İnananların Ters Mantığı

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: İnananların Ters Mantığı

Mesajgönderen raskolnikov » Prş Nis 07, 2016 5:26 pm

faith-fatih yazdı:Biz burda tartışmıyor,muhabbet ediyoruz. okumak istemeyen okumasın,zorla mı okutuyoruz. !!! dışlama mantığı.!!!
biz burada birbirimizi gütme amacı gütmüyoruz. o zaman bende senin için 1+1=2 diyerek ne kadar yaratılışın olduğunu ispat etsem yine de inanmayacak diyerek hiç kimse kimseye bişey yazmasın. herkesin düşüncesi kendinde kalsın. ben burada sizin benim fikirlerimi doğru anlamadığınızı düşündüğüm için savunma yapıyorum.gayet insani bir durum.anlatmak istiyorum. müsadenle.herhalde sende buradaki arkadaşlarını fazlasıyla benimsemişsin.dışarıdan gelen yabancılara doğrudan saldırı yapmandan belli ki arkadaşlarını ve düşüncelerini sahiplenmişsin, neyse.

Eğer sen evrim canlının kendi tercihi,istek yada çabası sonucu kazandığı bir donanım olarak görüyorsan bence yanılıyorsun.öyle olsa bu canlılar sudan evrimleşirken nasıl oluyorda uçmak gibi bir fiili gerçekleştirecek.(günümüz kuşları). Bence hiçbir hayvanın hayal edemeyeceği (not:insanları hayvan olarak görmüyorum) halde yada hayal etse bile bunu nasıl yapacağı (kanat yapısı)hakkında fikir dahi yürütemiyeceği kesin.Benim bildiğim evrim.bu işlevin genetik kombinasyonların mevcut olasıklar dahilinde edindiği fakat evrimleşen canlılın bunun bilincinde olmadan çevre şartlarının sağladığı imkanlar doğrultusunda edindiği kabilyet ve fiziksel farklılaşmadır.Ben bunu örneklendirmek için mavi göz espirisini yapıyorum.eğer istemekle olsaydı ben mavi gözlü olurdum dedim.Sen bu lafı nereye çektin bilemiyorum.demekki milyonlarca yıl istemem lazım.ne yazık ki o kadar ömrüm yok. bu evrim nasıl olacak.

önemli not: yukarıda yazdığım mantık arayışında ayet mi var ki bana bu eleştiriyi yapıyorsun.

Evrim hakkında kaç kitap okudunuz?
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Cum Nis 08, 2016 11:26 pm

hiç kitap okumadım.çok mu belli oluyor.
belgesellerden izlediğim ve bir kaç bilimsel makale okuduğum ve sizin burada yazdıklarınız hakkında biliyorum.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Cmt Nis 09, 2016 2:25 pm

hadi ben evrim konusunda cahilim,ismini vermeceğim bir tanıdık cerrah.cerrah ki sabahtan akşama ameliyatı eksik olmuyor.bildiğin insan kasabı.ona evrim hakkında dokundurma yaptığımda, bana -insan biyolojik bir makinadır,sen hiç kendi kendine olan makina gördün mü? sorunu yöneltti.konu orda kapandı.bir daha da hiç konuşmadık.konuşunca alınıyor.Malum bugün bilim dünyası evrimi savunuyor.evrimi ispatlanmış bir gerçek olduğu için mi ;yoksa evrim değilse - neden? sorularının cevabını bulamadıkları için mi ?,bu yola başvuruyolar merak ediyorum.-Evrim yoksa aksi takdirde neden varız.? sorusu. bence bu sorunun cevabını evrimden başka açıklayamadıkları için bu yola başvuruyorlar. Malumunuz islam daha islam ülkelerinde tam manasıyla anlaşılamıyorken,bunu kitap ve peygamber olmadan hele hele onların toplumlarının dinleri üzerinden açıklamak hiç olmuyor.olmaz da. illaki bir yerden tutarsızlık çıkacak. o yüzden taşıdığı tutarlılık ve konuyu bütüyle ele alan islamdan başka din kalmayacak dünyada.tek din islam olacak karşısında dinsizlik olan agnostik ateist kalacak.iki farkli görüşten başka diğer bütün görüşler elenecek.Bu fikrimi paylaşan ateist felseficinizde mevcut,bu görüşü savunan sadece ben değilim.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Cmt Nis 09, 2016 2:38 pm

Konu başlığı üç cümlede olsa çok şey anlatıyor. Bir şeyin çok komplex olması tam olarak anlayamamış olmamız islamı veya dünyadaki herhangi bir dinin kanıtı olamaz. Evrimi bilimciler savunsada savunmasada bir gerçektir. Eksikleri vardır, bazı noktaları ileride değişebilir yeni öğrendiklerimizle daha net bilgilere sahip olabiliriz ama evrim gerçektir yüzleşmek çoğu insan için zor olabilir, hiç birşey bilmeden bilgisi olmayan insanlara evrim diye birşey yok demek yerine, ben araştırmadım araştırmak gerek demeli insan....
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Cmt Nis 09, 2016 3:09 pm

madem eksik olduğunu kabul ediyorsunuz,o zaman tamamlanıncaya kadar insanlara musammaha göstermesini biliniz.Sonuçta evrime inanmayan cehenneme gitmeyecek.
evrimin olması yada olmaması insanlara bir yaratıcının var olup,olmadığının ispatı olamaz.bir yaratıcıya inanan kişi -evrim bir yaratılış metodudur.dediği zaman ne diyeceksiniz.
ben sadece bu tür evrim izahını yeterli ve kabul görmüyorum.
örneğin kuşlar dinozorlardan evrimleşti diyen biri kanıt olarak kanat kemiklerinden küçük bir parça benzerliğini gösteriyor. ben o zaman tavuk kemiklerindn çıkan kürdana benzeyen kısmını balık kılçığına benzetiyorum. o halde sırf benziyor diye ben tavuk,balıktan türedi demem ne kadar inandırıcı acaba.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Cmt Nis 09, 2016 6:28 pm

Benim bilgim eksik olabilir, hatta bazı konularda yanılıyorda olabilirim. Ama size kendinizden eminseniz tartışacak birşey yok. İnsana benzeyen bir sürü primat fosili bulundu onlara ne diyeceksiniz bunlarda kurbağayamı benziyor diyeceksiniz. Ben evrimle tanrıyı karşı karşıya getirmiyorum zaten, bu mantıksızlıkla evrimi sanki kanıtı olmayan birşey gibi konuşmanız arasında insanlara yalan söylemek arasında fark varmıdır sizce?
En son Mems tarafından Cmt Nis 09, 2016 10:50 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Nis 09, 2016 9:12 pm

faith-fatih yazdı:madem eksik olduğunu kabul ediyorsunuz,o zaman tamamlanıncaya kadar insanlara musamaha göstermesini biliniz.

Evrim bir gerçektir. Ancak onu açıklamaya çalışan bir kuram olan evrim teorisi yanlışlanabilir, eksik olduğu ortaya çıkabilir (ki şu an bir sıkıntısı yok). Şayet öyle bir durumda kuram, kuramcılar tarafından tekrar tekrar sınanır. Eğer sürekli sıkıntılar devam ediyorsa başka bir kuram oluşturulur. Bilimsel metodoloji bunu gerektirir. Ayrıca başlıkla da ilgili olarak, evrim teorisinin kalbinde yer alan doğal seçilim mekanizmasının diğer bir adı "en uygunların kalımı" dır. Dikkat et lütfen, "en güçlü olanların" veya "en hızlıların" gibi bir durum değil; en uygun olanın.

faith-fatih yazdı:evrimin olması yada olmaması insanlara bir yaratıcının var olup,olmadığının ispatı olamaz.

Evrim teorisi doğadaki işleyişi, çeşitlenmeyi kendi mekanikleriyle açıklayabilen bir kuramdır. Olan şey bu.

faith-fatih yazdı:ben o zaman tavuk kemiklerinden çıkan kürdana benzeyen kısmını balık kılçığına benzetiyorum. o halde sırf benziyor diye ben tavuk,balıktan türedi demem ne kadar inandırıcı acaba.

faith-fatih yazdı:hiç kitap okumadım.çok mu belli oluyor.

Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olursan, çok belli olmaya da devam edecek. Sana güzel bir ödev: şu linkte yer alan en az 2 kitap bitmeli.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Cmt Nis 09, 2016 9:45 pm

o zaman ben burada evrimin varlığını ve boyutunu biyoloji diplomalı arkadaşlara bırakıyorum.;ama islamdan anlaşılması gerekenlerin neler olduğunu ve sizin kuramlarınızı sorgulamaya devam.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir