100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 26, 2016 8:31 pm

Evet, çok uzak bir tarih belirttim ama şuan içinde yaşadığımız dönemden 100 yıl sonra sizce tüm insanlar dinleri terk eder mi? Yoksa bu tür şeylere inanmaya devam mı ederler? Belki biz göremeyecez ama en azından fikir belirtelim. Bence teknoloji o kadar gelişir ki, insanlar dinlere gülerek yaklaşırlar. Siz ne dersiniz?
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: 100 Yıl Sonra Ne Olabilir Sizce?

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 28, 2016 4:32 pm

Şu an nasıl eski tanrılar alay konusu oluyorsa, şimdikler de o zamanların alay konusu olacaktır. Daha yenileri türer mi bilemem, Değişmeyen tek şey aklın yolu olacaktır yüz yıl sonra bile.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Mar 28, 2016 6:56 pm

Bilimin (moleküler biyoloji vb.) kazandığı ivme ile sonunda yenilecek taraf belli olmasına rağmen şu konjonktürde, insanlığın gidişatı adına, 20-30 yıl sonrasını bile öngörmek mümkün değil bence. Buna sebep olarak küresel ısınmadan, olası din savaşlarına, gelişmiş devletlerin bloklaşmasına kadar farklı sebepler söylenebilir. Önceden bu kadar karamsar değildim ancak.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 28, 2016 7:47 pm

George carlin den bir benzetme yapayım, insanlığın doğanın karşısında bir hiç olduğunu söylüyor konuşmalarında ben biraz onun gibi düşünüyorum, hatta hemen olsun istediğim bir şey var, bu ahmak insanoğlunun yüzde 95 inin yeryüzünden silinip gitmesini istiyorum, acımasızca gelebilir, bir sürü canlılığa ev sahipliği yapan doğa insandan daha değerli bence, bu dinlerin getirdiği insanlığın kendini özel hissetmesi durumu dünyamızı bu hale getirdi, bu anlayış yok olmalı tüm canlılık yıldız tozlarında başka bir şey değil yani kompleks canlılar gibi hissetsek te kendimizi aslında hiç hiçiz.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Philae
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 24 kere
Alınan Teşekkür: 28 kere

Mesajgönderen Philae » Sal Mar 29, 2016 12:16 am

100 yıl sonra da dinler devam eder. hatta 2000-3000 yıl kadar bu dinler devam eder. ne olacak ki, milyonlarca yıldır süren dinler 100 yılda ne olacak da yok sayılacak? savaşlar sonucunda dinlerin inanan sayısında azalmalar olabilir. ne bileyim hristiyan-müslüman savaşları olur, kaybeden tarafın büyük kısmı yok edilir. yahudiler gibi azınlığa düşerler. ancak dinler küllerinden doğmayı iyi bilir. o yüzden son inançlıya kadar inmedikçe yok olması imkansız.

ha eğer olur da ölümsüzlük gibi bir fikir gerçeğe dönüşürse, o zaman din diye bir şey kalmaz dünyada söyleyeyim. zira özellikle müslümanların sığındığı en önemli konulardan birisi her canlı ölecektir düşüncesi. adam buna dayanarak öteki dünyayı savunuyor. ahirette hesaplaşacağını düşünüyor. cennet vaatlerine kanıyor. cidden ölümsüzlük bulunursa müslümanların sığınacağı bir şey kalmaz. :)

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen hibmariy » Sal Mar 29, 2016 3:30 pm

Ben insanların tanrı fikrinden uzaklaşmasının nedeni olarak dinleri görüyorum. Dinlerin kusurlu ve sorunlu olması, tanrının da böyle olduğu anlamına gelmez. Belki de hiçbir din göndermemiş mükemmel bir tanrı vardır. Dinler onu bize yanlış aktarmıştır. Bu da bir ihtimal olamaz mı?
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Mesajgönderen cernomirdin » Çrş Mar 30, 2016 2:15 pm

Olayları tek tek bilemeyiz ama genel gidişatı tahmin edebiliriz.Aklın muhteşem çağında yaşıyoruz.Akıl uzay araçları ve bilgisayarlar yapıyor.Bunun sonucu olarak;akılcı toplumların dogmatik ve biatçi toplumlara ağır bastığı,egemen olduğu bir dönemi yaşıyoruz.Ve bu artarak devam edecektir.Yani dogmacı ve biatçi toplumlar akılcı toplumlar karşısında giderek daha fazla gerileyeceklerdir.Gidişatın genel yönelimi böyle olmuştur ve böyle olmaya devam edecektir.
Özellikle Arap yaşam tarzı modern dünyanın hakim ülkelerince büyük bir problem olarak görülmektedir.Çünkü Arap coğrafyası ve yaşam tarzı cihat ve intihar bombacısı üretiyor sadece.Bunun dışında hiç bir şey üretmiyor.O yüzden Arap coğrafyasına yükleniyorlar.Mısır perişan,Libya perişan,Tunus perişan,Irak perişan,Suriye perişan.Araplar ya modernleşip sekülerleşecekler yada mahfedilecekler.Değişip modern dünyayla uyumlu olmak ile yok edilmek arasında tercih yapmaya mecbur bırakılacaklardır.
Rusya,Amerika,Çin,Avrupa ve Hindistan gelenekçi İslami eğilimleri ve onun doğurduğu cihatçı yaklaşımı bir problem olarak görüyorlar.Buna karşın Arap yaşam tarzını modern dünyaya karşı korumaya çalışan 3 tane odak var:AKP hükümeti,Suudi Arabistan ve Katar.Ama onlarında hiç şansı yok;devredışı bırakılacaklar.
Dogma 300 yıldır geriliyor ve dahada gerileyecektir.Aklın gücü ve modernizmin etkisi,globalci eğilimlerin kuşatıcı ve tesirli etkisi çok açık görülmektedir.Ve bu artarak devam edecektir.
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

Brainstorm
Görüş: Freethinker
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Brainstorm » Pzr Oca 15, 2017 12:21 am

100 yıl sonra dinler yokolmaz. ancak toplumdaki din baskısı biraz daha azalacaktır, diye tahmin ediyorum.

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Pzt Oca 16, 2017 12:29 am

Sovyet Rusları, 2017'de nasıl bir dünyada yaşayacaklarını tahmini olarak, 1960 yılında illüstrasyon olarak hazırladıkları görsellerde kısa film halinde arşivlemişlerdi. 2017'de SSCB ile Alaska arasında, Bering boğazından atomik trenler ile yolculuğa dair öngörüleri vardı o slayt filminde. Aradan geçen 57 yıl sonra atomik trenler bir kenarda dursun, yapılmakta olan Kırım'ı Kerç Boğazı üzerinden Rusya'ya bağlayacak köprüdür ve 19 km uzunluğundadır ve 2018'de yapımı bitecektir. Yani hayaller Paris, gerçekler Eminönü.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş Oca 18, 2017 7:28 am

Türkiye bundan 100 yıl önce daha ilerici bir yönetimin temelini atıyordu. Bugün ise daha geri bir yönetimin temeli atılıyor. Bu anlamda lineer tarih anlayışı sakattır. Hatta sanırım Nietzche'de Deccal kitabında içinde bulunduğu çağın Rönesans'dan daha geride olduğunu söylemişti. Buna karşın dine inanma oranı Avrupa'da gerilemiştir. Şahsi fikrim bu soru tarihin ağaç dalları gibi çok yönlü ve bağlantılı bir gelişme olduğunu biraz ıskalayarak sorulmuş gibi..
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir