Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
PurpleLilac
Görüş: İslam
Edilen Teşekkür: 3 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 7:05 pm

Derimden et koparırı gibi ama ya hak ne olucak ya hak buysa mems lütfen biraz düşün ve kafana takılanları benimle paylaş teşk edrm. ama ya vicdanlarımız .... ?
En son PurpleLilac tarafından Çrş Mar 09, 2016 7:10 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Çrş Mar 09, 2016 8:02 pm

PurpleLilac yazdı:İman etmeyenlerin başına gelenler konusunda bilgim yok ben sadece iman edenlerin imtihan edildiğini biliyorum.

İman etmeyenlerin başına gelenler bu konu başlığı altında bir kaç defa yazılmıştır sanırım. Ayrıca kuran'da da defalarca anlatılır. Kısaca özetlemek gerekirse , sonsuza kadar işkence. Sınav konusunda ise herkes sınava tabiidir. Sınavdan muaf olanlar diye bir ayete rastlamadım şahsen.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 8:03 pm

Neyin peşindesin zalimlikmi yoksa düpedüz cahillerdenmisin ? bak ne güzel cevabını veriyorsun

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 09, 2016 8:04 pm

PurpleLilac yazdı:İman etmeyenlerin başına gelenler konusunda bilgim yok ben sadece iman edenlerin imtihan edildiğini biliyorum.

arkadaşım Allahu teala sadece iman sahiplerinin amellerine sevap veriyor.iman dışına sevap yok.çünkü yapılan amel Allaha yönelik değil.kendi düşünce ve nefislerine göre olmasından kaynaklanıyor.Allah ancak kendisi için yapılan ameli karşılıksız koymayacak.Dünya hayatı herkez için imtahandır.Allah katında sonucu belli olan ;fakat sonucunu kendimiz ve gerikalan tüm yaradılanların şahitlik yapması için gerçekleşmiş bir yapıdıdır. buradaki arkadaşlar herkesin yerini Allah belirlemiş zaten sonucu belli olan sınavda bizde formalite icabı girip çıkıyoruz demek istiyorlar.ben bir türlü bu arkadaşlara bu sorunun yaratılıtıştan değil,yaratılanın irade ile yaratılıp bu yaratılanın kendisine verilen bu iradeyi asıl yaratılış sebebinin dışşına çıkarak kötü yönde kullanmasını Allaha yönderilecek bir suçlamayla Allaha Haksızlık edildiğini anlatamadım.onlar hala benim verilen bu nimeti yani iradeyi yanlış kullancağımı biliyordu bunu bile bile niye verdi demekki bana zulmetmek istiyor demeye getiriyor.Hala kendi nefislerini haklı çıkarma amacı güdüyorlar.Evet Allah zaman ve mekandan münezzeh olarak daha yaratmadan kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu biliyordu.fakat bu cehennem senin tercihin onun değil.Seni herhangi bir tercihte zorlamadan kendi iradenle bu yönde tercihte bulunuyorsun.cennetin şartları belli o şartları tercih edenler cennete.cehennnemin şartları belli o şartları tercih edenlere cehennem olay bu kadar basit.

PurpleLilac

Mesajgönderen PurpleLilac » Çrş Mar 09, 2016 8:06 pm

faith-fatih yazdı:

arkadaşım Allahu teala sadece iman sahiplerinin amellerine sevap veriyor.iman dışına sevap yok.çünkü yapılan amel Allaha yönelik değil.kendi düşünce ve nefislerine göre olmasından kaynaklanıyor.Allah ancak kendisi için yapılan ameli karşılıksız koymayacak.Dünya hayatı herkez için imtahandır.Allah katında sonucu belli olan ;fakat sonucunu kendimiz ve gerikalan tüm yaradılanların şahitlik yapması için gerçekleşmiş bir yapıdıdır. buradaki arkadaşlar herkesin yerini Allah belirlemiş zaten sonucu belli olan sınavda bizde formalite icabı girip çıkıyoruz demek istiyorlar.ben bir türlü bu arkadaşlara bu sorunun yaratılıtıştan değil,yaratılanın irade ile yaratılıp bu yaratılanın kendisine verilen bu iradeyi asıl yaratılış sebebinin dışşına çıkarak kötü yönde kullanmasını Allaha yönderilecek bir suçlamayla Allaha Haksızlık edildiğini anlatamadım.onlar hala benim verilen bu nimeti yani iradeyi yanlış kullancağımı biliyordu bunu bile bile niye verdi demekki bana zulmetmek istiyor demeye getiriyor.Hala kendi nefislerini haklı çıkarma amacı güdüyorlar.Evet Allah zaman ve mekandan münezzeh olarak daha yaratmadan kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu biliyordu.fakat bu cehennem senin tercihin onun değil.Seni herhangi bir tercihte zorlamadan kendi iradenle bu yönde tercihte bulunuyorsun.cennetin şartları belli o şartları tercih edenler cennete.cehennnemin şartları belli o şartları tercih edenlere cehennem olay bu kadar basit.

Evet doğru bun unutmuşum :)

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Mar 09, 2016 8:38 pm

faith-fatih yazdı:Evet Allah zaman ve mekandan münezzeh olarak daha yaratmadan kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu biliyordu.fakat bu cehennem senin tercihin onun değil.

Bizi anlamamakla suçluyorsun ama şu söylediğin iki cümleye bak lütfen.
2 + 2 = 5 diyorsun, sonra bize niye anlamıyorsunuz diyorsun.

İlk cümlen: "...daha yaratmadan kimin cennetlik kimin cehennemlik olduğunu biliyordu"
İkincisi: "fakat bu cehennem senin tercihin onun değil."

Ben de diyorum ki: Daha yaratmadan biliyorduysa, zaten yaratmasaydı. Onu anlamamakta ısrar ediyorsunuz.

Konunun en başındaki, ilk mesajımda bunu kırmızıyla, kalın harflerle belirtmiştim zaten.

Hadi diyelim bu benim iradem ve beni yarattığında bu iradeyi göstereceğimi biliyordu. Şimdi onun bilgisi dışında bir irade gösterebilme şansım var mı. Yani kalkıp bugün müslüman olsam, "aa, bak bunu beklemiyordum" mu diyecek. Bugün müslüman olacağını biliyordum diyecek, di mi?

Daha yaratmadan önce biliyor olmak, her şeyi baştan belirlemek demektir.

Burada önemli olan kelimenin YARATMAK olduğunu unutma.

PurpleLilac'ın şeker alan baba örneğine verdiğim cevaba bir daha bak istersen.

Madem baba, kızının o şekeri yiyeceğinden %100 emin (yememe olasılığı yok, öyle olsa Allah bilmez miydi), o zaman ona o şekeri vermesi sadistlik değil de nedir. Sonrasında da sonsuz işkence edecekmiş. Bunun nasıl bir sadizm olduğunu anlatmak için daha ne demeli bilmiyorum.

faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen faith-fatih » Çrş Mar 09, 2016 9:56 pm

Ben de diyorum ki: Daha yaratmadan biliyorduysa, zaten yaratmasaydı. Onu anlamamakta ısrar ediyorsunuz.

Konunun en başındaki, ilk mesajımda bunu kırmızıyla, kalın harflerle belirtmiştim zaten.

Hadi diyelim bu benim iradem ve beni yarattığında bu iradeyi göstereceğimi biliyordu. Şimdi onun bilgisi dışında bir irade gösterebilme şansım var mı. Yani kalkıp bugün müslüman olsam, "aa, bak bunu beklemiyordum" mu diyecek. Bugün müslüman olacağını biliyordum diyecek, di mi?

Daha yaratmadan önce biliyor olmak, her şeyi baştan belirlemek demektir.

Burada önemli olan kelimenin YARATMAK olduğunu unutma.

Burda doğru soru neticeyi bildiği halde bu yaratılışı niçin yaptığıdır.

Allahın senin iradeni ne yönde göstereceğini bildiği halde seni yaratması sana zulüm değildir.Bu senin suçunu Allahı ortakçı kılman manasına gelir. hani kuranda; iblis Allaha, sen beni azdırmasıydın ben azgınlık yapacak değildim.diyerek. Yani senin iraden benim yapılacak yanlış irademi engeleyebilirdi ama sen yapmadın diyerek Allahu tealayı kendi suçuna ortakçı kılmıştıda.Allah katından kavulanlardan olmuştu.Hz. adem a.s. ise Allahu tealaya suçunu itiraf ederek,kendime zulmedenlerden oldum affet diye dua edişi ve Allahın rahmeti ile af olunuşu vardır.Kuran bu konuyu eniyi şekilde ele alır.Allahu teala burada farklı bir yaratılış olan irade gösteren bizleri yaratmış aksi halde kendine hiçbir kusuru ve tercihi olmayan meleklerle yetinirdi.Fakat Allahu teala yaradılışı ben bunlar için yapmadım bana özgür iradesiyle beni sececek,sevecek varlığa hepsini adadım diyor.buda irade gösteren biz insan denen mahluk.öyleki içlerinden tanrılık iddasında bulunacak hemcinslerine rağmen sadece bir tane bile kendisi yönünde yapılacak tercihe sahip olmak için bu yaratılışı(tercih yapan canlıyı)yarattı.zihinlerimizi açık tutup doğru safta yer almanız dileğiyle şimdilik iyi geceler.yarın görüşürüz.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Çrş Mar 09, 2016 10:38 pm

faith-fatih yazdı:Allahın senin iradeni ne yönde göstereceğini bildiği halde seni yaratması sana zulüm değildir.Bu senin suçunu Allahı ortakçı kılman manasına gelir.

İlk iki cümleden sonrası hikaye olmuş ve herhangi bir açıklama getirmiyor. Bu iki cümle de her zamanki gibi aynı mantıksızlığın tekrarı.

".... sana zulüm değildir", diyorsun. Bunu cehennemde yanan insanlara da söyleyecek misin. "Allah sizin cehennemde yanacağınızı bile bile yarattı, o yüzden şu anda çok acı çekiyorsunuz ama bu bir zulüm değil" mi diyeceksin.

Açıkçası, kurduğun cümleler birbirleriyle tutarsız ve anlamsız. Belirli bir mantığı izlemiyor veya konuyla ilgili sorulara yanıt vermiyor.

Benim irademi ne yönde göstereceğimi bildiği halde beni yaratması bana zulüm, çünkü beni sonrasında zulümlerin en büyüğü olan sonsuz cehennemine atacak.

Bak bu yukarıdaki cümlede gördüğün gibi, bir önerme var "... bu bir zulüm" ve bunun mantıklı bir açıklaması var "çünkü...cehenneme atacak".

Ama senin cümlelerin ise birbiriyle çelişen ve hiçbir açıklama sunmayan ifadelerle/hikayelerle dolu. Yukarıdaki alıntıladığım örnek gibi.

İlk cümleni okuyorum, sonra bir açıklama yapacak diye okumaya devam ediyorum, ama açıklama yok. Kurandan bir örnek verip sonra Allah katından kovulanlar oldu demişsin. E, bunun bana yapılan zulümle ne alakası var. Sonrasında meleklerden bahsetmişsin, daha sonra da kendisine tapacak canlı yaratmayı amaçladığını söylemişsin, ama hiçbiri cehennemde zulüm göreceği bile bile yaratılmanın neden zalimlik olmadığını açıklamıyor.

Kusura bakma ama bu yazdıklarının hiçbiri benim sorularıma cevap değil. Yazmış olmak için yazma lütfen, açıklama getirebileceksen yanıt ver. Yoksa, bilmiyorum de ya da hiç yazma daha iyi. En azından zaman kaybetmeyiz.

Tekrar ediyorum: Allah'ın benim (irademle bile olsa) cehenneme gidecek bir yaşama sahip olacağımı bile bile yaratması ve sonra sonsuza kadar bana işkence etmesi zulümdür. Eğer "zulüm değil" diyorsan, nedenini "zulüm değil çünkü ... " diye basitçe ve mantıklı bir şekilde anlat lütfen.

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen hibmariy » Prş Mar 10, 2016 12:22 am

Sonlu ve sınırlı bir yaşamda işlenmiş hiçbir günah sonsuz bir cezayı meşru kılmaz. Dünyada işlemiş olduğu günah kadar ya da günah süresi kadar acı çekecek denseydi belki mantıklı bir açıklama olurdu. Ama yook, bu ayrıcalık yalnızca inananlara öyle değil mi? İşte burada adaletsizlik devreye girer.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Prş Mar 10, 2016 9:23 am

Hayatı düzgün yasamak için bu kadar mantıksız şeyleri ilke edinmeye gerek yok. Kader ve sınav gibi vs. Hepimiz sadece yıldız tozuyuz galaksideki herşey birbirine bağlı bu anlayış bir bütünlük sağlar. Hiç bir ideoloji de ve dinde olmayan
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir