''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen Mems » Cum May 13, 2016 4:02 pm

Aslında esas nokta anlamaya çalışmakta, eleştiriyorsunuz anlıyorum bende sizi eleştirmek istiyorum bu yönünüzle bir teist in inançını empoze etmesi ile sizin ateizmi inancsizligini diğer inançsızlık ları küçümseyerek ifade etmeniz arasında fark görmüyorum
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
harmonia
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 12 kere

Mesajgönderen harmonia » Cum May 13, 2016 4:12 pm

Mems yazdı:Gerçekten de kimse kursa bakmasinda yeni gelen ateist arkadasların çoğu robot yazılım gibi aynı şeyleri defalarca söyleyerek agnostik arkadaşlara saldırıyor. Abi siz iyimisiniz gerçekten ateist olmayanları belki tanrı vardır diye tanrı yok diyemediklerinimi sanıyorsunuz yoksa bu tüm foruma yapılan bir şaka mı?

Benim gördüğüm kadarıyla saldırı falan söz konusu değil. ancak tabii ki ister istemez fikirler çarpışırken, sert usluplar kullanılabiliyor malesef. çoğu ateistin papağan gibi aynı şeyleri söyleyip agnostiklere saldırdığını iddia ederek suçlamanız hiç hoş değil. Yazılarınları okursanız gayet seviyeli ve gayet de kaliteli bir tartışma oluyor bence.
şimdi burada, ateisler tarafından öne sürülen fikirlere karşı bir cevabınız varsa buyrun yazın. Yoksa da bu başlık altında ateisleri hedef göstermeyin lütfen.
En son harmonia tarafından Cum May 13, 2016 5:32 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 4:13 pm

Malta eriği yazdı:ne farkeder? ha x tanrı, ha y. fikir aynı...

Fikir derken?

Tanrı fikri insanların uydurduğu bir kavramdır ve siz bana bu kavramı soruyorsunuz. Ben de yok öyle bir tanrı diyorum.

Anlaşılmayan bir şey var mı?

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Cum May 13, 2016 4:19 pm

Konuyu kisisellestirmek istemiyorum bir problem varsa mod arkadaşlar uyarır. Hedef felan gösterdigimi nerden çıkardınız. Siz agnostikleri teist sınıfına sokarken sorun olmuyorda, size aynı şey söylediğinde saldırı algılıyorsunuz. Konuda öyle derinliği olan bir konu değil bence cevaplar basit anlamak için biraz empati kurmalisiniz.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
harmonia

Mesajgönderen harmonia » Cum May 13, 2016 4:33 pm

Mems yazdı:Aslında esas nokta anlamaya çalışmakta, eleştiriyorsunuz anlıyorum bende sizi eleştirmek istiyorum bu yönünüzle bir teist in inançını empoze etmesi ile sizin ateizmi inancsizligini diğer inançsızlık ları küçümseyerek ifade etmeniz arasında fark görmüyorum

Bir defa şuna bir açıklık getirelim. Burada fikir empoze etmekten ziyade, fikirlerin dile getirilmesi var. Neden herkes kendi fikirlerini dile getiriyor?
Çünkü, fikirler tartışılarak gelişir. Ha arada kendi fikirlerini mutlak doğrular olarak gören ve karşısındakini bunları algılayamamakla kendince itham eden kişiler bulunabilir ki, bu kişiler ateist, agnostik , müslüman da olabilir..
Böyle kişiler her zaman olacaktır da zaten.
Kaldı ki, kimsenin düşüncesi iki mesajla bir anda değişmez.
Sizin bahsettiğiniz "anlamaya çalışmak" zaten işleyen bir süreç. ancak bu süreç sandığınız kadar hızlı işlemiyor ve insanların fikirlerindeki değişim hızı kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte genellikle oldukça yavaştır.
Esas nokta ise, fikirlerin devamlı olarak dile getirilmesi ve gerekiyorsa tekrar, tekrar tartışılması.
Bu arada konu yeterince dağıldı..
En son harmonia tarafından Cum May 13, 2016 5:21 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
harmonia

Mesajgönderen harmonia » Cum May 13, 2016 4:44 pm

Mems yazdı:Konuyu kisisellestirmek istemiyorum bir problem varsa mod arkadaşlar uyarır. Hedef felan gösterdigimi nerden çıkardınız. Siz agnostikleri teist sınıfına sokarken sorun olmuyorda, size aynı şey söylediğinde saldırı algılıyorsunuz. Konuda öyle derinliği olan bir konu değil bence cevaplar basit anlamak için biraz empati kurmalisiniz.

Ben konuyu bu başlık altında daha fazla uzatarak başlığı sabote etmek istemiyorum.
Gayet de feslefik ve derin bir konu.konuya ilişkin fikirlerinizi de henüz göremedik. Buyrun bu konuyla ilgili sizin düşünceleriniz nelerdir?
bize basitçe açıklayın o halde.
En son harmonia tarafından Cum May 13, 2016 5:00 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Cum May 13, 2016 4:47 pm

Firavun yazdı:

Fikir derken?

Tanrı fikri insanların uydurduğu bir kavramdır ve siz bana bu kavramı soruyorsunuz. Ben de yok öyle bir tanrı diyorum.

eğer samimi konuşacaksak devam edelim. laf kalabalığına gerek yok. evet tanrı insanların uydurduğu bir fikir çünkü tanrı diye birşey yok. Tanrı var veya yok dememek için neden bu kadar çırpınıyorsunuz?
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

Kullanıcı avatarı
harmonia

Mesajgönderen harmonia » Cum May 13, 2016 4:49 pm

.
En son harmonia tarafından Cum May 13, 2016 4:58 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Cum May 13, 2016 4:50 pm

agnostikler teist sınıfında olmayabilirler. ancak ateistlerle aynı sınıfta olmadıkları kesin. bir müslümana ne gözle bakıyorsam; deiste, agnostiğe, kendine idealist ateist diyen tuhaf tiplere aynı gözle bakıyorum. hayatta tek gerçeklik maddedir ve bunun aksini işaret edecek tek delil bulunmamaktadır.
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 4:56 pm

Malta eriği yazdı:
Firavun yazdı:

Fikir derken?

eğer samimi konuşacaksak devam edelim. laf kalabalığına gerek yok. evet tanrı insanların uydurduğu bir fikir çünkü tanrı diye birşey yok. Tanrı var veya yok dememek için neden bu kadar çırpınıyorsunuz?

"Tanrı yok dedim" ve siz bana bu soruyu sordunuz. Mems'in otomatiğe takmak dediği şey bu olsa gerek.

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir