Kader ve Sınav

Tanrı kavramı, dinin tanımı, inanç ve aklın doğası, insan-evren ilişkisi, dini tecrübeler, ahlak, varoluş, bilginin doğası, kapsamı, kökeni ve kaynağı...
Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: Kader ve Sınav

Mesajgönderen Mems » Çrş Nis 20, 2016 10:22 pm

Konuyu en başından beri okuyorum ad hominen den başka birşey yok arkadaş çok basit birşey sormuş allah öncesini sonrasını zamanın dışındada olsa biliyormu bilmiyormu konu uzayıp gitmiş... Halen net cevap yok.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 87 kere

Mesajgönderen Lexion » Çrş Nis 20, 2016 10:31 pm

Sayın thalese,

İlk olarak ortada ironik bir durum yok, ikinci olarak verdiğiniz örnekler ile tartışılan konu çok ayrı noktalarda. Buna dikkat çekmek istiyorum çünkü bu tür tartışmalarda kelimeler ve cümleler sinsice kullanıldığında anlamlar istenildiği yere çekilebilir. Konu dışına çıkmadan sizin yazdıklarınıza cevap vereyim. O dediklerinizi yapmak zorunda değilim, değiliz. Kimse değil. Peki ya neden yapıyoruz? Cevapları sorunun içinde. Çalışıyoruz çünkü hayatta çalışanlar başarılı oluyor. Faturayı ödüyoruz çünkü ödemezsek kapanacak. Ödemek ve ödememek bir özgür iradedir ama ödemeyip elektrik istemek özgür irade değildir. Sizin hatanız burada.

Biraz daha konuyla alakalı örnekler vermenizi isteyeceğim sizden ve konuya dönebilmek adına kendimce argümanı toparlıyorum. Ve başka bir pencereden olaya bakmanızı istiyorum: Tanrı'nın var olan ve var olacak her şeyi bildiği tezinden yola çıkıyoruz. Aynı zamanda insanın da özgür iradeye sahip bir varlık olduğunu söylüyoruz. Seçmek ve seçmemek gibi basite indirgeyebiliriz. Bu varsayımı yaparsak, Tanrı'nın aslında insanın kendisi olduğu ve bunun farkında olamadığı pek açık değil midir?

Sevgiler
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Cum Ağu 05, 2016 6:52 pm

Sayın Lexion,

İşin ironik bir tarafını anlatmak için bu hayat örneklerini vermiştim. Özgürlüğü savunan bireyin, aslında tercihlerinin daha doğmadan yapıldığını ve bunun o bireye çevresi tarafından yada kendi arzuları adına zorla empoze edildiğini anlatmak için bu örnekleri kullanmıştım.

Konu Kader ve Sınav, bu konuda diyeceklerimi zaten önceki sayfalarda yazmıştım.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

“Varlık, Tanrı, İnanç” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir