Ya Varsa? düşüncesi

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Ya Varsa? düşüncesi

Mesajgönderen hibmariy » Pzr Mar 06, 2016 10:21 pm

Ali'nin ve Pascal'ın "Ya tanrı varsa?" düşüncelerine pek çok müslümanın önem verdiklerini fark ettim. Aşina olanlar bu konuyu biliyorlardır, bu yüzden ne olduğunu anlatmayacağım. Ama bu iddialarında anlamadığım nokta şu; öldükten sonra bir tanrı olsa bile (olabilir), onun sizin kitabınızdaki 'cezacı ve acımasız' tanrı olduğunu nerden biliyorsunuz? Belki de o, kendisine inanmayanları cezalandırmayacak kadar 'Yüce' bir tanrıdır. Yani en azından bu "inanç" konusunu önemsemeyecek kadar yüce? :)
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Re: Ya Varsa? düşüncesi

Mesajgönderen hector » Pzt Mar 07, 2016 12:10 am

Ya USC varsa ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Mar 07, 2016 12:12 am

Ya varsa mantığı ile kendimi tanrı bile ilan edebilirim.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Pzr Haz 05, 2016 10:56 am

Evrenin hipotetik allahı, daha omnipotent bir allahın sadece sınamak için allahlık bahşettiği allahlardan biriyse, o sınavı kaybetti.

Evrenin varsayımsal allahı, daha gerçekçi ve varlığı mutlak bir allahın yalnızca sınamak için allahlık bahşettiği allahlardan biriyse, o sınavı yitirdi.

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 10 kere

Mesajgönderen rumil » Pzr Haz 05, 2016 11:18 pm

Öncelikle Pascal onu gazaliden alıntılamıştır,Hz Aliyi bilmiyorum.
Ya varsa düşüncesi ise bir çokların aksine beni daha çok mutlu eder.Cehennem veyahut azap çekilen yerlere bile razıyım o bilgiyi öğrenebilmek için.O bilginin vereceği tatmin olma duygusunu zaten bana cennetler veremez.

Kullanıcı avatarı
beynamaz
Görüş: kafir
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen beynamaz » Pzt Haz 06, 2016 5:29 am

False binary fallacy

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Pzt Haz 06, 2016 6:30 pm

rumil yazdı:Öncelikle Pascal onu gazaliden alıntılamıştır,Hz Aliyi bilmiyorum.
Ya varsa düşüncesi ise bir çokların aksine beni daha çok mutlu eder.Cehennem veyahut azap çekilen yerlere bile razıyım o bilgiyi öğrenebilmek için.O bilginin vereceği tatmin olma duygusunu zaten bana cennetler veremez.

Sn.rumil;o çok merak ettiğiniz bilgiyi ben size bedavadan verebilirim.. :)
Kısaca şöyle..Ölünce sadece ölmüş olacaksınız..Hepsi bu..
Öldükten sonra dirilmeniz veya farklı bir hayata reenkarnasyonla başlamanız mümkün değil..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
geceinci

Mesajgönderen geceinci » Sal Haz 07, 2016 8:01 pm

Ya varsa düşüncesi bence herkesin her zaman aklının bir köşesinde hep soru işareti olarak kalmalı, en azından benim için öyle. Bunu kendi açımdan kendimi sorguladığımda hiçbir zaman mantıksız bulmuyorum, çünkü insan mükemmeli yakalamış bir varlık değil, ve bu durum bana kalırsa varılan sonuçlarda hata payı aramayı her zaman gerektirir, yada atladığım bir nokta mı var acaba algısı, insan zihnini ve düşüncelerin yenilenme ve olgunlaşma ihtimalini daha dinç tutar.
yeni arayışlar,
yeni sorular,
yeni bilgiler
değişen ve gelişen bakış açıları ...

Fakat bu ya varsa algısı şu iki şey demek değildir;

Tanrı varsa dinlerden biri mutlaka doğru ve gerçek olmalı,

Lan olum ya varsa da faka bastıysak şüphesiyle; ben yine işimi garantiye alıyım da ibadet edeyim kaypaklığı
.

rumil
Görüş: Değişken

Mesajgönderen rumil » Sal Haz 07, 2016 10:59 pm

NOLAN yazdı:
rumil yazdı:Öncelikle Pascal onu gazaliden alıntılamıştır,Hz Aliyi bilmiyorum.

Sn.rumil;o çok merak ettiğiniz bilgiyi ben size bedavadan verebilirim.. :)
Kısaca şöyle..Ölünce sadece ölmüş olacaksınız..Hepsi bu..
Öldükten sonra dirilmeniz veya farklı bir hayata reenkarnasyonla başlamanız mümkün değil..

Ben ona biraz şüpheli yaklaşıyorum.Tamam mantıksız ama, şu evrenin oluşma mantığını düşününcede -yani yokluktan bir varoluşu düşününce- bir tür tutarsızlık veya mantıksızlık durumu oluşuyor. Yani doğrudan bilimsel bir ispat olmadan olmaz diye bir şey diyemiyorum ben.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Haz 08, 2016 12:34 pm

rumil yazdı:............
Ben ona biraz şüpheli yaklaşıyorum.Tamam mantıksız ama, şu evrenin oluşma mantığını düşününcede -yani yokluktan bir varoluşu düşününce- bir tür tutarsızlık veya mantıksızlık durumu oluşuyor. Yani doğrudan bilimsel bir ispat olmadan olmaz diye bir şey diyemiyorum ben.

Büyük patlama öncesini bilmiyoruz..Haliyle ''yokluktan oluştuk'' demek rasyonel olmaz..Maddenin oluşması biliniyor ama..Burada da madde ve antimaddenin savaşı sonucunda maddenin kendiliğinden üstün geldiğini biliyoruz..Yani burada da ''yokluktan varlık oluşuyor'' demek doğru olmaz..Çünkü yokluk dediğimiz şeyin içinde,madde ve antimadde var..

Peki,gelelim kendimize..Anne ve babamız yokken bize dair hiçbir şey yok ama dedelerimiz ve ninelerimiz var..Diyelim ki onlarda yok olsun..Büyük dedelerimiz ve ninelerimiz var..Yani bizim geçmişimizde bir süreç var..Yokluktan ''pat'' diye var olmadık hepimiz..

Tüm bunları geçtik,''evrim'' denilen bir olgu var karşımızda..Evrim ''esasında bir karıncadan veya bir filden zerre farkın yok senin'' diyor..Bu ne demek?Bir karınca öldükten sonra dirilebilir mi?Böyle bir olasılık var mı?
Doğada ahlak yoktur..

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir