''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen Malta eriği » Cum May 13, 2016 5:02 pm

Firavun yazdı:
Malta eriği yazdı:
Firavun yazdı:
Fikir derken?

Tanrı fikri insanların uydurduğu bir kavramdır ve siz bana bu kavramı soruyorsunuz. Ben de yok öyle bir tanrı diyorum.

Anlaşılmayan bir şey var mı?

eğer samimi konuşacaksak devam edelim. laf kalabalığına gerek yok. evet tanrı insanların uydurduğu bir fikir çünkü tanrı diye birşey yok. Tanrı var veya yok dememek için neden bu kadar çırpınıyorsunuz?

"Tanrı yok dedim" ve siz bana bu soruyu sordunuz. Mems'in otomatiğe takmak dediği şey bu olsa gerek.

iyi niyetli değil bu yazdığın, mesajın duruyor. soru çok sade olduğu halde, "Tanrı yok" demek yerine "ünsanların uydurduğu allah, zeus yok" yazdın. bu sebeple aynı soruyu 2 defa sormak zorunda bırakıldım, üzerine bir de takıntılı oldum. mesajlarımızı silmeyelim, okuyucu karar versin.
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

Kullanıcı avatarı
harmonia
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 12 kere

Mesajgönderen harmonia » Cum May 13, 2016 5:09 pm

harmonia yazdı:
Firavun yazdı:

Acaba termodinamik yasaları bilinen evrenin dışında geçerli midir?

Enerjinin başlangıcının olmadığını termodinamik yasalara dayandırarak iddia ediyorsak, sonsuz geçmişten bugüne entropinin de sonsuz hale gelmiş olması ve iş yapabilir enerjinin 0'a inmiş olması gerekirdi. Ama öyle değil. Bu durumda termodinamik yasaların, aynı uzay-zaman gibi yalnızca bildiğimiz evrene özel olduğunu varsayabiliriz.

Mutlak yokluk yoktur, ama bunun nedeni mutlak yokluktan varlığın oluşamayacağıdır. Bu ifade termodinamiğin 1. yasasına atıfta bulunuyor gibi gelse de, aslında mutlak yoklukta yaratılma nedeninin de olamayacağıdır.

Madde yaratılmışsa, öncesinde bunun bir nedeni olmalı. Hiç yoklukta nedensiz yere madde oluşamaz. Öncesinde neden varsa o zaman mutlak yokluk olamaz ve neden de maddeden bağımsız olamaz.

Bu durumda "neden varız?" sorusu da anlamını yitiriyor, çünkü varlık nedenden önce geliyor.

Çok güzel ifade etmişsiniz. Yalnız bildiğim kadarıyla fizikçi Lawrance Krauss'un "hiç yoktan evren" isimli bir kitabı var. Henüz okumadım ancak, bu kitapta maddenin hiçlikten meydana gelebileceğini savunuyor.
Bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa, paylaşırsa memnun olurum.
En son harmonia tarafından Cum May 13, 2016 5:12 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 5:10 pm

Malta eriği yazdı:
Firavun yazdı:
Malta eriği yazdı:eğer samimi konuşacaksak devam edelim. laf kalabalığına gerek yok. evet tanrı insanların uydurduğu bir fikir çünkü tanrı diye birşey yok. Tanrı var veya yok dememek için neden bu kadar çırpınıyorsunuz?

"Tanrı yok dedim" ve siz bana bu soruyu sordunuz. Mems'in otomatiğe takmak dediği şey bu olsa gerek.

iyi niyetli değil bu yazdığın, mesajın duruyor. soru çok sade olduğu halde, "Tanrı yok" demek yerine "ünsanların uydurduğu allah, zeus yok" yazdın. bu sebeple aynı soruyu 2 defa sormak zorunda bırakıldım, üzerine bir de takıntılı oldum. mesajlarımızı silmeyelim, okuyucu karar versin.

Bakın,
İkinci mesajımda, yanlış anlaşılma olmasın diye, yanıt verdiğim Tanrı kavramını açıkça tanımlamışım. Demişim ki,
Firavun yazdı:Tanrı fikri insanların uydurduğu bir kavramdır ve siz bana bu kavramı soruyorsunuz. Ben de yok öyle bir tanrı diyorum.

Bu açık tanımlamama rağmen siz aynı soruyu bir kez daha sordunuz.

İsterseniz tekrar söyleyeyim.

"Tanrı" insanların uydurduğu bir kavramdır. Böyle bir şey yoktur. Var olduğu iddia edilemez.

Bu cümlem bir öncekiyle aynı.

Aynı soruyu tekrar sormayı düşünüyorsanız, lütfen kullandığınız terimi veya neyin anlaşılmadığını biraz daha net belirtin.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cum May 13, 2016 6:17 pm

Firavun yazdı:Onlar için "bilmiyorum, olabilir" diyemem, çünkü elimdeki bilimsel verilere aykırıdır.

Sn.Firavun,kafamızın içine bir çivi gibi çakılan TANRI kavramından kopmak gerçekten çok zor..Hele benim gibi bir geçmişi olanlar için çok daha zor..

Sizin ''onlar'' dediğiniz şey,mitolojideki tüm tanrılardır..Yaklaşık 10.000 tanrı..!

Kendi çıkarımlarınız ile bu tanrıları kafanızdan siliyorsunuz..Peki..
Bu tanrılar haricinde,tanrı veya tanrıya benzer birşey olabilir mi?
Anladığım kadarıyla bu konuda ''bilmiyoruz'' diyorsunuz..''Bilinçliliğin varlığı'' gibi şeyler söyleyerek,mitolojideki tanrılar haricinde,birşeyin Evren öncesinde olabilme ihtimalini es geçmiyorsunuz..
Tamam da,sizin kafanızdaki bu tanrı veya bilinç veya varlık benzeri şeyin oluşmasına vesile olan nedir?Bu yok saydığınız mitolojiler değil mi?Siz bu yok saydığınız mitolojik figürleri başka bir şekle sokarak,bunun varlığını ya da yokluğunu ''bilemeyiz'' demiyor musunuz?

Daha öncede ''tanımlanmış'' tanrılar demiştiniz galiba..Ben bunları okuyunca,''demek ki bu adamın kafasında tanımlanmamış tanrı veya benzeri şey var'' diyorum ve bunu da DOĞAL karşılıyorum..Size ve diğer agnostikleri saldırmıyorum/kızmıyorum..Bizi de yanlış anlamayın burada..
Benim gibi ateistlerin ÇOK NET olması,sizi kızdırıyor..Bizi saldırganlıkla filan itham ediyorsunuz..Bu nu da gayet DOĞAL karşılıyorum..
Bize kızmayın..Biz sadece kendi gerçeğimizi söylüyoruz burada..
AgnostikBey yazdı:Öğrendiklerime göre bilimsel düşünebilmeyi insanlığa kazandıranlar, İyonyalılar'dır. Birileri gavur İzmir diye boşuna nefretini kusmuyor :) Gnostikleri ise bilirim.

Sümer'e kadar gider bu konu..Sümer'de bile bilim yapılmıştır..Sizin dediğiniz iyonya,antik Yunan değil mi?
Gnostisizm,tabi ki antik Yunan zamanlarında çok revaçtaydı ama inancın kökünün antik Mısır'a kadar gittiği belirtilir..Hatta ben bunu Sümer'e kadar indiririm..
Kısaca yazacak olursam..
Gnosis,bilgi demektir..Gnostikler inanan insanlardır ama inançtan daha ziyade bilgiye önem verirler..Tabi bu bilgi detaylı konu ama dediğim gibi imanı küçümser bu insanlar..Bu bakımdan antik tarihin filozoflarının gnostik yani gizemci/akılcı/rasyonel oldukları söylenir..
Agnostisizm ise,bilinemezlik gibi aktarılan bir akımdır..Yani bu akım/görüş,gnostisizmin tam zıttı bir görüştür..Ne gariptir ki,agnostisizm inanç olarak algılanmaz ama gnostisizm inanç olarak algılanır.. :)
Gnostikler,inandık iman ettik,hadi ibadet edelim,hadı dua edelim kafasında insanlar değillerdir..Hep bir arayış içindedir bu insanlar..Bu arayış ise,bu insanların bilimsel düşünmeyi insanlığa kazandırmalarına neden olmuştur..Meşhur İskenderiye kenti;gnostiklerin,pagan gizemcilerin mekanıdır..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Cum May 13, 2016 6:48 pm

NOLAN yazdı:
Sn.Firavun,bu nedir biliyor musunuz?
Bu,İlber Ortaylı kafasıdır..Ben bu kafaya karşıyım..Bu kafa mesela Vahdettin'e hain demez..Tarihi öyle uzaktan film izler gibi izler..Bu kafaya göre Hitler'de katil/canavar değildir..Bu kafaya göre ne iyi vardır,ne kötü..Ne kahraman vardır,ne hain..
Bu İlber Ortaylı kafası,agnostik kafadır..

''Tanımlanmış tanrılar yoktur ama tanımlanmamış birşeyler olabilir..''
Siz bunu diyorsunuz..Bilinç veya bilinçlilik varlığı gibi şeylerin olabileceğini belirtiyorsunuz..Var mı bir kanıtınız?YOK..O zaman bu söyledikleriniz bilimsel/rasyonel değil..Bilimsel/rasyonel olmayan bir görüş,bir inanç değil midir?

Uzaylılara dair bir bilgi/kanıt var mı?YOK..O zaman uzaylılar yok diyeceksiniz..''Evren kocaman ama'' demek,bir bilgi/kanıt değildir.. :)

İlber Ortaylı'nın bir çok programında naziler için "Avrupa medeniyetini mahvettiler, bunlar canavar insanlardır" dediğini çok duydum. İlber hocaya haksızlık etmeyin :)

Kanıt olması için veri olması gerekir. Agnostisizm "tanrı %50 vardır, %50 yoktur" demek değildir. Eskiden agnostik olduğunuzu söylüyorsunuz ama sanırım bunu bilmiyorsunuz. Agnostisizm evrenin bir amacı var mı? Bir bilinç, enerji, güç tarafından var edildi mi? gibi sorulara cevap verirken "belki" demek değildir. Bu sorulara cevap vermek için veri lazımdır ve biz bu verilere ulaşamıyoruz, dolayısıyla cevapta veremiyoruz der.

Son soruyu sormanıza hayret ediyorum bir çok kez açıklanmasına rağmen hala soruyorsunuz :) Dünya uzayda değil sanırım(!).. Sizde bir uzaylısınız NOLAN, uzayın dışındaki bir bölgede yaşamıyorsunuz. Bir uzaylının uzayda yaşam yok, üstelik kanıt yok demesi tuhaf geliyor doğrusu. Biz uzayda yaşam aramıyoruz, zaten var. sadece diğer gezegenlerde de vardır, olabilir diyoruz..

Diğer yandan tanrı fikri sadece mitolojiye özgü değildir. Deizm örneği karşımızda duruyor. Tanrı fikri sadece eski çağdaki insanlara özgü değildir; tanrı fikri bir "ilk neden", "bütünlük" arayan felsefenin de uğraşıdır. İnsanlar çağlar boyunca tanrı fikrine çeşitli yollarla, kendi kültürleri ve algılarıyla harmanlayarak ulaşmışlardır. Önceleri daha somut olan tanrılar(ör hayvanlar vs.) varken sonradan daha soyut tanrılara ulaşan toplumlar, kişiler olmuştur. Bu düşünce tiplerini örnek göstererek tanrı yoktur demek bana pek mantıklı gelmiyor.

Arkadaşlara bazı sorular sormak istiyorum. Bazılarının cevabının olmadığını düşünüyorum ama fikirlerinizi merakla bekliyorum.

Evrenin işleyişi fizik sayalrına bağlıdır. Dolayısı ile hareketin, oluşun, süreçlerin nedenlerinde doğa üstü açıklama değil, doğal açıklama yatar. Buna naturalizm diyoruz. Ancak atom altı dünyasında belirsizlik, düzensizlikler var ve sabit yasaların dışında bir şeyler oluyor. Zaten bu yüzdende görelilik ile kuantumu birleştirecek bir teori henüz geliştirilemedi. Peki atom altı dünyasında olan bir değişiklik makro evrende bir sonuca neden olabiliyor mu? Eğer oluyorsa, bu bir keyfilik, müdahele anlamına gelir mi?

Tanrının var olması mümkün müdür? Tanrı eğer bilinçli bir güç, enerji vs. ise, böyle bir şeyin var olması ve big bang'e neden olması mümkün müdür? Benim görüşüm bilinemez olduğudur.

Eğer evreni oluşturan tanrıysa, insan zihninin böyle bir varlığı kavrayabilmesi mümkün olur muydu? Zamanın dışında olan bir varlığı (varsa eğer) düşünürken zamana göre, zamansal düşünen bir beynin bunu kavraması mümkün olur muydu?
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Cum May 13, 2016 7:05 pm

harmonia yazdı:
Mems yazdı:Konuyu kisisellestirmek istemiyorum bir problem varsa mod arkadaşlar uyarır. Hedef felan gösterdigimi nerden çıkardınız. Siz agnostikleri teist sınıfına sokarken sorun olmuyorda, size aynı şey söylediğinde saldırı algılıyorsunuz. Konuda öyle derinliği olan bir konu değil bence cevaplar basit anlamak için biraz empati kurmalisiniz.

Ben konuyu bu başlık altında daha fazla uzatarak başlığı sabote etmek istemiyorum.
Gayet de feslefik ve derin bir konu.konuya ilişkin fikirlerinizi de henüz göremedik. Buyrun bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir?
bize basitçe açıklayın o halde.

Sizin fikirlere değer verdiğinizi düşünmüyorum kendi fikirleriniz dışında belkide öyle değilsiniz ama şu ana kadar öyle bir izlenim oluştu bence agnostik bir insan tanrı bilinemez derken tanri felan aramaz, sadece kesinlik le herşeyi tesadüf olmuştur demez nedenmi? Çift yarik deneyini izlemissinizdir, fizikciler emin olduklari bazı fizik kurallarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini anladilar bu deneyden sonra, yani agnostik bilmiyorum derken tanriyi bilinemez in ötesinde bilimin ilerledikçe şu an elimizdeki veriler le bize söylediklerinin bilmediğimiz bir sürü olasiliga kapı acabilecegi, tanrı kavramına çok takılmayin, ki elimizde bir veri olmasada tüm yaşamın bir simülasyon olmasida bana çok saçma gelmiyor bana bunu fikir olarak sunmak sizce kötü birseymi ? Bunun altindada lütfen usc felan aramayın
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
harmonia
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 12 kere

Mesajgönderen harmonia » Cum May 13, 2016 7:46 pm

harmonia yazdı:
Mems yazdı:

Sizin fikirlere değer verdiğinizi düşünmüyorum kendi fikirleriniz dışında belkide öyle değilsiniz ama şu ana kadar öyle bir izlenim oluştu bence agnostik bir insan tanrı bilinemez derken tanri felan aramaz, sadece kesinlik le herşeyi tesadüf olmuştur demez nedenmi? Çift yarik deneyini izlemissinizdir, fizikciler emin olduklari bazı fizik kurallarını yeniden gözden geçirmeleri gerektiğini anladilar bu deneyden sonra, yani agnostik bilmiyorum derken tanriyi bilinemez in ötesinde bilimin ilerledikçe şu an elimizdeki veriler le bize söylediklerinin bilmediğimiz bir sürü olasiliga kapı acabilecegi, tanrı kavramına çok takılmayin, ki elimizde bir veri olmasada tüm yaşamın bir simülasyon olmasida bana çok saçma gelmiyor bana bunu fikir olarak sunmak sizce kötü birseymi ? Bunun altindada lütfen usc felan aramayın

Önce agnostiklere saldırmakla itham edildik. Şimdi de fikirlere değer vermemekle suçlanıyoruz. Ben sizi anlamaya çalışıyorum acaba nerede saldırı mahiyetinde bir tavır takındık? ama gerçekten bulamıyorum. fikirleri tartışıp kendi doğrularını beyan etmek yerine, adhominem yapan kişileri ve iletilerini raporlamanızı tavsiye ediyorum.
Bu konuda yönetimi de, bir önlem almaya çağırıyorum. En azından bu tarz ısrarcı mesajlarla başlıkların sabote edilmesi hususunda yönetim de gereğini yapacaktır umarım. Dikkat edilirse, sizin bu başlıkta yazdığınız hiçbir mesaj konuyla uyumlu değil. Mesajlarınız konuya katkı sağlamak yerine hep bir grubu yaftalamak üzerine kurulu. Belki de problemi kendinizde aramalısınız.
Adminlerin de bu konuda hassasiyet göstereceklerine inanıyorum..

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Babyknight » Cum May 13, 2016 8:06 pm

Forumu az çok takip ediyorum ve belki bazen üsluplar sertleşiyor ama kişilere saldırıldığını hiç görmedim. Hatta ne kadar güzel ve seviyeli bir forum diye aklımdan geçirdiğim çok oldu.

Başlıklarla ilgisiz ve insanları suçlayan mesajları gördükçe yazma şevkim kırılıyor gerçekten. Böyle mesajlar ile konuyu dolduran insanlar için bir yaptırım uygulanmalı.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Cum May 13, 2016 8:32 pm

raskolnikov yazdı:İlber Ortaylı'nın bir çok programında naziler için "Avrupa medeniyetini mahvettiler, bunlar canavar insanlardır" dediğini çok duydum. İlber hocaya haksızlık etmeyin :)

Atatürk'ün nutukta hain,alçak dediği kişi için tek bir laf etmiyor ama..!
raskolnikov yazdı:Kanıt olması için veri olması gerekir. Agnostisizm "tanrı %50 vardır, %50 yoktur" demek değildir. Eskiden agnostik olduğunuzu söylüyorsunuz ama sanırım bunu bilmiyorsunuz. Agnostisizm evrenin bir amacı var mı? Bir bilinç, enerji, güç tarafından var edildi mi? gibi sorulara cevap verirken "belki" demek değildir. Bu sorulara cevap vermek için veri lazımdır ve biz bu verilere ulaşamıyoruz, dolayısıyla cevapta veremiyoruz der.

Bilinç,enerji,güç dediğiniz şeye inananlar TANRI diyorlar..Siz TANRI diyemiyorsunuz..
Ben size gayet güzel cevap veriyorum..
''Büyük patlama öncesini bilmiyorum..''
raskolnikov yazdı:Son soruyu sormanıza hayret ediyorum bir çok kez açıklanmasına rağmen hala soruyorsunuz :) Dünya uzayda değil sanırım(!).. Sizde bir uzaylısınız NOLAN, uzayın dışındaki bir bölgede yaşamıyorsunuz. Bir uzaylının uzayda yaşam yok, üstelik kanıt yok demesi tuhaf geliyor doğrusu. Biz uzayda yaşam aramıyoruz, zaten var. sadece diğer gezegenlerde de vardır, olabilir diyoruz..

''Diğer gezegenlerde yaşam olamaz'' dersem,bana ne diyeceksiniz?
Hiçbir şey diyemezsiniz..
Diğer gezegenlerde yaşamın olma olasılığını kabul etmiyorum..Bana bu olasılık saçma geliyor..Buyrun,buradan yakın :) (Size inat yazıyorum bunu :D )
Var mı diğer gezegenlerde yaşamı düşünmeme neden olacak bir veri/kanıt/argüman?
YOK..
Evren büyükmüşle,olmaz bu işler..Banane kardeşim büyükse..Bana kanıt gösterin..
raskolnikov yazdı:Diğer yandan tanrı fikri sadece mitolojiye özgü değildir. Deizm örneği karşımızda duruyor. Tanrı fikri sadece eski çağdaki insanlara özgü değildir; tanrı fikri bir "ilk neden", "bütünlük" arayan felsefenin de uğraşıdır. İnsanlar çağlar boyunca tanrı fikrine çeşitli yollarla, kendi kültürleri ve algılarıyla harmanlayarak ulaşmışlardır. Önceleri daha somut olan tanrılar(ör hayvanlar vs.) varken sonradan daha soyut tanrılara ulaşan toplumlar, kişiler olmuştur. Bu düşünce tiplerini örnek göstererek tanrı yoktur demek bana pek mantıklı gelmiyor.

Size mantıklı gelmeyebilir ama dedikleriniz irrasyonel..Çünkü Tanrı kavramı,sadece mitolojiye ait bir kavramdır..Deizm örneği filan,nasıl laflar?
Mitoloji bunlar..Sizde mitolojik bir figürün paçasından tutmaya çalışıyorsunuz.. :)

Bunlar kahvehane lafları gibi gelmesin size..Bu konuda çok ciddi kitaplar okumuş biri olarak yazıyorum size..Hâlâ okurum bu tarz kitapları ve bu konularda bilgisi/fikri olmayanı 100 metreden anlarım :)
Sizde de o bilgi yok..Olmadığı için patinaj yapıyorsunuz :)
Ya şimdi yine bir arkadaş ''ateistler saldırıyor gene'' diyecek :)
Yok kardeşim,bilmiyorsunuz işte..Bilen adam kafasından tanrıyı silip atar..Bilmeyen inanır işte..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Cum May 13, 2016 8:57 pm

NOLAN yazdı:Var mı diğer gezegenlerde yaşamı düşünmeme neden olacak bir veri/kanıt/argüman?
YOK..
Evren büyükmüşle,olmaz bu işler..Banane kardeşim büyükse..Bana kanıt gösterin..

Diğer gezegenlerde yaşam olma olasılığını düşünmemize neden olan kanıt sizsiniz NOLAN :) Burada bir uzaylı varsa (hepimiz) demek ki başka yerde de OLABİLİR. Evdeki elmaların biri kurtluysa, diğerlerinde de olabilir. Kanıt ilk elmadaki elma kurdudur sayın NOLAN Ha bu arada bende usanmadan yine tekrar edeceğim. Siz düşündüğünüz yada düşünmediğiniz için "oradaki ağaç" var yada yok değildir. Ağaç sizin beyninizin dışındadır. Tüm evreni test ettiyseniz tabi diyecek lafım yok. Diyelim ki 2856 yılında bir gezegende yaşam olduğu ispatlandı ne olacak? YOKtu ama şimdi VAR mı diyeceğiz? Yoksa biz bilmiyorduk ama orada yaşam nesnel olarak varmış mı diyeceğiz..

NOLAN yazdı:Size mantıklı gelmeyebilir ama dedikleriniz irrasyonel..Çünkü Tanrı kavramı,sadece mitolojiye ait bir kavramdır..Deizm örneği filan,nasıl laflar?
Mitoloji bunlar..Sizde mitolojik bir figürün paçasından tutmaya çalışıyorsunuz.. :)

Deistlerin inandığı tanrı mitolojilerin tanrısı değil. Yada felsefi anlamda ele alınan tanrı, mitolojilerin tanrısı değildir. Az çok felsefe okuduk (tabi size göre bir cahil olsakta) :)

NOLAN yazdı:...bilgisi/fikri olmayanı 100 metreden anlarım :)
Sizde de o bilgi yok..Olmadığı için patinaj yapıyorsunuz :)
Ya şimdi yine bir arkadaş ''ateistler saldırıyor gene'' diyecek :)
Yok kardeşim,bilmiyorsunuz işte..Bilen adam kafasından tanrıyı silip atar..Bilmeyen inanır işte..

Evet ne bilgim var ne fikrim var. Biz bilmiyoruz NOLAN hepimiz kör cahilleriz bir sen akıllısın.. Biz tanrıya da inanıyoruz zaten :) Agnostiklik neymiş yahu, bunlar teist teissttt.. Eyyy agnostikler bunu da biz biliriiizzzzz.. Birisini hatırlattın bana NOLAN :) Çok medenice tartışıyoruz gerçekten
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir