"Din" nasıl bir ilaçtır?

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

"Din" nasıl bir ilaçtır?

Mesajgönderen NOLAN » Sal May 03, 2016 10:34 pm

https://www.youtube.com/watch?v=Z3HjElTRYGI
Güzel hazırlamışlar videoyu :)
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Re: "Din" nasıl bir ilaçtır?

Mesajgönderen Babyknight » Sal May 03, 2016 11:11 pm

Din, kitleleri kontrol edebilmek için en önemli ve kullanımı kolay araçtır. İlaç yerine bağımlılık yaratan ama sonunda kullanıcısını zehirleyen bir sigara yada içkiye benzetmek daha doğru bence.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Çrş May 04, 2016 1:46 am

İnsan korkutulur önce korkmaması için tedavinin sadece içeriğinde iman etken maddesi olan din olduğu söylenir, bu ilacı icersin önce bedavadir, sonra ilacı sana veren kişiler başkalarınıda bağımlı yapmani ister sonra dozu arttırırlar daha fazla şeyler istemeye başlarlar...
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Cum May 06, 2016 4:06 pm

Dinler, eski kültürler üzerine zamanın devrimcileri tarafından yeniden tasarlanarak kurulmuşlar. musa ve muhammed ne 19 mucizesini, ne de kutsal kitapların şifresini bilmiyorlardı. buna rağmen tora(tevrat) ve kur'an'da 19 mucizesi var diyenler, yeniden harfleri saymaları gerekecek. felsefik düşünce süreçlerine ve sosyal ilişkilere olağanüstü zarar veren bu iki kitap, dünya gezegeninde en önemsiz kitaplar arasındaki hak ettikleri yerlerini almalı. Muhammed ile Ebu Bekir 3 gün gizlendikleri sevr mağarasına deveyi de mi sokmuşlarki kovalayan Kureyşliler görmemişler o deveyi! Deve 1 tane olunca aralarında kimin bineceği tartışılmış. Resuli Ekrem, Ben, benim olmayan deveye binmem diye Ebu Bekir'e karşılık verdiğini islamcı sitelerde okuyabilirsiniz.

Yani sevr mağarası abartılı bir öykü, belki gerçek bile değil. Ebu Bekir mağara deliğine ayağını dayadı ve yılan ısırdı ama ayağını çekemedi. Muhammed sorduğunda; "ayağımı yılan soktu ama mühim değil, anam babam sana feda olsun" diye cevap vermesi, orada bir senaryo döndüğünü yeterince belli ediyor. Muhammed yılanın soktuğu yeri tükrüğüyle meshetti Ebu Bekir şifa buldu, örümcek gelip mağaranın ağzına ağ ördü, güvercin yuva kurdu, mağaranın girişinde ağaç bitti... senaryo darkmatter dizisindeki gibi, adamlar ışık hızı katlarında giden uzay gemisi yapmışlar ama aynı adamlar o gemide şarjörlü silah kullanıyorlar !

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek
Edilen Teşekkür: 13 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen tembel.kopek » Cum Haz 03, 2016 7:31 am

Din kulturel, sosyolojik bir olgudur. Gecmisten gunumuze degisik formlar alarak gelivermistir. Dogru mudur degil midir bu tartisilsa da bir mirastir. Kimi zaman sanata muzige yon vermis, cok cesitli ve degerli urunleri vardir, kimi zaman inanirlarinin bilgisizligi ve korkulari sebebiyle daha dogrusu onrenmeye kapali olmasi, onun bilime zulmune yol acmistir. Yani nasil ele aldigin, nereden baktigin da onemlidir. Orta cag, salt dinsel bilgi ve egemenliginin hakim oldugu, kendi disindakilerinin nefes almasina izin vermedigi, ogrenme ve sorgulama gudusunun koreldigi bagnaz caglardir. Bu bagnazliktan siyrilinca zaten sanat, edebiyat, rasyonel yada dinsel yaklasim, dusunce gelisivermistir.

Din bilime engel degildir, ta ki bilim insanlarinin isine burnunu sokmadikca. 7. 8. Yuzyillarda Muslumanlarrin bilime, sanata, egitime katkilari olmustur. Ne olduysa orta cagin barbar bagnazligi geri gelmis ve ozgur dusunceyi yutmustur. Bu Avrupada da baska zaman dilimlerinde kendisini gostermistir.

Din bir ilac midir?
Ilactan kasit nedir?

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Cum Ağu 05, 2016 6:47 pm

Din; gerçekten bir ilaçtır.

Şu görüşe katılmıyorum : Kitleleri kontrol etmek için dine ihtiyaç yok, buradaki zıddınız savunan arkadaşlara karşı söylüyorum.
Kitleri, herhangi bir fanatizm ile, tarafgirlik ile yada ortak çıkar adına konrol edebilirsiniz. Tarihte örneği çoktur bunların. Buna rağmen, halen dini, insanları kontrol etmek için bir araç olarak savunanların tekrar tarih okumaların salık veriyorum.

Dinin en büyük ilacı da, insana sonsuzluğu sunması ve doğuştan gelen bir takım endişe ve korkuların yerini umut ve cesarete bırakmasıdır.

En basit hali ile; Ölüm!!

Ahiret inancı olan din mensuplarının, ölümden, bir inanmayana göre elbette korkusu daha azdır. Dahası, bir umudu bile vardır ki, ölüm bu durumda bir zorlu geçiş kapısı olacağından, bu dünya ile başlayan hayatının devamına inanmak, elbette insanı her durumda daha özgür ve mutlu kılar. Şahsen bende öyle.

Din öyle bir ilaçtır ki,

Yavrusunu kaybetmiş bir anne için, sevgilisini kaybetmiş bir aşık için, çok sevdiği bir dostunu kaybetmiş biri için yeri doldurulamaz bir ilaçtır.

Aranızda, çok sevdiği bir dostunu kaybeden, annesini babasın kaybeden bir ateist var mı?
Bu durumda acaba kendisini nasıl ikna ediyor, avutuyor? Bu fikirleri ne kadar bir insanı bu hüzünden uzaklaştırabilir? Ben merak ediyorum.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir