1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Cmt Mar 26, 2016 8:31 pm
gönderen hibmariy
Evet, çok uzak bir tarih belirttim ama şuan içinde yaşadığımız dönemden 100 yıl sonra sizce tüm insanlar dinleri terk eder mi? Yoksa bu tür şeylere inanmaya devam mı ederler? Belki biz göremeyecez ama en azından fikir belirtelim. Bence teknoloji o kadar gelişir ki, insanlar dinlere gülerek yaklaşırlar. Siz ne dersiniz?

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Pzt Mar 28, 2016 4:32 pm
gönderen Mems
Şu an nasıl eski tanrılar alay konusu oluyorsa, şimdikler de o zamanların alay konusu olacaktır. Daha yenileri türer mi bilemem, Değişmeyen tek şey aklın yolu olacaktır yüz yıl sonra bile.

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Pzt Mar 28, 2016 6:56 pm
gönderen AgnostikBey
Bilimin (moleküler biyoloji vb.) kazandığı ivme ile sonunda yenilecek taraf belli olmasına rağmen şu konjonktürde, insanlığın gidişatı adına, 20-30 yıl sonrasını bile öngörmek mümkün değil bence. Buna sebep olarak küresel ısınmadan, olası din savaşlarına, gelişmiş devletlerin bloklaşmasına kadar farklı sebepler söylenebilir. Önceden bu kadar karamsar değildim ancak.

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Pzt Mar 28, 2016 7:47 pm
gönderen Mems
George carlin den bir benzetme yapayım, insanlığın doğanın karşısında bir hiç olduğunu söylüyor konuşmalarında ben biraz onun gibi düşünüyorum, hatta hemen olsun istediğim bir şey var, bu ahmak insanoğlunun yüzde 95 inin yeryüzünden silinip gitmesini istiyorum, acımasızca gelebilir, bir sürü canlılığa ev sahipliği yapan doğa insandan daha değerli bence, bu dinlerin getirdiği insanlığın kendini özel hissetmesi durumu dünyamızı bu hale getirdi, bu anlayış yok olmalı tüm canlılık yıldız tozlarında başka bir şey değil yani kompleks canlılar gibi hissetsek te kendimizi aslında hiç hiçiz.

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Sal Mar 29, 2016 12:16 am
gönderen Philae
100 yıl sonra da dinler devam eder. hatta 2000-3000 yıl kadar bu dinler devam eder. ne olacak ki, milyonlarca yıldır süren dinler 100 yılda ne olacak da yok sayılacak? savaşlar sonucunda dinlerin inanan sayısında azalmalar olabilir. ne bileyim hristiyan-müslüman savaşları olur, kaybeden tarafın büyük kısmı yok edilir. yahudiler gibi azınlığa düşerler. ancak dinler küllerinden doğmayı iyi bilir. o yüzden son inançlıya kadar inmedikçe yok olması imkansız.

ha eğer olur da ölümsüzlük gibi bir fikir gerçeğe dönüşürse, o zaman din diye bir şey kalmaz dünyada söyleyeyim. zira özellikle müslümanların sığındığı en önemli konulardan birisi her canlı ölecektir düşüncesi. adam buna dayanarak öteki dünyayı savunuyor. ahirette hesaplaşacağını düşünüyor. cennet vaatlerine kanıyor. cidden ölümsüzlük bulunursa müslümanların sığınacağı bir şey kalmaz. :)

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Sal Mar 29, 2016 3:30 pm
gönderen hibmariy
Ben insanların tanrı fikrinden uzaklaşmasının nedeni olarak dinleri görüyorum. Dinlerin kusurlu ve sorunlu olması, tanrının da böyle olduğu anlamına gelmez. Belki de hiçbir din göndermemiş mükemmel bir tanrı vardır. Dinler onu bize yanlış aktarmıştır. Bu da bir ihtimal olamaz mı?

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Çrş Mar 30, 2016 2:15 pm
gönderen cernomirdin
Olayları tek tek bilemeyiz ama genel gidişatı tahmin edebiliriz.Aklın muhteşem çağında yaşıyoruz.Akıl uzay araçları ve bilgisayarlar yapıyor.Bunun sonucu olarak;akılcı toplumların dogmatik ve biatçi toplumlara ağır bastığı,egemen olduğu bir dönemi yaşıyoruz.Ve bu artarak devam edecektir.Yani dogmacı ve biatçi toplumlar akılcı toplumlar karşısında giderek daha fazla gerileyeceklerdir.Gidişatın genel yönelimi böyle olmuştur ve böyle olmaya devam edecektir.
Özellikle Arap yaşam tarzı modern dünyanın hakim ülkelerince büyük bir problem olarak görülmektedir.Çünkü Arap coğrafyası ve yaşam tarzı cihat ve intihar bombacısı üretiyor sadece.Bunun dışında hiç bir şey üretmiyor.O yüzden Arap coğrafyasına yükleniyorlar.Mısır perişan,Libya perişan,Tunus perişan,Irak perişan,Suriye perişan.Araplar ya modernleşip sekülerleşecekler yada mahfedilecekler.Değişip modern dünyayla uyumlu olmak ile yok edilmek arasında tercih yapmaya mecbur bırakılacaklardır.
Rusya,Amerika,Çin,Avrupa ve Hindistan gelenekçi İslami eğilimleri ve onun doğurduğu cihatçı yaklaşımı bir problem olarak görüyorlar.Buna karşın Arap yaşam tarzını modern dünyaya karşı korumaya çalışan 3 tane odak var:AKP hükümeti,Suudi Arabistan ve Katar.Ama onlarında hiç şansı yok;devredışı bırakılacaklar.
Dogma 300 yıldır geriliyor ve dahada gerileyecektir.Aklın gücü ve modernizmin etkisi,globalci eğilimlerin kuşatıcı ve tesirli etkisi çok açık görülmektedir.Ve bu artarak devam edecektir.

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Pzr Oca 15, 2017 12:21 am
gönderen Brainstorm
100 yıl sonra dinler yokolmaz. ancak toplumdaki din baskısı biraz daha azalacaktır, diye tahmin ediyorum.

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Pzt Oca 16, 2017 12:29 am
gönderen Tumagü İskicap
Sovyet Rusları, 2017'de nasıl bir dünyada yaşayacaklarını tahmini olarak, 1960 yılında illüstrasyon olarak hazırladıkları görsellerde kısa film halinde arşivlemişlerdi. 2017'de SSCB ile Alaska arasında, Bering boğazından atomik trenler ile yolculuğa dair öngörüleri vardı o slayt filminde. Aradan geçen 57 yıl sonra atomik trenler bir kenarda dursun, yapılmakta olan Kırım'ı Kerç Boğazı üzerinden Rusya'ya bağlayacak köprüdür ve 19 km uzunluğundadır ve 2018'de yapımı bitecektir. Yani hayaller Paris, gerçekler Eminönü.

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Gönderilme zamanı: Çrş Oca 18, 2017 7:28 am
gönderen raskolnikov
Türkiye bundan 100 yıl önce daha ilerici bir yönetimin temelini atıyordu. Bugün ise daha geri bir yönetimin temeli atılıyor. Bu anlamda lineer tarih anlayışı sakattır. Hatta sanırım Nietzche'de Deccal kitabında içinde bulunduğu çağın Rönesans'dan daha geride olduğunu söylemişti. Buna karşın dine inanma oranı Avrupa'da gerilemiştir. Şahsi fikrim bu soru tarihin ağaç dalları gibi çok yönlü ve bağlantılı bir gelişme olduğunu biraz ıskalayarak sorulmuş gibi..