Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Cylenxarasamonos
Görüş: Dogru
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 4 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 9:49 pm

Ve allah Hristiyan yahudu ve diğer mespehlerden.. size yani ateistlere agnostiklere akıl vermiştir ki böylece doğru olanın allah olduğu kavrayıp
iman edsinler ve kurandada akla çokça değinir ör bir ayette hiç mi akıl etmicekler der ve buda allahın her kuluna eşit davrandığını gösterir ayrıca hz isanın allahın oğlu olması aklen çok saçma durmaktadır. üzeyrinde allahın oğlu olması olması çok saçma durmaktadır. atsitlerin yoktan varolduk sözüde saçmadır ki bir otomobilin bile bir yapanı varsa bu evreni yapanın olduğu anlamına gelir ve akılı insanlar bunu çabucak kavrar........

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 11:13 pm

Firavun yazdı:
Cylenxarasamonos yazdı:Evet allah bize akıl bağş etmiştir Ve yaratıcı aklen dünyayı evrenleri ve galaksileri yaratmıştır ve o öyle bir kudrette yaratıcıdan yaratıktıklarına benzemesi aklen yine düşünülemez Ve Hristiyanlar isa allahın oğludur diyorlar akıl etseler bütün galeksileri dünyayı ölmüş olanları doğacak olanları ve yaratılmış diğer şeyleri yaratanın hiç bir şekilde yarrıklarına benzemeyeceğini bulurlar yahudulerde üzeyr allahın oğlu dediler yine akılarını kullansalardı islamın doğru din olduğunu bulurlardı peki bunlar delimi tabiki hayır yine allahın kuranda bildirdiği üzre ne kadar az düşünüyorsunuz bu tezde tarihe karıştı tşk efendim tşkrler

Tüm bu söylediklerini tek bir şartla kabul ederim. Annen, baban müslüman değilse, müslüman olmayan bir toplumda yetişip sonradan İslam'ı seçtiysen bunları söyleme hakkına sahipsin. Yok eğer İslam sana ailen tarafından altın tepside sunulduysa bence başkalarının inancını ve akıl yürütmesini hiçbir şekilde sorgulayamazsın. Çünkü senin onlardan hiç farkın yok. Farkın olduğuna inanıyorsan, o zaman işte Allah'ın nasıl haksızlık yaptığını kabul etmiş olursun.

Aslanparça, Kuran'ın söylediklerine ters düşse de en akıllıca cevabı vermişti. Bu noktada zaten apaçık Kuran'ın nasıl inananlar tarafından yanlış yorumlandığı da anlaşılıyor.

Evet bu konuya bir örnekle cevap getiricem Sizin gibi atesist bir ailede doğup yetişen ve ateist olan cem kaaraca dünyadaki varlık amacımız knusnda derin bir düşünceye dalıp islamı kabul etmiştir ve burda size söyledğim gibi allah herkeze eşit bir şekilde davranmıştır buda Hristiyan ateist... ayrımı yapmadan herkeze akıl vermesidir ve cem karaca aklını kulanarak yani neden geldiğini konusunda( derin bir düşünceye dalarak bulmuştur ) ve ayetinde ne kadar az düşünüyorsunuz demiştir ben allahın atesitleri sevdiğine inanıyorum ve onları kulu kabul ettiğine bende atesitlere sevgi ve saygı duyuyorum benim inancıma göre allah var ve sizi seviyor peki nasıl ben ona inanmıyorum beni neden seviyor olabilirki işte Allah Rezzak tır ve size hergün rızkınızı veriyor inanın inamayın buda llahın kulları üzrendeki adelatini ve sevgisini gösterir ve allah seni severek yaratmışki göz rengini bile güzel ve özenerek yaratmıştır buda llahın bütün kulları üzerindeki sevgisini gösteriyor ve seniseviyorki sana çocuklarını ailenin diğer fertlerini yediğini içtiğini ona karşı şükretmemene rağmen sana mükafat olarak sunmuştur ve allahın dikkat edersen üzerinde oldukça nimeti vardır ten rengine bir bak onu vücuduna uygun bir şekilde yaratmıştır eğer onu absurb bir renkte yaratsayıd D örneğin mavi insan içinde küçük düşebilirdin ve senin küçük düşmemen için onu ilmiyle uygun bir renkte yaratmıştır biraz kendin ve sana verilenler hakkında düşün ama çok düşün olurmu allah seni sevmişte yaratmışki üzerinde sayısız nimeti var.
En son Cylenxarasamonos tarafından Cmt Mar 05, 2016 11:29 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Cylenxarasamonos

Mesajgönderen Cylenxarasamonos » Cmt Mar 05, 2016 11:26 pm

Evet benim sizin kadar okumuşluğum bulunmamaktadır ve bazı sorunlar yüzünden liseyi terk etmek zorunda kaldım sizin daha çok okuduğunuzu biliyorum acıtasyon yapmak istemem hayat herkeze eşitt davranmıyor o yüzden her sorunuza doğru cevap veremelebirim ve sorduğunuz sorulara anlık internet bakarak cevaplar yetiştiriyorum ve tabi kendi fikirlerimide söylüyorum ama sanata kültüre sonsuz değer veriyorum ve kültür ve sanatla ilgiliyim hepinize teşşekür ederim arkadaşlar

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Mar 06, 2016 12:03 am

Cylenxarasamonos yazdı:Evet benim sizin kadar okumuşluğum bulunmamaktadır ve bazı sorunlar yüzünden liseyi terk etmek zorunda kaldım sizin daha çok okuduğunuzu biliyorum acıtasyon yapmak istemem hayat herkeze eşitt davranmıyor o yüzden her sorunuza doğru cevap veremelebirim ve sorduğunuz sorulara anlık internet bakarak cevaplar yetiştiriyorum ve tabi kendi fikirlerimide söylüyorum ama sanata kültüre sonsuz değer veriyorum ve kültür ve sanatla ilgiliyim hepinize teşşekür ederim arkadaşlar

Mesele çok okumak değil aslında. Sorgulamak. Samimi olmak. Samimi olduğunuza inanabilirim belki ama sorgulamak konusunda pek başarılı değilsiniz gibi bir düşünceye kapılıyorum.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzr Mar 06, 2016 1:37 am

Cylenxarasamonos yazdı:akıl sadece kullanmak için bahşedimiştir her insan eşit doğar Bunun cevabını vermiştim Allah galaksileri evreni vs kudreiyle yaratanıdır.
Ve akıl sahibi bir insansan hz isanın allahın oğlu olmadığını ilk anda anlarsın ve hristiyanlık dininİnin yanlış olduğu (değiştirildiğini anlarsın)
allahın bir oğlu olması zaten çok saçma duruyor ve aklen islamın doğruluğunu kabul edersin.

Aynı şeyi tekrarlamış olman cevap verdiğin anlamına gelmiyor.

Sen annenden babandan gelen dini seçmişsin. Onlar da aynısını yapmış. Bunun akılla ilgisi yok.

Bana göre her iki din de akıl dışı ve ben en mantıklı olanı yani yapıp tüm dinleri reddediyorum. Küçükken bana anlatılan cehennem hikayeleri ve her türlü korkuya rağmen aklımı kullanarak görüşümü değiştirmişim. Sen ise hristiyanlıkta bir şeye takılıp akıl dışı diyorsun, ama islamdaki akıl dışılığı görmemek için elinden geleni yapıyorsun. Ve tüm dünyadaki başka dine inananlarla aynı şeyi yapıyorsun.

Akıl bilimi üstün tutar. Aklını kullananlar ailesinin dininden vazgeçtiklerinde yeni bir dine inanmıyorlar. Onun yerine agnostik, ateist, deist oluyorlar. Annesinin babasının dinini saçma bulup aklını kullanarak hiçbir dine inanmamaya karar verenlerin (ateist, agnostik, deist olanların) oranı tüm dünyada %20'yi geçiyor. Bazı ülkelerde %40'a varıyor bu oran.

"Dine inananlar" arasında ailesinin dinini değiştirmeyenlerin oranı ise %99. Bu durumda bilimsel ve istatistiksel olarak dinin aileden geldiği ve bunun akılla alakası olmadığı kesindir. Sen müslümanlığı seçmedin, şansa müslüman oldun. Müslümanlığı akla dayandıramazsın. Bu doğru olsaydı dine inananların ailesinin dini yerine müslümanlığı seçme oranı çok daha yüksek olurdu.

Kendi seçmedikleri koşullar nedeniyle müslüman olmayan 5 milyar (bugün) ve çok daha fazlası önceden yaşamış insanı cehenneme gönderecek bir tanrıya inanıyorsun.

Son bir nokta daha var. Pek çok konuda mantık açısından sıkışınca "O, yeri göğü yaratan zamandan bağımsız Allah'tır, onun ilmini biz bilemeyiz. Bu kudretiyle ... yapamayacağını mı sanıyorsun" (boşluk kısmına istediğin argümanı yazabilirsin) deniyor.

Ama tanrının oğlu olamaz bu mantık dışı diyorsun. Onlara göre de tüm yeryüzünü her şeyi yaratan bir ilah kudretiyle insanlara yol gösterecek kendisinden bir parça yeryüzüne göndermiş olabilir. Sonsuz kudreti sorgulanmaz. Yani tamamen aynı akıl yürütmeye ve mantığa sahipsiniz. Bir dine inanırken diğerlerini akılsızlıkla suçlayamazsın. Bunu yalnızca dinden çıkarsan yapabilirsin. Noel babaya inanan çocuğun tek boynuzlu uçan atlara inanan çocuğa akılsız demesi gibi bir durum seninki.

GenemiXan
Görüş: Islâm

Mesajgönderen GenemiXan » Pzr Mar 06, 2016 8:22 pm

Allah yok ise neden dünyaya geldik tanrının olmadığı bir dünyada geliş amacımız ne olabilir ve ahiret hayatı yoksa neden ölüyoruz ???

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Pzr Mar 06, 2016 8:54 pm

selam,

bizim büyüklerimizden öğrendiklerimiz belki size cevap olur.şöyleki biz müslüman aileden geldik hazıra konduk.peki diğerleri neden mahrum kaldı.biz ne yaptıkta bu lutfa eriştik.Yada anne babası müslüman olmadığı halde musluman olanlar ne fark ettiki musluman olma lutfuna eriştiler.Evvela Allah bir kulunda iyilik görürse sırf kendi rızası için yapılmış hoş bir amel onu ölmeden bir şekilde islamla müşerref kılar,ikinciside Allah kuranda kendisine iman edenlerin duası üzerine ondan gelen neslide müslimanlığı lütfedeceğini beyan etmiş hemde bu işi geri kalan tüm insanlara kuran ve iman hakkında şahitçilerim olsun diye yapar. bizler de böylece büyüklerimizin hörmetine iman lutfuna erişmiş oluruz hemde gayrimüslimlere karşı Allah safında şahit oluruz..(Örneği hz. ibrahimin duası -neslimide namaz kılanlardan eyle.)(biz sizi yeryüzünde şahitçiler kıldık ayetleri delil alabilirsiniz.)

Lütuf karşılıksız ihsan edilen demek.özellikle vurguladım;çünkü iman Allahu tealanın bir lutfudur.Eğer Allahu teala sadece adeleti ile dünyaya tecelli edecek olsa dünyada musluman diye cemaat kalmazdı.şuan kafirlere adeleti ile tecelli ederken biz müslüman çocuklarına lütufta bulunmuştur.Allahu tealanın bu vaadi yanlızca bu dünya için değil cennettede gecerlidir.çocuğu olmayanlar cennette cocuk istediklerinde olacak.Peki bu çocuğun sınavı olmadan cennete direk yaratılışı adaletsizlik mi?biz sınavdan gecerken o geçmeden oraya ait olacak.şöyleki Alllhu teala katında zaman ve mekan kavramı yoktur.münezzehtir.yani bizim gelecek ve geçmiş dediğimiz zaman onun katında bir andan ibarettir.bu sebeple Allahu teala bizi sonumuzun nasıl olacağını bilir.ispat olarak kuranda İblisin cehennemde yaptığı konuşma vardır.Allah size bir vaadde bulundu bende bulundum ben sözümden caydım Allah şüphesiz bütün noksanlıklardan münezzehtir diye yazan kısım.halbuki iblis hala aramızda iken Allahu tealada gelecekte olan konuşmayı bize bildiriyor.bizim zamanımıza göre konuşma hala yapılmayı bekliyor.Peygamberimizin bir hadisin de kader Allahın ilmidir.diyor.yani gelecekle ilgili kesin ve net bir bilgi. Allahu tealanın bizim yapacaklarımızı biliyor olması yaptıklarımızın sorumluluğunu bizden kaldırmaz.ben zaman makinesine binsem ve senin gelecekteki halinle konuşup geri döndüğümde sen gelecekte şunları şunları yapacaksın başına şu işler gelecek dediğim ve sen bana inanmayıp o işleri yapınca ve netice sonuçlanınca sen fatih bütün bunlardan sen sorumlusun diyelibirmisin.Elbette hayır çünkü olacakların hepsi senin tercihindi. Peygaberimiz bir hadisde mahşerden sonra cennetin buyuk coğunuluğu boş kalacak ve huzunlenip Allahtan talepte bulunacak ve Allahu teala bu duaya icabeten cennette bir topluluk daha yaratacak onlarla cenneti dolduracak diyor.onlarda sınavsız girecek cennete.ama hiçkimse itiraz etmeyecek çünkü mahşerde Allahın İlmine herkez teslim olacak.Şöyleki sağımızda ve solumuzda meleklere kulun günlük yapacağı bütün ameller gelir en ufak ayrıntısına kadar melekler açıp baktıkların da amel listesine hiç şaşmadığını görür ve Allahın yüceliğini tasdik ederler.berat gecesi yıllık kader yazıları gelir melekler bakar ki yıl boyunca hiç şaşmamış birebir en ufak detay mevcut sonra mahşerde bakılırki hiç şaşmamış ta yaradılmadan önce cennetlikler belli cehennemlikler belli tastamam.o zaman Allahın emrinden ve ilminden kimsede şüphe olmadan tastamam teslimiyet vardır.yani artık sınava gerek kalmadan Allahu teala bir kulunu cehenneme atsa hiç kimse acaba demez.Allah en iyisini bilir der.Artık bizimle beraber meleklerde ve diğer yaratılanlarda görmüştür ki Allahın ilmi neticeye direk gider.o yüzden kimse bu niye bedava cennete gitti demez.der ki zaten sınav olsada kazanacaklardan olurdu.Allahu teala lutuf etti sınavsız cennette yarattı der.Bende diyorum ki şuan anne ve babadan muslumanlar eğer kafir anne ve babadan doğsaydı yine islamı tercih ederlerdi.Böylece Allah kendisi hakkında hiçbir şüpheye yer bırakmaz.Lakin Allahu teala hakkında bu ilmin hem bizim hem diğer yaratılanlar tarafından kazanılması için bu dünya sınavı ile öğretilmiş olacak.er geç her yaratılan öğrenecek.mahşerde öğrenmek zor olacak bedeli ağır olacak o yüzden en kolayı bu işi burda dünyada öğrenmek.böylece Rabbimizi doğru tanımak.kuran bunun için var.Allahu teala şuan gökten melek indirip deseki fatih cehennemliksin ben yine de sınav daha devam ediyor olur mu öyle şey demem.bilirim ki ezeli ilim onda en doğrusunu Allah bilir der.geçerim.ben inanıyorum ki cehennem sadece ceza için varolmdı. Allahu teala İnsanları ve cinleri bana ibadet etsinler diye yarattım buyuruyor Allauhu teala.eğer beni cehenneme koyuyorsa ben inanıyorumki ben Allah tealaya en iyi cehennemde ibadet ederim.cennette rahatken ibadette yapamadığım içtenliği yanarken yaşarım.o yüzdem asıl gayemiz olan Allaha ibadeti en iyi nerde yaparsam orası benim cennetim der.Yaratılış gayemi asıl alırım.o yüzden cehenneme bakış açımızı gözden geçirmek gerekir.Ayrıca cehennemdeki ızdırap Allahu tealanın mazlumlara olan merhametinden ileri gelir.Ezilenin intikamını en iyi o alır.

Sen diyeceksin ki Allahu teala madem sonumuzun cehennem olduğunu bildikleri var.merhamet edip hiç yaratmasaydı sadece cennetlikleri yaratsaydı.Allahu teala kuranda yaradılmadan önce teklif geldiğini bu yaradılışı bizim kabul ettiğimizi ve cahil olduğumuzu ayrıca insanı tertemiz şerefli olarak yarattığını fakat sonra insan kendini bozduğunu söyler.Hala Varlığımız için şükretmek yerine kendi elimizle yaptıklarımız
için yaradanı mı suçlayacağız.işte bozuk zihniyet tamiri nasıl yapılır ben bilmem. Peygamberimiz miraça çıktığında Alemlerin efendisi S.A.V. Muhammed efendimize sen olmasaydın alemleri yaratmazdım buyuruyor.bu hitapta bu sorunun cevabı mevcut bence.şöyleki bazım alimlerimiz burada hitap peygamberimiz Allahın habibi yani aşığı olarak bilinmesi,bu hihataba muhatap peygamberde Allah aşkının zirve yaptığı bütün aşıkları kapsar.bazı alimlerse sadece peygamberimizi kapsar diyer ikiye bölünmüştürler.Sonuçta Allah ile kul Arasında bir Aşk ki bütün varlık bu Aşk için yaratılmıştır.sonuç varlık sebebimiz AŞK.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Pzr Mar 06, 2016 11:53 pm

Önce her paragrafını ayrı ayrı alıntılayıp yanıtlar yazmıştım, sonra fark ettim ki hep aynı şeyleri tekrarlayıp duruyoruz. Özellikle "altın tepside" sunulan İslam konusunda.

Dün akşam katolik bir aileyle yemekteydik. Karı koca da kendilerince birer melek. Yüzleri gülüyor, etrafındaki insanlara, evsizlere yardım ediyorlar. İnanılmaz paralar kazanıyorlar ama basit bir mahallede iki odalı sade bir hayat sürüyorlar. Her yere bisikletle gidip geliyorlar. Katolik bir ailede doğdukları, katolik okulda büyüdükleri için başka bir dine geçmeleri söz konusu değil. Size müslümanlıktan çık demek nasıl gelirse, onlara da bu aynı gelecektir emin olun. Nedir günahları? Diyorsunuz ki, Allah iyilere lutufta bulunur. Bu aile gibi çoğu inanan (hemen hemen hepsi) kendi dinlerine inanarak ölüyorlar, yani lütuf falan görmüyorlar. Cehenneme gidecek iyi insanlar olarak ölüyorlar.

faith-fatih yazdı:Sen diyeceksin ki Allahu teala madem sonumuzun cehennem olduğunu bildikleri var.merhamet edip hiç yaratmasaydı sadece cennetlikleri yaratsaydı.Allahu teala kuranda yaradılmadan önce teklif geldiğini bu yaradılışı bizim kabul ettiğimizi ve cahil olduğumuzu ayrıca insanı tertemiz şerefli olarak yarattığını fakat sonra insan kendini bozduğunu söyler.

İşte bu asıl sorun. Bu noktaya değindiğin için teşekkür ederim, ama yaratılmadan önce tebliğ nasıl olabilir. Bir canlı yaratılmadan önce kendisine nasıl tebliğ gelebilir. Bu cümle biraz garip gelmiyor mu. Allah bana bir seçim sunsa bile, benim neyi seçeceğimi sonrasında başıma ne geleceğini daha seçimi sunmadan önce bilmiyor mu? Bence en önemli nokta bu.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Pzt Mar 07, 2016 12:57 am

GenemiXan yazdı:Allah yok ise neden dünyaya geldik tanrının olmadığı bir dünyada geliş amacımız ne olabilir ve ahiret hayatı yoksa neden ölüyoruz ???

Aslında biz de bir nevi bunu tartışıyoruz. Diyoruz ki, bu dünyada olmanın bir amacı varsa Kuran bu amacın Sınav olduğunu söylüyor. Aynı zamanda kaderden de bahsediyor. Bu durumda Allah bizi yaratmadan önce cehenneme gidip gitmeyeceğimizi bilmiyor muydu?, diye soruyoruz. Allah zamandan bağımsız diyorsanız bu durumda soruyu şu şekilde sorabiliriz. Biz yaratılmadan önce ne yapacağımız Allah tarafından biliniyor muydu? Unutmayın ki yaratılışı süreç olarak anlatan birçok ayet var Kuran'da.

Bu sorgulama da bizi şu noktaya taşıyor: Var oluşun amacı Sınav olamayacaksa, ancak bir yaratıcı olması gerekiyorsa, neden böyle çelişkili bilgiler veren Kuran'a ve İslam'a inanalım. Daha makul açıklamalar bulabiliriz.

Ama öncelikle, şu kader/sınav çelişkisini bir tartışalım. Hatta bu konuda siz de katkıda bulunursanız memnun oluruz.

GenemiXan
Görüş: Islâm

Mesajgönderen GenemiXan » Pzt Mar 07, 2016 2:48 am

Evet biliyordu hoşunuza gitmesede size doğruyu söylüycem ve hoşunuza gitmesede bu kuran Doğrudur (Eğer dileseydik, herkese hidayetini verirdik. Fakat benim, “Andolsun, cehennemi hem cinlerden hem de insanlardan dolduracağım” sözüm gerçekleşecektir SECDE 13. AYET)
Yani o öyle bir allahtırki sözünden dönemeycek bir tanrıdır ki sırf bir tek söyledeiği söz için insanların çoğunu yakacaktır buda onun ne kadar kudretli büyük ve tanrı olduğunu gösterir islamın hoşunuza gitmesiiçin ağzımı eyip bükemem islam budur ve islamın size herhangibir ihtiyacı yoktur sizin allaha ihtiyacınız vardır o kadar.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir