Mutlak Ahlak var midir?

Lehi
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mutlak Ahlak var midir?

Mesajgönderen Lehi » Pzr Nis 15, 2018 10:32 am

Baslik acmayi sevmiyorum. Fakat bu konuda bir alan gormedigim icin acmak mecburiyetinde kaldim. Daha once acildiysa arzu edilirse birlestirilebilir. Yada taktir size kalmis..

Bir kac soru ile baslamak istiyorum.

1- Ahlaki nasil tanimlarsiniz?
2- Sizce genel gecer- mutlak ahlak kurallari var midir yoksa ahlak kulturel bir oge olup kisiden kisiye, toplumdan topluma gore degisir mi?
3- Iyi ve kotuyu belirleyen sey nedir?

Ahlaki, kulturel toplumsal normlar duzeyinde ele alirsak bazi problemler ortaya cikmiyor mu? (cikar demiyorum) Mesela bir cografyada belirli bir sey normal iken, farkli bir cografyada ayni sey anormal karsilanabilir. Hirsizlik gibi. Hirsizligi biz ''kotu'' olarak nitelendiriyoruz. Fakat o arkadaslarin cografyasinda son derece normal diyelim. O halde hirsizlik bize gore kotudur, o topluma gore degildir diyebilir miyiz? Yada bir diger ornek ile ifade edeceksek, Adam oldurmenin cesaret gostergesi olarak karsilandigi bir cografya dusunelim. Birileri cocuklari oldurmeyi daha kolay buldugu icin, cocuklari olduruyor. O toplumda normal karsilaniyor diyelim. O halde o kisiyi kinayamayiz cunku o toplumun normatif sartlarina gore davraniyor diyebilir miyiz?

Bakisiniz nedir?

“Etik - Ahlak Felsefesi” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir