İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Mesajgönderen hibmariy » Pzt May 02, 2016 10:07 pm

Evet arkadaşlar, böyle bir başlık açarak bir tartışma konusu başlatmak istiyorum. Başlığa mesaj atacak olan herkesten ricam saygı sınırını korumamızdır. Farklı görüşleri öğrenmek ufkumuzu açacaktır. Birbirimize fikirlerimizi empoze etmeye çalışmadan konuyu genişletelim.

İçinde yaşadığımız evren gerçek midir sizce? Bu noktada karşımıza üç cevap çıkıyor:
1- Evet
2- Hayır
3- Bilmiyorum

Bu üç seçenekten hangisini seçtiğinizi ve nedenini açıklarsanız sevinirim.

Sevgilerle.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Re: İçinde Yaşadığımız Evren Gerçek mi?

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 02, 2016 10:48 pm

Evrim,çok çok önemli bir konudur..Evrimi anlamak,hayata bakış açınızı inanılmaz değiştirecektir..Evrimi anlamakta meseledir aslında..Evrimi öğrenmek basittir ama evrimi anlamak zordur..
Evrim mesela yaşamın durağan olmadığını söyler bize..Bu da tüm mitolojik figürleri ilga eder..Hani şu yaptım/ettim/yarattım/düzelttim/mahvettim filan diyen tanrıları ve bu tanrıların yardımcılarını..!

Bunları anlamak,sizi gerçeğe götürür..O gerçekte sizin sıradan bir HAYVAN olduğunuz gerçeğidir..Matrix'teki Morpheus gibi oldum bende:)

Sıradan bir hayvan olduğunuzu anladığınız anda,gerçek bir Dünya'da yaşadığınızı anlamış olursunuz..Eğer bir hayal içinde olsaydık,eğer matrix gibi bir sistemin içinde olsaydık;bu kadar aciz bir durumda ol(a)mazdık..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Sal May 03, 2016 11:55 pm

İhtimalleri bilimsel verilerle değerlendirecek olursak gerçek olması daha muhtemel gözüküyor. Yinede ben bu konuda bilimsel verilerden ziyade, kendi çıkarımlarım ve üstat Schopenhauer'in "dünya benim tasarımımdır" görüşünü de dikkate alarak gerçek olmama ihtimalinin de azımsanmayacak ölçüde doğru olabileceğini düşünüyorum.Bana deli olmadığımı ve sizlerin gerçekten var olduğunuzu ispatladığınız zaman bu düşüncemden vazgeçebilirim belki :D.

Bu durumda bana göre en mantıklı cevap "bilmiyorum" demek oluyor. Bilseydim söylerdim .
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Babyknight » Sal May 03, 2016 11:59 pm

Hayatın anlamını sorgulamaya başlayalı daha 20.000 yıl olmamış. Hayatın bir simülasyon olması fikri son 30-40 yılda ortaya atılmış... Kozmik süreç içinde göz kırpma zamanı kadar süreler bunlar. Evren, kanıtlanmış bir şekilde 13.7 milyar yaşında ve içinde bu kadar parametre, statik ve dinamik veri ile birlikte planck zamanı bazında işleyen bir simülasyonun real-time çalıştırılabilmesi için gerekli işlem gücü, hayatınız süresince söyleyebileceğiniz büyüklükteki bir sayı kadar Ghz' den daha güçlü bir işlemci gücü gerektirir.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir