1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Gönderilme zamanı: Pzt May 02, 2016 10:07 pm
gönderen hibmariy
Evet arkadaşlar, böyle bir başlık açarak bir tartışma konusu başlatmak istiyorum. Başlığa mesaj atacak olan herkesten ricam saygı sınırını korumamızdır. Farklı görüşleri öğrenmek ufkumuzu açacaktır. Birbirimize fikirlerimizi empoze etmeye çalışmadan konuyu genişletelim.

İçinde yaşadığımız evren gerçek midir sizce? Bu noktada karşımıza üç cevap çıkıyor:
1- Evet
2- Hayır
3- Bilmiyorum

Bu üç seçenekten hangisini seçtiğinizi ve nedenini açıklarsanız sevinirim.

Sevgilerle.

Re: İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Gönderilme zamanı: Pzt May 02, 2016 10:48 pm
gönderen NOLAN
Evrim,çok çok önemli bir konudur..Evrimi anlamak,hayata bakış açınızı inanılmaz değiştirecektir..Evrimi anlamakta meseledir aslında..Evrimi öğrenmek basittir ama evrimi anlamak zordur..
Evrim mesela yaşamın durağan olmadığını söyler bize..Bu da tüm mitolojik figürleri ilga eder..Hani şu yaptım/ettim/yarattım/düzelttim/mahvettim filan diyen tanrıları ve bu tanrıların yardımcılarını..!

Bunları anlamak,sizi gerçeğe götürür..O gerçekte sizin sıradan bir HAYVAN olduğunuz gerçeğidir..Matrix'teki Morpheus gibi oldum bende:)

Sıradan bir hayvan olduğunuzu anladığınız anda,gerçek bir Dünya'da yaşadığınızı anlamış olursunuz..Eğer bir hayal içinde olsaydık,eğer matrix gibi bir sistemin içinde olsaydık;bu kadar aciz bir durumda ol(a)mazdık..

Re: İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Gönderilme zamanı: Sal May 03, 2016 11:55 pm
gönderen hector
İhtimalleri bilimsel verilerle değerlendirecek olursak gerçek olması daha muhtemel gözüküyor. Yinede ben bu konuda bilimsel verilerden ziyade, kendi çıkarımlarım ve üstat Schopenhauer'in "dünya benim tasarımımdır" görüşünü de dikkate alarak gerçek olmama ihtimalinin de azımsanmayacak ölçüde doğru olabileceğini düşünüyorum.Bana deli olmadığımı ve sizlerin gerçekten var olduğunuzu ispatladığınız zaman bu düşüncemden vazgeçebilirim belki :D.

Bu durumda bana göre en mantıklı cevap "bilmiyorum" demek oluyor. Bilseydim söylerdim .

Re: İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Gönderilme zamanı: Sal May 03, 2016 11:59 pm
gönderen Babyknight
Hayatın anlamını sorgulamaya başlayalı daha 20.000 yıl olmamış. Hayatın bir simülasyon olması fikri son 30-40 yılda ortaya atılmış... Kozmik süreç içinde göz kırpma zamanı kadar süreler bunlar. Evren, kanıtlanmış bir şekilde 13.7 milyar yaşında ve içinde bu kadar parametre, statik ve dinamik veri ile birlikte planck zamanı bazında işleyen bir simülasyonun real-time çalıştırılabilmesi için gerekli işlem gücü, hayatınız süresince söyleyebileceğiniz büyüklükteki bir sayı kadar Ghz' den daha güçlü bir işlemci gücü gerektirir.