Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Re: Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Mesajgönderen NOLAN » Cmt Haz 25, 2016 8:23 pm

Sn.Pulsar;ateistin yobazı olmaz..Ateizm bir din değildir..Ateizmin aşırılığı/radikalliği diye bir şey yoktur..

Dindar ''tanrı kesinlikle vardır'' dediği zaman yobazlık etmiş sayılmaz..Bu kişinin inancı zaten bu..İnancının gerektirdiği cümleleri kurması onu yobaz yapmaz..Ben ''tanrı kesinlikle olamaz'' dediğimde de aşırı bir ifade kullanmış olmam..Bu da benim gerçeğim..Bu gerçeği söylüyorum sadece..

Kanıtın yokluğu kanıt değildiri ısrarla savunmanızı anlayamıyorum..Kanıt yoksa yoktur,varsa vardır..Kanıt yoksa bile,yine de ''yok'' dememek saçmalığın daniskası sadece..O zaman size göre hiçbirşeye ''yok'' diyemeyiz..Böyle saçmalık olmaz..

Kanıtınız yoksa,bilim yüzünüze bile bakmaz..Hipotez için ciddi kanıtlar gerekir..Yapmayın ama..!

''bütün tanrı figürlerinin olmadığının ispatlanması çok olasıdır'' demeniz bile sizin ateist olmadığınızı gösterir..Bütün tanrı figürleri olamaz..Tanımlanmamış tanrı figürleri de olamaz..Çok olasıdır demek,bir açık kapı bırakmak demektir..Siz bunu yapıyorsunuz işte..Carl Sagan'da bunu yapmış..

Demek kanıt mükellefiyeti bana ait..Süpersiniz :D
Doğada ahlak yoktur..

sarraf
Görüş: hakikatperest
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen sarraf » Pzr Haz 26, 2016 1:02 am

Yokluğun ispatı yoktur. Din adamlarının söylediği gibi madde ve enerjiden bağımsız bir varlığın da varlığını delillendirmek mümkün değildir. Bu durumda ateizmin kesinlik ifadesi bir tartışma ortamında saçma olarak görülebilir fakat pratikte varlığı ispat edilmeyen şeyler yok kabul edilirler. Adları bile geçmez.

Brainstorm
Görüş: Freethinker
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Brainstorm » Sal Tem 05, 2016 11:22 pm

Tanrının olmadığı konusunda kesin konuşmak, çok önemli değil.
Ama evrende hiçbir bilinçli varoluşun mümkün olmadığını iddia etmek, bence dar bir bakış açısını ifade eder.

Evrenin oluşumunda bir akıl unsuru varsa, bu neden tanrı veya ruhsal bir varlık olmak zorundadır?
Bunu neye dayanarak iddia edebilirsiniz.....; bu zaten dinlere ait bir iddia değil miydi..?

Pulsar
Edilen Teşekkür: 14 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Pulsar » Prş Tem 07, 2016 3:08 am

NOLAN yazdı:Sn.Pulsar;ateistin yobazı olmaz..Ateizm bir din değildir..Ateizmin aşırılığı/radikalliği diye bir şey yoktur..

Dindar ''tanrı kesinlikle vardır'' dediği zaman yobazlık etmiş sayılmaz..Bu kişinin inancı zaten bu..İnancının gerektirdiği cümleleri kurması onu yobaz yapmaz..Ben ''tanrı kesinlikle olamaz'' dediğimde de aşırı bir ifade kullanmış olmam..Bu da benim gerçeğim..Bu gerçeği söylüyorum sadece..

Kanıtın yokluğu kanıt değildiri ısrarla savunmanızı anlayamıyorum..Kanıt yoksa yoktur,varsa vardır..Kanıt yoksa bile,yine de ''yok'' dememek saçmalığın daniskası sadece..O zaman size göre hiçbirşeye ''yok'' diyemeyiz..Böyle saçmalık olmaz..

Kanıtınız yoksa,bilim yüzünüze bile bakmaz..Hipotez için ciddi kanıtlar gerekir..Yapmayın ama..!

''bütün tanrı figürlerinin olmadığının ispatlanması çok olasıdır'' demeniz bile sizin ateist olmadığınızı gösterir..Bütün tanrı figürleri olamaz..Tanımlanmamış tanrı figürleri de olamaz..Çok olasıdır demek,bir açık kapı bırakmak demektir..Siz bunu yapıyorsunuz işte..Carl Sagan'da bunu yapmış..

Demek kanıt mükellefiyeti bana ait..Süpersiniz :D

Ateizm insanı yobazlıktan soyutlamıyor maalesef. En az dinlerdeki gibi yobazlık pek ala bir ateistte de. Çünkü sizin dediğinize göre bütün varlar ve yokların ispatları aynı anda oluşmuştur. Mesela atom ispat edilmeden önce "atom diye bir şey kesinlikle yoktur" söylemini söylemek gibi bir şey. Ne yani atom ispat edilmeden önce yoktu da, ispat sonrasında mı oluştu? Bizim şu anda var olduğunu ispat ettiğimiz şeylerin dışındaki hiç bir şey olamaz yani?
Hipotezinizi kurarsınız ve hipotezinizi yanlışlayan hiç bir durum olmadığı sürece hipoteziniz bozulmaz. İspatlama işlemini sürekli hale getirdiğinizde hipotezinizi teori yapmış olursunuz. Yani hipotez için ciddi kanıtlar gerekmez, teori için gerekir.
Ben bunu yapıyorum, Carl Sagan da bunu yapıyor, çünkü bu hipotezin yanlış olduğunu ispatlayana kadar çürümez, doğru olduğunu ispatlayana kadar teori olamayacağı gibi.
Kesin yargılar, kanıt gerektirir. Burada kesin yargıyı yapan sizseniz, iddia sahibi sizseniz, o zaman kanıt yükümlülüğü de size aittir doğal olarak. Çünkü ikimiz arasındaki tartışmada ben diyorum ki, "ben tanrıya inanmıyorum, onun olmadığını ispatlayamadığım için de olmama olasılığının çok yüksek olduğunu düşünüyorum". Siz de "tanrı kesinlikle ve kesinlikle olamaz." diyorsunuz. İddia sahibi sizsiniz.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Prş Tem 07, 2016 6:30 pm

Her ateist bağnaz olmak zorunda olmadığı gibi her inanç sahibi de bir fanatik olmak zorunda değil. Burada değişken olan şey kişinin kendi karakteri ve tutumudur. Maalesef forumumuzda fanatiklik seviyesinde üyelere de sahibiz...
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Prş Tem 07, 2016 7:41 pm

Pulsar yazdı:..........Ateizm insanı yobazlıktan soyutlamıyor maalesef.

Papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamıyacağım..Yobaz mobaz filan hoş değil..Yeter bu konudaki yazdıklarım..İyi günler pulsar..
Doğada ahlak yoktur..

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Cum Ağu 05, 2016 6:39 pm

Ateistlerden anladığım kadarı ile, her ne kadar inkar da etseler, ateizmin bilimsel bir dayanağı kalmadı ve yok.
Sadece, ateistin bireysel bir tercihi var.

O da, teist fikre karşı bunların olmayacağını savunmak. Savunmak diyorum, çünkü bir kanıtları ellerinde yok.

Daha bugün okuduğum bir habere göre, Hawking bile Tanrının varlığını (kesin bir ifade ile var demese bile) inkar etmemekte, dahası, olabilir demekte.

Türkiyedeki ateistler daha ne desinler?
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr Ağu 07, 2016 5:47 am

thalese yazdı:Ateistlerden anladığım kadarı ile, her ne kadar inkar da etseler, ateizmin bilimsel bir dayanağı kalmadı ve yok.

O da, teist fikre karşı bunların olmayacağını savunmak. Savunmak diyorum, çünkü bir kanıtları ellerinde yok.

Daha bugün okuduğum bir habere göre, Hawking bile Tanrının varlığını (kesin bir ifade ile var demese bile) inkar etmemekte, dahası, olabilir demekte.

Hawking Tanrıya inanmaz, tersine Big Bang'den önce hiçlik olsa dahi bunun tanrısal birşey olamayağını söyler..

Yazdıklarınıza göz attım ve çıkardığım sonuçlar şunlar.
Sizin tek bir kanıtınız var. Sonsuzluk vaadeden bir psikolojik durum, kendi ruhunu büyük bir güce teslim eder (çocuğun annesine teslimi gibi) bir ruh hali.. Dinin verdiği o sonusz huzur kısaca.. Üstelik ölümsüz bir ruhun verdiği güven. İyi de bunlar zaten bir zamanlar hepimizin inancının temeliydi. Din zaten aynı zamanda psikolojik bir vakadır. Sizin sorununuz bunu sanki sadece sizin bildiğiniz. Birde Pascal bahsini, aklı küçümseyen bahsi göklere çıkartmak!

Bir agnostik olarak zaman zaman bu evrende belkide hiç bir zaman bilemeyeceğimiz bir kuvvetin esiriyiz diye düşünmeden edemem. Aklımın sınırlarını da bilirim. Genel olarak aklın sınırlılığının farkındayım. Nietzcshe'ye hak veririm burada Platon'a değil. Ancak, mantığımın almadığı dini, evrene duyduğum hayranlık ve mistik duygularla birleştirerek haklı çıkartmanın, üstüne birde Pascal bahsiyle bunu yapmanın mantıksızlığını da gayet net görürüm. Ve bu bana daha çok huzur verir. Akla güvenmenin huzurunu bazıları anlayamıyorsa bu dini alışkanlıklarından dolayıdır bana göre. Ve şimdi diyelim ki bir Tanrı var, ona karşı maske takabilir miyim? O zaman neden mantığımın peşinden gitmeyim? Neden ahmakça bir korkaklığa sarılayım? Gerçeklerin verdiği bazı huzursuzluğu aklı başında olanlar bir erdeme çevirebilirler. Nietzsche nin dediği gibi, "benim düşüncelerimin gezdiğim yerlere çıkmak bazılarını hasta eder". Ama gerçeğin verdiği huzur, kitlenin daha doğrusu sürünün inandığında aranan o sarhoşluktan daha yüce duygulara ulaştırır insanı. Aksi halde Hindistan'da yahut başka bir yerdek, hala taş devrinde yaşayan kabile de putuna taparken huzurlu olur.

Diğer yaptığınız bir düşünce tembelliği ve kendini kandırmakta dinlere inanan insanların öyle yada böyle allaha inandığını savunmak. Bu bir saçmalık ve inandığınız dine hakaret. Kuranda teslise inananların şirk koştuğunu söyler, ve şirk en büyük cezayı hak eder. Ki zaten bir hristiyan allaha inanıyor olsa idi kuran gönderilir miydi? Bunun mantığı var mıdır? Yani, aynı sizin gibi İsa'ya inanan da gözlerin kapatıp, "ohh my goodd" diyerek kendinden geçiyor.. Oysa dinler arasındaki bu düşmanlığın dahi ahmakça olduğunun farkına varıp bunu bir tanrı gönderemez, bu kadar ahmak olamaz demeyi bile bilmemenin huzuru sizin yaşadıklarınız. Herkes adeta inançsal orgazm halinde ama hepsine göre hepsi yanacak (bir islamcıya göre bir hristiyan vs.) Yada İsa'yı rab edinmeyenler yanacak der incil'de. Herkes huzurlu, aynı bir delinin etrafında olup bitenden haber olmadan kahkaha atması ve mutluluk gösterileri yapması gibi. Dinin işlevselliği üzerine saatlerce konuşabilirim. Ancak bazılarına bakınca cidden nörolojik bir bozukluk olduğunu da düşünmüyor değilim. İnsan türünün en büyük talihsizliği şu saçma dinleri yaratacak beyin mekanizmalarının evrimde kayrılmış olmasıdır belki.

Diğer yandan "yakınını kaybeden inançsızlar nasıldır merak ediyorum" demişsiniz. Ben kaybettim. Herkes gibi üzüldüm ve şimdi de özlüyorum. Ama bu beni peri masallarına inanmaya itmiyor. Bunda anlamayacak ne var merak ediyorum. Yılbaşında noel baba da beklersiniz sanırım. Ama tabi o günah, size sakallı dedeler gelir; ama kıyafeti beyazdır kırmızı değil.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Pulsar
Edilen Teşekkür: 14 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Pulsar » Pzt Ağu 08, 2016 9:39 am

thalese yazdı:Ateistlerden anladığım kadarı ile, her ne kadar inkar da etseler, ateizmin bilimsel bir dayanağı kalmadı ve yok.

Öncelikle ateistlerin bu konuda aynı düşünmediği konusunda farklı bir şey söylemeye gerek yok.

Fakat şunu söylemem gerekmektedir ki; ateizm ispatlanması gereken bir fikrin varlığını öne sürmez. Bu nedenle teist fikre karşı bir fikrin savunuculuğunu ad yapmaz. Bir savunma durumunda olmadığı için de kanıtlara ihtiyacı yoktur. Sanırım sizin ve bazı ateist arkadaşlarımızın yanlış anladığı nokta şurası; Ateizm tanrının varlığını reddeder. Yani tanrının var olmadığını ispatlamayı kendisine ilke edinmek gibi bir durum değil bu, varlığın reddidir. Bu nedenle bunu yapmak için kanıtlara ihtiyaç duymaz, reddiyeyi yapması için karşı tarafın kanıtlarının olmaması son derece yeterlidir. Yani ispat yükümlüğü tamamen sizde.

Hawking konusunda bitmedi, gerçekten bitmedi. Hani 3-4 yıl önce Kanal 7'lere çıkacak kadar ünlü olmuştu Hawking. Okuduğunuz haberlere inanmayın, konuşmanın kendisini (uzun versiyonu ile) birlikte inceleyin.

Ateizm tabi ki bireysel bir tercih. Tek olayı, teizm gibi bilim ve gerçek ile çelişmemesi. Buna bilimsel dayanak olmaması demeyelim. Çünkü ateizm bir yaratıcının olmadığını, bu nedenle dinlerde yaratıcı kaynaklı oluştuğu söylenen bir olayın yaratıcı kaynaklı olmadığını, metafizik konusuna girmeden bunların izah edilebileceğini öne sürer ve bunu yapabilirse, görüşüne bilimsel bir dayanak sağlamış olur. Hani ispat mı, değil ama en azından gerçek ile çelişmiyor.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum Ağu 19, 2016 6:18 pm

Ateizmin kesinliği, teizmin kesinliğinin tam karşısında konumlanmış olmasından gelir.

Teizm, yaşadığımız paradigmada mümkün olmayacak bir olguyu paradigmanın içine katarak yorumlar.
Ateizm ise bilimsel yöntemleri, anlamsız kalacağı başka bir paradigmaya uygulayarak o paradigmayı yorumlar.

Her ikisinin de kesinliği hakkında söylenebilecek tek şey, ikisinin de kesinlikle önyargılı olduğudur.

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir