''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen raskolnikov » Cmt May 14, 2016 8:07 pm

Firavun yazdı:

Uzayda yaşam olabileceği fikri, uzayda yaşam olan gezegenden yola çıkarak öne sürülmüş bir hipotezdir. Bunun kesinlikle doğru olduğunu söyleyen de, kesinlikle yanlış olduğunu söyleyen de (yani siz), neden bu hipotezin yanlış olduğunu ispatlamak zorundasınız.

Sayın Firavun, aslında olay gayet açık ve net. Ama işte çıkıp "uzayda yaşam var diyorsunuz çünkü senin egon bunu dedirtiyor" demek bile başlı başına bir spekülasyon. Bu cevaba kalkıp "uzayda benden başkası olamaz" demenin daha büyük bir ego olduğunu söylersiniz, sonra tartışmanın gittiği yöne bir bakın! Burada açıkça tartışmanın içerisinde "ego" vs. gibi olgular sokularak saptırılmak isteniyor. Sebebi bence söyleklerinizin ve verdiğimiz örneklerin gayet makul olmasını hazmedememe durumu var. Bunun içinden de bir spekülasyonla çıkmak bana göre asıl egodur, çünkü karşınızda sizden daha makul birşey söylendiğini kabul edememe halidir.

Uzayda buradan başka bir yerde hayat olamaz demek ne mantıklıdır, nede tutarlıdır. Hatta bunu söylemek tersine kendisini çok çok özel zanneden bir türün psikolojik hali olabilir. En fazla akla bu gelir ama dediğim gibi bu ihtimalin akla gelmesi için karşıdakinin ilk önce samimi olması lazım, düşüncelerini ifade ederken "yanlışlanabilir" şeyler olduğunu en başından kabul etmesi lazım. Öyle makul düşünceyle karşılaşınca bir spekülasyon atarım onar didinir durur mantığı iyi niyetli değildir. Bu yüzden muhakkak buna da bir cevabı olacaktır sayın Firavun.. Burada ortamı germek istemiyorum ancak bizimde bir sabrımız var.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 14, 2016 10:57 pm

Firavun yazdı:Diyelim bir bahçeniz var ve bahçenin içinde bir ağaç var. Bahçenin dışarısını görmüyorsunuz.

Yürüttüğünüz mantık hatalı..
Gerçek şu ki,yaşadığımız yerin ne olduğunu bilmiyoruz..Yani ne bahçeden,ne de ağaçtan haberimiz var..Bu konuda da bunu söylemeye çalışıyorum zaten..
Biz bir bilinmezlik içinde yaşarken,bu bilinmezliğin arkasında da bir bilinmezlik var veya olabilir demek saçma..Çünkü daha ne olduğumuzu,nerede durduğumuzu bile bilmiyoruz..

Bugün tespit edilen maddenin ne kadarından haberdarız?
Kaç galaksiyi keşfettik,geriye kaç galaksi kaldı?
Karanlık enerji veya maddenin ne olduğunu anladık mı?
Firavun yazdı:Uzayda yaşam olabileceği fikri, uzayda yaşam olan gezegenden yola çıkarak öne sürülmüş bir hipotezdir. Bunun kesinlikle doğru olduğunu söyleyen de, kesinlikle yanlış olduğunu söyleyen de (yani siz), neden bu hipotezin yanlış olduğunu ispatlamak zorundasınız.

Sn.Firavun,hipotez için kanıta ihtiyacınız var..Uzayda yaşam olabileceği fikrini destekleyen bir kanıt var mı?
Yok..
O zaman hipotezde yok..
Uzayda yaşam olan gezegen derken,Dünya'yı mı kastediyorsunuz?
Dünya'da yaşam var,o halde başka yerde de yaşam var mı demek istiyorsunuz?
Bu mu hipotez?

Tekrar yazıyorum..Uzayda yaşam olamaz..Bu konuda kanıtı ben değil,aksi yönde fikir belirtenler göstermelidir..Yokluğun kanıtı olamaz..
İlla birşey isterseniz de,hayhay..
100 yıldır mı uzayı inceliyor bilim adamları?
Bu 100 yıldır en ufak birşey bulundu mu?
Hayır..O halde ileride birşeyin bulunma ihtimalini neden düşüneyim?
Hem de her geçen gün biraz daha genişleyen Evren gerçeği varken..!

Hiçbir şey bulunamayacak..Çünkü 100 yıldır hiçbir şey bulunamadı..Bu kadar basit :)
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Cmt May 14, 2016 11:19 pm

AgnostikBey yazdı:Ateist zihin yapınız burada hissedilebiliyor. Evrenin büyük bölümü yokluk hali içerisinde mi, yoksa karanlık enerji veya madde ile mi dolu? Kesin olabilmek güzel bir şey. Ancak her zaman her konuda değil.

Yokluk derken,tabi ki karanlık enerji ve karanlık madde demek istedim..Bunlar da henüz bilinemediği için halk diliyle ''yokluk'' dedim..%5 maddeye ise ''varlık'' dedim..
AgnostikBey yazdı:Evet, Batı Anadolu kıyılarını kastetmiştim. Sümerlerde'de bilim yapılmıştır denilebilir. Ancak orada kast sistemine yakın bir anlayışla sınırlı bir zümrenin elindeydi. Antik Yunan ve özgür düşünce ile beraber birçok insanın uğraşısı haline gelebilmiştir bilim. Yine İyonya döneminde merkezi bir sistemin olmaması da bir etkendi.

İyonya veya Antik yunan gibi bir yer/toplum diye belirtmekte doğru ama bilimsel düşünmeyi insanlığa kazandıran bu gnostik kafasıdır..Yunan'daki birçok filozofta gnostiktir,yani gizemcidir zaten..Mesela Pisagor..
AgnostikBey yazdı:Buradaki "bilgi" sandığınız gibi akılcı/rasyonel bilgi değil, "tanrısal bilgi"dir. Helenistik düşüncenin başta Hristiyanlık olmak üzere orta doğu dinleri ile diyalektik bir etkileşime girmesi ile var olmuştur Gnostisizm. Huxley'de agnostisizm kelimesini, gnostisizmin tam karşıtı olarak icat etmiştir. Huxley, Darwin'in yakın arkadaşıydı ve Darwin de kendisini agnostik biri olarak kabul etmekteydi açıkçası. Agnostisizm'i bir inanç olarak ortaya atmamıştı yani Huxley. Ama siz "gnostisizm"i yazdığınız gibi kabul ederseniz, zıttı olan agnostisizm de sizin için bambaşka bir anlama bürünür tabii ki.

Gnostisizm de tabi ki bir inanç ama çok farklı bir inanç..Bilgiye/bilime/okumaya/araştırmaya/düşünmeye çok çok önem veren bir inanç..Bu inancın tam karşısındaki agnostisizmin durumu garip işte..Bu konuyu uzatmayayım şimdi..Bu konuyla ilgili bir konu açacağım zaten..
AgnostikBey yazdı:Asılsız bir iddia. Muhammed yaşamıştı elbette. Kayıt altına alınmış yazılı belgelerinden görebilirsiniz bunu. İslam'a Davet Mektupları diye araştırıldığında karşınıza çıkacaktır. Topkapı Sarayı'na giderseniz de mektuptaki mührünü görebilirsiniz. Sakal-ı şerif gibi bir şey değil ki bu durum. Hatta döneminin Bizans İskenderiye valisi Cüreyc b. Minâ'ya gönderdiği mektubundan sonra ona hediye gönderilen cariyelerden Mâriye el-Kıbtiyye ile evlenmiştir. Aynı zamanda Hudeybiye Antlaşması da mevcut tarihte. Ama şu an orijinal metni hala var mı ve varsa nerede bilmiyorum.

Muhammed'in yaşamadığından ADIM gibi EMİNİM..Bu konu benim açımdan tartışmaya açık bile değildir..
Bu arada iddia sahibi,Muhammed yaşamıştır diyenlerdir..
Mektuplara filan inanmanız hiç olmamış :)
23 sene boyunca Kuran'ı yazdırmamış birisinin,sağı sola mektuplar göndermesi garip değil mi?
AgnostikBey yazdı:Örneğin şu haber iyi bir örnek, Çanakkale'de bulunan meteor için NASA'dan açıklama.

Eğer (fosilleşmiş) belli aminoasitler bulunduysa, yaşamın tetikleyicisi olarak göktaşları rol almış olabilir ve bunun NASA'nın son uzay teleskobu olan Kepler ile yeni bulunan onlarca yaşanabilir gezegende olmaması için hiçbir sebep yok. Ama yeni bir başlığı hak ediyor son yazdıklarım.

Aminoasiti küçümsemek istemiyorum ama şöyle balık gibi birşey olmalı.. :) :)
AgnostikBey yazdı:Ayrıca bir başlık açarken ve hipotez üretirken en az 2 kez düşünüp öyle yazın lütfen. Forum yönetmeliğimizde de bir madde var bu durumla ilgili.

Açtığım konuları,yakın zaman önce ateistforumda açmıştım zaten..Kısım kısım buraya da aktarıyorum bazı konuları..Kurallara uymayan konu olursa,gerekeni yapın tabi..Sıkıntı yok..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr May 15, 2016 12:59 am

NOLAN yazdı:
hector yazdı:Ama daha basit bir tanrı kavramı da ben söyleyeyim hemen.Bu evrenin içinde bizden çok daha zeki yaratıklar bizleri bir deney sonucu yaratmış olabilir mesela. Biz insanlarda benzer deneyler yapmıyor muyuz sonuçta ?

Anladığım kadarıyla yaşınız küçük sn.hector..Çünkü bu dediğiniz bana çok çocukça geldi :)
Yahu,şu evrim teorisini iyi bir belleyin..Rica ediyorum..O zaman böyle şeyler ya-za-maz-sı-nız :)
Saygılar,sevgiler..

Yanlış anlamışsınız.Ama bunun için sizi suçlayamam. Hayal gücünüzün çok zayıf olması sizin elinizde olan bir şey değil sonuçta.Dünya dışında yaşam yok demek , okyanustan bir bardak su alıp bir canlı bulgusuna rastlamadım demek ile aynı şey.Sizin yaptığınızda biraz öyle. Ben düşündüklerimi çok iyi anlatabilen birisi değilimdir , o yüzden aşağıdaki video'yu paylaşmak istedim. Neil deGrasse Tyson çok daha etkileyicidir.

https://www.youtube.com/watch?v=paA1GDGXdAE

Saygılar , sevgiler
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 15, 2016 2:41 am

Bu müthiş video için teşekkürler. "Ama başka bir yerde yaşam olsa 100 yıldır çoktan bulurduk" :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzr May 15, 2016 2:42 am

NOLAN yazdı:Gerçek şu ki,yaşadığımız yerin ne olduğunu bilmiyoruz..Yani ne bahçeden,ne de ağaçtan haberimiz var..Bu konuda da bunu söylemeye çalışıyorum zaten..
Biz bir bilinmezlik içinde yaşarken,bu bilinmezliğin arkasında da bir bilinmezlik var veya olabilir demek saçma..Çünkü daha ne olduğumuzu,nerede durduğumuzu bile bilmiyoruz..

Sayın NOLAN,

Bilim zaten bilinmeyeni anlamaya çalışır. Bunun için hipotez üretir ve yanlışlamaya çalışır. Sizin düşündüğünüz gibi hiçbir şey bilmiyoruz deyip oturmaz bilim insanları. Sizin gibi "şu anda ne olduğumuzu bile bilmiyoruz o yüzden şu bu var demek saçma" demez.
(Not: bu giriş paragrafı, aşağıdaki bölümle ilgilidir. O yüzden yalnızca bu paragrafı alıntılayıp yanıtlamayın lütfen)

Çok basit bir işleyişi vardır bilimin. Onu da aşağıdaki ifadenize bağlayarak açıklayayım.

NOLAN yazdı:Sn.Firavun,hipotez için kanıta ihtiyacınız var..Uzayda yaşam olabileceği fikrini destekleyen bir kanıt var mı?
Yok..
O zaman hipotezde yok..
Uzayda yaşam olan gezegen derken,Dünya'yı mı kastediyorsunuz?
Dünya'da yaşam var,o halde başka yerde de yaşam var mı demek istiyorsunuz?
Bu mu hipotez?
Yanılıyorsunuz. Hipotez için kanıta ihtiyaç yoktur.
Herkes ortaya bir hipotez atabilir. "Ayın arkasında pembe çizgili filler yaşıyor" diye iddia edebilirsiniz.
Bu bir hipotezdir. Hipotezinizi bir bilim dergisine gönderirsiniz ve kimse sizi ciddiye almaz. Yanıt bile vermezler.
Buradaki gibi forumlarda yayınlarsınız, herkes gülüp geçer. Çünkü hipotezinizi destekleyecek elle tutulur bir açıklama yoktur, ama yine de bir hipotezdir.

Ancak bir makale yazıp, canlılardaki karbon atomu zincirine benzer yapıda silisyum zincirlerinden yaşam formu oluşabileceğini bu tür yaşımın oksijensiz ortamda gelişebileceğini açıklayan bir dizi araştırma sonucunu sunar, dünyada silisyumun yoğun olduğu yerlerde araştırmalar yapıp bazı bulguları ekler ve son olarak da bilmem ne gezegeninden gelen ışığın spektrum analizinde dünyadaki en uzun karbon zincirlerinden daha uzun silisyum zincirlerinin oluştuğunu ve bu nedenle oksijen olmayan o gezegende farklı bir yaşam formu olma olasılığı olduğunu söyleyebilirsiniz.

Bu da bir hipotezdir. Belki bilim dergilerinde yayınlanır ve bazı bilim adamları silisyum formlu yaşamlar üzerine araştırma yapabilir.

Peki sonra ne olur?

NOLAN yazdı:Tekrar yazıyorum..Uzayda yaşam olamaz..Bu konuda kanıtı ben değil,aksi yönde fikir belirtenler göstermelidir..Yokluğun kanıtı olamaz..
İlla birşey isterseniz de,hayhay..
100 yıldır mı uzayı inceliyor bilim adamları?
Bu 100 yıldır en ufak birşey bulundu mu?
Hayır..O halde ileride birşeyin bulunma ihtimalini neden düşüneyim?
Hem de her geçen gün biraz daha genişleyen Evren gerçeği varken..!
Hiçbir şey bulunamayacak..Çünkü 100 yıldır hiçbir şey bulunamadı..Bu kadar basit :)

Sonra, bilim adamları sizin yukarıda söylediklerinizi söylemez. Çünkü bilim, yanlışlama üzerine kuruludur.

Bu ne demek? Hiçbir hipotez doğru olarak değerlendirilmez. Yalnızca yanlışlanamadığı için kabul edildiği ifade edilir. Hipotezler yanlışlanana kadar geçerlidir ve hipotez olarak varlığını sürdürür. Bazen gelen veriler doğrultusunda hipotezini modifiye eder ve hatalarını düzeltirsiniz. Araştırmalar devam eder.

Birileri bir hata bulur, başkası bulunan hatayı çürütecek başka bir hipotez sunar, geçerliliği varsa bir başkası da bunu yanlışlamak için inceler.

Bilimde ortaya bir hipotez atıp bakın bu da kanıtı demezsiniz. Yalnızca hipotezinizin doğruluğunu destekleyecek çok güçlü açıklamalar getirirseniz, karşınızdakiler yanlışlayamayacaklarını görebilir ve hipoteziniz zamanla bir teori olarak bilimde yerini alabilir.

Ama bu iş sizin söylediğiniz gibi "kanıtın yok, o zaman bu hipotez değil" şeklinde yürümez.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr May 15, 2016 3:12 am

Şöylede düşünebiliriz. Canlıların cansız maddelerden oluştuğu hipotezi halen geçerlidir. Nihayetinde organik bileşimler cansız maddelerin etkileşimiyle oluşmaktadır ve organik bileşenler canlının temel yapı taşlarıdır. Ancak "100 yıldır cansız maddeden canlı madde oluşturamadık, demek ki bu hipotez geçersizdir :mrgreen: " demenin bilimsel bir anlamı yoktur.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr May 15, 2016 11:09 am

raskolnikov yazdı:Bu müthiş video için teşekkürler. "Ama başka bir yerde yaşam olsa 100 yıldır çoktan bulurduk" :mrgreen:

Daha kendi galaksimizde neler olup bittiğini bile tam olarak çözemedik :D. Evrenin geri kalan kısmını keşfetmek için belki zamanımız bile yetmeyecek. :lol:
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzr May 15, 2016 1:14 pm

hector yazdı:Dünya dışında yaşam yok demek , okyanustan bir bardak su alıp bir canlı bulgusuna rastlamadım demek ile aynı şey.

Sn.hector,Dünya dışında yaşam YOKTUR ve bu KESİNDİR..

Herkesi hayal gücü ile başbaşa bırakıyorum..İstediğinizi hayal edebilirsiniz..
Ben gerçeğin yanındayım,hayallerin değil..Neil'in kurduğu hayaller gayet doğal..Çünkü bunu bilim adamları olarak yapmak zorundalar..Bunu yapamazlarsa,kendilerini geliştiremezler..

Ben şu an ile ilgileniyorum..Şu an Dünya dışında yaşam YOK..Bitti..Hepsi bu..
İleride de böyle birşeyin keşfedileceğini hiç sanmıyorum..İhtimal de vermiyorum..
Yani Neil'e katılmıyorum..
Mesela şunu söylemek lazım Neil'e..
Dünya'da canlıların oluşması ve bu canlılar içinden memelerin oluşması ve bu memeliler içinden homo sapiensin oluşması ve bu homo sapiensin uzay mekikleri filan yapması bir mucize değil mi?
Böyle bir mucizenin,yani akılalmaz birşeyin Evren'de başka bir gezegende olma ihtimali sıfırdır bence..Bu süreç,uzayda başka bir yerde olamaz..

Firavun yazdı:Ancak bir makale yazıp, canlılardaki karbon atomu zincirine benzer yapıda silisyum zincirlerinden yaşam formu oluşabileceğini bu tür yaşımın oksijensiz ortamda gelişebileceğini açıklayan bir dizi araştırma sonucunu sunar, dünyada silisyumun yoğun olduğu yerlerde araştırmalar yapıp bazı bulguları ekler ve son olarak da bilmem ne gezegeninden gelen ışığın spektrum analizinde dünyadaki en uzun karbon zincirlerinden daha uzun silisyum zincirlerinin oluştuğunu ve bu nedenle oksijen olmayan o gezegende farklı bir yaşam formu olma olasılığı olduğunu söyleyebilirsiniz.
Bu da bir hipotezdir.

Koyulaştırdığım yerler KANIT değil mi?
Kanıtsız hipotez mi olurmuş,yahu..
Ortaya saçma birşey koyarsanız tabi ki kimse sizi ciddiye almaz ama yukarıda açıkladığınız ve araştırma sonuçlarını/bulgularını da ekleyerek bir iddia ortaya koyarsanız ve bu iddianız da test edilir ve testi geçerse,o zaman iddianızın bir hipotez olduğu ilan edilir..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Pzr May 15, 2016 11:30 pm

NOLAN yazdı:Kanıtsız hipotez mi olurmuş,yahu..
Ortaya saçma birşey koyarsanız tabi ki kimse sizi ciddiye almaz ama yukarıda açıkladığınız ve araştırma sonuçlarını/bulgularını da ekleyerek bir iddia ortaya koyarsanız ve bu iddianız da test edilir ve testi geçerse,o zaman iddianızın bir hipotez olduğu ilan edilir..

En baştan beri söylediğimiz gibi, dünyada karbon bazlı canlıların olması ve evrende karbon, oksijen atomlarının bulunmasına dayalı dünya dışı yaşamın olabileceğine ilişkin ciddi hipotezler var. Örneğin dünyadaki yaşamın uzayda başka bir gezegenden gelmiş olabileceğine ilişkin panspermia hipotezine bakabilirsiniz:

Türkçe wiki (az bilgi içeriyor): Panspermia
İngilizce wiki: Panspermia

Hâlâ ciddiye almam diyorsanız, artık bu sizin bileceğiniz bir şey.

Son bir not ekleyeyim: Ben dünya dışında yaşam olduğunu savunmuyorum.
Yalnızca dünya dışına yaşam kesinlikle yok demenin, kesinlikle var demekle aynı olduğunu söylüyorum. Şu anda bilmiyoruz, ama eldeki verilere göre, dünya dışında yaşam olma ihtimali göz ardı edilemez. Kesinlikle yok demek de, kesinlikle var demek de aynı ölçüde anlamsızdır.

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir