''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Kullanıcı avatarı
Cryst
Tech
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 31 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Re: ''Neden hiçlik yerine birşeyler var?'' söylemi hakkında

Mesajgönderen Cryst » Prş May 12, 2016 11:48 pm

Malta eriği yazdı:valla kimse kusura bakmasın ama agnostisizm dediğin, ne şiş yansın ne kebap...

Gidiyorsun bir bakıyorsun tanrı karşında, en azından ben sana yok demedim ki, bilmiyorum dedim diyerek kıvırabiliriz. :lol:

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Cum May 13, 2016 12:17 am

Gerçekten de kimse kursa bakmasinda yeni gelen ateist arkadasların çoğu robot yazılım gibi aynı şeyleri defalarca söyleyerek agnostik arkadaşlara saldırıyor. Abi siz iyimisiniz gerçekten ateist olmayanları belki tanrı vardır diye tanrı yok diyemediklerinimi sanıyorsunuz yoksa bu tüm foruma yapılan bir şaka mı?
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 1:49 am

Malta eriği yazdı:valla kimse kusura bakmasın ama agnostisizm dediğin, ne şiş yansın ne kebap...

Agnostik.net sitesinde yazı yazıyorsunuz. Agnostisizm'i birazcık olsun doğru anlamak için çaba gösterseniz keşke.

N'olur n'olmaz, ya varsa zihniyetiyle agnostik olduğunu iddia eden birisi zaten agnostik değildir.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum May 13, 2016 3:10 am

Malta eriği yazdı:
AgnostikBey yazdı:Agnostisizm'i bir inançtan ziyade hayatta benimsenmesi gereken bir tutum olarak ele almak daha doğru olacak sanırım.

agnostikbey, bunun faydasını anlayamadım. eğer bilim için söylüyorsanız, aklı başında tüm bilimadamları "bilimde kesinlik yoktur" diyor. bilimadamı doğası gereği şüphecidir.

Agnostik anlayış bir nevi şüpheciliğin bir formu olarak algılanabilir, kesinlikle. Tüm tarih boyunca şüphecilik bir çok kapıyı açmamıza ve eşiği geçmemize yardımcı olmuştu. Artık son kapısının ise agnostisizme açıldığını söyleyebiliriz. Bana göre bundan sonraki kapılardan geçerken (ki dünyanın bir kısmı geçilmesi gereken bu aşamalardan yaklaşık 200-250 yıl önce geçebilmişti) artık agnostik bir kimlik içerisinde olmalıyız.

Malta eriği yazdı:ancak metafiziksel safsatalara karşı neden bu şekilde yaklaşmalıyız, ne faydası var? bence saçma inanışlara prim verilmemeli, hatta alaya alınmalıdır. çünkü bunlar insanlığa düşman ve tehlikeli inanışlar.

Kişi, metafiziksel olaylara ve yaratıcı kavramına karşı bir tavır içerisine girebilir. Ben de girmiş durumdayım mesela. Bu kişiyi bağlar, agnostisizmi değil.

NOLAN yazdı:Bilimi insanlığa kazandıranlar,gnostiklerdir..
Sn.Agnotikbey,gnostisizmi/gnostikleri bilir misiniz?

Öğrendiklerime göre bilimsel düşünebilmeyi insanlığa kazandıranlar, İyonyalılar'dır. Birileri gavur İzmir diye boşuna nefretini kusmuyor :) Gnostikleri ise bilirim.

Konu başlığını daha fazla trollemeden hakkında ben de yorum yapayım,

Ben de varlığın hiç yol olmayacağını düşünenlerdenim. Şu an doğada nasıl bir şey yok olmuyorsa, bir döngü hali söz konusu ise evrende de (veya evrenlerde de) aynısı pekala düşünülebilir. Büyük patlama, bir geçiş hali olabilir. Sonsuz yoğunluğa sıkışmış karadeliğin bir saçılma hali olabilir (Hawking'in de değindiği gibi). Birçok şey olası.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Malta eriği
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Malta eriği » Cum May 13, 2016 5:53 am

Firavun yazdı:

Agnostik.net sitesinde yazı yazıyorsunuz. Agnostisizm'i birazcık olsun doğru anlamak için çaba gösterseniz keşke.

N'olur n'olmaz, ya varsa zihniyetiyle agnostik olduğunu iddia eden birisi zaten agnostik değildir.

yani "Tanrı yoktur" mu diyorsun?
Foxx Alla!!! Foxx il-Gvern!!!

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 6:04 am

harmonia yazdı:Konu başlığına dönecek olursak, termodinamik yasaları gereğince, enerji yok olmuyor. yok olmayan birşeyin bir başlangıcının olması da gerekmez. Bu nedenle enerjinin öncesi yoktu diyebiliriz. . mutlak yokluk diye birşeyin gerçekte bir karşılığı yok. dolayısıyla yoktan var olma düşüncesi, insan zihninin ürettiği bir yanılgıdan başka birşey değildir..

Acaba termodinamik yasaları bilinen evrenin dışında geçerli midir?

Enerjinin başlangıcının olmadığını termodinamik yasalara dayandırarak iddia ediyorsak, sonsuz geçmişten bugüne entropinin de sonsuz hale gelmiş olması ve iş yapabilir enerjinin 0'a inmiş olması gerekirdi. Ama öyle değil. Bu durumda termodinamik yasaların, aynı uzay-zaman gibi yalnızca bildiğimiz evrene özel olduğunu varsayabiliriz.

Mutlak yokluk yoktur, ama bunun nedeni mutlak yokluktan varlığın oluşamayacağıdır. Bu ifade termodinamiğin 1. yasasına atıfta bulunuyor gibi gelse de, aslında mutlak yoklukta yaratılma nedeninin de olamayacağıdır.

Madde yaratılmışsa, öncesinde bunun bir nedeni olmalı. Hiç yoklukta nedensiz yere madde oluşamaz. Öncesinde neden varsa o zaman mutlak yokluk olamaz ve neden de maddeden bağımsız olamaz.

Bu durumda "neden varız?" sorusu da anlamını yitiriyor, çünkü varlık nedenden önce geliyor.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 6:26 am

Malta eriği yazdı:yani "Tanrı yoktur" mu diyorsun?

Evet. Zeus adlı tanrı yoktur diyorum. Allah ya da USC de yoktur.

Kullanıcı avatarı
Malta eriği

Mesajgönderen Malta eriği » Cum May 13, 2016 10:58 am

Firavun yazdı:

demek ki doğru anlamışım. olabilir de olmayabilir de

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör

Mesajgönderen Firavun » Cum May 13, 2016 2:06 pm

Malta eriği yazdı:
Firavun yazdı:

Hangi tanrıdan bahsettiğini belirtmeden bu soruyu nasıl soruyorsun da, sonrasında doğru anlamışım diyorsun?

Kullanıcı avatarı
Malta eriği

Mesajgönderen Malta eriği » Cum May 13, 2016 2:26 pm

Firavun yazdı:
Malta eriği yazdı:
Firavun yazdı:

Hangi tanrıdan bahsettiğini belirtmeden bu soruyu nasıl soruyorsun da, sonrasında doğru anlamışım diyorsun?

ne farkeder? ha x tanrı, ha y. fikir aynı...

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir