Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
bir_akil_insan
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Mesajgönderen bir_akil_insan » Cmt Haz 04, 2016 1:23 pm

tembel.kopek yazdı:Tanri hakkinda bilgin bu zamana kadar yaratilan ve ortaya koyulan tarihsel bir kavramdan ibaret. Bana kalirsa deizm en sacma felsefi durustur. Deist oldugumu dusunme. Kavrama iliskin konusmak istiyorum.

Bu kavrami ortaya koyan sensin.
bir fikir olarak, senden cok onceleri ortaya koydu atslarimiz.
Gelistirdi, bu gunlere kadar geldi. Hala evrilmeye devam ediyor.

Kesin olarak yok dedigin sey insanin dusunce yapisiyla ortaya koymus oldugu sey. Dusuncenden bagimsiz bir bilincli gucun varligina iliskin ise bilgi sahibi degiliz. Yani bilgimizin disinda bizden bagimsiz olarak var olabilirlik dusunuldugunde, neden kesinlige, teklige, birlige indirgeyelim. Daha once atomun parcalanamayacagini varsayiyoorduk. Sonra nasil olduysa kuarklar ortaya cikti. Iste tamam dedik sonra bir baktik, tanri (!) parcacigi denilen lanet atomik parcaciklari konusur olduk. Kanitin yoklugu, yoklugun kaniti mi olmali? Cok bilindik ve bayat gibi gorunse de bu sorunsal, aslinda belki de tartisabilmemiz icin bize basit bir zemin yaratabilir.

Istersen bu konuyu tartisalim.
Senin yada benim neye inandigim uzerine degil de
epistemolojik anlamda bunu yapalim. Ne dersin?

Ateizmin felsefi bir gorus oldugu malum.

Ben de diyorum ki felsefi bir gorusun mutlakligi yada aksinin dusunulemezligi, kesinligi, o felsefi yanasimin felsefeden cok, dinsel bir alana yelken actigini gosterir. Tam olarak bu sekilde olmasa da en azindan o sekilde bir imaj yaratir. Yada yaratir mi? Buna ne diyorsun?

Yada diger arkadaslar?

Ateizm, tanrı inancına sahip olmama durumudur. Bir durumdur, görüş değil. Neden gerekmeksizin tanrı inancına sahip değilseniz bile, ateistsinizdir.

Tanrının yokluğu ise, tanrı tanımının mümkünsüzlüğünden ulaşılan mantıksal bir sonuçtur. Bir görüş değil.

Tanrı tanımı ile çelişen tanrılar olabilir derseniz; bunlar zaten tanımsal olarak tanrı değildirler ve bunların varlığına dair herhangi bir kanıt da bulunmuyor. Tanrı tanımında olmayan üstün varlıklara dair bir kanıt ortaya çıkana değin; bunu tartışmak -sırf uydurabiliyoruz diye- akla gelen herhangi bir şeyin -örneğin: yüzemeyen uzay filleri- varlığını tartışmaya çalışmak kadar anlamsız olacaktır.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 3:34 pm

Sn.Bir akil insan,size güzel bir cevap vermiş..

Ateizmi anlamak gerçekten bir sorundur..Ateizmi anladığınız takdirde,mutlaka net konuşmanız lazımdır..Eğer en ufak bir tereddüt içindeyseniz,ateistliğiniz tartışılır..

Ateistler neyi reddediyor?
İnanca(din demiyorum,dikkat) dair herşeyi reddediyor..
İnanç nedir?
İnanç bir virüstür,bir hastalıktır,bir beladır,bir deliliktir..O yüzden ateist olan birisinin omuzlarından adeta bir yük kalkmış olur..Adeta sağlığına kavuşmuş olur..Ya da ben böyle hissettiğim için,böyle sanıyorum..
Bu bakımdan ateizmi,salt felsefe alanına indirgemek doğru değildir..

Kıyaslamayı doğru yapmak lazım..Atomla,kuarklarla;mitoloji kıyaslanamaz..Zeus ya vardır,ya da yoktur..Bugün var diyorsanız,kanıt göstermelisiniz..Bunu yapamıyorsanız,o zaman ''Zeus yoktur'' diyenlerin gelecekte Zeus'un varlığını kabul etmesini beklerseniz;alenen deliliğinizi ifşa etmiş olursunuz..Zaten bu yüzden inanan insanlar tanrı için ''bilinemez'' filan derler..Var derler ama ardından bilinemez/tanımlanamaz diyerek,kendilerine yöneltilecek deli damgasından kurtulmaya çalışırlar..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Haz 04, 2016 4:03 pm

bir_akil_insan yazdı:
Ateizm, tanrı inancına sahip olmama durumudur. Bir durumdur, görüş değil. Neden gerekmeksizin tanrı inancına sahip değilseniz bile, ateistsinizdir.

Tanrının yokluğu ise, tanrı tanımının mümkünsüzlüğünden ulaşılan mantıksal bir sonuçtur. Bir görüş değil.

Tanrı tanımı ile çelişen tanrılar olabilir derseniz; bunlar zaten tanımsal olarak tanrı değildirler ve bunların varlığına dair herhangi bir kanıt da bulunmuyor. Tanrı tanımında olmayan üstün varlıklara dair bir kanıt ortaya çıkana değin; bunu tartışmak -sırf uydurabiliyoruz diye- akla gelen herhangi bir şeyin -örneğin: yüzemeyen uzay filleri- varlığını tartışmaya çalışmak kadar anlamsız olacaktır.

Çok doğru bir yorum olmuş , ama ateizm tanımı için bana biraz yetersiz geldi. Şöyle ki , bende aynen sizin yazdıklarınız gibi düşünüyor olmama rağmen kendimi ateist olarak tanımlamıyorum. Ateizm sadece tanrı inancına sahip olmama durumu değil, aynı zamanda imkansız olduğunu görüşünü savunmuyor mu ?
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Pulsar
Edilen Teşekkür: 14 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Pulsar » Cmt Haz 04, 2016 4:36 pm

Şu son sayfadan sayfalar dolusu tartışma çıkar aslında ama benim odaklandığım nokta şu;

tembel.kopek çok güzel bir noktaya değinmiş; "kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı mıdır?"
Şu an tanrının varlığı ile ilgili hiç bir kanıtın olmaması ve tanrı savunucularının herhangi bir kanıt ortaya koyamamaları tanrının olmadığının bir ispatı mıdır, yoksa onların tanrıyı ispatlayamamalarının bir ispatı mıdır?
Çünkü gerçekten bildiğimiz bir şey yok neredeyse. Karşımıza neler çıkacak bakalım ilerleyen günlerde. Bundan 200 yıl önce birisi "uzayda karanlık enerji var" demiş olsaydı elimizdeki bilgilere sahip olmadığımız için o kişiyi ne kadar dikkate almamız gerekirdi? Veya dünyanın yuvarlak olduğuna inandırabilecek argümanlarımız olmamış olsaydı, bunu kanıtlamak bir şekilde bizim için imkansız olsaydı (mesela içinden çıkamadığımız bir kutunun içinde olsaydı) bu dünyanın yuvarlak olamayacağının kanıtı mı olurdu?
Bu yüzden soru tekrar gerektiriyor. kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı mıdır?

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 6:14 pm

hector yazdı:Çok doğru bir yorum olmuş , ama ateizm tanımı için bana biraz yetersiz geldi. Şöyle ki , bende aynen sizin yazdıklarınız gibi düşünüyor olmama rağmen kendimi ateist olarak tanımlamıyorum. Ateizm sadece tanrı inancına sahip olmama durumu değil, aynı zamanda imkansız olduğunu görüşünü savunmuyor mu ?

Kendiliğinden ateist olanlarla,sonradan belirli bir çaba ile ateist olanlar aynı saftadırlar..Önemli olan inançtan kurtulmak veya inanca hiç bulaşmamaktır..
Bazı ateistler tanrıya dair bir kanıt bulunabilirse o zaman tanrıya inanırım derler..(ateist değil bu kişiler..Tekfir ediyorum bu ateistleri :D )
Bazı ateistler tanrıyla ilgili görüş bile bildirmezler..
Bazı ateistler namaz kıldığını söyler..
Bazı ateistler ahlakı/namusu savunur..
Yani her türlü ateist var ama gerçek ateist(bilirkişiyim ya :D ) tanrı ve benzeri kavramları kesinlikle reddeder ve bunlara dair en ufak bir kanıt olamayacağını da ekler..Çünkü tüm bunların birer mitolojik figür olduğunu çok iyi bilir..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 6:21 pm

Pulsar yazdı:Şu son sayfadan sayfalar dolusu tartışma çıkar aslında ama benim odaklandığım nokta şu;

tembel.kopek çok güzel bir noktaya değinmiş; "kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı mıdır?"
Şu an tanrının varlığı ile ilgili hiç bir kanıtın olmaması ve tanrı savunucularının herhangi bir kanıt ortaya koyamamaları tanrının olmadığının bir ispatı mıdır, yoksa onların tanrıyı ispatlayamamalarının bir ispatı mıdır?
Çünkü gerçekten bildiğimiz bir şey yok neredeyse. Karşımıza neler çıkacak bakalım ilerleyen günlerde. Bundan 200 yıl önce birisi "uzayda karanlık enerji var" demiş olsaydı elimizdeki bilgilere sahip olmadığımız için o kişiyi ne kadar dikkate almamız gerekirdi? Veya dünyanın yuvarlak olduğuna inandırabilecek argümanlarımız olmamış olsaydı, bunu kanıtlamak bir şekilde bizim için imkansız olsaydı (mesela içinden çıkamadığımız bir kutunun içinde olsaydı) bu dünyanın yuvarlak olamayacağının kanıtı mı olurdu?
Bu yüzden soru tekrar gerektiriyor. kanıtın yokluğu, yokluğun kanıtı mıdır?

Sn.Pulsar;konumuz MİTOLOJİ..Haliyle kanıt filan bu konuyla ilgili olamaz..Mitolojik figürler için kanıt sunulamaz ve kanıt beklenemez..

Eğer bir ateist ''ileride ne olacağını bilemeyiz'' gibi şeyler düşünüyorsa,o kişi ateist olmamıştır bence..

Bana hiçbir agnostik,hiçbir deist,hiçbir teist KANIT sunamaz..Ben de kimseden kanıt beklemiyorum zaten ama bu insanları sıkıştırmak için ''hani kanıt?'' diyoruz :)
Doğada ahlak yoktur..

bir_akil_insan
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen bir_akil_insan » Cmt Haz 04, 2016 7:04 pm

hector yazdı:
bir_akil_insan yazdı:

Çok doğru bir yorum olmuş , ama ateizm tanımı için bana biraz yetersiz geldi. Şöyle ki , bende aynen sizin yazdıklarınız gibi düşünüyor olmama rağmen kendimi ateist olarak tanımlamıyorum. Ateizm sadece tanrı inancına sahip olmama durumu değil, aynı zamanda imkansız olduğunu görüşünü savunmuyor mu ?

Uzunca bir yanıt yazmıştım ama cloudflare kontrolü yüzünden yanıt uzaya gitti.

Özetle: inanca sahip olmamak, olasılık vermemektir. Olasılıksız olan, yoktur.

Bilinemezcilikte ise, olasılıksızlık yoktur. Dolayısı ile, bir şeyi bilmiyor olmak, ona dair olup da kesinlikle yanlışlanan savlar dışındakileri daim olasılık dahilinde tutmayı gerektirir. Yani kendi içinde, o şeye olmasa da, o şeyin olabilirliğinin 0 olmadığına dair bir inanç barındırır.

Tanrı, tanımı gereği kendi ile çelişir. Bu yüzden yoktur. Bu yüzden bilinemez demek de mümkün değildir.

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek
Edilen Teşekkür: 13 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen tembel.kopek » Pzr Haz 05, 2016 2:57 am

Yanitlariniz icin cok tesekkurler. Dusungen insanlari gormek guzel..toplumda az rastlanir. Bu siteyi sevdim :) cok memnun oldum uye olduguma. Insalah bu paylasimsal diyaloglarimiz devam eder.

Bugun zor bir gun gecirdim. Is anlaminda. Evimden de cok uzaklardayim. Fakat yarin konuya yanit yazacagim. Bunun icin de sabirsizlaniyorum aslinda.

Tartismaya ek olarak bir sey sormak istiyorum eger musadeniz olursa,

YOKLUK nedir?

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr Haz 05, 2016 9:46 am

Tanrı'nın yokluğu ile fiziğin konusuna giren yokluk farklı..
Cebinde paranın yok olduğunu biliyorsun..Birisi paran var mı diye sorarsa,yok dersin sadece..
Tanrı'da böyledir..Tanrı yoktur..Çünkü Tanrı kavramı sadece mitolojinin konusu ve ayrıca kavram olarak tanrı diye birşey de yoktur,tanrılar vardır..Mitolojideki tüm tanrılar yereldir..Hâliyle genel bir tanrıdan bahsetmek imkansızdır ve tanrı yoktur söylemi hatalıdır ama buna rağmen tanrı yoktur diyoruz..Çünkü bu söylediklerimi inananların anlaması zor iş..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzr Haz 05, 2016 11:14 pm

Konuyu dağıtmadan cloudflare yüzünden yazdıkları boşa giden arkadaşlar tarayıcınızın geri tuşu ile yazdıklarınıza erişebilrsiniz. Web tarayıcınız bazı bilgileri önbelleğinde tutar.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir