Ya Varsa? düşüncesi

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
tembel.kopek
Edilen Teşekkür: 13 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Re: Ya Varsa? düşüncesi

Mesajgönderen tembel.kopek » Çrş Haz 08, 2016 7:13 pm

Okudugum bir kitap vardi. 'Cennet kesinlikle var' gibi birseydi ismi. Orada tipki insanlar gibi "hayvanlarin" da dirilecegi anlatiliyordu. Eminim bu inanis evde kedi kopek besleyen sahibelerini de cok tatmim etmistir. Bunlari cogaltabiliriz gerci, benim suanda evim var diyelim, cennette de aynisina sahip olacagim. Bana ait olan seyler de benimle birlikte diger dunyaya gelecek gibisinden. Eski turklerin kendileriyle birlikte kurgan adini verdikleri mezar anitlara esyalarini ve atlarini da gommeleri belki bu yuzdendir.

Romalilarda oncelikle komutanlara ve din adamlarina tahsis edilen cennet zamanla demokratiklesmis, alt sinif olarak adlandirilan tabakalara da acilmistir. Demekki bu cennet cehennem olayi da evrilmektedir.

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Re: Ya Varsa? düşüncesi

Mesajgönderen thalese » Pzt Ağu 08, 2016 5:41 pm

NOLAN yazdı:........Bu ne demek?Bir karınca öldükten sonra dirilebilir mi?Böyle bir olasılık var mı?

Neden olmasın??

İnsan olarak, sana benzeyen milyonlarca canlı bu dünyaya başka anne-baba'lardan geliyor ve gelecekler, tabi sen olmayacaklar. Dünyadaki sinekleri bir araya koysan hepsi birbirinin aynısı gibi ve davranışları da aynı, arılar desen, milyon sene önceki arı ile şimdiki arı da aynı işlerde çalışıyor.
Genel olarak bireysel farklılıkları şimdi görmezden geldim.

Matematiksel olarak,

Sen bir kere dünyaya gelmişsin, bu dünya canlılar için bir yaşam alanı olmuş madem, yine farklı bir zaman diliminde tekrar bir yaşam alanı olabilme ihtimali, ve senin tekrar hayat bulma ihtimalin, yok olup gitmekten daha olasıdır.

Gerçekleşen bir olayın, tekrar yinelenmesi, hiç yinelenmemesinden olasılık ihtimali olaraktan daha fazladır elbette.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir