Neden Senin Dinin Doğru?

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen Firavun » Cum Şub 12, 2016 5:50 pm

Her din kendisini doğru kabul edip diğerlerini dışlar.

İnanma inanmama çizgisinde agnostik olmayı doğru görsem de, inanma ihtiyacı olanları anlayışla karşılıyorum. Bu noktada anlamadığım neden Deist olmak yetmiyor?

Varoluşun bir anlamı olmalı, her şeyi yaratan bir bilinç/tanrı olmalı diyorsanız, böyle bir tanrının varlığını kabul edip iyi bir insan olarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz.

Farklı inançlardan dindar kişilerle yaptığım sohbetlerde, neredeyse iyi insan olmak ve bir yaratıcının varlığına inanmak öldükten sonra vaadedilen güzelliklere erişmek için yeterli görülüyor. Bu da aslında tüm insanları kapsayan Deistliğin kapısını açıyor.

Bu yüzden inananlara sormak istiyorum:
- Neden Deist olmuyorsunuz? Ya da başka bir dine değil de, kendi dininize inanıyorsunuz? Başka bir yerde doğsaydınız yine kendi dininizi seçeceğinizden nasıl emin olabiliyorsunuz?

Bu soru inanan herkese yöneltilmiştir. Cevaplamasanız bile üzerinde düşünün derim. Cevaplarsanız da hep beraber düşünür tartışırız.

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Neden Senin Dinin Doğru?

Mesajgönderen aslanparça » Cum Şub 12, 2016 10:50 pm

Bir imanlı karşısında, hepsi aynı olsa da, bu yaklaşımların kendi içinde bir sınıflama yapılabilir.
Bence en zoru ateizm. İmkansız üzerinden gidiyor. Yokluğu ispatlamaya çalışmak gibi garabetle, mutluluğun yaşanması imkansız bu sistemde.
Sonra agnostiklik geliyor. Ateizmin açmazını bilinemezcilikle aşmaya çalışıyor. Ateizm gibi yok olduğunu savunmayı istiyor, var diyemeyiz diyor, ancak ateistliğin zorluğunu bildiğinden,yok da diyemeyiz diyerek rahatlamak için devekuşu yöntemini uyguluyor.
Deizm keza yine sorunlu, ama en azından bir irade ve kudretin varlığını kabul ile, bireyin başıboş değil, yaratıcıya bağlı olduğu gibi bir düşünceyi vererek ontolojik bir değişime kapı aralıyor. firavunun belirttiği "Varoluşun bir anlamı olmalı, her şeyi yaratan bir bilinç/tanrı olmalı diyorsanız, böyle bir tanrının varlığını kabul edip iyi bir insan olarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz." ifadesi bunu ifade ediyor olsa gerek.
Sadece üçü için kıyaslama yaparsam, deizm en azından sorunun birincisini doğru cevaplıyor. Ben Firavunun sorusunu tersten sorayım:
Neden en azından deist olmuyorsunuz?

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cum Şub 12, 2016 11:21 pm

aslanparça yazdı: Ben Firavunun sorusunu tersten sorayım:Neden en azından deist olmuyorsunuz?

Aslında agnostizmi ve hatta ateizmi yanlış anlamışsınız. Ben ise agnostik ateist olarak cevap veriyorum. Önce neden agnostik ateist olduğumu sonrada neden deist olmadığımı açıklayayım.

Tanrı ile ilgili olarak ortaya atılmış bütün iddialar kendi içinde tutarsız ve anlamsız. Tanrı var diye iddia edenler bunu ispatlamak zorundadır. Aksi taktirde bu iddiaları anlamsız olur. "Hayatın bir anlamı olmalı" , "bu evren böyle düzenli işliyorsa bir düzenleyici vardır", "hiç bir şey yoktan var olamaz o yüzden ilk yaratıcı olmak zorunda" gibi iddialar anlamsız olmak ile birlikte insanların kendilerini kandırmak için uydurdukları bir takım cafcaflı sözlerdir. Hiç bir dayanağı yoktur.

Aynı şekilde tanrı yok demekte bir anlam ifade etmemektedir. Ama bunlar bir tanrının olmadığı anlamına gelmiyor.

Şimdi ortada tanrı ile ilgili bir çok iddia ve cafcaflı sözler var.Ben hiç birisine inanmıyorum. O yüzden ateistim. Tanrının olup olmadığı hakkında bir bilgim yok.O yüzden agnostik biriyim(Aslında agnostik olmam bundan çok daha karışık bir mevzu ama başka bir tartışma sırasında açıklarım gerekirse.Şimdilik konuyu dağıtmamak için kısa kesiyorum). Bu bilgi sahibi olmadığımı iddia ettiğim tanrı ise herhangi bir dinde anlatılan tanrı değil , deistlerin bilinemez tanrısı.

Evet deizm'e geçiyorum. Deizm tanrısı bilinemez bir tanrıdır. Bu varsayımsal tanrı belki de bizimle oyun oynuyor. Belki evreni yaratıp sonra intihar etti. Belki tanrıça yaratıp bizi unutup gitti. Belkide bizi bir sınava tabii tutuyor. Kim sahte dinlere inanıyor kim mantığını kullanarak beni anlamaya çalıyor diye. Örnekler çoğaltılabilir. Ama ne kadar örnek verirsek verelim bu örneklerin hepsinde Tanrının yaptıkları , yapacakları , planladıkları o kadar anlamsız şeyler oluyor ki inanılacak gibi değil. Yani evreni yaratıp sonra hiç müdahale etmeyen ve kendini bizden saklayan( en mantıklısı bu olabilir sanırım) bir tanrı tasvir edemiyorum.

Toparlamak gerekirse , deizm tanrısı dahil bütün tanrı tasvirleri tutarsız , anlamsız ve mantıksızdır. İnanılacak bir tarafı yoktur.

Bir zerdüşt gelip size kendi tanrısından bahsettiği zaman o size ne kadar mantıksız gelecekse , benim için bütün tanrı tasvirleri aynıdır.

Siz konuyla ilgili açıklama yapmadınız henüz. Bekliyoruz :).
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Cmt Şub 13, 2016 1:44 am

aslanparça yazdı:Ben Firavunun sorusunu tersten sorayım: Neden en azından deist olmuyorsunuz?

Bana maddenin yokluğu anlamsız geliyor. Başka bir deyişle yokluğun tanımını yapamıyorum. Çok geçerli bir tanım yapılabileceğini de sanmıyorum. Çünkü tanımı yapılan her şey bilinç düzeyinde varlığa sahiptir. Yokluk ancak varlığın karşıtı olarak tanımlanabilir.

Bu nedenle ben varlığın asıl olduğunu ve her ne biçimde olursa olsun enerji yapısının hiçbir zaman yoktan var olmadığına inanıyorum. Yoktan var olunamayacağını, bu nedenle ortada bir yaratım sürecinin olamayacağını, dolayısıyla üst bir yaratıcı bilincin olmadığını düşünüyorum.

Var olan enerjinin bir bilinci var mıdır ya da bizim bilincimizin o enerjiyle bir ilişkisi olabilir mi bilemem. Ortada bir toplam bilinç varsa, en fazla o bilincin parçası olabiliriz (bu canlı ve cansız her varlık için eşit düzeyde geçerli), ama o bilince tapması beklenen kullar olmadığımıza eminim.

Ama ölüm, bir makinenin kapanması kadar mekanik ve sonrasız bir olaysa, ölümden sonrası hiç yokluksa, buna da hiç şaşırmam (zaten şaşıramam herhalde).

Kendisine tapınılmasını bekleyen, keyfe keder canlı yaratıp onlara tehditler savuran hiçbir yaratıcı gücün olma ihtimali yok. Buna inanmamanın ötesinde ihtimal vermiyorum. Düşünün 100.000.000.000.000.000.000.000'da 1 ihtimal olacağını düşünsem bu kadar küçük ihtimal bile sonsuz cehennem azabını göze almaya değmez, çünkü adı üzerinde sonsuz acı.

rumil
Görüş: Değişken
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 10 kere

Mesajgönderen rumil » Pzt Şub 15, 2016 11:51 pm

Bu konu sadece din için değil aslında baktığımızda edebiyatta,sanatta hatta bilimde bile bazı ekolleri benimseyen insanların bu ekollere karşı bir fanatizm besledikleri oluyor.Çoğu zaman diğer paradigmalara karşı saldırgan bir tavır benimseyip en doğru bakış açılarının,görüşlerin vs... kendilerine ait olduklarını düşünüyorlar.

Doğru olan şey ise sürekli düşünmek ve öz eleştiri yapabilmektir.Bir insanı diğer insanlardan farklı kılan şey benim gözümde yüksek öz eleştiri/empati yeteneğinin olması.Bu iki özellik bir insanda ne kadar çok gelişmişse o insan -görüşleri sizin için doğru/yanlış- düzgün bir yoldan ilerliyordur . Yolun doğru yol olup olmaması önemli değil önemli olan o ''iyi'' yoldan ilerleyebilmek.

Ben benliğimi kazandıktan itibaren felsefenin yolunda ilerlemeye çalıştım.İslama inandığım dönemde bile Kuran'ı Farabi'nin de söylediği gibi felsefe aracılığı ile okudum; taklidi imandan kaçınıp,Tanrıya ibadet ettim. Şu anda ise neye inandığımı açıkçası bende bilmiyorum ancak en azından temiz ve düzgün bir yolda ilerlediğimi düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Çrş Şub 17, 2016 5:14 am

aslanparça yazdı:Bir imanlı karşısında, hepsi aynı olsa da, bu yaklaşımların kendi içinde bir sınıflama yapılabilir.
Bence en zoru ateizm. İmkansız üzerinden gidiyor. Yokluğu ispatlamaya çalışmak gibi garabetle, mutluluğun yaşanması imkansız bu sistemde.
Sonra agnostiklik geliyor. Ateizmin açmazını bilinemezcilikle aşmaya çalışıyor. Ateizm gibi yok olduğunu savunmayı istiyor, var diyemeyiz diyor, ancak ateistliğin zorluğunu bildiğinden,yok da diyemeyiz diyerek rahatlamak için devekuşu yöntemini uyguluyor.
Deizm keza yine sorunlu, ama en azından bir irade ve kudretin varlığını kabul ile, bireyin başıboş değil, yaratıcıya bağlı olduğu gibi bir düşünceyi vererek ontolojik bir değişime kapı aralıyor. firavunun belirttiği "Varoluşun bir anlamı olmalı, her şeyi yaratan bir bilinç/tanrı olmalı diyorsanız, böyle bir tanrının varlığını kabul edip iyi bir insan olarak hayatınızı devam ettirebilirsiniz." ifadesi bunu ifade ediyor olsa gerek.
Sadece üçü için kıyaslama yaparsam, deizm en azından sorunun birincisini doğru cevaplıyor. Ben Firavunun sorusunu tersten sorayım:
Neden en azından deist olmuyorsunuz?

Bu açıklamanın soruyla ilgisiz olduğunu yeterince vurgulayamamış ve soruya açık bir yanıt vermemiş olduğumu fark ettim.

Öncelikle agnostik veya ateist olan birisi evreni yaratan bir gücün olup olmadığıyla ilgili belirli bir düşünceye sahiptir ve bu düşünce içerisinde bir yaratıcının olduğuna dair inanç yer almaz. O nedenle felsefesini agnostik ya da ateist bir temele oturtmuş birine neden deist olmuyorsunuz diye sormak anlamsızdır, zira kendi tanımlarında mutlak bir yaratıcıdan bahsedilemez.

"Neden deist olmuyorsunuz" sorusu yalnızca bir dine inanan kişilere sorulabilir. Soru, madem bu dünyanın yaratıcısız var olamayacağını, hiçbir şeyin tesadüf eseri oluşamayacağını düşünüyorsunuz, tüm canlılara eşit mesafede olan deizm felsefi boşluğunuzu doldurmaya neden yetmiyor, şeklindedir aslında.

Onun dışında bir din seçtiyseniz, o din büyük büyük büyük büyük olasılıkla doğduğunuz yere ait ya da annenizin, babanızın inandığı, çevresel etkilerle edindiğiniz tamamen rastlantısal bir dindir. İşte bu noktada, neden doğduğunuz yere ait dini seçtiniz? Başka bir yerde, başka bir dine inanan bir toplumda doğmuş olsaydınız yine şu anki dininizi seçecek miydiniz, diye soruyorum.

Kullanıcı avatarı
atheistable
Edilen Teşekkür: 35 kere
Alınan Teşekkür: 34 kere

Mesajgönderen atheistable » Çrş Şub 17, 2016 10:47 pm

Teistler neden deist olmuyorlar cünkü deizm (bence) teistlerin beklentilerine cevap vermiyor. Herseyi yaratip hicbir seye müdahale etmeyen tanri insanlara anlamli gelmiyor. Cünkü insanlar zaten cevaplarini veremedikleri sorulara cevap bulmak adina tanriyi kafalarinda yaratmadilar mi?
Ve dinlerdeki tanrilar (bize ne kadar sacma gelse de) insanlarin kafalarindaki bircok soruya cevap verebiliyor ve bu insanlara fazlasiyla yetiyor.
Insanlar öldükten sonra yok olacaklarina inanamiyorlar ya da inanmak istemiyorlar. Bir daha sevdiklerini hic göremeyecek olmalari onlara müthis derecede rahatsiz edici geliyor da olabilir. Ya da neden var olduklarini veya yasadiklarini bilmemek onlari mutsuz kiliyor. Hayatta yasamaya devam etmelerini saglayacak bir motivasyona ihtiyaclari var. Burada iste dinlerdeki tanri tam da o boslugu dolduruyor.

Biz agnostikler ve ateistler de bu sorulara cevap bulamiyoruz (ya da simdilik bilimin cevap verdigi kadariyla yetiniyoruz) ama bu; dinlerdeki onca sacmaliklara inanmamizi gerektirmiyor.
Neden deist olmuyoruza gelince onun cevabini da hektor yukarida cok güzel vermis zaten.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 23, 2016 1:35 am

Bu yüzden inananlara sormak istiyorum:
- Neden Deist olmuyorsunuz? Ya da başka bir dine değil de, kendi dininize inanıyorsunuz? Başka bir yerde doğsaydınız yine kendi dininizi seçeceğinizden nasıl emin olabiliyorsunuz?

Bence asıl deist olursam o zaman kendi dinime inanmış olurum. Halbuki ben kurana inanmayı tercih ettim.Eğer biri bana neye inanmalıyız bu dünyayı nasıl anlamlandırmalıyız diye soracak olsa.kurana benzer cevaplar çıkardı benden.Ben kuranı kafamdaki sorulara cevap,aynı zamanda duygularıma tercüman olması sebebiyle çok sevdim.Sizin sitenizde çokca sorduğunuz sorular benim aklımda ergenlik çağımdam beridir vardı. Hatta çocuklara yılanın ağaçtaki kurtların büyüyerek solucan sonra daha da büyüyerek yılan olduğu tezi daha benim 7-8 yaşındaki tezimdi.Şuan o çocuk aklıma gülüyorum.kafamdaki bütün soruların çoğuna islamda cevap buldum.Tabiki bulamadıklarım var ;ama o sorular uç noktada sorular.öyleki sizin sitesinizde henüz bu soruları soranlara rastlamadım.işin zor olan tarafı bu cevapları bulmam on yıldan fazla sürdü.çünkü insanlar cahil.atadan görme yaşıyorlar.neyi niçin neden yaptığının bilincinde olmadan.Bu soruların cevapları tasavvuf ilminde mevcut.Lakin tasavvuf erbabları soruyu sadece kendisine yöneltene cevap olarak vermişler topluma fazla yansıtmamışlar.insanların aklına onları şüphelendirecek şeyler yerine daha verimli nasıl ibadet yapılacağına yönlendirmişler.İşin özü kuranı hz. Muhammed s.a.v. in anlattığı şekilde anlamak.peygamber hadislerinde kurandaki anlatım şekillerini hadislerinde de kullanmış böylece kurandaki bir kelime yada ayetin nasıl anlaşılması gerektiğini izah etmiştir.hani okulda öğretmen yeni bir kelime öğretir ve çocuklara hadi bu kelimeyi şimdi cümle içinde kullanalım daha iyi anlayalım der.bunun gibi bişey.Şu da bir kesin ki ,İnsanlar inandıkları gibi yaşamıyorsa zaten yaşadıkları gibi inanıyor demektir.buda senin en başta söylediğin gibi ,sonuç olarak kendi dinlerini meydana getiriyorlar.sizde çokca şahitsinizdir.müslümanım diyor ;fakat,kuranda ki bazı ayetler işine gelmeyince tercüme hatası,onu yazan hocanın görüşü yada inkar ederek kuranda böyle şeyler yok.onlar kaldırıldı gibi bir sürü yalan dolan ifadeler. Bebeklerin ölünce cennete gittiğine inanıyorum.peki bu bebeklerin büyüdüklerinde Allaha asi olmayacaklarını nerden bilecektik.nasıl emin olabiliyoruz.ecnebi bir memlekette doğsaydık müslüman olacağımıza nasıl emin olabiyoruz hatta bugün kafir olarak öldüğü kesin olarak bilinen kişiler islam memleketinde dahi doğsa kafir olarak öleceklerinden nasıl emin olabiliyoruz.bu sorunun cevabını hz.musa vermiş.kurandaki hz.musa kıssasında mevcut.mesele okuduğunu anlamak.

Kullanıcı avatarı
cernomirdin
Görüş: deist
Alınan Teşekkür: 29 kere

Mesajgönderen cernomirdin » Cum Mar 25, 2016 2:08 pm

Neden deizmin Tanrısı değilde dinlerin Tanrısını tercih ediyorsunuz şeklinde bir anlam görmekteyim burada.Ve oldukça mantıklı bir yaklaşım olduğunu düşünmekteyim.Dinlerin Tanrısı ve dini metinler gerçektende çok sorunlular.
Bu yazıylada ilgili olacağını düşündüğüm için;öteki başlıkta yazmış olduğum yazıyı aynen burayada kopyalıyorum.
http://agnostik.net/viewtopic.php?f=5&t=155&p=1393#p1393
Bir Tanrı var olsa bile;insanlara emirler yağdırıp tehditler savuracak kadar kibirli bir Tanrı olduğunu hiç zannetmiyorum.Bir zamanlar böyle bir sözü hep duyardım.Durum biraz bu sözdeki gibi galiba.
Dinlerin Tanrısı öfkeli,tehditkar,insanı aşırı derecede ciddiye alayan,aşırı otorite düşkünü bir ortaçağ hükümdarını andırıyor.
Ebu Leheb'in elleri kurusun(Tebbet 1-Kuran)
Yani Ebu Leheb adlı bir insana beddua edecek kadar öfkeli ve sert bir Tanrı modeli görmekteyiz.Oysa yüce yaratan niye beddua etsinki?Ebu Leheb'e gücümü yetmiyor da beddua ediyor.Hatta öfke dolu tehditlerine ve öfkeli yeminlerine de tanıklık ediyoruz Kuran da.Yani burada konuşan ve beddua eden yüce yaratıcı değilde öfkeli bir Arap kabile şefiymiş gibi görünüyor.
Ve Tevrat'ın Tanrısı Yehowa da aynı şekilde öfkeli,otoriter ve tehditkardır.Düşmanlarınızın çocuklarını ve hayvanlarını da öldürün diyecek kadar.
O kentte yaşayanları kesinlikle kılıçtan geçireceksiniz. Kenti yok edip orada yaşayan bütün halkı ve hayvanları kılıçtan geçireceksiniz(Yasanın Tekrarı 13:15-Tevrat)
http://kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?mc=1&sc=161&id=174#15
Şimdi git, Amalekliler'e saldır. Onlara ait her şeyi tamamen yok et,hiçbir şeyi esirgeme. Erkek, kadın, çoluk çocuk, öküz, koyun, deve, eşek hepsini öldür."(1.Samuel 15:3-Tevrat)
http://www.kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?id=263&mc=1&sc=248#3
Hristiyanlığın Tanrısı birazcık istisna sayılabilir.Çünkü o Tevrat'ın sert ve diktatör Tanrısını birazcık yumuşatmaya çalışmıştır ve sevgiyi korkunun yerine koymaya çalışmıştır.
Sevgide korku yoktur. Tersine, yetkin sevgi, korkuyu siler atar. Çünkü korku cezalandırılma düşüncesinden ileri gelir. Korkan kişi, sevgide yetkin kılınmış değildir.(1.Yuhanna 4:18 İncil)
http://kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?mc=2&sc=1783&id=1788#18
Hristiyanlık doğunun sert ve diktatör Tanrısı Yehowa'yı dışladı;Yehowa sevgi değil korku telkin ediyordu.Hristiyanlık Tanrıyı bizim kardeşimiz ve yoldaşımız yaptı,ona insani bir yüz kazandırdı-Alexiss Carrel
Biraz yumuşamış olsada Hristiyan Tanrısının da narsist özellikleri ve problemleri var.O'da Cehennem tehditleri savurmaktan geri kalmıyor.O'da İnsanlara emirler dayatıp tehditler savurmaktan kendini alamıyor.
Dinlerin Tanrısının bu gibi kişilik sorunlarının olması ve dini metinlerdeki çelişkiler ister istemez deizmin Tanrısını daha mantıklı hale getiriyor.Çünkü deizmin Tanrısı daha az tanımlanmıştır ve daha tavizkardır.Daha doğrusu dinlerin Tanrısının sorunlu olması deizmin Tanrısını ön plana çıkarmaktadır.
Voltaire deizmin sorunlu ve zararlı bir dindarlıktan daha iyi olduğunu belirtmiştir.Dinin tutarsızlıklardansa deizmin daha tatmin edici olacağına vurgu yapmıştır.Aydınlanma döneminin bu gibi belirgin filozoflarının aracılığıyla;deizmin dindarlığa karşı ön plana çıkarıldığını görmekteyiz.Ve bunun islam dünyasındada yansımalarının olmasını istiyor Yaşar Nuri Öztürk.
https://www.youtube.com/watch?v=78AJ6COn0xk
TANRI'NIN VERDİĞİ GÜVEN İÇİNDE.ONUN KORUMASI ALTINDA.

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Mar 29, 2016 1:19 pm

Merhabalar,
Firavun yazdı:Her din kendisini doğru kabul edip diğerlerini dışlar.

Bu önerme doğru değil. Semavi olmayan dinler için geçerli olabilir ama semavi dinler için böyle değil.
Örneğin İslam,

Hristiyanlık yada Musevilik yanlış demez, dahası peygamberlerini yalanlamaz, kabullenir ve inanmak da farzdır bu dinlere ve peygamberlerine.
Fakat, zamanla bilerek yada bilmeyerek "tahrif edildi" der. "Doğruluğu" bozuldu der.

örneğin Hristiyanlık;

Eski Ahit, tevrattır. Demek Musa'nın kitabını reddetmiyorlar, yalanlamıyorlar, dahası kabulleniyorlar.

Firavun yazdı:

Bu sorunun tek bir cevabı olamaz.
"Başka bir yerde doğsaydın...." böyle bir ihtimal artık söz konusu olmadığından buna verilecek cevapların hiç biri "doğru" değil. Ben buna laf ebeliği diyorum. Madem burda, bu yüzyılda doğduk, şimdiki düşüncelerimizle konuşuyoruz tabiki.

Ben, mutlak anlamda bir tanrı olması gerektiğine inananlardanım. Ateizm'in temellerinin artık çürük olduğunu ve hiç bir ateist'tin de beni bu konuda ikna edebilecek durumda olduğunu sanmıyorum.

Fiziksel olarak, mantık olarak Tanrı'nın varlığının mutlak anlamda gerekli olduğunu daha sonra ilgili konularda yazacağım.
Bu bağlamda, ölümden sonraki yaşamın mantıksal gerekliliklerine de değineceğim.

Evren, mutlak anlamda, varlığını ve bilincini kendisini bilen, dizayn eden bir tanrıya muhtaçtır. Akıl-zeka, sınırı vardır diyemem ama sınırlı bir evrende akletmeye başladığından anlama yetileri de bu sınırlar dahilindedir.
Nihayetinde, doğa yasalarını öğrenip, kendi mantığımızı buna inşa ediyoruz.

selamlar.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir