Neden Senin Dinin Doğru?

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Re: Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen cernomirdin » Sal Mar 29, 2016 5:27 pm

thalese yazdı:Merhabalar,

Firavun yazdı:Her din kendisini doğru kabul edip diğerlerini dışlar.

Bu önerme doğru değil. Semavi olmayan dinler için geçerli olabilir ama semavi dinler için böyle değil.
Örneğin İslam,

Hristiyanlık yada Musevilik yanlış demez, dahası peygamberlerini yalanlamaz, kabullenir ve inanmak da farzdır bu dinlere ve peygamberlerine.
Fakat, zamanla bilerek yada bilmeyerek "tahrif edildi" der. "Doğruluğu" bozuldu der.

1-Kuran ellerindeki İncil ve Tevrat doğrudur der.Bozulmadılar der.Kuran hiç bir yerde İncil ve Tevrat bozuldular demez.
http://agnostik.net/viewtopic.php?f=16&t=133#p743
2-Muhammed Kuran ile uyumlu olduklarını zannettiiği için Tevrat ve İncil değiştirilmediler diyor.Ama müslümanlar baktılarki Tevrat ve İncil Kurana hiç uymuyor,işte o zaman İncil ve Tevrat değiştirildi yalanını uydurdular.Kuran onlar değiştirilmedi dediği halde,müslümanlar bunu boş verip İncil ve Tevrat değiştirilmişlerdir dediler.
http://agnostik.net/viewtopic.php?f=16&t=195
3-Uygulama alanına gelirsek;müslümanlar Tevrat'ı ve Tevrat'ın Tanrısı Yehowayı dışlamaktadırlar.Yehowa müslümanların kabul edip takip etiiği bir Tanrı figürü değildir.Yani Firavun dostumun dediği doğrudur:her din kendisini doğru kabul edip diğerlerini dışlar.En azından uygulama alanında bunun böyle olduğu kesindir.
thalese yazdı:örneğin Hristiyanlık;

Eski Ahit, tevrattır. Demek Musa'nın kitabını reddetmiyorlar, yalanlamıyorlar, dahası kabulleniyorlar.

Teoride kabulleniyorlar ama pratikte değil.Uygulama alanında değil.Yehowa yani Tevra'ın Tanrısı;çocukları,eşekleri ve öküzleri bile kılıçtan geçirin diyor.Oysa İncildeki Tanrı;sana tokat atana öbür yanağını da çevir diyor.Şiddete şiddetle karşılık verme diyor.İkisinin aynı Tanrı olmadığı gayet açıktır.
O kentte yaşayanları kesinlikle kılıçtan geçireceksiniz. Kenti yok edip orada yaşayan bütün halkı ve hayvanları kılıçtan geçireceksiniz(Yasanın Tekrarı 13:15-Tevrat)
http://kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?mc=1&sc=161&id=174#15
Şimdi git, Amalekliler'e saldır. Onlara ait her şeyi tamamen yok et,hiçbir şeyi esirgeme. Erkek, kadın, çoluk çocuk, öküz, koyun, deve, eşek hepsini öldür."(1.Samuel 15:3-Tevrat)
http://www.kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?id=263&mc=1&sc=248#3
İncil din anlayışı Tevrat'ın din anlayışını dışlamak üzerine kuruludur.Sebt günü çalışmak Tevratta yasaktır,İncil bu yasağı kaldırmaya uğraşır,bu yasağı hiçe sayar.Tevrat domuz etini kesinlikle yasaklar ama İncil bunun yasak olmadığını söyler.Uygulamada her din diğerini dışlayıp diğerinin yerini almaya çalışır.Bu gayet açıktır.
thalese yazdı:"Başka bir yerde doğsaydın...." böyle bir ihtimal artık söz konusu olmadığından buna verilecek cevapların hiç biri "doğru" değil. Ben buna laf ebeliği diyorum. Madem burda, bu yüzyılda doğduk, şimdiki düşüncelerimizle konuşuyoruz tabiki.

Başka bir yerde doğsaydınız yine kendi dininizi seçeceğinizden nasıl emin olabiliyorsunuz? sorusuna yukardaki cevabı vermişsin.Ama soruyu anlamadığın ortada.Bu soruda denilmek istenen şey;toplumdan aldığın telkinlerle inanıyorsun.Başka bir toplumda doğanların başka telkinlerle başka dine inanması ile senin bu dine inanman arasında bir metot farkı yoktur.Yani onlarda kanıtsızca telkinle inanıyor sende kanıtsızca telkinle inanıyorsun.Mantıklı bir kıyaslama var.Zihnin soyutlama özelliğini kaybetmemişse bu kıyaslamayı gayet iyi anlaman kolaydır.Mantıklı ve yerinde bir kıyaslama yapılmış.Meksika'da doğsaydın şimdi katolikliği savunuyor olacaktın,Hindistan'da doğsaydın şimdi Hinduizmi savunuyor olacaktın.
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Mar 29, 2016 10:01 pm

Merhaba Sayın Cernomirdin,

İnanmayan birinin, benim inandığım kitabı bana delil ( hiç de öyle değil) olarak göstermesi ayrı bir paradoks. Başka bir delil, özellikle mantıksal bir delil beklerdim.
cernomirdin yazdı: 1-Kuran ellerindeki İncil ve Tevrat doğrudur der.Bozulmadılar der.Kuran hiç bir yerde İncil ve Tevrat bozuldular demez.
http://agnostik.net/viewtopic.php?f=16&t=133#p743

"Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın katındandır” derler......."
http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilast ... =2&ayet=79

"Andolsun, “Allah, üçün üçüncüsüdür” diyenler kâfir oldu.[155] Hâlbuki bir tek ilâhtan başka hiçbir ilâh yoktur. Eğer dediklerinden vazgeçmezlerse, andolsun onlardan inkâr edenlere elbette, elem dolu bir azap dokunacaktır. * "
http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilast ... =5&ayet=73

cernomirdin yazdı: 2-Muhammed Kuran ile uyumlu olduklarını zannettiiği için Tevrat ve İncil değiştirilmediler diyor.Ama müslümanlar baktılarki Tevrat ve İncil Kurana hiç uymuyor,işte o zaman İncil ve Tevrat değiştirildi yalanını uydurdular.Kuran onlar değiştirilmedi dediği halde,müslümanlar bunu boş verip İncil ve Tevrat değiştirilmişlerdir dediler.
http://agnostik.net/viewtopic.php?f=16&t=195

İncil, zaten bir mektuplar ve nasihatler menzumesidir, ki içinde Allah kelamı da vardır ve hz.İsa'nın inciline iman etmiştimdir.
Fakat incilin ilk kaleme alınışı bile İsa'nın ölümünden 80-100 yıl sonrasına denk gelir. İncilin yazım düzeni ile tevratın ve kur'an'nın arasında fark var.

Tevrat, Yahudilerin, sadece ama sadece kendilerine aitmiş gibi alıp okudukları bir kitap haline gelmiş sonradan. Yukarıdaki ilk ayetin Tevrat için indiği kaynaklarda söyleniyor. Şimdi, bu tahrifat 2 türlü olabilir, 1. bilerek ayetleri değiştirmek, 2. bilerek ayetlerin hükümlerini değiştirmek. Bunlar farklı şeyler, fakat ikisinde de bütünlüğü bozar.

cernomirdin yazdı: 3-Uygulama alanına gelirsek;müslümanlar Tevrat'ı ve Tevrat'ın Tanrısı Yehowayı dışlamaktadırlar.Yehowa müslümanların kabul edip takip etiiği bir Tanrı figürü değildir.Yani Firavun dostumun dediği doğrudur:her din kendisini doğru kabul edip diğerlerini dışlar.En azından uygulama alanında bunun böyle olduğu kesindir.

Yahowa, peygamberle güreşe tutuşmuş bir tanrı için söylenir.

Şimdi yahudilere sorsak, isa, muhammed peygamber midir diye? ne derler sizce?
Fakat müslümanlara aynı soruyu sorsak ne derler sence?
İşte aradaki temel fark bu dostum.

cernomirdin yazdı:
Başka bir yerde doğsaydınız ........Meksika'da doğsaydın şimdi katolikliği savunuyor olacaktın,Hindistan'da doğsaydın şimdi Hinduizmi savunuyor olacaktın.

Aristo gibi konuya yaklaşım göstermişsin, bir gün aristo, kırda gezinirken, bir at görmüş, ayakları beyaz, sonra 2.sini, 3.sünü ve 4.sünü görmüş ve onların da ayakları beyaz, ve demiş ki " tüm atların ayakları beyazdır".

Açıkçası sizden bunu beklemezdim.

Gelelim soruya,
Bunu kimse bilemez. Meksikada doğup da müslüman olan, yada Konya'da doğup da Hristiyan olan yok mudur yani?
O nedenle bu soru, hiç bir şey ifade etmeyen bir sorudur, cevapları sadece mantık oyunları olabilir. Bense gerçeklik peşindeyim.

Hem bu mantığına göre, sen deist bir memlekette, burdaki kimi ateistler de ateist bir memlekette doğmuşturlar (!) Bu gerçekler bir bu önermenin yanlışlığını ispat eder.

Saygılar.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Mar 30, 2016 12:20 am

Hristiyanlar İsa'yı tanrının oğlu olarak kabul ederler ve bu onların dininin temelini oluşturur.

İslam ise bunu reddeder. Dolayısıyla Hristiyanlığa inanan 2.5 milyar insana "sizin inandığınız din yanlış" demiş olur. Bu da, o dini dışlamaktır. Ortada bir hristiyanlık var ama onlar yanlış biliyor demek abes olsa gerek. Öyle bile olsa bugünkü Hristiyan nüfusunun tamamını reddeden bir İslam anlayışı var, zira tanrının oğlu olamayacağı açıkça belirtilmiş Kuran'da.

O nedenle, semavi dinler açısından da söylediklerim doğru. Her dindar diğerlerinin dinini reddeder ve yalnızca kendi dinini doğru kabul eder.

Başka bir yerde doğmuş olma argümanı ise, aslında kişinin bugün inandığı dine doğru demesinin altında yatan asıl nedeni sorgulamayı sağlamaktı. Yani bir müslüman, İslam'ın doğru din olduğunu öğrendiği için mi müslüman olmuştur, yoksa annesi ve babasından aldığı eğitimle mi İslamı seçmiştir. Bunun samimi cevabını sizden bekliyorum. Niye müslümansınız? Anne ve babanız müslüman olmasaydı yine de müslüman olabilir miydiniz? (Bakın "olacak mıydınız" demiyorum. Sizden istatistiksel ve mantıklı bir çıkarım yapmanızı istiyorum).

Doğduğu ailenin dininden çıkanlar çoğunlukla ya deist olur ya ateist veya agnostik. Yani bir dini reddedip başka bir dine geçen sayısı istisna olacak kadar azdır.

Bu tartışmadaki iddia, dünyada "inanan" nüfusunun ailelerinden aldığı dine inanarak hayatlarını sürdürme eğiliminde olduğu gerçeğine dayanmaktadır. İstisnalar bu oranı etkilemeyecek kadar küçüktür.

Peru'da katolik bir ailenin çocuğu olarak doğup sonradan islama dönen kişi sayısının Peru'da katolik bir ailede dünyaya gelip hâlâ bir dine inanan insan sayısına oranının önemsenmeyecek kadar küçük olduğunu siz de biliyorsunuz.
Bu cümlenin aksini iddia edebilir misiniz?

Siz de bir dine inanan kişi olarak bu soruyu ele almalısınız. Bizler dini reddettiğimiz için bu konu başlığında tartışılan iddianın dışında kalıyoruz.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Mar 30, 2016 3:44 am

thalese yazdı:İnanmayan birinin, benim inandığım kitabı bana delil ( hiç de öyle değil) olarak göstermesi ayrı bir paradoks. Başka bir delil, özellikle mantıksal bir delil beklerdim.

Bu ifade imzanda da var
. "Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin." diyorsun, ancak bu yanlış bir düşünce.

Her fikir kendi önermesiyle bağlayıcıdır. Yani, B önermesinin önceli A ise, B'nin yanlış olduğunu ispatlamak için A'ya referans verilebilir. Bununiçin A'nın doğru olup olmadığına karşı tarafın inanıyor olması gerekmez.

Sizin düşüncelerinizin temelinde Kuran varsa, düşündüğünüz şeyin yanlış olduğunu ispatlamak için Kuran'daki ayetler örnek verilebilir. Hatta bunun aksini düşünmek saçma olur.

Örneğin, yaradılışı tartışıyor olsak, İslam'ın yaradılışı açıklaması açısından hatalarını gösterebileceğim tek kaynak Kuran olur. Mesela dünyanın 6 günde yaratıldığı inancına karşın, dünya yaratılmadan önce nasıl gün kavramı olabilir diye sormak istesem, öncelikle bunu açıklayan ayetleri ele almam gerekir. Ortada, kendisinin doğru olduğunu söyleyen bir kitap var. Ben bu kitabın yanlış olduğunu iddia ediyorsam, tabi ki kitabı kaynak göstererek tartışacağım.

Bu durumda da, "kitabın yanlış olduğunu düşünüyorsan niye uğraşıyorsun. Sana göre biz yanlış bir şeye inanıyorsak o da bizim sorunumuz, sen niye geriliyorsun?" diyebilirsin.

Tek inanan sen ve birkaç kişi olsanız açıkçası o kadar dert etmezdim. Ama bu kör inançlarla, korkularla, ödüllerle terbiye edilip çıkarcı ahlakın dayatıldığı nesiller yetişiyor ve işte bu o zaman hepimizin sorunu oluyor.

Neyse, konu dışı mesajı fazla uzatmak istemem, ama imzandaki ifaden yanlış.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Mar 30, 2016 7:47 am

thalese, hoş geldin forumumuza. Bir alıntı ile tartışmaya katılıyorum.

thalese yazdı:İnanmayan birinin, benim inandığım kitabı bana delil (hiç de öyle değil) olarak göstermesi ayrı bir paradoks.

Kitabınızın kutsal olduğuna inanmamamız onun bulunduğu toplumun, coğrafyanın ve çağının düşünsel yapısını -içerdikleri ve içermedikleriyle- açık bir şekilde görmemizi sağlayan tarihsel değeri olan bir metin olması gerçeğini değiştirmez. Bu konu ile ilgili yıllar önce yine bu forumda sevdiğim bir kalemin şöyle bir yazısını anımsıyorum, "Kuran'ın gerçek değeri kütüphanelerde mitoloji kitapları yanında yer alabildiğinde anlaşılacaktır."

thalese yazdı:"Andolsun ki, “Allah, üçün üçüncüsüdür” diyenler kâfir oldu. Hâlbuki bir tek ilâhtan başka hiçbir ilâh yoktur. Eğer dediklerinden vazgeçmezlerse, andolsun onlardan inkâr edenlere elbette, elem dolu bir azap dokunacaktır." Maide 73.

Gerçekte, Muhammed Mustafa'nın Hristiyanlık ve Teslis'in yapısına dair bilgileri sıkıntılıdır. Geri kalan ikilinin kim olduğunu anlamak için Maide suresinin devamında gelen şu iki ayete bakalım,

"Meryem'in oğlu Mesih, bir elçiden başkası değildir. Ondan önce de elçider gelip geçmiştir. Onun annesi de özü-sözü doğru biriydi. İkisi de yemek yerlerdi. Bak nasıl açıklıyoruz onlara ayetleri! Sonra bak, nasıl gerisin geri çevriliyorlar!" Maide 75.

"Allah şunu da söyledi: "Ey Meryem oğlu İsa! Allah'ın yanında beni ve annemi de iki tanrı olarak kabul edin diye insanlara sen mi söyledin?" İsa dedi: "Hâşâ! Sen yücesin. Hakkım olmayan bir şeyi söylemek benim haddime değildir. Eğer onu söylemişsem sen onu elbette bilirsin. Sen benim içimde olanı bilirsin ama ben senin zatında olanı bilmem. Çünkü sen gaybları çok iyi bilensin!" Maide 116.

Belli ki bir misenformasyon illeti musallat olmuş peygambere.

Firavun yazdı:Tek inanan sen ve birkaç kişi olsanız açıkçası o kadar dert etmezdim. Ama bu kör inançlarla, korkularla, ödüllerle terbiye edilip çıkarcı ahlakın dayatıldığı nesiller yetişiyor ve işte bu o zaman hepimizin sorunu oluyor.

Artık çağımız için, tüm ülkeler için bir nevi kanser gibi; kesinlikle katılıyorum bu sözlere.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Çrş Mar 30, 2016 10:13 am

"İslam, Hristiyanlık yanlış demez, doğruluğu bozuldu der" buda iyiydi :) Teslise inananlar kafir olmuşlardır, diyor daha nasıl dışlayacak?
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
cernomirdin

Mesajgönderen cernomirdin » Çrş Mar 30, 2016 1:41 pm

thalese yazdı:Merhaba Sayın Cernomirdin,

İnanmayan birinin, benim inandığım kitabı bana delil ( hiç de öyle değil) olarak göstermesi ayrı bir paradoks. Başka bir delil, özellikle mantıksal bir delil beklerdim.

Kitabın dediği ile inananlarının dediğini karşılaştırmayalım mı yani?Aradaki çelişkiyi görmezdenmi gelelim?Bunumu öneriyorsunuz?İncil İsa Tanrı oğludur dediği halde,bir Hristiyan çıksa deseki İsa Tanrı oğlu değildir;bu durumda İncile inanmasanızda o hristiyanın kendi kitabıyla çelişkiye düştüğünü anlarsınız.Bunu anlamak için İncile inanmanız gerekmez.Mantığınızın sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması bunu anlamak için yeterlidir.
Kuran'ın İncil ve Tevrat hakkındaki düşüncelerini ve iddialarını size anlatabilmek için;Kuran dışında nasıl bir mantıksal delil getirmeliydim?Kuran'ın kendisi İncil ve Tevrat hakkında ne düşünüyor?Bunun cevabını vermek için Kurana bakmayalım mı yani? :ugeek:
Olayı analiz etmeyi bırakalım ve her şeyi inanıp inanmamaya indirgeyelim öğlemi?Mantıktan ve tartışmadan anladığınız bumu?Bu indirgemeci ve dar bakış açısıylamı mantıksal delillere davet ediyorsunuz bizleri.
Eğer inandığın kitap açıkça İncil ve Tevrat değiştirilmediler diyorsa,sizlerde kendi kitabınızla çelişkiye düşüp hayır değiştirildiler diyorsanız;bu durumda bir gariplik ortaya çıkmıyormu?Bunu belirtmeyelimmi?Sorun kitaba inanıp inanmamamız değil.Sorun kitabın dediğiyle inananlarının dediğinin arasındaki çelişkidir.Ve bunu açıkça görmek mümkündür.
thalese yazdı:"Vay o kimselere ki, elleriyle Kitab’ı yazarlar, sonra da onu az bir karşılığa değişmek için, “Bu, Allah’ın katındandır” derler......."
http://www.kuranmeali.com/ayetkarsilastirma.asp?sure=2&ayet=79

Bu ayette İncil ve Tevrat'ı değiştirdiler sözünü göremiyorum ben.İncil ve Tevrat bozuldular,metinleri tahrif edildiler sözü yokki bu ayette.Burada olsa olsa şu anlam vardır;Tevrat dışındaki metinlerinide Allaha malettiler.Örneğin Talmut'u kendileri yazıp buda Tevrat gibi Allah'tan geldi dediler.Bu eğilim günümüz Yahudilerinde bugün halen daha vardır.Tevrat dışı vahiyler olduğunu,gizli öğretiler(Kabala) olduğunu söyleyen Yahudiler halen daha vardır.
Yani Kuran açıkça;ellerindeki Tevrat ta Kuran kadar doğrudur dediğine göre,burada verdiğiniz ayet Tevrat doğru değildir anlamına gelemez zaten.
”Bu ikisinden(Tevrat ve Kuran)daha doğru bir kitap yoktur=KASAS SURESİ:49.AYET-KURAN”
Yani Tevratta en az Kuran kadar doğru kabul ediliyor.
”Zikri biz indirdik.Zikirden sonra da Zeburu indirdik=ENBİYA SURESİ:105.AYET-KURAN”
Görüldüğü gibi ayet Zeburdan önce inen Tevrat için ZİKİR kelimesini kullanıyor.Şimdi bu ayeti başka bir ayetle karşılaştıralım:
”Zikri biz indirdik.Onun için Zikri biz koruyacagız=HİCR SURESİ:9.AYET-KURAN”
Zikir i İndirdiği için koruyor.Tevrat ta İNDİRDİĞİ BİR ZİKİR olduguna göre Tevrat ı da koruyor.
Ve Kuran bu kendi elelrinizle yazdığınız Kabbalist metinlere vahiy deyip okumayın diyor.Onun yerine vahiy olanı,elinizde bulunan Tevratı getirip okuyun diyor:
”Deki eğer dogru sözlüler ideniz Tevrat ı getirip okuyun=ALİ İMRAN SURESİ:93.AYET-KURAN”
Yani Tevrat ı dogru bir söz kabul ediyor.Hatta dogru sözleri onaylayıcı olarak Tevrat ı getirin okuyun diyor.
thalese yazdı:Gelelim soruya,
Bunu kimse bilemez. Meksikada doğup da müslüman olan, yada Konya'da doğup da Hristiyan olan yok mudur yani?
O nedenle bu soru, hiç bir şey ifade etmeyen bir sorudur, cevapları sadece mantık oyunları olabilir. Bense gerçeklik peşindeyim.

Hem bu mantığına göre, sen deist bir memlekette, burdaki kimi ateistler de ateist bir memlekette doğmuşturlar (!) Bu gerçekler bir bu önermenin yanlışlığını ispat eder.

Söyleneni halen daha anlamamışsınız.Biz deist olsak bile İslamdan deistliğe geçtik.Katoliklikten değil.Meksikada doğan biride Katoliklikten deistliğe geçmiştir,Hinduizmden yada islamdan değil.Yani hepimiz doğduğumuz yörenin dogmatik telkinlerinden nasibini alırız.Aklı kullanıp dogmayı sorgulama işi sonradan gelir.Bu tıpkı yabancı dil öğrenmek gibidir.Sonradan başka bir dil öğrensekte,ilk dilimiz içinde doğduğumuz toplumdan aldığımız dildir.Yabancı dil öğrenenlerin sayısı az olduğu gibi,toplumdan aldığı dogmayı sorgulayıp akılcı olanların sayısıda azdır.Tıpkı ilk önce toplumun dilini aldığımız gibi önce toplumun dogmalarından etkileniriz.

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Prş Mar 31, 2016 10:30 am

Firavun yazdı:Sizin düşüncelerinizin temelinde Kuran varsa, düşündüğünüz şeyin yanlış olduğunu ispatlamak için Kuran'daki ayetler örnek verilebilir. Hatta bunun aksini düşünmek saçma olur.

Sayın Firavun,

Bence;
Kutsal kitapların tümü, bir inanç kitabıdır, sadece o dine inananların sarıldığı, ilham bulduğu, içinin huzura erdiği metinlerdir.
Bir anayasa kitabı gibi, yada Newton'un yazdığı Principia Mathematica gibi düşünmek doğru değil.

Eğer bir konuyu aramızda tartışıyorsak ve bir karara varmaksa eğilimimiz, o zaman ortak bir zeminde buluşmak adına, herkesin kabul ettiği, inandığı fikirler üzerinden gitmeliyiz, yoksa, amacımız, lafla üstün gelmek (!) ise, zaten bu işte hem yokum, hem de boşa vakit kaybıdır.

O nedenle, bir ateist ile, deist ile kur'an'dan hadisten sözlerle bir konuyu asla tartışmam, konuşmam. Hem inanmıyor, hem yalan dediği bu metinler, sözler ne kadar delil, referans olabilir ki!!

Tarih yada kutsal kitaplar araştırmacısı değiliz, amacımız da bu değil. O zaman ne?
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
cernomirdin

Mesajgönderen cernomirdin » Prş Mar 31, 2016 12:56 pm

thalese yazdı:O nedenle, bir ateist ile, deist ile kur'an'dan hadisten sözlerle bir konuyu asla tartışmam, konuşmam. Hem inanmıyor, hem yalan dediği bu metinler, sözler ne kadar delil, referans olabilir ki!!

thalese yazdı:İnanmayan birinin, benim inandığım kitabı bana delil ( hiç de öyle değil) olarak göstermesi ayrı bir paradoks. Başka bir delil, özellikle mantıksal bir delil beklerdim.

thalese yazdı: " Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Bu sonuncusu imzanız olan sözdü ve bu gibi sözleriniz sadece korku ifadesidir.Özgüven eksikliğinin dışa vurumudur.Çünkü burada kendi kitabınızı sizden daha iyi bilenlerin olduğunu biliyorsunuz ve sizin kitabınızdan verdikleri örneklerle sizi sıkıştırabileceklerini biliyorsunuz.
Kitabına güvenen biri yada kendisinin kitap bilgisine güvenen biri yukarıda sizin söylediğiniz gibi sözler söylemez asla.
Entellektüel açıdanda öneriniz oldukça yersiz ve tutarsız.Çünkü her şeyi inanıp inanmamaya indirgeyen dogmatik bir bakış açısı sergiliyor öneriniz.Oysa biz kitabı anlamaya ve analiz etmeye çalışırız,bunu önemseriz.Mürit psikolojisinde değilizki her şeyi inanıp inanmamak gibi kısır bir döngüden ibaret görelim.Bir kitabı anlamak ve analiz etmek için inanıp inanmama çizgisine hapsolmaya gerek yoktur.
Ve ne kadar absürd bir öneride bulunduğunuzu ortalama bir mantıkla ve basit bir örnekle göstermekte kolaydır;
İncil diyorki:İsa Tanrı'nın oğludur
Bir Hristiyan kalkıp diyorki:İsa Tanrı'nın oğlu değildir.
Şimdi bu hristiyan'ın kendi kitabıyla çelişkiye düştüğünü görebilmek için illede İncil'e inanmak mı gerekiyor?
Üstelik kendinizde aynısını yapmaktasınız.Tevrat'ın bozuk olduğunu göstermek için inanmadığınız Tevrat'tan alıntı yapıyorsunuz.İncil'in bozuk olduğunu göstermek için inanmadığınız İncil'den alıntı yapıyorsunuz.Yehowa'ya ve Tevrat'a inanmadığınız halde Tevrat'tan Yehowa ile ilgili delil sunmaya kalkışıyorsunuz.
thalese yazdı:Yahowa, peygamberle güreşe tutuşmuş bir tanrı için söylenir.

Yehowa'nın peygamberle güreş tuttuğu inanmadığınız Tevrat'ta yazlıdır.İnanmadığınız Tevrat'tan niye delil getiriyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Prş Mar 31, 2016 8:41 pm

thalese yazdı: Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Sayın Thalese
Demek istiyorsunuz ki benimle inanmayanlar ayet tartışmasın, o zaman burada ne işiniz var buradaki insanlar kolay ikna edebileceğiniz insanlar değil ortak inandıklarınızla ortak akıl fikri ilginç geldi. Bunun için akıl nedir onu tartışmak lazım.

Din adına söylenen şeylerin kanıtı yoktur, isteyen inanabilir, bizi insan yapan şey düşünebilmemiz dir ve sorgulamamızdır. Kanıtı olmayan şeyleri insanlara kesin diye anlatmanın yalan söylemekten farkı yoktur. Altını çiziyorum tekrar inanmak özgürlüktür. Uçan spagetti canavarına bile inanabilirsin, ama inanman onu gerçek yapmaz.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir