. Ülkemizde bu transı defalarca farklı şekilde yaptığını açıklayan birisi var. Doğan Çetin. Yani 'Nebuch' bir kaç gün önce daha DMT yle alaklı çok faydalı bi video paylaştı. You tube'dan takip etmelisin bence ilgiliysen. Ama it Doğan nası yapıldığını açıklamıyo

Kullanıcı avatarı
aura

Mesajgönderen aura » Cum May 20, 2016 2:29 am

denizi bölen musa yazdı:Toplam enerjisi sıfır olan Yalancı bi zerreciğin içinde çırpınıp durduğumuuzu düşününce panteizm mantıklı geliyor

DMT'yi bende çok merak ediyorum ama DMT transında evrenle yüzleşmek değilde daha çok kendinle yüzleştiğin söyleniyo. Kendi içinde çocukluğunda bu yana oluşturduğun kişiliklerle yüzleşmek. Ve DMT nin sağladığıda bu, kendini bulmak.

Fazla uzağa gitmeye gerek yok o kadar. Ülkemizde bu transı defalarca farklı şekilde yaptığını açıklayan birisi var. Doğan Çetin. Yani 'Nebuch' bir kaç gün önce daha DMT yle alaklı çok faydalı bi video paylaştı. You tube'dan takip etmelisin bence ilgiliysen. Ama it Doğan nası yapıldığını açıklamıyo

Bu konuları araştırırken Nebuch'a rastlamıştım ve o videoyu da izledim. (Bence de it)
Bahsettiğiniz kendiyle yüzleşme durumunu, insanın insanlığından arınarak yaşadığı bir şey diye tarif ediyorlar. Yani insan bu yüzleşmeyi birey olarak değil, evrenin yansımasının bir yorumu olarak yaşıyor(muş). Bu sebeple panteizm ile ilişki kuruyorum. Bu yüzleşme ile insan kendisini insan değil de evreni gözlemleyen bir gözlemci gibi hissediyorsa, daha da ötesi transın sonlarında bu gözlemlediği evrenin kendisinden başkası olmadığını anlıyorsa, insan=evren gibi bir sonuç ortaya çıkıyor.
Yıldıztozu

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Cum May 20, 2016 2:13 pm

İdealist bir zırva.

Kullanıcı avatarı
aura

Mesajgönderen aura » Cmt May 21, 2016 12:50 am

Mr. Tanakh yazdı:İdealist bir zırva.

Epey kibar bir üslup.
Yıldıztozu

Mr. Tanakh
Görüş: Pozitif Ateist
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Mr. Tanakh » Cmt May 21, 2016 2:32 am

aura yazdı:

Epey kibar bir üslup.

Evren simulasyon, aslında biz evreniz(Carl Sagan'ın kullandığı anlam dışında söyleyenlere lafım ,Sagan üstada değil), evren matematik diyenlere karşı en ufak taviz vermem şahsen,en ufak taviz kuantum bilinçten,evrene enerji yollayıp almaya kadar gidiyor. Birden evrenin öznesi olmaktan çıkıp sıyrılıp kendisi oluyorsunuz ve yerçekimi yasasına bile ket vururum düşüncesiyle ağzınızdan ''om'' sesleri yükselmeye başlıyor oysaki ayağınız değil nesnelliğiniz yerden kesilen ve uçup giden.

Kullanıcı avatarı
aura

Mesajgönderen aura » Cmt May 21, 2016 11:00 pm

Mr. Tanakh yazdı:
aura yazdı:

Epey kibar bir üslup.

Evren simulasyon, aslında biz evreniz(Carl Sagan'ın kullandığı anlam dışında söyleyenlere lafım ,Sagan üstada değil), evren matematik diyenlere karşı en ufak taviz vermem şahsen,en ufak taviz kuantum bilinçten,evrene enerji yollayıp almaya kadar gidiyor. Birden evrenin öznesi olmaktan çıkıp sıyrılıp kendisi oluyorsunuz ve yerçekimi yasasına bile ket vururum düşüncesiyle ağzınızdan ''om'' sesleri yükselmeye başlıyor oysaki ayağınız değil nesnelliğiniz yerden kesilen ve uçup giden.

Nesnelliğimi ateizm ile ölçmeye çalışıyorsanız burada nesnelliği uçup giden siz oluyorsunuz.
Evet ben matematiğe inanırım, evrenin dili olduğunu düşünürüm. Hatta şaşıracaksınız ama geometriye de inanırım. Çünkü hepsinin evrende geçerli olan fizik yasalarıyla bağlantılı olduğunu biliyorum. Fizik yasaları olmadan bu evren var olabilir mi? Şansa bakın, işin içine fizik de girdi.
Hiçbir kitabı, peygamberi işin içine katmadan, bilimi ve mantığı esas alarak düşünüyorum ve bu şekilde düşüncelerimi dile getiriyorum. Bahsettiğim şey Şintoizm, bahaizm ya da rastafaryanlık değil. Buna rağmen somut bir neden sunmadan gösterdiğiniz bu ani ve olumsuz tepki, konuya sığ yaklaştığınız ve üzerinde düşünmediğiniz sonucunu çıkarmama sebep oldu. Sırf kendi düşüncenizden farklı diye diğer tüm düşüncelere bu denli mesafeli ve agresif yaklaşmak da yobazlık oluyor sanırım, dinle alakalı olsun ya da olmasın.
Ha, gelir burada düzgünce anlatırsanız şu şu nedenlerden dolayı bu düşünceye katılmıyorum diye, başım gözüm üstüne. Burada eleştirdiğim şey yaklaşım ve üslubunuz, düşünceleriniz değil.
Yıldıztozu

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 22, 2016 2:50 am

Bu DMT anladığım kadarıyla alındığında rüyalar, hayaller vs. gösteriyor. Nepal'de din adamları esrar içerler ve yılın bir gününde ayinerde yasak değildir serbesttir ve inananlar din adamlarına yiyecek, içecek ve bol bol esrar getirir. Bu "içici" Hindu din adamları da esrarın onları tanrıya yaklaştırdığını, hissi ve düşünsel boyut değiştirdiğini vs. söylüyor. E şimdi bu DMT kafa yapıyor ve bu yönden esrardan farkı nedir anlamış değilim doğrusu. Diğer yandan bunun panteizmle ne alakası var onu hiç anlamadım. Yani tanrı kendisini insanla deneyimliyor, sonra da bunun farkına insan DMT ile varıyor ve kendini o bütün olana, aslında bir olan evren-tanrıya geri mi çeviriyor? Bildiğim kadarıyla panteizmde evren tanrının kendisi, insan DMT kullanınca bu bütünlüğe mi kavuşuyor demek isteniyor. Bu kavuşma nedir onu anlamış değilim, DMT'nin olağan dışı bir şey gösterilmesini de anlamış değilim.
En son raskolnikov tarafından Pzr May 22, 2016 3:51 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

“Deizm / Panteizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir