1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Gönderilme zamanı: Pzr Kas 22, 2015 4:00 pm
gönderen Lexion
Merhaba arkadaşlar,

Gerçekten güzel bir tartışma. Efe Aydal, parodi videoları çeken, bilimsel konularda fikirlerini süren, öncelerden müslüman ve sonrasında araştırıp, edip, ateist olarak kendini tanıtan birisi. Serkan Aktaş ise, bir oluşumda röportaj videoları çeken, ardından bir çok mecrada din ile ilgili paylaşımlar yapan, video çeken ekipten birisi.

İkisi de gerçekten güzel bir tartışma çıkartıyorlar, sizlerden ricam görüşünüz ne olursa olsun, nötr olarak izleyin. Ardından notlar alın ve kendiniz de bakın konuşulanlara. Sonrasında konuşmacıların konuya ne kadar hakim olduklarına, verdikleri cevapların tutarlılıklarına bakın. Ve ardından bir sonuca ulaşın. Bunu da konumuz altına lütfen belirtin. Teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=AAbTEHZdeCI

Re: Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Gönderilme zamanı: Pzr Kas 22, 2015 7:29 pm
gönderen Şüpheci Dinsiz
Serkan arkadaşın sesi pek duyulmuyor. Ama hareketlerinden doğum sancısı çeker gibi bir hali olduğu gözlemleniyor. "Bilmiyorum" diyemediği için çok konuşarak dolu konuştuğu izlenimi vermeye uğraşıyor, oysa boş konuşuyor ki biz buna "demagoji" diyoruz.

Efe arkadaşın sorduğu ilk soru somut, açık ve net.
Diyor ki; "İslamda; kötülük yapmayan birisi -sadece inanmadığı için- cehenneme gider mi?"
Cevap verirken kıvırmaya yer yok, bu soru demagoji kaldırmaz. Doğruyu söyleyeceksin ve diyeceksin ki; "Evet gider."
Dokuz doğurmaya, bedensel figürler göstermeye gerek yok. Çünkü "apaçık" kitabında "açıkça" yazar bu.

Peki neden dokuz doğuruyorsun? Çünkü kötülük yapmayan birisinin -sırf inanmadı diye- cehenneme gitmesi, adaleti yere göğe sığdırılamayan bir Tanrının adilliğine aykırı. Bırak Tanrıyı, insanın bile vicdanını sızlatıyor, bak işte senin de vicdanını sızlatıyor ki takla üstüne takla atıp hala bu ilkelliği aklamaya çalışıyorsun.

Serkan arkadaşın şunu artık iyi anlamasında, kabul etmesinde fayda var. Onun uğruna hayatını harcadığı, binlercesinin hayatını kararttığı din, bir bilgi değil, basit bir inanç, zan, sanı, üfürük. Günümüzde biri kapımızı çalıp "bana mağarada vahiy geldi" dediğinde ona neden inanmıyorsak İslama da aynı sebeple inanmıyoruz. 1400 yıl önceki yaşamı, kanunları neden ilkel buluyorsak İslamı da aynı sebeple ilkel buluyoruz.

Sevgiler

Re: Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Gönderilme zamanı: Pzr Kas 22, 2015 7:41 pm
gönderen Lexion
Sevgili Süpheci Dinsiz,

Söylediklerinize harfiyen katılmakla beraber bir şey daha eklemek istiyorum. Serkan Aktaş'ın bulunduğu oluşum, önceden parklarda, oralarda, buralarda "güya" ateistlerle röportaj yapmışlardı. Ben bu videolarda bir samimiyet bulmuyorum.

Sevgiler

Re: Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Gönderilme zamanı: Pzr Kas 22, 2015 10:25 pm
gönderen hector
Serkan isimli arkadaşın sesi pek çıkmıyordu . Ama en başlarda Efe'nin sorduğu bir soru vardı. "Çok iyi bir insan olsan bile Allah'a inanmaman cehenneme gitmen için yeterlidir.Doğru mu ? " Serkan bu soruda zaten çok zorlanacağını ve kıvırma cevaplar ile geçiştirmeye çalışacağını belli etti ve bütün konuşma aşağı yukarı böyle devam etti. ;)

Efe'nin söylediği ve haklı olduğu bir diğer konuda biz Türkiye'de doğduğumuz için müslüman olduk ve diğer inanca mensup insanlar bize göre cehenneme gidecekti. Hristiyanların çok olduğu bir ülkede doğmuş olsaydık hristiyanlık dışındaki inanca mensup insanlar bize göre cehenneme gidecekti. Sadece bu şekilde düşünmek bile insanı sorgulamaya itmelidir. Eğer böyle düşünüpte sorgulamıyorsak çok yazık bize. :(