''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen NOLAN » Prş Ara 06, 2018 6:25 pm

Firavun yazdı:Nasıl hâlâ anlatamadığımı anlayamıyorum. Uçan spagetti canavarı da dahil olmak üzere tüm dinler uydurulmuş hikayelerdir. Uydurmadır! Yoktur! Uydurulmuş hikayelerin olup olmamasıyla ilgilenilmez. Onlara yalnızca uyduruyorsun denir. Gerçeğin ne olduğu bilinemeyeceği için hikaye uydurmaya ihtiyaç yoktur. Uydurulan tüm hikayeler saçmadır, anlamsızdır.

Daha ne diyebilirim bilmiyorum (agnostik bir bilmeme hali değil :P )

''Olup olmadığı bilinemez'' dediğiniz şey nedir?
Bana bunu anlatamıyorsunuz..
Doğada ahlak yoktur..

Venom
Görüş: ...
Edilen Teşekkür: 5 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Venom » Prş Ara 06, 2018 6:37 pm

Nolan yazdı:Her şeyi bilmek zorunda değiliz ki..Niye bilmediğimiz veya kısa yaşamımız boyunca bilemeyeceğimiz şeylerin ardında bir irade,bir varlık,bir güç olabilme ihtimalini düşünüyorsunuz?Niye?

sorun bu zaten neden bilmek istiyoruz?Bizi rahatsız eden faktörlerin varlığı zaten varoluşumuzu irdelememiz konusunda bizi teşvik ediyor.Sonsuza dek yok olma fikrinin biz de uyandırdığı rahatsızlığı neye bağlayabiliriz?

Venom yazdı:....

Sn.venom;
Off Topic
''doğada olduğunu bile bilmediğimiz bir varlık''
ya da
Off Topic
''Evren'in üst bir akla''
Bunları nereden çıkarıyorsunuz?Sorun bu..!
Off Topic
belki bu simetrinin madde lehine kırılması yönünde dengeleri değiştiren bir güç vardır.

Belki vardır..Bu mu yani?
Off Topic
maddeye yön veren akıllı biri

Bu inanç işte..Belki akıllı biri vardır..Belki..!
Off Topic
bunları tasarlayan bir gücün

Yine aynı şey..Tasarlayan bir güç..Kim söylüyor bunu veya nereden duydunuz bu söylemi?Teologlardan olmasın..!
Off Topic
Evren'in ardında bizlere şüphe doğuran bir gücün varlığı hakkında iddialara bulunmak neden saçma olsun ki?

Tüm dayanağınız teistler de,o yüzden saçma..

Ortada fizik yasalarıyla korunmuş bir Evren varsa; bu yasaları Evrene uygun olarak yapan ya da ortaya koyan birinin olup olmadığı konusunda sonuç çıkarabilir miyiz? diyoruz.Simetri sadece kırıldığıyla kalsaydı madde yine var olmazdı.Evrende maddenin dağılmasını ya da yok olmasını engelleyen ve ve maddeyi bir arada tutan faktörlerin varlığı zaten bizi tüm bunlara sebep olanın ne olduğu şüphesine götürüyor.Bu basit bir simetri kırılması değil,sonradan fizik yasalarıyla korunan varlığını devam ettiren bir sürecin adıdır.Maddeyi ortaya çıkaran güç bunu olduğu gibi bırakmıyor ve bunu düzenli bir hale sokuyor.Burada üst bir aklı düşünmek neden sakıncalı olsun ki?
En son Venom tarafından Prş Ara 06, 2018 6:55 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Venom

Mesajgönderen Venom » Prş Ara 06, 2018 6:41 pm

NOLAN yazdı:
Firavun yazdı:Agnostik olarak ben olabilme ihtimalleri üzerinde durmam. Agnostik, ortaya atılan teorilere "olabilir, bilmiyoruz" demez. Olup olmadığı bilinemez der ve bu konuda kesin yargıda bulunanların hatalı olduklarını söyler.

Uçan spagetti canavarı konusunda da ''olup olmadığı bilinemez'' diyor musunuz?!
Hayır,demiyorsunuz ama antik çağdaki insanların ortaya attıkları tanrı kavramının olup olmadığının bilinemez olduğunu söylüyorsunuz..
Bu paradoks değil mi?

Uçan spagetti canavarı bilişsel bir zihnin ürünü olduğunu biliyoruz ama.Kavram olarak olsa dahi vardır.Yani olmayan bir şeyin kavramı da olmaz değil mi?.Ki bizler Tanrıyı canavar ya da herhangi bir hayal ürünü şeklinde tasvir edilebilecek bir varlık olarak nitelendirmiyoruz.Siz matematiğe ya da karadeliklere bir şekil verebilir misiniz?Sonuçta Matematikte vardır karadelikler de vardır ve illa bir şekle ihtiyaç duymazlar ;ama sonuçları ve Evrene olan uyum ve etkileriyle bilinebilirler
En son Venom tarafından Prş Ara 06, 2018 7:25 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 82 kere
Alınan Teşekkür: 123 kere

Mesajgönderen Firavun » Prş Ara 06, 2018 6:52 pm

NOLAN yazdı:''Olup olmadığı bilinemez'' dediğiniz şey nedir?
Bana bunu anlatamıyorsunuz..

Evrenin oluşumuna yol açan enerjinin ortaya çıkışıyla ilgili iki temel iddia var:
1. Her şey kendiliğindendir ve tesadüfidir
2. Bilinçli bir tasarım ürünüdür.

Ben ikisinden hangisinin doğru olacağının eldeki verilerle bilinemeyeceğini söylüyorum. Bununla ilgili uydurulan tüm mesnetsiz hikayeleri yadsırken, bilim insanlarının evrenin oluşumuna dair çalışmalarını büyük bir takdir ve merakla takip ediyorum.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Prş Ara 06, 2018 7:27 pm

Venom yazdı:

Off Topic
neden bilmek istiyoruz?

Meraklı bir hayvanız da ondan..Bizi buralara kadar ''merak'' getirdi sonuçta..
Off Topic
Sonsuza dek yok olma fikrinin biz de uyandırdığı rahatsızlığı neye bağlayabiliriz?

Ego ve korku..
Off Topic
Ortada fizik yasalarıyla korunmuş bir Evren varsa; bu yasaları Evrene uygun olarak yapan ya da ortaya koyan birinin olup olmadığı konusunda sonuç çıkarabilir miyiz?

Çıkaramazsınız..Çıkarırsanız,köhne bir beyne sahip olduğunuzu ifşa etmiş olursunuz..Niye?Çünkü,BİNLERCE yıl evvel,insanlar gökgörültüsünün ve benzeri şeylerin ardında birinin olduğunu düşünmüşler de ondan..!
Biri olabilir mi,olmayabilir mi,bilebilir miyiz bunu,bilemez miyiz gibi sorular ilkel insanların soru(n)larıydı..21.yüzyılda bu kafaya sahip olabilirsiniz ama anca komik duruma düşersiniz..
Off Topic
Uçan spagetti canavarı bilişsel bir zihnin ürünü olduğunu biliyoruz ama.Kavram olarak olsa dahi vardır.Yani olmayan bir şeyin kavramı da olmaz değil mi?Uçmak,spagetti ve canavar olarak nitelendiren bir varlık
Allah kavramı varsa,bu kavramın ardında da bir şey olmalı yani..Gülünç işte :P
Firavun yazdı:
Off Topic
Her şey kendiliğindendir ve tesadüfidir

Bana bu hakikatin aksini düşünmeme neden olacak hiç bir şey ortaya koyamazsınız..Dünya'nın dönmesi kadar gerçektir bu..Bu hakikati kabul etmeyen herkeste inançlıdır..Ben de böyle düşünüyorum..Beni de bu konuda sadece gerçekten ateist olanlar anlar..Beni anlamanızı da beklemiyorum açıkçası..
Doğada ahlak yoktur..

Venom

Mesajgönderen Venom » Prş Ara 06, 2018 8:28 pm

NOLAN yazdı:
Venom yazdı:

Off Topic
neden bilmek istiyoruz?

NOLAN yazdı:Meraklı bir hayvanız da ondan..Bizi buralara kadar ''merak'' getirdi sonuçta..

O zaman Evreni ve arkasındaki gücün ne olduğu ve Evrene neden olanın üst bir akla sahip olup olmadığı konusunda fikir yürütmemiz gayet doğal değil mi?Evrenimiz canlıların merak etmesini amaçlayan bir yapıya sahip olmadığı halde canlının merak ederek hayatta kalma dürtüsü ne kaynaklıdır?Merak etmenin faydaya dönük olarak canlılarda oluşması nasıl gerçekleşmiştir.Basit hücreli canlılarda evrim merak sayesinde mi gelişti :)
Off Topic
Sonsuza dek yok olma fikrinin biz de uyandırdığı rahatsızlığı neye bağlayabiliriz?

NOLAN yazdı:Ego ve korku..

Ego ve korku mu;yoksa hayatta kalma içgüdüsü mü?Kimse kibrinden ya da korkusundan ötürü yaşamak istemez

Off Topic
Ortada fizik yasalarıyla korunmuş bir Evren varsa; bu yasaları Evrene uygun olarak yapan ya da ortaya koyan birinin olup olmadığı konusunda sonuç çıkarabilir miyiz?

NOLAN yazdı:Çıkaramazsınız..Çıkarırsanız,köhne bir beyne sahip olduğunuzu ifşa etmiş olursunuz..Niye?Çünkü,BİNLERCE yıl evvel,insanlar gökgörültüsünün ve benzeri şeylerin ardında birinin olduğunu düşünmüşler de ondan..!
Biri olabilir mi,olmayabilir mi,bilebilir miyiz bunu,bilemez miyiz gibi sorular ilkel insanların soru(n)larıydı..21.yüzyılda bu kafaya sahip olabilirsiniz ama anca komik duruma düşersiniz..

Gök gürültüsü de doğanın bir parçası ve fizik yasalarının bir sonucu değil midir?Eski insanlar sadece gök gürültüsü hakkında bilgileri olmadığı için gök gürültüsünün heybeti ve şiddetinden ötürü ona Tanrısal güç atfetmişlerdir.Onlar sadece bu duruma dar çerçeveden baktıkları içindi;ama biz Evren ya da gök gürültüsünü değil tüm bunlara neden olan sistemi kuran varlığa Tanrı diyoruz ve Tanrı bilmediklerimizle değil, artan bilgimizle varlığını daha net ortaya koyuyor.

Off Topic
Uçan spagetti canavarı bilişsel bir zihnin ürünü olduğunu biliyoruz ama.Kavram olarak olsa dahi vardır.Yani olmayan bir şeyin kavramı da olmaz değil mi?Uçmak,spagetti ve canavar olarak nitelendiren bir varlık

NOLAN yazdı:Allah kavramı varsa,bu kavramın ardında da bir şey olmalı yani..Gülünç işte :P

Peki OLMAYAN bir şey kavramsallaştırabilir mi?Tanrı kavramını doğuran nedenler bu Evrende olmasaydı kimse Tanrı konusunda fikir edinmemiş olurdu;ama Tanrı fikri;İnsanlık tarihi boyunca insan zihinini en çok kurcalayan ve en uzun süre varlığını devam ettiren bir fikirdir
Firavun yazdı:
Off Topic
Her şey kendiliğindendir ve tesadüfidir

NOLAN yazdı:Bana bu hakikatin aksini düşünmeme neden olacak hiç bir şey ortaya koyamazsınız..Dünya'nın dönmesi kadar gerçektir bu..Bu hakikati kabul etmeyen herkeste inançlıdır..Ben de böyle düşünüyorum..Beni de bu konuda sadece gerçekten ateist olanlar anlar..Beni anlamanızı da beklemiyorum açıkçası..

Kendi hakikatiniz :roll:
En son Venom tarafından Cum Ara 07, 2018 6:27 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Prş Ara 06, 2018 10:29 pm

NOLAN yazdı:Bana bu hakikatin aksini düşünmeme neden olacak hiç bir şey ortaya koyamazsınız..

Zamanın bir başlangıcının olması sana bilinen uzay-zaman kalıplarının dışında başka bir sistemin olabilme ihtimalini düşündürmüyorsa, zaten başka bir şey söylemeye gerek yok. Mevcut gerçekliğe ikna olmuş bir şekilde mutlu bir hayat sürebilirsin.

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cum Ara 07, 2018 11:51 pm

Firavun yazdı:
NOLAN yazdı:Bana bu hakikatin aksini düşünmeme neden olacak hiç bir şey ortaya koyamazsınız..

Zamanın bir başlangıcının olması sana bilinen uzay-zaman kalıplarının dışında başka bir sistemin olabilme ihtimalini düşündürmüyorsa, zaten başka bir şey söylemeye gerek yok. Mevcut gerçekliğe ikna olmuş bir şekilde mutlu bir hayat sürebilirsin.

Benim neye ''olamaz'' dediğime dikkat etmiyorsunuz..Sizin varlık-irade-güç gibi tanrıyı farklı bir şekilde tasavvur edip,böyle bir şeyin ''var olup olmadığını bilemeyiz'' demenize karşı çıktığımı anlamıyorsunuz..
Benim,sizlerin inançlı insanların argümanları ile akıl yürüttüğünüzü söylememi umursamıyorsunuz..

Ateist olmak demek,her türlü olasılığı,her türlü hayali reddetmek demek değil ki..Ateizmi anlamamışsınız..

Başka bir sistem dediğiniz nedir?Hep farklı kelimelerle bir şeyin veya bir şeylerin var olmasını arzuluyorsunuz..
Kesin bir şeyler vardır filan..Yok işte..Tanrı yok..Tanrı gibi kafanızda tasarladığınız bir şey yok..Böyle bir şey olamaz da..
Uzaylılar da yok..Uzaylı dediğimiz şeyi de uyduran insanlardır ve böyle bir şey de yok işte..İleride uzayda bize benzer veya bizden her anlamda üstün bir şeyler de bulunamayacak..Bizim böyle bir şeyi düşünmemize neden olan şey,sadece egomuz..Kendimizi bir halt zannediyoruz,hepsi bu..
Evren'de yalnızız ve bu gerçek ödümüzü koparıyor..Daha çok inanan insanların ödü kopuyor..Bir şey düşünelim,bir güç,bir sistem,bir varlık..Hepsi korkunun tezahürü :)

Fizikten anlarmış gibi yapmıyacağım..Paralel evrenler,sicim teorisi veya kuantum gibi farklı konular var..Eğer aradığınız farklı bir şeylerse,bunu fizik içerisinde bulabilirsiniz..İçinde yaşadığınız toplumun mitolojik figürünü,farklı bir fiziki olguya,farklı bir şekilde monte etmeye kalkmamanız lazım..Mitoloji ve bilim asla yanyana getirilmemelidir..Siz fiziğin içine mitolojiyi sokmaya çalışan bir agnostiksiniz..Hepsi bu..
Gelecekte muhakkak yeni şeyler keşfedilecek ama bu keşifler,sizleri hayal kırıklığına uğratacak..Çünkü asla istediğiniz şeyin keşfedildiğini hayatta iken göremiyeceksiniz..Size bunun garantisini veriyorum,daha ne yapayım :)

Bir şey varsa vardır,yoksa yoktur..Bunun arası yok işte..Agnostisizm arada kalmışlık işte..
Mesela Dünya dönüyor mu,dönmüyor mu?Biri dönüyor diyor,diğeri dönmüyor diyor..Agnostik dönüp dönmediğini bilemeyiz diyor..Böyle bir şey olabilir mi?!
''Dönüyor,çünkü şu şu bilimsel veriler var'' diyoruz,''hayır,ne olup olmadığını bilemeyiz'' diyorsunuz..
''Mitoloji'' diyoruz,''hayır,bir üstün varlığın var olup olmadığını bilemeyiz'' diyorsunuz..
Şu müslümanların veya hristiyanların veya deistlerin hayallerinden kurtulursanız,işte o zaman ateist olabilirsiniz..Size bol şans demekten başka içimden bir şey gelmiyor sn.firavun..Bol şans..
Doğada ahlak yoktur..

Venom

Mesajgönderen Venom » Cmt Ara 08, 2018 12:41 am

Bay NOLAN sizde şunu anlayın artık.Biz Tanrı var derken ya da bilinemez derken onu belli kalıplar altında ele alinan bir varlık olarak degerlendirmiyoruz.Oyle yapsaydik hakliydiniz.Kimse diyemez Tanrı budur ve şöyle şöyle biseydir.Oyle bisey zaten hayal ürünü olur.Bir şey vardır ya da yoktur.Dogrudur ;ama bir şeyin var ya da yok olduğu durumu önce fikirde ortaya çıkar.Bilmediginiz bir şey için yok diyemezsiniz.Mesela "hiçlik" varsa nasıl hiçlik olur?Siz var olan bir dünya üzerinde dünyanın dönüp dönmediği üzerinden örnek veriyorsunuz.Peki Dünyanın dönmediği bilgisi hiç olmasaydı ve kimisi de dünyanın döndüğünü kimisinin de donmedigini iddia etmesi halinde böyle bişey hiç olmadı mı diyecektiniz?Henüz bilinmeyen her şeye ya vardır ya yoktur dersiniz bilimi de mahvedersiniz

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Cmt Ara 08, 2018 3:42 am

NOLAN yazdı:Dünya dönüyor mu,dönmüyor mu?Biri dönüyor diyor,diğeri dönmüyor diyor..Agnostik dönüp dönmediğini bilemeyiz diyor..Böyle bir şey olabilir mi?!
''Dönüyor,çünkü şu şu bilimsel veriler var'' diyoruz,''hayır,ne olup olmadığını bilemeyiz'' diyorsunuz

Sizin dünyanın dönmesi örneğiyle ilgili olarak @Venom güzel bir noktaya değinmiş:

Venom yazdı:Siz var olan bir dünya üzerinde dünyanın dönüp dönmediği üzerinden örnek veriyorsunuz.Peki Dünyanın dönmediği bilgisi hiç olmasaydı ve kimisi de dünyanın döndüğünü kimisinin de donmedigini iddia etmesi halinde böyle bişey hiç olmadı mı diyecektiniz?Henüz bilinmeyen her şeye ya vardır ya yoktur dersiniz bilimi de mahvedersiniz

Demek ki ortaçağda yaşasaydınız, Dünya dönmüyor, güneş ve ay dünyanın çevresinde dönüyor diyerek, dünyanın dönüp dönmemesiyle ilgili kanıt olmadığı için dünya güneşin etrafında dönüyor olabilir eldeki verilerin yetersizliği yüzünden bilemeyiz diyenlere karşı çıkacaktınız. "Bakın güneş doğudan çıkıp yay boyunca ilerliyor ve batıdan kayboluyor. Güneş hareket ettiğine göre bilimsel olarak güneşin dünyanın etrafında döndüğünden daha iyi bir kanıt olabilir mi" diyerek bu konuda şüphesi olanlarla dalga geçecektiniz. Aynı şu an yapmaya çalıştığınız gibi.

Garip bir ateist egosuyla agnostikleri aradan kalmış, aslında inanabilse inanmayı seçecek zavallılar olarak göstermeye çalışmanız epey komik kaçıyor. Hele bu kadar yazıldıktan sonra aynı sabit fikir üzerinde dönüp durmanız tartışmayı anlamsızlaştırıyor.

Evrende başka yaşam formlarının kesinlikle olmadığı ile ilgili görüşlerinizi okuyuculara bırakıyorum. Bu bile olaya nasıl dar bir açıdan baktığınızı kanıtlıyor zaten.

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir