Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Paylaşımlar, öneriler, güncel etkinlikler...
Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 91 kere

Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Mesajgönderen Lexion » Pzr Kas 22, 2015 4:00 pm

Merhaba arkadaşlar,

Gerçekten güzel bir tartışma. Efe Aydal, parodi videoları çeken, bilimsel konularda fikirlerini süren, öncelerden müslüman ve sonrasında araştırıp, edip, ateist olarak kendini tanıtan birisi. Serkan Aktaş ise, bir oluşumda röportaj videoları çeken, ardından bir çok mecrada din ile ilgili paylaşımlar yapan, video çeken ekipten birisi.

İkisi de gerçekten güzel bir tartışma çıkartıyorlar, sizlerden ricam görüşünüz ne olursa olsun, nötr olarak izleyin. Ardından notlar alın ve kendiniz de bakın konuşulanlara. Sonrasında konuşmacıların konuya ne kadar hakim olduklarına, verdikleri cevapların tutarlılıklarına bakın. Ve ardından bir sonuca ulaşın. Bunu da konumuz altına lütfen belirtin. Teşekkürler.

https://www.youtube.com/watch?v=AAbTEHZdeCI
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
Şüpheci Dinsiz
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 20 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Re: Efe Aydal ile Serkan Aktaş'ın Tartışması

Mesajgönderen Şüpheci Dinsiz » Pzr Kas 22, 2015 7:29 pm

Serkan arkadaşın sesi pek duyulmuyor. Ama hareketlerinden doğum sancısı çeker gibi bir hali olduğu gözlemleniyor. "Bilmiyorum" diyemediği için çok konuşarak dolu konuştuğu izlenimi vermeye uğraşıyor, oysa boş konuşuyor ki biz buna "demagoji" diyoruz.

Efe arkadaşın sorduğu ilk soru somut, açık ve net.
Diyor ki; "İslamda; kötülük yapmayan birisi -sadece inanmadığı için- cehenneme gider mi?"
Cevap verirken kıvırmaya yer yok, bu soru demagoji kaldırmaz. Doğruyu söyleyeceksin ve diyeceksin ki; "Evet gider."
Dokuz doğurmaya, bedensel figürler göstermeye gerek yok. Çünkü "apaçık" kitabında "açıkça" yazar bu.

Peki neden dokuz doğuruyorsun? Çünkü kötülük yapmayan birisinin -sırf inanmadı diye- cehenneme gitmesi, adaleti yere göğe sığdırılamayan bir Tanrının adilliğine aykırı. Bırak Tanrıyı, insanın bile vicdanını sızlatıyor, bak işte senin de vicdanını sızlatıyor ki takla üstüne takla atıp hala bu ilkelliği aklamaya çalışıyorsun.

Serkan arkadaşın şunu artık iyi anlamasında, kabul etmesinde fayda var. Onun uğruna hayatını harcadığı, binlercesinin hayatını kararttığı din, bir bilgi değil, basit bir inanç, zan, sanı, üfürük. Günümüzde biri kapımızı çalıp "bana mağarada vahiy geldi" dediğinde ona neden inanmıyorsak İslama da aynı sebeple inanmıyoruz. 1400 yıl önceki yaşamı, kanunları neden ilkel buluyorsak İslamı da aynı sebeple ilkel buluyoruz.

Sevgiler

Kullanıcı avatarı
Lexion
Moderatör
Görüş: Septik-Nihilist
Edilen Teşekkür: 63 kere
Alınan Teşekkür: 91 kere

Mesajgönderen Lexion » Pzr Kas 22, 2015 7:41 pm

Sevgili Süpheci Dinsiz,

Söylediklerinize harfiyen katılmakla beraber bir şey daha eklemek istiyorum. Serkan Aktaş'ın bulunduğu oluşum, önceden parklarda, oralarda, buralarda "güya" ateistlerle röportaj yapmışlardı. Ben bu videolarda bir samimiyet bulmuyorum.

Sevgiler
"Evolution is suicide. Because eventually you realize that life is stupid and pointless."

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 209 kere
Alınan Teşekkür: 179 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Kas 22, 2015 10:25 pm

Serkan isimli arkadaşın sesi pek çıkmıyordu . Ama en başlarda Efe'nin sorduğu bir soru vardı. "Çok iyi bir insan olsan bile Allah'a inanmaman cehenneme gitmen için yeterlidir.Doğru mu ? " Serkan bu soruda zaten çok zorlanacağını ve kıvırma cevaplar ile geçiştirmeye çalışacağını belli etti ve bütün konuşma aşağı yukarı böyle devam etti. ;)

Efe'nin söylediği ve haklı olduğu bir diğer konuda biz Türkiye'de doğduğumuz için müslüman olduk ve diğer inanca mensup insanlar bize göre cehenneme gidecekti. Hristiyanların çok olduğu bir ülkede doğmuş olsaydık hristiyanlık dışındaki inanca mensup insanlar bize göre cehenneme gidecekti. Sadece bu şekilde düşünmek bile insanı sorgulamaya itmelidir. Eğer böyle düşünüpte sorgulamıyorsak çok yazık bize. :(
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

“Müzik - Sinema - TV” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir