Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 12:56 pm

Biz Rabbimizin bildirdiğini söyler, bilemeyeceğimiz, bize göre gelecekte olacak hususları O'na havale ederiz.
Cevap 1. Allah katında doğru tek din İslam'dır. Dolayısıyla buna uymayan kurtuluş bulamaz. Bu esas prensip.
Cevap 2. Allah mutlak adildir. Kişilerin imkan ve kabiliyetleri ölçüsünde yükümlülükleri olur. Buna da iman ediyoruz.
Cevap 3. Katolik dünyasının hepsi İslam'ı biliyor demek ne derece doğru? İsim olarak duymuş olmak yeterli mi?

Bu prensipler ışığında, biz şunu söyleriz. Prensip olarak İslamı kabul etmeyen kurtulur mu? Hayır. Bunu herkese anlatmaya çalışırız. Ancak şahıs bazında konuyu analiz edersek, o şahsın durumunu tamamıyle Rabbimiz bildiğinden, tüm hıristiyanlar kesin Cehenneme gidecek diye hüküm vermemiz doğru olmaz. Ebu Talib de, Ebu Leheb de Peygamberimizin amcası, ikisi de iman etmeden gidiyor. Ama Ebu Talib ile Ebu Lehebi ikisi de kafir diye bir görmek doğru mu? Elbette, Ebu Talibin vermiş olduğu yardım ve destekten bir hissesi olacağı yaklaşımı bana yakın geliyor.
Keza kendisine müslüman diyen ama iç dünyasında imanı içselleştirememiş insanlar var. Sadece nüfus kağıdında yazması yeterli olacak mı? Ayrı mesele.
Bu şuna benziyor. Öğrenci, öğretmenin verdiği ödevi yapması gerekiyor mu, yapmazsa kalır mı, evet. Ama öğrencinin öyle bir mazereti olur ki, öğretmen onun mazeretine göre bu prensibi uygulamayabilir.
Cennet-cehenneme gidecek olanların kararını biz vermiyoruz, ama gitme yollarının neler olduğunu biliyor ve anlatıyoruz.
Müslüman yargılamaktan ziyade üzülür. Hz. Ömer'in yaşlı bir papazı görüp, hakikati göremediğine üzülüp ağlaması gibi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 77 kere
Alınan Teşekkür: 115 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzt Şub 08, 2016 1:48 pm

aslanparça yazdı:Biz Rabbimizin bildirdiğini söyler, bilemeyeceğimiz, bize göre gelecekte olacak hususları O'na havale ederiz.
Cevap 1. Allah katında doğru tek din İslam'dır. Dolayısıyla buna uymayan kurtuluş bulamaz. Bu esas prensip.
...
Prensip olarak İslamı kabul etmeyen kurtulur mu? Hayır. ... Ancak şahıs bazında konuyu analiz edersek, o şahsın durumunu tamamıyle Rabbimiz bildiğinden, tüm hıristiyanlar kesin Cehenneme gidecek diye hüküm vermemiz doğru olmaz..

Araya birkaç laf yerleştirip çelişkiyi görünmez kılmaya çalışmışsın, ama söylediklerin bariz bir şekilde çelişiyor.
"Buna uymayan kurtuluş bulamaz" prensibini koyduktan sonra onunla çelişen prensip koyamazsın.

Bu şuna benziyor:
1. Önüne gelen her şeyi yıkan, hareketine hiçbir şeyin engel olmadığı demirden büyük bir top varmış.
2. Hiçbir şeyin kendisini yıkamadığı çok sağlam bir duvar varmış.

Top duvara çarparsa ne olur?

Buna cevap verilebilir mi? Hayır. Çünkü 1. prensibi koyduktan sonra, aynı sistem içinde ikinci prensibi tanımlayamazsın. Bunlar çelişir.

Sen de yukarıda buna benzer prensipler koymuşsun. Önce "İslamı kabul etmeyen cennete gidemez" diyorsun, sonra da "islamı kabul etmeyenlerin durumlarının ne olacağını Allah bilir" diyorsun.

O zaman 1. prensibi hepten kaldır zaten. İkincisi birinciyi geçersiz kılıyor. Ama bunu yapamıyorsun, niye? Çünkü Kuran böyle diyor ve tüm din alimleri 1. prensibini değişmez şart olarak koyuyor. Bu prensibin geçersiz kılınmaması için 2. prensibinden vazgeçmek zorundasın bu sefer.

Kısacası, senin koyduğun prensipler birbirleriyle çelişiyor Böyle bir açıklama benim Top/duvar örneği gibi kabul edilemez.

Çelişen prensiplerinden hangisini atacaksın?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 6:38 pm

senden kabul etmeni beklemiyorum, ama anlamaktan da kaçınman ilginç.
Her kuralın bir istisnası olmaz mı? Ne istisna kuralı ortadan kaldırır, ne de kural istisnaların olması ile çelişir.
Senin verdiğin örneğin konuyla hiç ilgisi yok. Benzemeyen örneği verip sonra itiraz ediyorsun.
"İslamı kabul etmeyenlerin durumlarının ne olacağını Allah bilir" demiyorum, zaten ne olacağını Rabbim söylemiş, zira "İslamı kabul etmeyenlerin durumlarının şahıs bazında ne olacağını Allah bilir" diyorum. Mazeret olup olmadığı önemli.
İkisi birbirinden farklı. Farkı farkedebilmen dileğiyle.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 77 kere
Alınan Teşekkür: 115 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzt Şub 08, 2016 7:01 pm

Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. O yüzden anladığımı söyleyeyim, yanlışsa düzelt.

Şahıslar münferit olarak değerlendirilecek ve İslamı bildiği halde seçmemiş Romalı bir katolik, müslüman olmadığı halde Cennete gidebilecek. Şahıs bazında bu mümkün diyorsun.

Doğru mu?
En son Firavun tarafından Sal Şub 09, 2016 12:29 am tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Pzt Şub 08, 2016 7:44 pm

Firavun yazdı:Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. O yüzden anladığımı söyleyeyim, yanlışsa düzelt.

Şahıslar münferit olarak değerlendirilecek ve İslamı bildiği halde seçmemiş Romalı bir katolik, müslüman olmadığı halde Cennete gidebilecek. Şahıs bazın bu mümkün diyorsun.

Doğru mu?

Kurana göre bu sözün cevabı kesin olarak hayır cennete giremez... (kuran hayali arap tanrısı tanrı allahın sözü ise bunun kesin hüküm olması gerekir) ama arkadaşa göre bunu ancak allah bilir alır yada almaz biz bilemeyiz..:)

İyi de dostum kuran tanrı allah kelamıysa ve o kuranda islama iman etmeyen kişiler istedikleri kadar iyilik yapsınlar hepsi boş ben onları ebedi cehennemde yakacam diyorsa bukadar kıvranmaya ne gerek var. Cevap zaten belli değil mi?

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzt Şub 08, 2016 9:09 pm

aslanparça yazdı:Hem herşeyi biliyor diyorsun, hem de gelecekteki fikrini değiştirecek diyorsun. Çelişkili sözü sen söyleyip ardından kaderi inkar edebildiğini düşünüyorsun. Kim söylüyor gelecekte değişiklik olacağını?

Dediğimi tamamen yanlış anlamışsınız. Demek istediğim bu iki özellik bir birisi ile çelişen özellikler. Eğer her şeyi biliyorsa bu her şeye gücü yetme özelliğini kullanamıyor anlamına gelir.

Örnek vererek açıklamaya çalışayım.

Yaratıcı 2016 yılı boyunca gerçekleşecek her olayı biliyor. Ama farz edelim ki şubat ayı içerisinde Aralık ayındaki bir olayda bir değişiklik yapmak istedi. Bu durumda gerçekten değişiklik yapmaya gücü yetecek mi ? Eğer gücü yetiyorsa ve değişiklik yapacaksa o zaman 2016 ocak ayında ( yani değişiklik yapmadan önce) Aralık ayındaki bütün olayları gerçekten bilmiyordu. Çünkü ocak ayında ki gelecek ile şubat ayındaki gelecek aynı değil. Ocak ayında bildiği gelecek artık değişti.

Şimdi siz şubat ayında da değişiklik yapacağını da Ocak ayındayken biliyordu zaten diye itiraz edebilirsiniz. Bu durumda şubat ayında nasıl bir değişiklik yapacağını da biliyordu ve aslında bir değişiklik yapmamış oldu.

Anlatması biraz zor aslında ama umarım anlatabilmişimdir :D.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Sal Şub 09, 2016 10:50 pm

aslanparça yazdı:"İslamı kabul etmeyenlerin durumlarının ne olacağını Allah bilir" demiyorum, zaten ne olacağını Rabbim söylemiş,.
zira "İslamı kabul etmeyenlerin durumlarının şahıs bazında ne olacağını Allah bilir" diyorum

Açıkcası ben hiç bir şey anlamadım. Şahıs bazında derken ne demek istiyorsunuz.İslamı kabul etmeyenlerin durumu apaçık belli kuran'da.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 12:39 am

hector yazdı:
aslanparça yazdı:Hem herşeyi biliyor diyorsun, hem de gelecekteki fikrini değiştirecek diyorsun. Çelişkili sözü sen söyleyip ardından kaderi inkar edebildiğini düşünüyorsun. Kim söylüyor gelecekte değişiklik olacağını?

Dediğimi tamamen yanlış anlamışsınız. Demek istediğim bu iki özellik bir birisi ile çelişen özellikler. Eğer her şeyi biliyorsa bu her şeye gücü yetme özelliğini kullanamıyor anlamına gelir.

Örnek vererek açıklamaya çalışayım.

Yaratıcı 2016 yılı boyunca gerçekleşecek her olayı biliyor. Ama farz edelim ki şubat ayı içerisinde Aralık ayındaki bir olayda bir değişiklik yapmak istedi. Bu durumda gerçekten değişiklik yapmaya gücü yetecek mi ? Eğer gücü yetiyorsa ve değişiklik yapacaksa o zaman 2016 ocak ayında ( yani değişiklik yapmadan önce) Aralık ayındaki bütün olayları gerçekten bilmiyordu. Çünkü ocak ayında ki gelecek ile şubat ayındaki gelecek aynı değil. Ocak ayında bildiği gelecek artık değişti.

Şimdi siz şubat ayında da değişiklik yapacağını da Ocak ayındayken biliyordu zaten diye itiraz edebilirsiniz. Bu durumda şubat ayında nasıl bir değişiklik yapacağını da biliyordu ve aslında bir değişiklik yapmamış oldu.

Anlatması biraz zor aslında ama umarım anlatabilmişimdir :D.

Değişiklik yapma diye birşey olmadığı için soru anlamsız hale geliyor.
Ne olacaksa belirlenmiş durumda.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 12:45 am

Firavun yazdı:Anlamakta gerçekten zorlanıyorum. O yüzden anladığımı söyleyeyim, yanlışsa düzelt.

Şahıslar münferit olarak değerlendirilecek ve İslamı bildiği halde seçmemiş Romalı bir katolik, müslüman olmadığı halde Cennete gidebilecek. Şahıs bazında bu mümkün diyorsun.

Doğru mu?

"İslamı bildiği halde seçmemiş Romalı bir katolik, müslüman olmadığı halde Cennete gidebilecek." bu doğru değil. İslamı bilip seçmiyorsa kurtulamaz.
İslamı bilemezse, fetret dönemi olarak ifade edilen bir kavram var. Bu kapsama girme ihtimali oluyor. Yoksa İslamı biliyorsa, sonuç belli zaten.
İsim olarak zaten dünyadaki çoğu kişi duymuştur. Ancak benim verdiğim örnekte, kişinin Batı medyasından/okullarından vb. duyduğu ürkütücü gösterilen İslam gerçek İslam mıdır? bu durumdakiler duymuş sayılabilir mi?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 12:53 am

hector yazdı:
aslanparça yazdı:"İslamı kabul etmeyenlerin durumlarının ne olacağını Allah bilir" demiyorum, zaten ne olacağını Rabbim söylemiş,.
zira "İslamı kabul etmeyenlerin durumlarının şahıs bazında ne olacağını Allah bilir" diyorum

Açıkcası ben hiç bir şey anlamadım. Şahıs bazında derken ne demek istiyorsunuz.İslamı kabul etmeyenlerin durumu apaçık belli kuran'da.

Şüphesiz belli. İslamı seçmediyse, kurtuluş bulamaz. Benim kastettiğim, İslamı duymamış (veya tamamen olumsuz biçimde duymuş, bunu da duymama kapsamında değerlendirenler var) birileri olursa, onlar için mazeret olabilir. Rabbimin rahmeti geniştir.

Yoksa tebliği aldı, ancak kabul etmedi, sonuç belli, belirsizlik yok.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir