1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

"Göbeklitepe"

Gönderilme zamanı: Çrş Mar 16, 2016 4:33 pm
gönderen AgnostikBey
Göbeklitepe, Şanlıurfa il merkezinin yaklaşık olarak 22 km. kuzeydoğusunda, Örencik Köyü yakınlarında yer alan dünyanın bilinen ve bulunabilmiş en eski kült yapılar topluluğu. Bu yapıların ortak özelliği, "T" biçimindeki 10 - 12 dikilitaşın yuvarlak planda dizilmiş olup aralarının taş duvarla örülmüş olmasıdır.

Söz konusu bu tapınak, belki de neler yapabileceğimizi yüzlerce yıl deneyimleyip gördükten sonra kendimizi tanrı ve/ya tanrıça(lar) olarak insan formatında putlaştırdığımız ilk mekandı (insan-biçimciliğin en yalın ilk örneği belki de). Bu tutumun binlerce yıl sonraki izlerini bile Tevrat'ta ve Kuran'da görmek mümkün.

Ayrıca buradaki kazı çalışmalarının başkanlığını yürütmüş ünlü bilim adamı, 2014 yılında kaybettiğimiz Alman arkeolog Klaus Schmidt'in ismini ve katkılarını burada anmak önemli olacak. Yine birden çok fikir ve bilim adamının katkıları ve büyük bir özveriyle hazırlanmış bu harika video ile de iyi seyirler diliyorum.

https://www.youtube.com/watch?v=Yt5FW-g8An8

Re: "Göbeklitepe"

Gönderilme zamanı: Çrş Oca 23, 2019 5:19 am
gönderen Prismegistus
İnsan ömrü olarak bakarsak pekala yapılabilir bi iştir yaptıkları. Günde 5-6 saat çalışsalar yeterdi. Ne amacıyla yaptıkları işin tuhaf tarafı. Çamur harcından duvar örmeleri ve yapılan taş ressamlığı abartılabilir boyutta değil benim gördüğüm.