Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
faith-fatih
Görüş: musluman
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen faith-fatih » Prş Mar 10, 2016 8:27 pm

Tekrar ediyorum: Allah'ın benim (irademle bile olsa) cehenneme gidecek bir yaşama sahip olacağımı bile bile yaratması ve sonra sonsuza kadar bana işkence etmesi zulümdür. Eğer "zulüm değil" diyorsan, nedenini "zulüm değil çünkü ... " diye basitçe ve mantıklı bir şekilde anlat lütfen.

çünkü,irade sahibi olarak, kendi seçimlerini ve tercihini yapan sen;yaptığın tercihlerden sorumlu tutulabilirsin.Seninin tercihlerinin tahmin edilebilir yada sonuçlarıyla kati bir şekilde biliniyor olsa dahi, bu bilme, senin kendi tercihlerinin muhtemel çıkacak sonuçlarından dolayı seni muaf kılmaz.
Mantık hatası yapıyorsun.

'Sonlu ve sınırlı bir yaşamda işlenmiş hiçbir günah sonsuz bir cezayı meşru kılmaz.'

O gün kâfirlere şöyle denilir; "Siz, dünyada bugüne kavuşmayı nasıl unuttuysanız, biz de bugün sizi öylece unutacağız. Yeriniz ateştir ve sizin için yardımcılardan bir kimse de yoktur." Casiye suresi 34. ayet

"O halde bu gününüzle karşılaşmayı unuttuğunuzdan dolayı tadın azabı! İşte biz de sizi unuttuk. Yapmakta olduğunuz işler yüzünden tadın ebedî azabı!" Secde suresi 14. ayet

Allah: "Böyledir, sana âyetlerimiz gelmişti de onları sen unutmuştun, bugün de öylece unutulursun" der. Taha suresi 126. ayet

Ayetlerdende anlaşılacağı gibi Allah kendisini unutanlara karşılık olarak onları unutma kısası uyguluyor.Demmeki Allahın unutması hiçbir unutmaya benzemiyor.baya ızdıraplı oluyor.verilen nimetler Allahtan ve nimet veren,nimet vermeyi unutursa ne olur.elbette cehennem şartları olur.buradaki ayetleri yanlış anlamay mahal vermemek için şunu dip not düşmek idterim.Allah unutmaktan münezzehtir.Zaten biz kavramının kullanılmasından anlayabilirsiniz.

Hayatı düzgün yasamak için bu kadar mantıksız şeyleri ilke edinmeye gerek yok. Kader ve sınav gibi vs. Hepimiz sadece yıldız tozuyuz galaksideki herşey birbirine bağlı bu anlayış bir bütünlük sağlar. Hiç bir ideoloji de ve dinde olmayan
arkadaş yeni bir din ve idoloji vaad ediyor galiba.Biz burda varlığımızı ve varlığı manalandırmaya çalışıyoruz.sizde görmediğinize inanıyorsunuz bende görmediğime inanıyorum.o yüzden bizlere uyutulmuş yada kandırılmış değil hayatı sorgulayan insanlar olarak bakın.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 10, 2016 9:12 pm

faith-fatih yazdı:çünkü,irade sahibi olarak, kendi seçimlerini ve tercihini yapan sen;yaptığın tercihlerden sorumlu tutulabilirsin.Seninin tercihlerinin tahmin edilebilir yada sonuçlarıyla kati bir şekilde biliniyor olsa dahi, bu bilme, senin kendi tercihlerinin muhtemel çıkacak sonuçlarından dolayı seni muaf kılmaz.

Yine, benim neyi seçeceğimin daha ben varlık alemine geçmemişken biliniyor olması konusunu atladın. Bunu bilerek mi yapıyorsun? Bu konunun ilk mesajını oku lütfen. Orada kırmızı ve kalın harflerle belirtilmiş ifadeye dikkat et.

İslam'ın açmazı, insanları yaratıcıdan ayrı, tamamen bağımsız varlıklar olarak görmesi ve bunun için uzun uzun ayetlerle yaratılış bilgileri verilmiş olması. Yani, bizler yaratıldık. Bu demektir ki, bizler yoktuk. Daha önce ifade ettiğim gibi "yokluk" sanal bir kavram olması gerekirken, İslam'da (ve diğer kitabi dinlerde) gerçekliğe dönüşüyor. Bu durumda, ben de yokluk halini sorgulama hakkı elde ediyorum.

Yokluk halini sonsuz ilmiyle yalnızca Allah'ın var olduğu durum olarak kabul edebiliriz. Çünkü o hiçbir şey yokken bile var olandır.
Ve Allah tekvindir. Yaratma yalnızca ona mahsustur ve bizi o yaratmıştır. Peki bizim yokluk durumumuzda kaderimizin ne olacağı Allah'ın ilminde değil miydi?

Bazen inananlar bunu açıklamak için geleceğe gidip gelmeyle ilgili örnekler verirler. İstersen kader ve bilme konusunda ben de benzer bir örnek vereyim. Hatta, şu baba kız örneğini yine ele alabiliriz.

Baba kızına şeker aldığında, yasaklamasına rağmen kızının o şekeri yeyip yemeyeceğini merak ediyor. Geleceğe gidiyor ve bakıyor ki gerçekten de yiyecek.
(Buraya kadar olan kısmı, sizin hep iddia ettiğiniz "Allah'ın zamandan münezzeh olduğu için her şeyi bilebileceği ve O'nun bilmesinin bizim irademizi (örneğin kızın şekeri yeme iradesi) etkilemeyeceği" düşüncesini açıklıyor. Yanıtlarınız ise bundan öteye gitmiyor. Şimdi örneğe devam edelim, benim sorumu daha iyi anlayacaksınız).

Baba, geleceğe gidip geri dönüyor. Kızına o şekeri alırsa, ömür boyu kızgın demirlerle dağlayacağı sözü verse bile, artık kızının o şekeri yiyeceğinden %100 emin, çünkü onun ne yönde irade göstereceğini biliyor. Ve bunu bile bile gidip o şekeri alıp veriyor. Hatta kız babasından şeker istememiş bile (aynı bizim, yaratılmadan önce yaratılmayı isteyemeyeceğimiz gibi). Sence baba o şekeri vererek kızını bir teste tabi tutmuş oluyor mu? Geleceğin hiçbir şekilde değişmeyeceğini biliyorsa, "şeker verme testi" mantıklı olacak mı?

İşte bu ikinci bölüm, yani yaratmadan önce olacağı bile bile yaratma bölümü sınav kavramını geçersiz kılıyor. Umarım anlatabilmiştim.

Cevap vermek için zaman harcıyorsun ve bunun için müteşekkirim. Ama lütfen cevabında, örnekteki ikinci bölümünü dikkate al. Yoksa aynı şeyleri konuşup duruyor olacağız.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Prş Mar 10, 2016 9:42 pm

işin test kısmı yaratılanlar katınca doğru bu bir sınav.Allah katında ise herkezin kendisine şahitliği.

neden hiç bir şey yaratmaya gerek yokken bir şeyler yaratmış.kendisini bilen,idrak eden,ve en önemlisi kendisini tercih eden.nihai hedef kendisini tercih eden.işte bu irade sahibi canlılar.peki bu tercihi yapabilmesi için sena en azından iki şık sunulması lazım.aksi halde ortada bir tercih olmaz.baştan yaratmayarak yada irademize gem vurarak bu işi yapsaydı.ortada bir tercih değil istikamet olurdu.ki Allahu tealanın arzu ettiği tercih edilmiş olmak anlamına gelmiyordu.Tercih yapabilen irade yaratıldı ve önüne tercih edeceği şıklar konuldu.burada yanlışı sececek yaratılanlar baştan yaratılmayarılarak hiç cehenneme ihtiyaç kalmayabilirdi.O zaman Allahın diğer iyi kulları neye rağmen Allahı tercih etmiş olacaktı.karşıda mücadele edilecek bir fikir,bir güç yada bir irade yok.

faith-fatih

Mesajgönderen faith-fatih » Prş Mar 10, 2016 9:59 pm

hz. peygaberimize Allahu teala sen olmasaydın,alemleri yaratmazdım.yani cehennemi hak edecekleride yaratmazdım.bu mana kelimenin içine dahildir.
kendisini irade ile tercih eden bir kişi için bu işi yapıyor.ve bu tercih olmayacak olsaydı.yani hiçbir insan Allahı tercih etmeyecek olsaydı.ben sadece insanı değil bütün yaratılanları yaratmayacaktım.diyor.
bu arada alimler bu seslenişte Allahu tealanın peygambere bu hitabında peygaberimiz nazarında tüm Allah doslarınını aşıklarını kapsadığını beyan edenler olduğu gibi sadece peygambere yönelik olduğunu söyleyenlerde mevcuttur.peygamberimiz tüm peygamberler arasında Allahın habibi yani en sevgilisi olarak tanımlanır.Allah aşkında insanda zirve yapan 1. sırada o vardır.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Prş Mar 10, 2016 10:14 pm

faith-fatih yazdı:hz. peygaberimize Allahu teala sen olmasaydın,alemleri yaratmazdım.

Muhammed peygamber kendi iradesi ile mi peygamber oldu ? Cevap tabi ki hayır. Ben kendi iradem ile mi dinden çıktım? İslama göre tabi ki hayır.Ömrümün geri kalanında tekrar islama dönüp dönmeyeceğim ile ilgili kararımı Allah biliyor mu ? İslama göre tabi ki biliyor. Yani herşey benim iradem dışında oluyor. Ama cehennemde yanmak benim tercihim.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Prş Mar 10, 2016 10:24 pm

faith-fatih yazdı:işin test kısmı yaratılanlar katınca doğru bu bir sınav.Allah katında ise herkezin kendisine şahitliği.

neden hiç bir şey yaratmaya gerek yokken bir şeyler yaratmış.kendisini bilen,idrak eden,ve en önemlisi kendisini tercih eden.nihai hedef kendisini tercih eden.işte bu irade sahibi canlılar.peki bu tercihi yapabilmesi için sena en azından iki şık sunulması lazım.aksi halde ortada bir tercih olmaz.baştan yaratmayarak yada irademize gem vurarak bu işi yapsaydı.ortada bir tercih değil istikamet olurdu.ki Allahu tealanın arzu ettiği tercih edilmiş olmak anlamına gelmiyordu.Tercih yapabilen irade yaratıldı ve önüne tercih edeceği şıklar konuldu.burada yanlışı sececek yaratılanlar baştan yaratılmayarılarak hiç cehenneme ihtiyaç kalmayabilirdi.O zaman Allahın diğer iyi kulları neye rağmen Allahı tercih etmiş olacaktı.karşıda mücadele edilecek bir fikir,bir güç yada bir irade yok.

Tercihin ne yönde olacağı biliniyorsa, o bir sınav olmaz. Her şey göstermelik. Senin, benim varlığım göstermelik. Senin cennete gideceğin de benim cehenneme gideceğim de yaratılıştan önce belli. Allah bizleri kendisini tercih etmemiz için yarattı. Söylediğin bu. Kimin tercih edip kimin etmeyeceğini de biliyordu. Bu durumda yine aynı kapıya çıkıyoruz: Ortada sınav yok!.

Senin söylediklerin de bunu onaylıyor. Bu yazdıklarının üzerine, "evet bizler sınavdayız" diyebilecek misin? (ya da nasıl diyeceksin?)

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Mar 29, 2016 1:33 pm

Firavun yazdı:........ Bu durumda yine aynı kapıya çıkıyoruz: [/color]Ortada sınav yok!.

Dostum, bi kere topic başlığı saçma olmuş.
özetle kader ezelde takdir edilmiş anlamında kullanılır, sınav ise, öğrendiklerinin seviyesini ölçmek içindir. bak ikisi ne kadar birbirinden bağımsız.

Bunlar bence iki ayrı topic konusu olmalılar.

not : bence de ortada bir sınav yok.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Sal Mar 29, 2016 10:28 pm

thalese yazdı:
Firavun yazdı:........ Bu durumda yine aynı kapıya çıkıyoruz: [/color]Ortada sınav yok!.

Dostum, bi kere topic başlığı saçma olmuş.
özetle kader ezelde takdir edilmiş anlamında kullanılır, sınav ise, öğrendiklerinin seviyesini ölçmek içindir. bak ikisi ne kadar birbirinden bağımsız.

Bunlar bence iki ayrı topic konusu olmalılar.

not : bence de ortada bir sınav yok.

Thalese ,

Ortada bir sınav yoksa eğer , inancınıza göre Allah tarafından yaratılmamızın sebebi ne olabilir?

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Mar 29, 2016 10:42 pm

hector yazdı:Thalese ,

Ortada bir sınav yoksa eğer , inancınıza göre Allah tarafından yaratılmamızın sebebi ne olabilir?

Hector,

Bence;
Bilinmek, takdir edilmek, takdis edilmek. Çünkü, yaratıcı sadece insanı değil, insan bu evrende çok küçük bir alanda ve çok küçük bir zaman süresinde varlığını sürdüren karınca sürüleri gibi kalıyor, bu evreni uzayı yaratmıştır. Fakat, insanın yeri, aynı, benzer beden formlarına sahip diğer hayvanlardan çok daha ayrı, biliyoruz. Bu Akıl-Zeka dediğimiz kavramlar.

Akıl sahibi olmak demek, sıfır bilgi ile dünyaya gelen insanın, kısa süre sonra bir bilgin olabilmesi demek aslında. İnsanın kendini tanıması, bulmasının altında bence yine din var yine yaratıcı var.

Bence insanın dünyadaki sınavı, para pul kariyer değil, tam tersi, o pek çıkartmadığımız iç sesimiz ile bizim mücadelemiz, dahası insanın kendini bulması, tanıması ve beraberinde içinde bulunduğu yaşamı, evreni anlamlandırmasıdır. Asıl sınav bu işte!
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Sal Mar 29, 2016 10:48 pm

thalese yazdı:Hector,

Bence;
Bilinmek, takdir edilmek, takdis edilmek.

Thalese ,

Bana en çok saçma gelen kısımlardan biriside bu aslında. Tanrının bu tür arzularının olması sana da saçma gelmiyor mu ? Bana göre size saçma gelmemesi bile çok saçma.

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir