Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Kader ve Sınav

Mesajgönderen Firavun » Cmt Şub 06, 2016 11:55 pm

Kaderimiz belliyse bu dünyada sınav olmak ne işe yarar?

Bu, en çok tartışılan konulardan biriydi daha önce. Burada da tartışılmasında fayda olacağını düşünüyorum.

Tartışmalar daha önce çok farklı yönlere gittiğinden ve kavramlar karıştığından, baştan bazı konularda hem fikir olmamız gerekiyor.

1.
Yaratıcı: Omnipotent. Tüm varlıkları o yaratmıştır. Sorgulanamayacak özellikleri şunlardır:
    a. Her şeye gücü yeter.
    b. Her şeyi bilir.
    c. Zamandan bağımsızdır.
    d. Tüm varlıkları o yaratmıştır.
    e. Cenneti ve cehennemi o yaratmıştır.
    f. Kendisi yaratılmamıştır.
    g. Yukarıdakilerden birinin bile yanlış olması, yaratan kavramını geçersiz kılar.

2.
Birey :Zamanla sınırlı, geleceği bilemeyen, seçimleriyle hareket eden yaratıcının yarattığı varlık. Basite indirgemek için bireyin seçimlerini kırmızı hap ve mavi hap ile sınırlayalım. Kırmızı hap yaratanı reddetmeyi ve onun emirlerine karşı gelmeyi, mavi hap ise yaratana inanmayı ve onun emirlerine uymayı temsil etsin. Sınav'da başarılı olmak için Mavi hapı seçmek gerekir. Kırmızıyı seçen cehenneme gidip SONSUZ süreyle acı çeker, maviyi seçen cennete gidip SONSUZ süreyle huzuru bulur.

3.
Kader: Zaman içinde olacak her şeyin önceden belirlenmiş olması. (Kaderin Arapçada daha derin anlamları olabilir, ama biz geleceğin yaratan tarafından önceden belirlenmiş olması anlamını ele alıyoruz. )

Şimdi soruma geçiyorum:

1.b, 1.c ve 1.d tanımlarına göre, yaratıcı, yaratacağı bireyin seçimlerini
yaratmadan önce biliyor olmalı. Yaratmadan önce bireyin kırmızı hapı seçeceğini biliyorduysa, neden yaratıp bir canlıya sonsuz acıyı reva görüyor. Bu sadistlik değil midir?

Soruda kalın yazıyla ve kırmızıyla işaretlenmiş "yaratmadan önce bilme" durumunu yok sayarak cevap vermeyin. Aksi halde 1.b ve 1.c geçersiz olacağından yaratıcının güçlerini ve bilgisini kabul etmiyor olursunuz.

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen aslanparça » Pzr Şub 07, 2016 12:16 am

Kısa ve öz cevap vereyim zira Allah'a iman olmadan kaderi anlamak kolay değil. Boşa kaderi açıklamaya uğraşmayayım.
Allah yanıcı ve yakıcı iki gazdan serin bir sıvıyı nasıl yaratabiliyorsa, protonla elektronu bir araya getirebiliyorsa
kader ve cüzi iradeyi de birlikte bir hakikatin iki parçası olarak yaratıyor.
Geleceği bilmeyen bir yaratan olabilir mi: Olamaz. O zaman kader var.
Kendi irademizle yaptığımızı düşündüğümüz fiillerimiz var. O zaman cüzi irade var.
İkisi birlikte nasıl oluyor? İşte bu da herşeyde gördüğümüz sonsuz kudetin yansımasıdır.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Pzr Şub 07, 2016 12:32 am

aslanparça yazdı:Kısa ve öz cevap vereyim zira Allah'a iman olmadan kaderi anlamak kolay değil. Boşa kaderi açıklamaya uğraşmayayım.

Yani "vardır bir hikmeti, ben de anlamıyorum" demek istiyorsun.

Peki, şunu sorayım:

Dünyada "inananların" %99'u inançlarını ailelerinden veya yetiştikleri ortamdan alıyorlar. Yani, müslüman bir ailede doğup islama inananların olduğu bir ortamda yetişmişsen başka bir dine geçme olasılığın neredeyse yok gibi.

Aynı şekilde, Roma'da doğup katolik bir ailede yetiştiysen, daha sonra islamı seçme ihtimalin de yok gibi.

Daha önceki tartışmalardan anladığım kadarıyla "imansız amel olmaz". Yani kelime- i şehadet getirmeden müslüman olamazsın ve cehennemde sonsuza kadar yanarsın. Bu açık ve net bir kural.

Doğduğumuz aileyi ve yeri kendimiz seçemediğimize göre, sen müslüman bir ailede doğup sonsuz mutluluğu garantilerken, tamamen başka bir coğrafyada doğmuş birisinin sonsuza kadar cehennemde yanacak olmasından rahatsız olmuyor musun?

Sizlerin seçilmiş, şanslı inananlar olup diğerlerinin cehennem odunu olarak yaratılmış olması hiç mi vicdanını rahatsız etmiyor? Senin inancın doğruysa, diğerleri sınava 100 - 0 geriden başlıyor. Bu haksızlık değil mi?

Kullanıcı avatarı
geceinci
Edilen Teşekkür: 10 kere
Alınan Teşekkür: 10 kere

Mesajgönderen geceinci » Pzr Şub 07, 2016 2:24 am

Benim de zaman zaman üzerinde düşündüğüm bir konuydu sevgili firavun, öncelikle başlığı açtığın için teşekkür ederim.
Durumun çıkmazı konusunda yaptığın tespitlere katılıyorum.

Herşeyin pamuk ipliğine bağlı olduğunu ve en ufak eylemlerin bazı önermelerde büyük yansımaları ve geri dönütleri olduğunu, gözlemleyerek yada bizzat tecrübe ederek anlamak çok zor değil. Kader algısı bütün dini inanışlarda başlı başına büyük bir mesele ve çıkmaz, özellikle bu çıkmazın içine birde ''dua'' yı katacak olursak ki; bana göre kader kavramının tanımının şekillendirilebilmesi açısından kesinlikle esgeçilmemeli. Durum iyice hassaslaşıyor.

Kader konusu benim algılayabildiğim kadarıyla inanıştan inanışa şekil değiştiren bir konu,
Bazı inanç sistemlerinde yalnızca hayatını şekillendiren temel taşlar belirlenmişken. Bazılarında kişilere neredeyse hiç seçim hakkı bırakmayan bir kader algısı var. Kader kavramının tutarsız oluşundan siz yeterince bahsetmişsiniz. Ben olaya şu açıdan bakmak istiyorum.

Kader inancı olan insanlar için hayatın daha kolay olduğu bir gerçek, çünkü ortada yapılan bir hata yoktur, ona çizilen ve ne yaparsa yapsın değişmeyecek(!) bir kader vardır. Bu bireyi vicdanen rahatlatan birşey.

''Kaderim buymuş, alnımızda ne yazıyorsa o, kaderin önüne geçilmez '' ve benzeri pekçok söylem.

Olayı genele vurup büyük resme bakacak olursak, orada işin rengi değişiyor. Çünkü bireylerin bu zaafı artık bazı insanların ekmeğine yağ sürüyor.
Bir toplum düşünün; fakirlik, adaletsizlik, dejenere olmuş ahlak yapısı, ve özenlene sindirilmiş bir kader inancı...

işte bu tabloda yıkıma götüren pekçok temel yapı taşı mevcut. Artık toplumda oluşan genel algı, bizim de kaderimiz buymuş, deyip razı gelme güdüsü.
Birey suçlayacak bir şeyin arkasına sığınıyor, ve bu zaafiyetten faydalanıp zayıfı daha zayıf olmaya iten bir sistem doğuyor.
Algının ve direncin düşük olduğu anda inanılmaz bir kitle yönetim silahıdır Kader.

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzr Şub 07, 2016 11:37 am

Birşeyin varlığını bilmek ayrıdır, mahiyetini bilmek ayrıdır. Bilimin bulabildiği şeyler, bulamadığı şeylerin yanında denizde damladır. Somut alemde bile birçok konunun mahiyetini anlayamamışken, manevi konuların mahiyetini bilmememiz bize engel teşkil etmez. Mühim olan, bize belirtilmiş olan prensiplerin gereğini yaparak yaşamımıza istikamet vermektir. Birçok kişi araba kullanabiliyor, ancak motordan anlayan az. Herkes arabaya binip kullanmalı, ancak gücü yetiyorsa, motorun çalışma prensibini de öğrenmelidir.

İkincisi, kader-kadercilik, geçmiş zaman-gelecek zaman ayrımlarını insanların yapabilmesi lazım. geceincinin işaret ettiği konu kadercilikle ilgili. Yani kişilerin bireysel sorumluluklarını ve ihmallerini Yaratıcıya atfetme anlayışı. Bu tam tamına dine zulümdür.
Kader-cüzi irade hakikatin iki boyutu olduğundan, geçmişe yönelik kader ağırlıklı bakmalı. Üniversite sonuçları belli olunca intihar haberleri izliyoruz. Aşırı adanmışlık içinde sonuca kilitlenme söz konusu. HAlbuki başarı kişinin kendisinin yanısıra onlarca faktöre bağlı. O anlamda kadere iman eden, hayırlısı olsun bunda da bir güzellik var der huzur bulur. "Kadere iman eden kederden emin olur" Ancak geleceğe yönelik cüzi irade ağırlıklı bakmalı. Zira kaderde ne olduğunu bilmiyoruz. Kader cüzi irademizi dikkate alarak belirlenmiş. Cüzi irademizi sonuna kadar kullanmalı, gayret bizden başarı Allah'tandır demeli. ben çalışmayım zaten kaderde varsa başarılı olurum demek, kadere zulüm olup, kadercilik anlayışını yansıtır. Bundan en çok dinini iyi bilen müslümanlar rahatsızdır.

Konuyla ilgili
www.aklatakilanlar.com
http://www.sorularlaislamiyet.com/kateg ... lari/kader

sitelerinde kaderle ilgili güzel açıklamalar var.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Şub 07, 2016 9:06 pm

Firavun yazdı:.................1.[/color] Yaratıcı: Omnipotent. Tüm varlıkları o yaratmıştır. Sorgulanamayacak özellikleri şunlardır:
[list=1] a. Her şeye gücü yeter.
b. Her şeyi bilir.
...............................

Aslında kader konusunun ne kadar saçma olduğunu anlamak için Yaratıcının şu iki özelliği üzerinde biraz düşünmek bile yeterli. Karen Owens'in şu dörtlüğü bu paradoksu çok güzel açıklıyor zaten.

Her şeyi bilen ,
Her şeyi gören tanrı ,
Gelecekteki fikrini değiştirmek için ,
Her şeye gücü yetme özelliğini kullanabilecek mi ?

Her şeyi önceden biliyor ama değiştiremiyor. Eğer değiştirebiliyorsa demek ki bilmediği şeyler var.

Kader darmadağın oldu bir anda.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 1:10 am

Hem herşeyi biliyor diyorsun, hem de gelecekteki fikrini değiştirecek diyorsun. Çelişkili sözü sen söyleyip ardından kaderi inkar edebildiğini düşünüyorsun. Kim söylüyor gelecekte değişiklik olacağını?

aslanparça

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 1:23 am

Firavun yazdı:
aslanparça yazdı:Kısa ve öz cevap vereyim zira Allah'a iman olmadan kaderi anlamak kolay değil. Boşa kaderi açıklamaya uğraşmayayım.

Yani "vardır bir hikmeti, ben de anlamıyorum" demek istiyorsun.

Peki, şunu sorayım:

Dünyada "inananların" %99'u inançlarını ailelerinden veya yetiştikleri ortamdan alıyorlar. Yani, müslüman bir ailede doğup islama inananların olduğu bir ortamda yetişmişsen başka bir dine geçme olasılığın neredeyse yok gibi.

Aynı şekilde, Roma'da doğup katolik bir ailede yetiştiysen, daha sonra islamı seçme ihtimalin de yok gibi.

Daha önceki tartışmalardan anladığım kadarıyla "imansız amel olmaz". Yani kelime- i şehadet getirmeden müslüman olamazsın ve cehennemde sonsuza kadar yanarsın. Bu açık ve net bir kural.

Doğduğumuz aileyi ve yeri kendimiz seçemediğimize göre, sen müslüman bir ailede doğup sonsuz mutluluğu garantilerken, tamamen başka bir coğrafyada doğmuş birisinin sonsuza kadar cehennemde yanacak olmasından rahatsız olmuyor musun?

Sizlerin seçilmiş, şanslı inananlar olup diğerlerinin cehennem odunu olarak yaratılmış olması hiç mi vicdanını rahatsız etmiyor? Senin inancın doğruysa, diğerleri sınava 100 - 0 geriden başlıyor. Bu haksızlık değil mi?

Dine düşmanlık ediyorsun, ama dini bilmiyorsun, kusura bakma.
Birincisi, bak Türkiyede doğmuşsun, ama müslümanlıktan uzaklaşmışsın. Yusuf İslam ise, İngiltereden çıkmış, ama Müslüman olmuş. Demek ki, bir yerde doğmak o işi zorunlu kılmıyor.

İkincisi, kişilerin yükümlülüğü imkan ve kabiliyetleri nispetindedir. fakir olan zekat vermez, hasta olan oruç tutmaz. sorumlu olmazlar.
Devlet işlerinde de vergi yükümlüsü olabilirsiniz, ancak vergi dairesi size tebliğ edene kadar ödemekle yükümlü olmazsınız.
İmanın gerçek anlamda tebliğ edilemediği insanlar ille de cehenneme gidecek diye birşey yok. Nereden çıkarıyorsun bunu? Yaradan mutlak adalet sahibidir. Afrika'da ormanda yaşayan biri, senin teriminle daha "şanslı" bile olabilir. zira o imkan bulamadığı için dışarda duruyor. Rabbim onu cennetine alabilir.
Cem Karaca, çocukken bir işbilmezin kızması sonucu camiden gidiyor ve bir daha gelmiyor. Ancak ruhunda o temizliği ve iyi niyeti muhafaza ediyor ki, pire için yorgan yakmıyor, ahir ömründe, beni tekbirlerle uğrayın diyecek kadar güzel bir şekilde gidiyor. Hayat yolunda iyi olanların/iyiyi arayanların sonu iyi olur inşallah.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Pzt Şub 08, 2016 2:00 am

aslanparça yazdı:Birincisi, bak Türkiyede doğmuşsun, ama müslümanlıktan uzaklaşmışsın.

Benim yazımda "inananlar" ifadesinin tırnak içinde olduğuna dikkat et lütfen. %99 oranı dinden çıkanları kapsamıyor. Yaratıcı varsa ve kendisine inanmayanları cehenneme atacaksa zaten dinden çıkmış olanlar ön safta gider.

Benim takıldığım nokta, doğduğu coğrafyada ailesinden öğrendiği dine sarılmış insanlar. Fransa'da doğup her pazar kiliseye giden birisinin daha sonra islamı seçme ihtimali İstanbul'da doğup Kuran kursuna gitmiş biriyle aynı olabilir mi ? Sorun bu.

aslanparça yazdı:Yusuf İslam ise, İngiltereden çıkmış, ama Müslüman olmuş. Demek ki, bir yerde doğmak o işi zorunlu kılmıyor.

Bunun istisna olduğunu sen de biliyorsun. Zaten bu istisnalar %99'un dışında kalanlardır. Bunu örnek vermen, söylediğim soruya yanıt olamaz. %100 demiş olsaydım, istisna göstermen mantıklı olurdu.

aslanparça yazdı:İmanın gerçek anlamda tebliğ edilemediği insanlar ille de cehenneme gidecek diye birşey yok. Nereden çıkarıyorsun bunu? Yaradan mutlak adalet sahibidir. Afrika'da ormanda yaşayan biri, senin teriminle daha "şanslı" bile olabilir. zira o imkan bulamadığı için dışarda duruyor. Rabbim onu cennetine alabilir.

Bu ifaden, haksızlığı yalnızca katmerlendirir. Roma'da doğup katolik olmuş birinden bahsettiğime göre, islamı da iyi kötü biliyor olduğunu varsayabiliriz sanırım. O yüzden bu söylediklerin de sorumu yanıtlamıyor.

Şimdi tekrar soruyorum:
Roma'da doğmuş 2 milyon katolik, islamı bile bile katolik olarak öldüklerinde Kuran'a göre cehenneme gidecekler mi?

A) Evet. İslam dininde kelime-i şehadet esastır. Bu olmadan cennete gidilemez.

B) Hayır. İslam'da böyle bir şart yoktur, uydurmayın.

C) Bilinemez, Allah'ın hikmetinden sual olmaz.

Cevap şıkların B ve C ise, bence birkaç cami dolaşıp hocalara sor istersen. Apaçık kitabın nasıl farklı yorumlandığını göreceksin.

Cevabın A ise, o zaman kader, sınav ve adalet konusunu buna göre tartışalım.

Cevap?

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Pzt Şub 08, 2016 2:45 am

Firavun yazdı:
Şimdi tekrar soruyorum:
Roma'da doğmuş 2 milyon katolik, islamı bile bile katolik olarak öldüklerinde Kuran'a göre cehenneme gidecekler mi?

A) Evet. İslam dininde kelime-i şehadet esastır. Bu olmadan cennete gidilemez.

B) Hayır. İslam'da böyle bir şart yoktur, uydurmayın.

C) Bilinemez, Allah'ın hikmetinden sual olmaz.

Cevap şıkların B ve C ise, bence birkaç cami dolaşıp hocalara sor istersen. Apaçık kitabın nasıl farklı yorumlandığını göreceksin.

Cevabın A ise, o zaman kader, sınav ve adalet konusunu buna göre tartışalım.

Cevap?

Bu sorunun cevabını zaten kuran vermiş... İslam anlayışında cennete gidebilmek için temel şart iyilik değil imandır.

Tevbe-17 "Kâfirlerin cami yapmaları ve diğer bütün (iyi) işleri, boşa gidecek, Cehennemde sonsuz kalacaklar."

Furkan-23 "Kıyamette onların yaptıkları her işi toz duman ederiz."

Kehf-103, 104 "Kıyamette en çok ziyana uğrayanlar, iyi işler yaptıklarını sanıp da, bütün çabaları boşa gidenlerdir."

HÛD-16. "İşte onlar, ahirette kendileri için ateşten başka hiçbir şeyleri olmayan kimselerdir; (dünyada) yaptıkları da boşa gitmiştir; yapmakta oldukları şeyler (zaten) bâtıldır."

Bakara-217 "Sana haram ayı, yani onda savaşmayı soruyorlar. De ki: O ayda savaşmak büyük bir günahtır. (İnsanları) Allah yolundan çevirmek, Allah’ı inkâr etmek, Mes-cid-i Haram’ın ziyaretine mâni olmak ve halkını oradan çıkarmak ise Allah katında daha büyük günahtır. Fitne de adam öldürmekten daha büyük bir günahtır. Onlar eğer güçleri yeterse, sizi dininizden döndürünceye kadar size karşı savaşa devam ederler. Sizden kim, dininden döner ve kâfir olarak ölürse, onların yaptıkları işler dünyada da ahirette de boşa gider. Onlar cehennemliktirler ve orada devamlı kalırlar."

Nisa-48 "Allah şirki (küfrü, bozuk imanı) asla affetmez. Diğer bütün günahları ise, istediği kimselerden affeder."

Kâfirlerin azapları hafiflemez. Birkaç âyet meali şöyledir:

Al-i İmran-88 "Kâfirler orada temelli kalırlar, azapları hafifletilmez ve geciktirilmez."

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir