Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Ateist düşünceye dair her şey.
Natan
Görüş: Ateism
Alınan Teşekkür: 3 kere

Re: Ateizm'in Kesinliği Hakkında

Mesajgönderen Natan » Cum Mar 31, 2017 12:29 am

Nolan;

Bilinen tanrilara bir inanc beslemek, onlarin var olduklarini dusunmek yada zihinsel kurguda sekillendirip bu sekiller etrafinda cesitli rituellere katilmak yada salt inanc duzleminde yer alip bununla yetinmek ile, tarihsel skalada uretilen tum tanrilari reddetmek, onlarin uretilen modeller oldugunun farkindaliginda olmak, bu urun tanrilarinin disinda bir guc, kisi, model, fenomen olup olmadigi konusunda "bilgim olmadigi icin bu konuda bir fikrim yada belirli bir inancim/inancsizligim yok" demek ayni seyler degildir. Bu temel ayrim gozetilerek degerlendirilmelidir.

Evren sonsuzdur soylemi gibi birsey bu. Evrenin sonsuz oldugunu ben bilmiyorum. Cogulari o sekilde bir enformasyonun algisini sunuyordu. Fakat temkinli yaklasip, "?" Isareti ile yaklasip daha net ve acik bilgiyi bekliyorsam, acikcasi, kisaca "bilmiyorum" diyorsam bu dogrultuda metafizksel anlamda belirli ontolojik dizgelere yerlestirilmem ne derece dogrudur?

Bilim dedigimiz nesnel etkinlik bilinmeyenden bilinene, bilgisizlikten BILGIYE dogru paralel cizgide ilerlemiyor mu? Ben, bu bilgiye asla ulasilamaz yada hic bir sekilde ve zamanda bilinemeyecek demiyorum.

Fakat sadece bu konuda bir bilgim yok, bilgim olmadigi icin de inancim yada inancsizligim YOK diyorum. ( aslina bakarsan bunlarin hic birini demiyorum cunku ben agnostik degil ateisttim. Konuya yonelik fikrimi dile getiriyorum) bu temel ayrim gozetilmeli bana gore.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Cmt Nis 29, 2017 10:09 am

En basit ifadeyle agnostizm.

https://youtu.be/UWMtyizx5U0

Natan
Görüş: Ateism
Alınan Teşekkür: 3 kere

Mesajgönderen Natan » Çrş May 03, 2017 9:17 pm

Firavun yazdı:En basit ifadeyle agnostizm.

https://youtu.be/UWMtyizx5U0

Cok yerinde bir video. Izlememistim daha onceden. Tesekkurler.

Bilginin olmadigi yerde acikca bilmiyorum denmelidir. Bilmiyorum demek guzeldir. Ateizmde ise ongoru de vardir. Bu da yanlis degildir ontoloji temelinde. Agnostism temel olarak epistemolojiktir.

Kullanıcı avatarı
antitheist
Görüş: agnostik ateist
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen antitheist » Çrş Haz 28, 2017 8:25 pm

agnostik ateizm burada güzel tanrıya inanmıyoruz ama kesin yoktur da diyemeyiz.
i am an ape

“Ateizm” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir