Son Noktaya Gelince

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 21 kere

Son Noktaya Gelince

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 05, 2016 6:23 pm

Ben şimdiye kadar teistlerle güzel bir dille anlaşabileceğime inanıyordum ama artık gerçekten pes ediyorum. Çünkü yok, gerçekten anlama kapasiteleri ölmüş. Önceki yazılarımda da fark etmişsinizdir daima güzel bir üslup edinmeye çalıştım. Ama maalesef karşımdaki insanlar içten içe "kafirlerin" öldürülmesi gerektiğine inanıp benimle güzel bir dille konuşmaları bana hem yapmacık hem de çok haince geliyor. Pes ediyorum, evet güzel üslup sona erdi. Artık gerçekleri, insanların yüzüne tokat gibi vurma vakti. Nasıl ki birinin kendine gelmesi için ona tokat atarsınız ya o anlamda işte.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Re: Son Noktaya Gelince

Mesajgönderen Firavun » Cmt Mar 05, 2016 7:54 pm

Ben tartışmalarda karşımdakini ikna etme niyetinde olmuyorum. Bunu daha çok arada kalmış, kafası karışık, yanıt arayan pasif okuyucular için yapıyorum.

Dinlerin insan eseri olduğuna ilişkin görüşüm pek çok sağlam temele oturuyor, yine de amacım tartışmalarda galip gelmek değil. Her yönüyle mantıklı bir açıklama görsem karşı tarafın söylediğini kesinlikle kabul edebilirim. Her zaman kızıma da söylediğim gibi, bir tartışmada haksız çıkmak ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır, başarıdır. Çünkü kendindeki bir yanlışı düzeltmiş olursun ve sana bunu sağlayan karşı tarafa teşekkür etmen gerekir.

Her tartışmada karşımdakinin görüşlerini "ya haklıysa" diyerek dinlerim/okurum. Ama okumadan, bilmeden saldıranlar oluyor. Onların sözlerindeki mantık hatasını zaten okuyan herkes görebilir. Bu noktada çok kızmaya gerek yok, bırak onlar saçmalasın; bu şekilde ne kadar saçmaladıklarını diğerlerine rahatça gösterebilirsi
n.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Mar 05, 2016 9:47 pm

Firavun yazdı:
Dinlerin insan eseri olduğuna ilişkin görüşüm pek çok sağlam temele oturuyor, yine de amacım tartışmalarda galip gelmek değil. Her yönüyle mantıklı bir açıklama görsem karşı tarafın söylediğini kesinlikle kabul edebilirim. Her zaman kızıma da söylediğim gibi, bir tartışmada haksız çıkmak ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır, başarıdır. Çünkü kendindeki bir yanlışı düzeltmiş olursun ve sana bunu sağlayan karşı tarafa teşekkür etmen gerekir.
n.

@Firavun
Bende aynı düşüncedeyim. Ama sizin yazdıklarınız bunu daha iyi yansıtıyor sanırım. Ben bazen biraz alaycı bazende biraz sinirli olabiliyorum.

@yildizx

Önemli olan galip gelmek değil , inandıklarımızı cesurca ve özgürce savunmaktır. Bu tür forumlarında amacı birazda olsa budur aslında. Kendimizi samimi şekilde ifade ederek , bizi yanlış tanıyanlara bizi artık doğru şekilde tanıma fırsatı sunmamız gerekiyor sanırım. Ama dediğiniz gibi bu her zaman olmuyor. Çoğu müslümanın gözünde bizler öldürülmesi gereken kötü insanlarız.Onların önyargılarını yıkmak kolay değil. Aynı hatayı bizde yapıp her müslümana karşı aynı tavırı sergilemek yerine biraz seçici olmamız daha akılcı olur kanısındayım.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 21 kere

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 05, 2016 10:10 pm

Size kesinlikle katılıyorum. Onlar bizi "kafir" olarak da görseler, biz onların tümünü 'yobaz' olarak nitelemeyecez. Bu en azından aramızdaki farkı gösterir.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 10:30 pm

Hayır kesinlikle hayır ben bir müslüman olarak sizi neden öldürüyüm ve ben bütün ateistlere saygı ve sevgi dolu gözlerle bakıyorum ve inanç/inançsızlık bu konular saygı duyulmaı gereken konulardır.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Mar 05, 2016 10:32 pm

Cylenxarasamonos yazdı:Hayır kesinlikle hayır ben bir müslüman olarak sizi neden öldürüyüm ve ben bütün ateistlere saygı ve sevgi dolu gözlerle bakıyorum ve inanç/inançsızlık bu konular saygı duyulmaı gereken konulardır.

Herkes için geçerli değil tabi yazdıklarımız.Böyle düşündüğünüz için teşekkürler.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Pzt Mar 21, 2016 9:32 pm

''Dinlerin insan eseri olduğuna ilişkin görüşüm pek çok sağlam temele oturuyor''
ortalıkta hiçbir din olmasa dahi muhtemelen ben deist olurdum.bir yaratıcıya inanır olurdum.
hiç din olmasa eğer hz.muhammmed a.s. ben filozof olarak kuran benim fikrimdir, diyerek anlatsa bende aynı fikirde olurdum.
senin kanıt olarak sunduğun eski lahitlerde benzeri şeylerin olması neyin delili oluyor,yada insan yazıtı olarak sunduğun kanıtlar neyi ifade ediyor,açıklarmısın.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir