Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
PurpleLilac
Görüş: İslam
Edilen Teşekkür: 3 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 6:08 pm

Neden az düşünüyoruz biz insanlar olarak ???? Kendimde buna dahilim. örneğin sorunuza çok az düşünerek cevap verdim. yinede kanaat getireceğiniz bir cevaptır umarım

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Mar 09, 2016 6:20 pm

PurpleLilac yazdı:Mesela bir babanın kız çoçuğuna bak kızım sana şeker aldım ama yemekten sonra yiyeceksin sözmü ? babası kızından söz alır ama şekeride çocuğunun yatağına kor babası tabi kıznın oradan şekeri alıp yiyeceğini biliyor hiç babası kızını bilmez olurmu ? ama yinede kızını tatlı bir imtihandan geçiriyor :) allahta kullarını bu şekilde imtihan ediyor allah ne yapacağını biliyor ama yinede kulunun iradesine bırakmış bazı şeyleri anladınızmı ? olay bu kadar kısa.

Mükemmel bir örnek. Tam olarak anlatmaya çalıştığım şeyi vurgulamışsınız, teşekkür ederim.

Unutmayın ki sizin belirttiğiniz tatlı bir imtihan, bizim için geçerli değil. SONSUZA KADAR cehennem azabı biçilmiş bizlere. O yüzden örneğinizin İslam'a daha uygun olması açısından izninizle küçük bir tadilat yaparak yorumlamak istiyorum.
Baba, kızının duramayıp yiyeceğini bile bile ona şeker veriyor ve bu minik, tatlı kız şekeri yerse, onu sonsuza kadar dövüyor, bayılırsa ayıltıp gene dövüyor ve kızın hayatının geri kalanında akla en ziyan eziyetleri ve işkenceyi yapıyor. Aradan 50 sene geçse de kızına bu işkenceyi yapmaya, vücuduna kızgın yağlar dökmeye devam ediyor.

Hem de niye,
çocuğunun yiyeceğinden emin olduğu şekeri gidip kendisi alıp ona verdi diye. Madem çocuğun yiyeceğinden bu kadar emin, onca acılı bir imtihanı reva görecek kadar nasıl sadist olabilir bir baba. Şekeri alma ya da yemekten sonra ver.

Güzel bir örnek oldu. Çok açıklayıcı. Tekrar teşekkürler. Başka örnekleriniz varsa hiç çekinmeyin.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 6:28 pm

Firavun yazdı:
PurpleLilac yazdı:Mesela bir babanın kız çoçuğuna bak kızım sana şeker aldım ama yemekten sonra yiyeceksin sözmü ? babası kızından söz alır ama şekeride çocuğunun yatağına kor babası tabi kıznın oradan şekeri alıp yiyeceğini biliyor hiç babası kızını bilmez olurmu ? ama yinede kızını tatlı bir imtihandan geçiriyor :) allahta kullarını bu şekilde imtihan ediyor allah ne yapacağını biliyor ama yinede kulunun iradesine bırakmış bazı şeyleri anladınızmı ? olay bu kadar kısa.

Mükemmel bir örnek. Tam olarak anlatmaya çalıştığım şeyi vurgulamışsınız, teşekkür ederim.

Unutmayın ki sizin belirttiğiniz tatlı bir imtihan, bizim için geçerli değil. SONSUZA KADAR cehennem azabı biçilmiş bizlere. O yüzden örneğinizin İslam'a daha uygun olması açısından izninizle küçük bir tadilat yaparak yorumlamak istiyorum.
Baba, kızının duramayıp yiyeceğini bile bile ona şeker veriyor ve bu minik, tatlı kız şekeri yerse, onu sonsuza kadar dövüyor, bayılırsa ayıltıp gene dövüyor ve kızın hayatının geri kalanında akla en ziyan eziyetleri ve işkenceyi yapıyor. Aradan 50 sene geçse de kızına bu işkenceyi yapmaya, vücuduna kızgın yağlar dökmeye devam ediyor.

Hem de niye,
çocuğunun yiyeceğinden emin olduğu şekeri gidip kendisi alıp ona verdi diye. Madem çocuğun yiyeceğinden bu kadar emin, onca acılı bir imtihanı reva görecek kadar nasıl sadist olabilir bir baba. Şekeri alma ya da yemekten sonra ver.

Güzel bir örnek oldu. Çok açıklayıcı. Tekrar teşekkürler. Başka örnekleriniz varsa hiç çekinmeyin.

Babası asla kızını dövmeyecek öz babası hiç kızını dövermi ??? Allahta bu misalde verdiğim örnekteki gibi iman etmiş kulunu imtihan geçiriyor kazansada kaybetsede cehennem yok sadece eğer sabredip imtihandan geçerse cennetin daha üst mertebelerini ona sunuyor bilakis imtihanı kaybedince allah kulunun imanını yok edip kafir yapmıyor yine kulunu erdirdiği hidayet üzerine müslüman yaşatıp müslüman öldürüyor ona yine cennet vericek. Evet çok güzel bir konuya değindiniz zaman konusuna şuanda hayatta sınız ve size verdiğim örnekteki gibi rabbimizin size şuandada canlı örneksiniz :) ve rabbimizin size bırakmış olduğu bir irade var ayette sabittir (NEBE-39: İşte bu, hak olan gündür. Artık dileyen kimse Rabbine ulaştıran bir yol tutar.) ve zaman konusuna deyindiniz aslında rabbimiz zamanı sizin lehinize vermiştir belki dönüp tövbe eder ve iman edersiniz . Hiç sizi yaratanı inkar edip cehenneme deyil cennete gitmek aklende mümkünmüdür ?
En son PurpleLilac tarafından Çrş Mar 09, 2016 6:33 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 6:32 pm

Pardon düzenledim

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Mar 09, 2016 6:34 pm

Şeker alegorisini Allah'a inanmama olarak düşünmek gerekir. Bu durumda, size göre inanmayanlar da (yani şekeri yiyenler) cehenneme gitmeyecek. Öyle mi?

Bizim tartıştığımız müslümanların cennete gitmesi değil. Allah'ın inanmayacaklarını bile bile imtihana tabi tuttuğu insanlardan bahsediyoruz.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 6:43 pm

Allahın sadistliği konusunda kısa bir açıklama getiriyim allah kullarına çok merhametli çok bağışlayan çok şefkatli lütuflkar ve zalim değil düşman değil dosttur

Merhametli ve şefkatlidirki hiç bir kulunu işlediği suçdan dolayı hemen yakmıyor örneğin siz yine buna bir canlı örneksiniz bakın onu inkar etmenize rağmen sizi cezalandırmıyor Ayttele sabittir ( Allah, kazandıkları suç yüzünden insanlara azap verecek olsaydı yeryüzünde yürür bir tek mahlûk bırakmazdı ve fakat onları, mukadder bir zamana dek bırakır; derken zamanları geldi miydi artık şüphe yok ki Allah, kullarını görür.)

Bağışlayandır ki sen yıllarca inkar etmene rağmen tek bir tövbenle seni affedicek ayetle (sabittir allah çokca tövbeleri kabul edendir)

Allah çok lütüfkardır sana doğduğun günden beri sayısız nimet vermektedir ? ahiretteki durumunda sana kalmışdilersen rabbine giden bir yol tutarsın anlaşıldığı üzere allah sadist ve cani değildir aksine şefkatli merhametli bağışı bol olan lütüfkardır.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 6:46 pm

İman etmeyenlerin başına gelenler konusunda bilgim yok ben sadece iman edenlerin imtihan edildiğini biliyorum.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 6:56 pm

Ve siz şuan allah tarafından belkide uyarılıyorsunuz ama dostlarım yarın beni mahşerde gördüğünüzde bu arkadaşımız bizi uyarmıştı demeyiniz şimdiden sizi imana çağrıyorum. Allah kimseyi haksız yere cezalandırmaz çünkü allah zalim değildir Teşşekür ederim saygılar sevgiler

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 7:03 pm

Mems yazdı:Birde şöyle bir durum genelde işin içinden çıkılamayınca zamandan bağımsız bir tanrı argümanı ortaya atılıyor.Zamanın dışında bir yerde olan tanrı zamanın içindeki bizler tarafından nasıl anlaşılabiliyor. Yani onu anlamaya çalıştığımızda zamanın dışında bir yerde diyeceksin bu zamana göre düşünme diyeceksin. Ama onu diğer insanlara kanıtlamaya çalışırken bu zamana göre anlatacaksın. Çok saçma geliyor. Firavun arkadaşınki benzer birşey anlatmaya çalıştım.

Bilirseniz zamanın yaratıcısıda allahtır zamanın dışında dememizin sebebi onun nasıl bir hal ve durum içinde olacağına akıl erdirememizden kaynaklanıyor ve zaten allah bize kendisi hakkında bilmemiz gerekenlerin hepsini kuranda bildirmiştir o çok yücedir allah zamanı kullarına vermiştir ki bakalım kullarım onlara verdiğim ömür zarfında neler yapıyorlar ve zaman kavramı bi nevi sizin gibi imansızlaraında lehinedir belki dönüp tövbe edersiniz

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Çrş Mar 09, 2016 7:03 pm

Bende seni dinsizliğe çağırsa idim nasıl hissederdin.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir