Tanrı yoktur,Tanrı'lar vardır..

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Arayis
Görüş: Capitalism/ Liberty
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Tanrı yoktur,Tanrı'lar vardır..

Mesajgönderen Arayis » Pzt Eyl 16, 2019 7:58 am

Saygideger agnostikbey,

Muzigi begendiginize cok sevindim. Cok sik dinlerim ben, gercekten rahatlatiyor.

Evrimin elbette bir kac on yillik yada bin yillik yasam suremizce gozlemlenmesini beklemiyorum. Zaten bunu beklemek cok garip kacar. Evrim teorisinin bu yonde bir iddiasi da yok. Degisimler kademeli yada sicramali olarak milyonlarca yada milyarlarca yilda gerceklesmis ve gozlemlenemeyen biyolojik, tarihsel olgu olarak kabul ediliyor. Benim sahit olmaktan kastim sudur: Bilim yaparken deney ve gozlem yapilir diyoruz. Bunu ilk okuldaki cocuklar dahi artik biliyor. Bir bakteri hucresini alirsiniz, nasil davrandigini gozlemlersiniz. Ayni sekilde, hayati kokenine dair sorularimiz uzerinde dusundugumuzde su basit gercek ile karsilasiyoruz:

Hayat, hayattan geliyor. Bunun aksini gosteren hic bir gozlem yoktur.

Hayatin, hayat olmayan bir seyden geldigine dair gozlemsel bir veri, data, bilgi yoktur. Soylemek istedigim sey buydu. Yoksa, "maymunlar madem insan oldu, gunumuzde neden baska bir sey olmuyorlar?" gibi cahilce bir sorunun pesinde degilim cunku evrim denilen olgu milyonlarca yilda gerceklesen degisiklikler oldugu icin degil benim omrumde, binlerce yilda dahi gozlemlenmesi mumkun degildir. Ornegin ilk insanimsinin Afrika'nin dogusunda 3 bucuk milyon yil once gorulmesine rahit olamayacagim gibi, 500.000 yil once yasadigi varsayilan Cro-Magnon'u da gozlemleyemem. Ben, bunun aksini iddia etmiyorum. Benim, bildigim bir sey var ki, yasam, yasamdan gelir. 19. yy'da bilimsel bilginin duzeyi yeterli olmadigi icin, biraz bugday birakilan bir yerde farelerin olusacagini iddia ediyorlardi. Yine, sineklerin, boceklerin kendiliginden, pislikten olustugu varsayiliyordu ateistler yada evrim teorisini savunanlar. Suraya biraz pislik koyalim, bakin, nasil canli olusuyor deniyordu. Bunu soyleyenler, bilimsel bir gercegi acikliyormuscasina, hayatin bu sekilde olustugunu kurguladilar. Halbu ki, once Fransiz biology Pasteur sonra Mendel, bu olayin bu sekilde olmadigini bilimsel olarak gostermis oldular, degil mi? L. Pasteur bize, hayatin hayattan geldigini, kendiliginden olusumun olmadigini kanitlamistir. Mendel ise kalitim kanunlarini yazmistir. Bundan binlerce yil once de atomcular benzer aciklamalar yapiyordu. Cansiz atomlardan canli ciktigini. Halbu ki tum bu iddialar, birer deli sacmasi, hayal urunu ve cahilce iddialar olarak gunumuzde degerlendiriyor. Sanirim kimse, pislikten sinek, bocek, fare olusuyor demiyor.

Yine kirli gomlege bugday koyalim, fare olusur diyenler, hayatin bu sekilde yani, cansizliktan ciktigini iddia etmeleri gunumuzde anlamsizdir. Ben, bunun boyle olmadigini gozlemliyorum. Siz de bunu gozlemliyorsunuz. O halde soylenmesi gereken, canliligin, canli varliklardan geldigi fakat bundan belki de 2 milyar yil kadar once bu kuralin bir anlik bu sekilde calismadigi, yasamin, yasam olmayan- cansiz maddeden hayat ciktigi ve bu asamadan sonra hayatin hayattan geldigi yonunde olmalidir. O halde bizim burada konustugumuz iki specific konu vardir:

1- Hayat gercekten de canli olmayan maddeden mi cikmistir?
2- Eger boyle olduysa, (hayatin hayat olmayan cansiz atomlardan ciktigina yonelik) ateizm mi yoksa teizm mi daha mantikli bir aciklama sunar? Yada varolusun kokenine iliskin sorgulamamizin ateizm-teizm dualizminde bogulmasina musade etmeyelim ve farkli aciklamalari da goz onunde bulunduralim. Soyle ki dunya disi zeki yasamin dunyamizda canliligi baslatmis olabilecegi secenegini de dusunuyorum. En azindan tanri fikriyle ayni olasiliga sahip.

Belki firsat olursa da cesitlenme mekanizmalarini konusuruz.

Saygilarimla

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir