''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 02, 2016 7:05 pm

Heisenberg'in belirsizliğine filan değinmeden(Zaten anlamam..Nette bu konuda yazılara bakabilirsiniz),bu konuyu kendimce açıklamak istiyorum..

Evren'in şu anda %4,6'sı maddeden oluşuyor..Kalan kısmı ise karanlık enerji ve karanlık madde ile dolu..Bunların ne olduğu da bilinmiyor..

Şöyle diyebiliriz;Evren'in %95'i yokluk ile %5'i ise varlık ile doludur..

İnanan insanların sürekli kullandığı bu argümana göre,''Evren'de birşeyler var,çünkü Tanrı var'' denilmek isteniyor..Tamam da bu birşeylerin hepsini toplasan %5 ediyor..Bu rakam Evren'de birşeyler var demek için yeterli mi acaba?

Bunu bir teşbihle izah edeceğimi düşünüyorum..Şöyle;

Ev tutacaksınız ve ev sahibi ile eve girdiniz..Bakıyorsunuz eve ve birkaç ampül ile birkaç musluk haricinde birşey göremiyorsunuz..Yani ev boş..Sizde zaten boş evi tutmak istiyorsunuz..Ev sahibine ampül ve muslukları işaret edip ''ama bu evde birşeyler var,ben boş bir ev tutmak istiyordum'' der misiniz :roll:

''Evren'de birşeyler var'' demek için,%5 çok çok küçük bir rakam..Haliyle inananların bu argümanı tamamen zırvadır..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen hibmariy » Pzt May 02, 2016 8:26 pm

Hiçlik yerine neden varlık var? Çok derin bir soru. Bunun cevabını şu an için bulmuş değiliz.
Farklı gezegenlerde yaşamın olma olasılığı var. Bence bu konuda biraz bencil davranıyoruz. Yalnızca üzerinde yaşadığımız gezegende yaşam olduğuna dair çok sıkı bir inancımız var. Farklı gezegenlerde "canlılar" olabilir, ama tanrılar var mıdır, onu bilmiyorum. Olabileceğini sanmıyorum da. En azından farklı gezegenlerde yaşayan canlıların bizden daha akıllı ve cesur olduklarını umuyorum. Çünkü korku tanrıların yaratıcısıdır.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 02, 2016 9:08 pm

hibmariy yazdı:Hiçlik yerine neden varlık var? Çok derin bir soru. Bunun cevabını şu an için bulmuş değiliz.
Farklı gezegenlerde yaşamın olma olasılığı var. Bence bu konuda biraz bencil davranıyoruz. Yalnızca üzerinde yaşadığımız gezegende yaşam olduğuna dair çok sıkı bir inancımız var. Farklı gezegenlerde "canlılar" olabilir, ama tanrılar var mıdır, onu bilmiyorum. Olabileceğini sanmıyorum da. En azından farklı gezegenlerde yaşayan canlıların bizden daha akıllı ve cesur olduklarını umuyorum. Çünkü korku tanrıların yaratıcısıdır.

Bizim gibi düşünen canlıların farklı gezegenlerde de var olabileceğini düşünmek,aslında bencillik değil midir?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt May 02, 2016 9:12 pm

Bizim gibi düşünen demedim, sadece farklı gezegenlerde yaşayan canlıların olabileceğini söyledim. Bunu bencillik ile nasıl bağdaştırdınız?
hibmariy

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 02, 2016 9:25 pm

hibmariy yazdı:Bizim gibi düşünen demedim, sadece farklı gezegenlerde yaşayan canlıların olabileceğini söyledim. Bunu bencillik ile nasıl bağdaştırdınız?

Sn.hibmariy..
Doğadan kopuk bir yaşamımız olduğu için böyle düşünüyoruz..Eğer doğadan kopmadan yaşıyor olsaydık,böyle şeyler düşünemezdik..Bizim başka evrenleri veya başka kainatlardaki bize benzeyen canlıları düşünmemiz,bizim egomuzdan kaynaklanır..Bu ego da,bizim Dünya'ya hakim olduğumuzu sandığımız için ortaya çıkmıştır..Biz hep uzayda yaşamın hayallerini kurarız ama yanımızdaki insanların veya hayvanların yaşamı için hiçbir şey yapmayız..Bu bencillik/ego/kibir değil de nedir?
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt May 02, 2016 9:34 pm

NOLAN yazdı:
hibmariy yazdı:Bizim gibi düşünen demedim, sadece farklı gezegenlerde yaşayan canlıların olabileceğini söyledim. Bunu bencillik ile nasıl bağdaştırdınız?

Sn.hibmariy..
Doğadan kopuk bir yaşamımız olduğu için böyle düşünüyoruz..Eğer doğadan kopmadan yaşıyor olsaydık,böyle şeyler düşünemezdik..Bizim başka evrenleri veya başka kainatlardaki bize benzeyen canlıları düşünmemiz,bizim egomuzdan kaynaklanır..Bu ego da,bizim Dünya'ya hakim olduğumuzu sandığımız için ortaya çıkmıştır..Biz hep uzayda yaşamın hayallerini kurarız ama yanımızdaki insanların veya hayvanların yaşamı için hiçbir şey yapmayız..Bu bencillik/ego/kibir değil de nedir?

Üzerinde yaşadığımız gezegendeki canlılara kötü davrandığımız kesin. Burada düzen sağlamadan başka yerlerde düzen kurabileceğimizi sanmak hiç gerçekçi değil açıkçası. Ama bu yine de farklı yaşam ve canlıların olmadığı anlamına gelmez. Belki de onlar bizden daha bilgili ve daha medenidir. Bencillik göreceli bir kavramdır. Tüm insanlara genelleyemeyiz.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 02, 2016 9:40 pm

hibmariy yazdı:.........
Üzerinde yaşadığımız gezegendeki canlılara kötü davrandığımız kesin. Burada düzen sağlamadan başka yerlerde düzen kurabileceğimizi sanmak hiç gerçekçi değil açıkçası. Ama bu yine de farklı yaşam ve canlıların olmadığı anlamına gelmez. Belki de onlar bizden daha bilgili ve daha medenidir. Bencillik göreceli bir kavramdır. Tüm insanlara genelleyemeyiz.

Pilot kalemle ateizmi çürütenler aklıma geldi..''Pilot kalem varsa,mutlaka bunun bir sahibi/yaratıcısı/mühendisi var olmalıdır'' mantığını,bu konuya bağlıyabiliriz..Şöyle..Uzayda yaşamın olduğunu düşünenler veya iddia edenler ''biz varsak,başkaları da olmalı'' demekteler..Bu bence doğru değil..Bizim var olmamız,başka gezegenlerde de birilerinin var olma ihtimalini doğurmaz..Dediğim gibi bu bizim egomuzdan kaynaklı bir durumdur..Sıradan bir hayvanız sonuçta..Kendimizi çok abartıyoruz..O kadar abartıyoruz ki,uzayda kendimize benzer canlılar arıyoruz :)
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt May 02, 2016 9:59 pm

NOLAN yazdı:
hibmariy yazdı:.........

Pilot kalemle ateizmi çürütenler aklıma geldi..''Pilot kalem varsa,mutlaka bunun bir sahibi/yaratıcısı/mühendisi var olmalıdır'' mantığını,bu konuya bağlıyabiliriz..Şöyle..Uzayda yaşamın olduğunu düşünenler veya iddia edenler ''biz varsak,başkaları da olmalı'' demekteler..Bu bence doğru değil..Bizim var olmamız,başka gezegenlerde de birilerinin var olma ihtimalini doğurmaz..Dediğim gibi bu bizim egomuzdan kaynaklı bir durumdur..Sıradan bir hayvanız sonuçta..Kendimizi çok abartıyoruz..O kadar abartıyoruz ki,uzayda kendimize benzer canlılar arıyoruz :)

Sanırım burada inanç farkı ortaya çıkıyor, ben bir agnostik olduğum için bu ihtimale açığım. Profilinizde gördüğüm kadarıyla siz de ateistsiniz. Bu nedenle siz bu ihtimale kapalısınız. Bu gayet doğaldır. Farklı görüşlere saygı duymalıyız. :)
hibmariy

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt May 02, 2016 10:38 pm

hibmariy yazdı:........Sanırım burada inanç farkı ortaya çıkıyor, ben bir agnostik olduğum için bu ihtimale açığım. Profilinizde gördüğüm kadarıyla siz de ateistsiniz. Bu nedenle siz bu ihtimale kapalısınız. Bu gayet doğaldır. Farklı görüşlere saygı duymalıyız. :)

Ateizm bir inanç değildir ama :)
Agnostisizm bir inançtır..Ateizm haricindeki tüm -izmler inançtır..

İhtimale açık kapı bırakmak,sizi dinsiz yapabilir ama sizi inançsız yap(a)maz..
Bir hristiyan papaz ''Tanrı mantıklı olmak zorunda değildir'' demişti..Yani ''Tanrı mantıksız olabilir'' diyor..Bu papazın olabilirliği ile bir agnostiğin olabilirliği arasında fazla bir fark yok..
Ateist,bu konularda NET olmak zorundadır..Ben bir ateist olarak ''Tanrı yoktur'' bile demem,''Tanrı olamaz'' derim..Benim açımdan tanrı ile şeytanın,meleklerin,cinlerin zerre farkı yoktur..Tüm bunlar mitolojidir..

Saygı konusunda hemfikiriz..Karşımdaki kişi ateist diye,ona sırf bu yüzden saygı göster(e)mem..Hiç önemli değil bu..Önemli olan insan olup olmadığı,saygılı olup olmadığı,düzgün biri olup olmadığı..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
hibmariy

Mesajgönderen hibmariy » Pzt May 02, 2016 11:14 pm

NOLAN yazdı:
hibmariy yazdı:........Sanırım burada inanç farkı ortaya çıkıyor, ben bir agnostik olduğum için bu ihtimale açığım. Profilinizde gördüğüm kadarıyla siz de ateistsiniz. Bu nedenle siz bu ihtimale kapalısınız. Bu gayet doğaldır. Farklı görüşlere saygı duymalıyız. :)

Ateizm bir inanç değildir ama :)
Agnostisizm bir inançtır..Ateizm haricindeki tüm -izmler inançtır..

İhtimale açık kapı bırakmak,sizi dinsiz yapabilir ama sizi inançsız yap(a)maz..
Bir hristiyan papaz ''Tanrı mantıklı olmak zorunda değildir'' demişti..Yani ''Tanrı mantıksız olabilir'' diyor..Bu papazın olabilirliği ile bir agnostiğin olabilirliği arasında fazla bir fark yok..
Ateist,bu konularda NET olmak zorundadır..Ben bir ateist olarak ''Tanrı yoktur'' bile demem,''Tanrı olamaz'' derim..Benim açımdan tanrı ile şeytanın,meleklerin,cinlerin zerre farkı yoktur..Tüm bunlar mitolojidir..

Saygı konusunda hemfikiriz..Karşımdaki kişi ateist diye,ona sırf bu yüzden saygı göster(e)mem..Hiç önemli değil bu..Önemli olan insan olup olmadığı,saygılı olup olmadığı,düzgün biri olup olmadığı..

Ben de bunun tam tersi fikirdeyim; ateizm bir inançtır, agnostisizm ise inanç değildir. Çünkü agnostisizmde herhangi bir yargı yoktur, açık bir kapı gibidir. Her şeye dair ihtimal vardır. Siz dediniz ki; ben "Tanrı yoktur" bile demem, "Tanrı olamaz" derim, yani bu kesin bir yargıdır. Kesin yargılar dinlerde de vardır. Yani Ateizm ile herhangi bir din arasında -kesin yargı bildirme konusunda- fark yoktur. Şu an için ateistlere Ateizm'in doğruluğu şüphesiz görülebilir (evrim konusunda) ama bu da yanlışlanabilir gelecekte. Her dönemin fikri o zamanın insanlarına kesin gibi görünür ama sonradan yanlışlığı ispatlanabilir.
hibmariy

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir