Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Mesajgönderen hector » Pzt Kas 23, 2015 10:42 pm

Merhaba arkadaşlar,

Vikipedia'da ateizm'in tanımı şu şekilde yapılmış.

Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları ve Dinleri reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.[1]

Ateizm; yaratıcı ve müdaheleci bir tanrıyı kabul eden teizmden,[6] yaratıcı ancak müdahaleci olmayan bir tanrıyı kabul eden deizmden,[7] her şeyi kapsayan içkin bir Tanrı [8] veya evrenin ya da doğanın Tanrı ile aynı olduğunu savunan panteizmden [9] ve tanrının hem evrenin kendisi hem de evrenin ötesinde (aşkın) olduğunu savunan panenteizmden; ayrıca, tanrının varlığı ve yokluğu konusundaki soruları "cevaplandırılamaz" diyerek cevapsız bırakan agnostizmden; tanrıyı, "kesin olarak" reddetmesiyle ayrılır.[10]

Bu tanımı kabul etmeyenler olabilir. Ama bu tanıma göre gidecek olursak , ateizm'deki bu kesinlik yargısı saçma değil mi ? Var olduğu iddia edilen ve bazı iddialar ile kanıtlanmaya çalışılan bütün tanrıları reddetmesi kabul edilebilir ama varlığı asla bilinemeyecek olan bir Tanrı yada varlık söz konusu olursa bunu nasıl kesin olarak reddedebilir ?

Ateist dostların bu konudaki yorumlarını merak ediyorum açıkcası.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
atheist
Edilen Teşekkür: 32 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Re: Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Mesajgönderen atheist » Sal Kas 24, 2015 7:26 pm

hector yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları ve Dinleri reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımıdır.[1]

Ateizm; yaratıcı ve müdaheleci bir tanrıyı kabul eden teizmden,[6] yaratıcı ancak müdahaleci olmayan bir tanrıyı kabul eden deizmden,[7] her şeyi kapsayan içkin bir Tanrı [8] veya evrenin ya da doğanın Tanrı ile aynı olduğunu savunan panteizmden [9] ve tanrının hem evrenin kendisi hem de evrenin ötesinde (aşkın) olduğunu savunan panenteizmden; ayrıca, tanrının varlığı ve yokluğu konusundaki soruları "cevaplandırılamaz" diyerek cevapsız bırakan agnostizmden; tanrıyı, "kesin olarak" reddetmesiyle ayrılır.[10]

Bu tanımı kabul etmeyenler olabilir. Ama bu tanıma göre gidecek olursak , ateizm'deki bu kesinlik yargısı saçma değil mi ? Var olduğu iddia edilen ve bazı iddialar ile kanıtlanmaya çalışılan bütün tanrıları reddetmesi kabul edilebilir ama varlığı asla bilinemeyecek olan bir Tanrı yada varlık söz konusu olursa bunu nasıl kesin olarak reddedebilir ?

Ateist dostların bu konudaki yorumlarını merak ediyorum açıkcası.

Evet,kesin olarak reddediyoruz..
Agnostisizmden farkımız, bu kesinlik.
Agnostisizm ,tanrı var iddialarına karşı yorumsuz kalır,bilinemez der...

Senin yorumuna gelince,
Bilinemeyecek bir tanrı nasıl reddedilir diyorsun..
Bilinmeyen bir şeye ,bilinemez demek mantıklı değildir.
Örneğin sana soruyorum,bana, ifade ettiğin bilinemeyecek tanrıları tanımlar mısın..
Teistlerin tanrı tanımından ne farkı var senin bilinemeyecek dediğin tanrıların..
Bir ateist, hayatı boyunca düzinelerce kitap okur ve öğrenecek çok şeyi olduğunu düşünür...
Bir teist ise, yarım yamalak okuduğu tek bir kitap ile ,hayatın bütün sırlarını çözdüğüne inanır..

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 87 kere

Mesajgönderen Lexion » Sal Kas 24, 2015 9:28 pm

Sevgili hector,

Var olduğu iddia edilen ve bazı iddialar ile kanıtlanmaya çalışılan bütün tanrıları reddetmesi kabul edilebilir ama varlığı asla bilinemeyecek olan bir Tanrı yada varlık söz konusu olursa bunu nasıl kesin olarak reddedebilir ?

Bir iddia ile bir şey elbette ki var diyemeyiz. Hakverirsiniz ki ortada bir iddia varsa, bu apaçık bir biçimde sunulmalıdır. Bir insana, kendi görüşünüzü ya da kendi görüşünüz olmasa bile bir görüşü kanıtlamaya çalışmak için, belli başlı öğretilere uymak gerekiyor. Bu yüzden bilim dışı bir kanıt, ateistler tarafından pek kabul görülmüyor. Aslında bunlardan önce belki de cevaplanması gereken şu soru olabilir: neden bir yaratıcı/tanrı (ikisi farklı anlamda, hangisini kabul ediyorsanız) ihtiyacı duyuyoruz?

Ve ek olarak sevgili atheist in dediği gibi, bilinemeyeceğini söyleyip, bir tanrının var olduğunu bilmek, ne derece doğru olabilir?

Ek: Bir görüşe sahip değilim, sadece bakış açısıyla yazmak istedim, bir kesim adına konuşmuş gibi olmayayım.

Sevgiler.
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Prş Kas 26, 2015 11:15 pm

atheist yazdı:Evet,kesin olarak reddediyoruz..

Senin yorumuna gelince,
Örneğin sana soruyorum,bana, ifade ettiğin bilinemeyecek tanrıları tanımlar mısın..
Teistlerin tanrı tanımından ne farkı var senin bilinemeyecek dediğin tanrıların..

İlk olarak ben bir Tanrının varlığından söz etmiyorum aslında. Hele ki teist bir tanrı anlayışını zaten kabul edilemez.

Bilinemeyecek bir tanrı ise , şöyle açıklanabilir. Bilmediğimiz bir çok şey var. Bu hayatın gerçek olduğundan bile emin değiliz.Belki her şey bizim kendi zihnimizde yaşadığımız bir olaylar zinciri. Belkide Inception filminde olduğu gibi bir rüyanın içindeyiz. Belki tanrı bizi öyle bir dünyanın içine hapsetti ki , ne onun varlığını anlayabiliyoruz ne de ona ihtiyaç duyuyoruz. Belki de bizim onun varlığından haberdar olmamızı istemiyor.Bizi yarattı ve köşeye çekildi. Ve hatta evren kendi kendine oluşmuş gibi göstermek istedi bize. Bunların hangisinin gerçek olup olmadığını anlayabiliriz ki?

Not: Böyle bir tanrı anlayışını kabul ettiğimi düşünmeyin lütfen. Evreni yaratıp sonra bir köşeye çekilen Tanrı fikri bana göre de saçma . Ama emin olmak ayrı bir konu.

Lexion yazdı:................Bu yüzden bilim dışı bir kanıt, ateistler tarafından pek kabul görülmüyor. Aslında bunlardan önce belki de cevaplanması gereken şu soru olabilir: neden bir yaratıcı/tanrı (ikisi farklı anlamda, hangisini kabul ediyorsanız) ihtiyacı duyuyoruz?

Ve ek olarak sevgili atheist in dediği gibi, bilinemeyeceğini söyleyip, bir tanrının var olduğunu bilmek, ne derece doğru olabilir?

Ek: Bir görüşe sahip değilim, sadece bakış açısıyla yazmak istedim, bir kesim adına konuşmuş gibi olmayayım.

Sevgiler.

Bilim dışı bir kanıt kabul görülmemeli zaten.Bunda hemfikirim. Ama benim vurgulamak istediğim şey farklı bir şeydi .

Sorduğunuz sorunun cevabına gelince. Bir tanrının yada yaratıcının varlığına ihtiyaç duymuyorum. Ama bu bir yaratıcı yada tanrı olmadığı anlamına gelmiyor. Var diye iddia 'da etmiyorum . Ateistler var olduğu iddia edilen bütün tanrıları reddeder. Ben yukarıda açıklamaya çalıştığım şekilde emin olamayacağımız durumlardan dolayı kesinlik ifadesi kullanmaktan kaçınıyorum o kadar. Ateistler ise kesin.

İfade etmesi biraz zor oluyor. Umarım ne demek istediğimi anlatabilmişimdir.

Sevgiler

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 87 kere

Mesajgönderen Lexion » Cum Kas 27, 2015 10:22 am

Sevgili hector,

Neyi vurgulamak istediğinizi anlıyorum. Bende orada var olduğu iddia edilen kısmına takılmıştım, kalın yazı ile vurguladığınız yer, oraya bir atıftı. Konu hakkında daha bilgili arkadaşlar yazarsa, bizlerde öğrenmiş oluruz. Bende bildiklerimi bu haftasonu yazmaya çalışacağım.

Sevgiler.
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Kas 27, 2015 1:11 pm

hector yazdı:Merhaba arkadaşlar,

Vikipedi, yanlış bilgilerin sıklıkla olabildiği riskli bir platform. Şu anda bile değiştirilebilir söz konusu bilgiler. Ekip olarak bu ayrımı bilmemiz önemli. Dikkat edilmesi gereken en mühim şeyse paylaşılanların alıntılandığı kaynak. Burada [1] göstergesi ile şu sitedeki tanım kullanılmış.

Öncelikle ben bir şeyin tanımını, ne olduğunu anlamaya çalışırken ansiklopedik açıklamasını baz almaya çalışıyorum. Zaten o sitedeki arkadaşta tanımlarken Britannica'dan esinlenmiş ve tanımı da doğrudur. Ancak vikide ve mesajında geçen [10] ile atıfta bulunmuş olduğu Britannica'da "kesinlik" kelimesine rastlayamadım. Yine de ateizm bir ret ve eleştiri olduğu için kesinliği de içerisinde barındırmakta; o yüzden sıkıntı yok ;)

atheist yazdı:Evet,kesin olarak reddediyoruz..

Senin yorumuna gelince,

Britannica, agnostisizmin tanımı için "insanların kendi deneyimlerinin ötesindeki hiçbir şeyin varlığını bilemeyeceğini (bilemez durumda olduğunu) söyleyen bir öğretidir" demekte. Aslında bir bakıma bilimsel metodolojinin de özüdür bu ve şahsen tüm düşünce sistemleri içinde de bunun en dürüst denilebilecek doktrin olduğunu düşünüyorum. Çünkü fenomenler ilgi alanıdır. Yani agnostisizm, atheist'in belirttiği gibi "bilinmeyen bir şeye bilinemez" demek yerine "bilinmeyen bir şeye bilinmeyen" demekte.

Açıkçası siteyi tekrar açma fikri ben de oluşurken agnostisizmin söyledikleri benim için teşvik edici bir güçtü ve hala da öyle.

Bir parantez açmış gibi oldum genel başlıkta...
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Cmt Kas 28, 2015 2:57 pm

AgnostikBey yazdı:
Vikipedi, yanlış bilgilerin sıklıkla olabildiği riskli bir platform. Şu anda bile değiştirilebilir söz konusu bilgiler. Ekip olarak bu ayrımı bilmemiz önemli. Dikkat edilmesi gereken en mühim şeyse paylaşılanların alıntılandığı kaynak. Burada [1] göstergesi ile şu sitedeki tanım kullanılmış.

Öncelikle ben bir şeyin tanımını, ne olduğunu anlamaya çalışırken ansiklopedik açıklamasını baz almaya çalışıyorum. Zaten o sitedeki arkadaşta tanımlarken Britannica'dan esinlenmiş ve tanımı da doğrudur. Ancak vikide ve mesajında geçen [10] ile atıfta bulunmuş olduğu Britannica'da "kesinlik" kelimesine rastlayamadım. Yine de ateizm bir ret ve eleştiri olduğu için kesinliği de içinde barındırmakta; o yüzden sıkıntı yok ;)

Vikipedi'de yanlış bilgilerin çok sık olduğunun farkındayım. Tekrar hatırlatılmasında sakınca yok tabi ki. Ama bu tartışma için ne başka bir kaynak ne de vikipedi'de ki bilgilerin bir önemi yok. Benim için önemli olan kendini ateist olarak tanımlayan arkadaşların bu konudaki fikirleriydi.

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Mar 29, 2016 2:11 pm

Ateism, bir tercih'tir. Kesinlik şöyle dursun, daha maddenin varlığında, uzay evren ilişkisinde, bilinç varlığından dahi bir yeri kalmadı artık.
17-18.yy Viyana bilimsel çevresinde, atom o zamanlar parçalanamaz bilindiği için olsa gerek, madde için ezeli ve ebedi fikri kabul görürken, ateizm o dönemler biraz da bilimden aldığı güç ile pek güçlüydü. Fakat şimdi, maddenin bir başlangıcı ve (termodinamik 2. prensip) sonu olduğu bilindiğinden, kendine ait dayanakları kaybetti ve sadece bir tercih oldu.

Şimdi Ateist'lere şunu sorsam,

En basitten daha kompleks olgulara gitmeden,

Soru1 : Anlamlı bir cümle kurmak için bilincin ve ilk etkinin yeri nedir?

Cevap vermeden onların adına şu cevabı verebilirim :" Tamamen kendiliğinden ve tesadüfen ve hiç bir ilk etki olmaksızın olabilir" diyeceklerdir.
Halbuki bu cevap bile tamamen yanlıştır. Çünkü verecekleri bu cevap da bile ilk etki ve bilinç vardır.

Şimdi en kompleks yapı hakkında soruya geçelim;

Soru2: Bu evren, kendi kendine olabilir mi? (Tanrısız) (Şimdi ateistlerin cevaplarını bekliyorum.)
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör

Mesajgönderen hector » Sal Mar 29, 2016 10:26 pm

thalese yazdı:Ateism, bir tercih'tir. Kesinlik şöyle dursun, daha maddenin varlığında, uzay evren ilişkisinde, bilinç varlığından dahi bir yeri kalmadı artık.
17-18.yy Viyana bilimsel çevresinde, atom o zamanlar parçalanamaz bilindiği için olsa gerek, madde için ezeli ve ebedi fikri kabul görürken, ateizm o dönemler biraz da bilimden aldığı güç ile pek güçlüydü. Fakat şimdi, maddenin bir başlangıcı ve (termodinamik 2. prensip) sonu olduğu bilindiğinden, kendine ait dayanakları kaybetti ve sadece bir tercih oldu.

Şimdi Ateist'lere şunu sorsam,

En basitten daha kompleks olgulara gitmeden,

Soru1 : Anlamlı bir cümle kurmak için bilincin ve ilk etkinin yeri nedir?

Cevap vermeden onların adına şu cevabı verebilirim :" Tamamen kendiliğinden ve tesadüfen ve hiç bir ilk etki olmaksızın olabilir" diyeceklerdir.
Halbuki bu cevap bile tamamen yanlıştır. Çünkü verecekleri bu cevap da bile ilk etki ve bilinç vardır.

Şimdi en kompleks yapı hakkında soruya geçelim;

Soru2: Bu evren, kendi kendine olabilir mi? (Tanrısız) (Şimdi ateistlerin cevaplarını bekliyorum.)

Thalese ,

Bir ateist olmamama rağmen yaptığın yorumlara itirazım olacak.

Termodinamik 2 demişsin ama termodinamik ikinci kanunu nasıl oluyorda maddenin bir başlangıcı olduğunu söylüyor. Bu konuda biraz da aydınlatabilir misin bizi ?

Sorulara gelince "soru1" i pek anlayamadım. Ama ikinci soruya gelince cevabım " evet bu evren kendi kendine olabilir, tanrısız".

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Mar 29, 2016 10:34 pm

hector yazdı:Bir ateist olmamama rağmen yaptığın yorumlara itirazım olacak.

Termodinamik 2 demişsin ama termodinamik ikinci kanunu nasıl oluyorda maddenin bir başlangıcı olduğunu söylüyor. Bu konuda biraz da aydınlatabilir misin bizi ?

Sorulara gelince "soru1" i pek anlayamadım. Ama ikinci soruya gelince cevabım " evet bu evren kendi kendine olabilir, tanrısız".

termodinanik 2. prensip, maddenin sonu için bir kanıttır, demek istemiştim.

--//--

1.sorum ateistlere :)

--//--
2.sorunun cevabı üzerinden devam edelim istiyorum.

En basit ifade ile, bu yazdığımız cümleler bile bir aklın ve yapanın varlığını gösterirken, dna gibi kompleks cümleler, yada bu evrenin varlığı neden kendini yapan birini ifade etmesin??

Ne dersin bu konuda?
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir