''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 97 kere
Alınan Teşekkür: 77 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen NOLAN » Pzr Eyl 23, 2018 11:10 pm

NullaDualit yazdı:ateizm bir tercihtir = bir inançtır ve dogma'dır.

ateist felsefe, bundan ayrı birşey = nasıl diğer sayfada biri demiş ya, herşey tesadüfen oldu vs.

Kuantum mekaniğinin felsefi sonuçlarına göre böyle değil işler. Atom altı parçacıklarında öyle ateist felsefenin dediği gibi tesadüflere yer yok, dahası fiziksel olayları anlayabilmek için insan algısının da yetersizliği ispatlanmıştır (Heisenberg Belirsizlik İlkesi).
Madem insan algısının da sınırı var, öyle kesin ifadelerle tanrı yok sözleri ancak o insanın kendi sınırlı algısı içindedir. Mutlak bir gerçek olmadığı açıktır.

Varolan fiziksel evrenin eninde sonunda yok olacağını da Termodinamik Yasaları bize fiziksel olarak anlatır.

daha fazla bilgi için Paul Davis'in Tanrı ve Yeni Fizik kitabına bir bakın lütfen... Yeni Fizik üzerine epey bir kitap da var.

Hani ateist felsefeye göre evren ve madde ezelidiiirr- ebedidiiiir-sonsuzduuuur-- tesadüftüüüür-- hikayeleri var ya, işte bunlar şimdiki modern fiziğe göre yok.

Zaten bu felsefeyi, türkiyedeki yeni yetme komünistler benimsemiştir..

Not: Korkmayın inancınız değişmez eğer bir dogma'ya sahip değilsen. Kuantum Mekaniğinin Felsefi sonuçlarını üniversite düzeyinde araştırın lütfen. Stephan Hawking son açıklamalarında "evrenin oluşumu bilimsel bir gerçekliğe dayanır ve bu Tanrı'nın olmadığı anlamına gelmez" dedi.

Anlatmak istediğimiz konu kuantum felsefesi olunca anlayabileceğiniz düzeye inmeye çalışsam da yapamadım haliyle. Ondan yaşınız kaç vs. diye dalga geçmek istiyorsunuz. Halbuki kendi bilgi seviyenizle alay ediyorsunuz. Buna üzüldüm doğrusu. Ne diyeyim artık. Madem bu raddeye geldi diyalektik konuşmalarımız. Ölüme kadar yaşayın ne diyeyim artık.

Ateizm tercih değildir..Kimse ateist olmak istemez..Ateizm,bir sürecin sonucudur..Ben ateist olmak istemedim mesela..Size de tavsiye etmem..Takılın böyle,ölüme kadar yaşayın..!

İnancın ne olduğunu bilmiyorsunuz..Tanrının ne olduğunu bilmiyorsunuz..Bu konularda,uzman kişilerin yazdıklarını okumanız lazım..Hawking'in veya bir başka kişinin tanrı veya inançla ilgili sözleri doğru olmayabilir..Bu kişiler,bu konulardan anlayacak diye bir kaide yoktur..O onu dedi,bu bunu dedi ile bir yere varamazsınız..Gerçekten inancın veya tanrının ne olduğunu merak edip,bu konularda ömrünü tüketmiş birisinin bir kitabını okudunuz mu?Okumadınız,bilmiyorsunuz işte..!

İnsan algısının yetersiz olması demek,binlerce dinden birine ait bir tanrının varlığı hakkında düşünmemizi gerektirmez ki..!
Tabi ki insan algısı sınırlı ama burayla,sizin tanrınızı nasıl kurgulayacağız?
Anlamadığınız nokta şurası;inanç bilimle tasdiklenemez..Başka türlü yazayım..Bilim,inanca dair bir veri sunamaz..

Eğer sizin tanrınız olan Allah,bilimle tasdiklenebiliyorsa;o zaman tüm Dünya Allah'ın varlığını kabul etmek zorundadır..Böyle bir şey olabilir mi?Olamaz..%100..Gelecekte de olmayacak..Bu da kesin..%100..
Nereden biliyorum?Çünkü inancın veya tanrının veya dinin ne demek olduğunu biliyorum..Siz bilmiyorsunuz,inanıyorsunuz..Aramızdaki fark bu ve bu fark hep var olacak..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 79 kere
Alınan Teşekkür: 118 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen Firavun » Pzt Eyl 24, 2018 2:49 am

NullaDualit yazdı:"leb" demeden "leblebiyi" anlamaya çalışmanızı saygıyla karşılıyorum ama yanılıyorsunuz!
Öyle bir şey demedim ama siz diyorsunuz

Ben çok basit mantıksal çıkarımında bulunuyorum. Bakın şöyle:

Bilgi: Ateizm tanrının olmadığını savunur.

Çıkarım: Yanlışlığının ispatlanması için tek koşul Tanrının varlığının kanıtlanmasıdır.

Önerme: Kuantum mekaniği ateizmi yıktı
(sizin sözünüz hatırlarsanız:
NullaDualit yazdı:Aslında ateist felsefeyi yıkan da yine kuantum mekaniğidir
)

Yani Kuantum mekaniği yukarıdaki çıkarıma göre tanrının varlığını ispatlamış olmalı.

Bu kadar basit mantıksal çıkarımı dahi yapamayacağınızı sanmıyorum. Bu durumda "ben öyle demedim" diyerek, söylediğiniz sözün arkasında durmuyorsunuz demektir. Bu mantıksal çıkarımla ilgili itirazınız varsa yazın lütfen. Yoksa, yanlış düşündüğünüzü kabul ettiğinizi varsayacağım.

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir