Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Pulsar
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 14 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Re: Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Mesajgönderen Pulsar » Prş May 12, 2016 3:14 am

keles61 yazdı:Kuantum. maddenin bildiğimiz gibi hareket etme diğini söylüyor. Einstein fikirlerinin çürütüldüğü. Bir dönemdeyiz.

Zaten bilinçli tanrı varsayımının yanlışlığı ile ilgili dayandığım nokta da bu.
Fakat bahsettiğiniz durumu biraz açmak gerekiyor. Konu maddenin bildiğimiz gibi hareket etmemesinden çok, maddenin konumunun ve/veya hızının belirsizliği. Daha da ilginci, maddenin nerelerde olabileceğini biliyoruz, fakat tam olarak nerede olduğunu bilemiyoruz (hızını bildiğimizde). Daha da ilginci, nerelerde olabileceğinin olasılıklarını da biliyoruz. Fakat nerede olduğunu bilmenin bir imkanı yok.
Yani kuantum dünyasından baktığımızda parçacığın ileri bir zamanda nerede olacağını kestirebilmek, bilebilmek imkansız; hem de teknolojimiz ve bilgimiz ne kadar artarsa artsın.
Yani olay ile ilgili belirsizlik bizim olayı anlayamamamız değil; tam tersi olayı anlamamızdan kaynaklanıyor.
Einstein'ın itiraz ettiği ve fikrinin çürütüldüğü durum da tam olarak bu.
Zaten bu konu nedeniyle "Tanrı zar atmaz" dedi. Burada bahsettiği determinist bir bakış ile her şeyi bilebileceğimizi iddia etmesi idi. Fakat belirsizlik bu iddiayı çürüttü. Her şeyi bilemeyiz... Hiç kimse her şeyi bilemez... Hiç bir şey, her şeyi bilemez...

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek
Edilen Teşekkür: 13 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen tembel.kopek » Cum Haz 03, 2016 8:55 am

...bir ileti girmistim ama ne yazikki bir hata olustu ve silindi.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum Haz 03, 2016 10:17 am

evet, tarayıcı denetimi falan filan birşeyler bana da oluyor ne yazık
ama artık ben, ileti gönder'e basmadan önce iletimi kopyalıyorum.

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek

Mesajgönderen tembel.kopek » Cum Haz 03, 2016 10:35 am

Haklisin akillandim. Oyle yapiyorum.

Ateizmin kesinligi konusunda ise cok kisa birsey soyleyeyim.
Bence kesinligi felan yoktur.
Bilim bile bunu yapmiyor.
Bu noktada ateizm teizm gibi Kesin gercekler iddiasindadir.
Bence bos bir ugrastir.

Aristoteles, (adamimdir kendisini severim) sineklerin, bitkilerin daha once yasayip da olmus ve dogaya karismis ceset, organizmalardan olustuguna inaniyordu. Ben bir kac yil once bir ateist teist tartismasinda bu Spontane-ous generation zirvasini kullanan bir dinsiz de gordum (ous'u ayirinca bi hayli havali oldu). Bunu yaratilisin ollmadigina kanit olarak gostermisti.

Dusunsene biz 21.yuzyilda cirit atarken adam M.Once 380'lerde kalmis.
Bin yillik kafa..o nasil kafaysa artik.

Ama dini reddettigi icin cok akilli (!)
Yani oyle bir algi yaydigini zannediyor.

Kesinlik nedir?
Ateizm kesinlik ise, kendisi dogmatizm olur.
Teist de kesinlikle vardir der.

Vaw bu insanlar neden kendinden bu kadar emin!

bir_akil_insan
Görüş: atheist
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen bir_akil_insan » Cum Haz 03, 2016 2:30 pm

thalese yazdı:
hector yazdı:Bir ateist olmamama rağmen yaptığın yorumlara itirazım olacak.

Termodinamik 2 demişsin ama termodinamik ikinci kanunu nasıl oluyorda maddenin bir başlangıcı olduğunu söylüyor. Bu konuda biraz da aydınlatabilir misin bizi ?

Sorulara gelince "soru1" i pek anlayamadım. Ama ikinci soruya gelince cevabım " evet bu evren kendi kendine olabilir, tanrısız".

termodinanik 2. prensip, maddenin sonu için bir kanıttır, demek istemiştim.

--//--

1.sorum ateistlere :)

--//--
2.sorunun cevabı üzerinden devam edelim istiyorum.

En basit ifade ile, bu yazdığımız cümleler bile bir aklın ve yapanın varlığını gösterirken, dna gibi kompleks cümleler, yada bu evrenin varlığı neden kendini yapan birini ifade etmesin??

Ne dersin bu konuda?

Bunlar genellikle basitçe düşünememekten kaynaklanan yanılgılar. Kompleks cümleler, yeterli zaman ve çok çok fazla "deneme yanılma" sonucunda ortaya çıkmaktadır. basit bir demo olarak mit'in şu çalışması incelenebilir.

https://player.vimeo.com/video/11276186 ... lor=ffffff

Bu deneme yanılmalardan habersiz olmanız, sizi aa bir üstün varlık bunları sıraya diziyor inanıcına yöneltiyor. Habersiz olduğunuz deneme yanılmalardan yani insan türünde rastlanan genetik bozukluklardan yaklaşık olarak 9000 tanesi bilinmektedir. fakat tüm olası genetik bozukluklar bunlarla sınırlı değildir. Bir gün, zamanınızı ayırıp hastaneleri dolaşabilir ya da yerinizden de kalkmadan googleda disfigured babies ve benzeri aramaları yaparak, deneme yanılmaları görebilirsiniz.

bizler, bu deneme yanılma süreçlerinden fazlaca bozukluk taşımadan çıkmış olanlarız; ama bu sürecin berbat sonuçlarını taşımak zorunda olanları sıfr görmediğiniz için, bir mükemmel yaratıcı, güzel tasarlayıcı var inanıcına sarılmanız en hafif tabiri ile aymazlıktır.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cum Haz 03, 2016 5:16 pm

tembel.kopek yazdı:Bu noktada ateizm teizm gibi Kesin gercekler iddiasindadir.
Bence bos bir ugrastir......

Merhaba tembel..

Ateizm nedir?
Ateizm;ruhculara,tanrıcılara karşı çıkmaktır..
Ateizm,nasıl kesin bir felsefe/görüş olabilir?
Çünkü,ateizmin reddettiği ruh,tanrı,şeytan gibi kavramlar KESİN olarak yoktur da ondan..Yani ateizmin kesinliği,karşı taraftakilerin argümansızlığından kaynaklanır..
Ateizm,şu an Dünya'nın döndüğünü kabul ettiğimiz kadar kesindir/gerçektir/çürütülemezdir..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek

Mesajgönderen tembel.kopek » Cum Haz 03, 2016 5:46 pm

Merhaba Nolan,

Filmkolik nolan,

Bana kopek de diyebilirsin :)
Hayvanlari severim.kufur hakaret olarak algilamadigimdan sikinti yok.

Bende pek ego da yok esasen.

Simdi soyle ki ateizm teizm ile iliskilidir. Hatta varligini ona borcludur. Ilk baslarda hristiyanlara denirdi ateist diye. Bunlar bir isa tutturdular, diger pagan tanrilarinin pabucu dama atildi. Sonra mitradan, dianisostan surdan buradan bir harmanladilar..hop taze taze ilahlar.karisi da var tabi.

Daha oncesinde sumerliler de yaratmistir tanrilarini. Tanri bir yerde toplumsal bireysel bir ihtiyaca da donusmustur. Yani tarihsel anlamda bu boyle bir algi verir. Simdilerde cehaletin yerini bilgi aldikca sessizlige burundu tanrilar. Neyse zaten bunlari biliyorsun. Bu konuyu geciyorum.

Karsinda somut, nesnel bir varlik var mi?
Yok.
E varligi, var diyenlerin kanitlamasi, ortaya koymasi gerekir.
Yok'un derdi degil ki bu.
Bu sebeple belki de dedigin gibi curutulemezdir.
Katiliyorum.

Bu kesindir gercektir dedigin sey de bilimsel gercek degil,
Tanrisal, ontolojik gerceklik olabilir. Ki yanlislanmasi mumkun olmayan seylerden bahsediyorsun sen. Materyalistler hersey maddedir diyorlardi. Sonra herseyi madde olmadigi ortaya cikti. Henuz tanimlanamayan ensrji cesitleri dahi vardir. Sen de bilirsin ki bizim suanki gozlemimize gore evrenin cok kucuk bir bilgisine sahibiz. Aslinda suanda biz bisey bildigimiz de yok. Evrenin her kosesine gitmedik. Sonsuzdan gelip ucsuz bucaksiz bir dogrusal cizgide de yer almiyoruz.

Ne alfa'yiz, ne Omega, anlayacagin.

Kesin olamayacagini soylerken gerekcelerimden bazilari bunlardi.
Hala ayni fikirdeyim.

He, unutmadan.
Senin kesin gerceklik dedigin nedir?
Hangi tur bilgi cesididir?

Cunku burada ortaya koydugun yapilandirmacidir.

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek

Mesajgönderen tembel.kopek » Cum Haz 03, 2016 5:58 pm

Zaten kesindir dediginde ogrenmeye de kapali hale gelmez misin ustat?

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 04, 2016 9:40 am

merhaba tembel.kopek..Öncelikle ateizmin varlığını teizme borçlu olmadığını söylemeliyim..Ateizm dediğimiz şey,insanın hayatında dine/inanca yer vermemesinin adıdır..Homo erectus'un dinle/imanla işinin olmadığını bilmiyoruz..Haliyle bu insanlara ateist diyebiliriz..Sonrasında Neandertal ufak ufak inanmaya başlıyor..Sonrasında homo sapiens araya girerek,inancı bir olgu olarak kabul ediyor..Yani bu konu ortaçağ baz alınarak açıklanamaz..Ancak agnostisizm veya deizm gibi konular,orta çağ baz alınarak açıklanabilir..

Ortaya bir iddia atıp,sonrasında kanıt sunamayanlar yalancı;bu iddianın yalan olduğunu söyleyen ateistlerde gerçekçi/rasyonel olurlar..

Dünya dönüyor ve bu kesin..Bunu böyle ifade ederek,öğrenmeye kapalı olmam..
Tanrı yoktur ve bu kesin..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
tembel.kopek

Mesajgönderen tembel.kopek » Cmt Haz 04, 2016 1:09 pm

Tanri hakkinda bilgin bu zamana kadar yaratilan ve ortaya koyulan tarihsel bir kavramdan ibaret. Bana kalirsa deizm en sacma felsefi durustur. Deist oldugumu dusunme. Kavrama iliskin konusmak istiyorum.

Bu kavrami ortaya koyan sensin.
bir fikir olarak, senden cok onceleri ortaya koydu atslarimiz.
Gelistirdi, bu gunlere kadar geldi. Hala evrilmeye devam ediyor.

Kesin olarak yok dedigin sey insanin dusunce yapisiyla ortaya koymus oldugu sey. Dusuncenden bagimsiz bir bilincli gucun varligina iliskin ise bilgi sahibi degiliz. Yani bilgimizin disinda bizden bagimsiz olarak var olabilirlik dusunuldugunde, neden kesinlige, teklige, birlige indirgeyelim. Daha once atomun parcalanamayacagini varsayiyoorduk. Sonra nasil olduysa kuarklar ortaya cikti. Iste tamam dedik sonra bir baktik, tanri (!) parcacigi denilen lanet atomik parcaciklari konusur olduk. Kanitin yoklugu, yoklugun kaniti mi olmali? Cok bilindik ve bayat gibi gorunse de bu sorunsal, aslinda belki de tartisabilmemiz icin bize basit bir zemin yaratabilir.

Istersen bu konuyu tartisalim.
Senin yada benim neye inandigim uzerine degil de
epistemolojik anlamda bunu yapalim. Ne dersin?

Ateizmin felsefi bir gorus oldugu malum.

Ben de diyorum ki felsefi bir gorusun mutlakligi yada aksinin dusunulemezligi, kesinligi, o felsefi yanasimin felsefeden cok, dinsel bir alana yelken actigini gosterir. Tam olarak bu sekilde olmasa da en azindan o sekilde bir imaj yaratir. Yada yaratir mi? Buna ne diyorsun?

Yada diger arkadaslar?

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir