Okumakta Oldugunuz Kitaplar

Her tür kültürel faaliyetin tartışıldığı forum...
Arayis
Görüş: Liberal
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Okumakta Oldugunuz Kitaplar

Mesajgönderen Arayis » Sal Mar 19, 2019 7:56 am

Su siralar hangi kitabi okuyorsunuz? Mumkunse bir iki cumle ile kitabin konusunu da yazarsaniz, okumayanlar da duyup ogrenebilir.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 86 kere
Alınan Teşekkür: 127 kere

Re: Okumakta Oldugunuz Kitaplar

Mesajgönderen Firavun » Sal Mar 19, 2019 6:52 pm

Quantum Space. Yazarı Douglas Philips. Kindle E-book olarak okuyorum. String teorisi üzerinden gelişen bir bilim kurgu. 10 üzerinden 6 verebilirim. Boş zaman geçirmek için ideal.

https://www.goodreads.com/book/show/362 ... ntum-space

Arayis

Mesajgönderen Arayis » Sal Mar 19, 2019 9:30 pm

Firavun yazdı:Quantum Space. Yazarı Douglas Philips. Kindle E-book olarak okuyorum. String teorisi üzerinden gelişen bir bilim kurgu. 10 üzerinden 6 verebilirim. Boş zaman geçirmek için ideal.

https://www.goodreads.com/book/show/362 ... ntum-space

Bu kitap ilgincti aslinda. Bir de e-book mumkunse tercih etmiyorum. Kitap gibi hissedemiyorum.

Ben su siralar John Lennox'un su iki kitabini okuyorum. "God's Undertaker: Has Science Buried God?" ve "Gunning for God: Why the New Atheists are Missing the Target".

Ikisini de onerebilirim.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 249 kere
Alınan Teşekkür: 213 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Mar 29, 2019 11:19 pm

Gösteri Peygamberi. Yazarı Chuck Palahniuk. Tüketim toplumuna yönelik derin bir eleştiri içeriyor kitap.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Arayis

Mesajgönderen Arayis » Çrş Nis 03, 2019 7:41 am

AgnostikBey yazdı:Gösteri Peygamberi. Yazarı Chuck Palahniuk. Tüketim toplumuna yönelik derin bir eleştiri içeriyor kitap.

Biraz once bu kitabin pdf'sini buldum. Zira baska da alma imkanim yok. Kitap bir roman gibi gorunuyor, dogru mu? Biraz daha bahseder misiniz?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Cmt Nis 06, 2019 11:57 am

Arayis yazdı:Kitap bir roman gibi gorunuyor, dogru mu? Biraz daha bahseder misiniz?

Evet bir roman. Tabi ki kitabı bitirdiğimde neden olmasın. Maalesef tezimle yoğun bir şekilde meşgulüm şu dönem, foruma pek vakit ayıramıyorum.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Arayis

Mesajgönderen Arayis » Pzr Nis 07, 2019 11:49 pm

AgnostikBey yazdı:
Arayis yazdı:Kitap bir roman gibi gorunuyor, dogru mu? Biraz daha bahseder misiniz?

Evet bir roman. Tabi ki kitabı bitirdiğimde neden olmasın. Maalesef tezimle yoğun bir şekilde meşgulüm şu dönem, foruma pek vakit ayıramıyorum.

Ilgilendiginiz icin tesekkur ederim. Tezinizde kolayliklar dilerim.

Bir kac gun once aldigim bir kitap vardi. Francis S. Collins'in The Language of God: A Scientist Presents Evidence for Belief adli kitabi. Ona basladim. Gayet guzel bir kitap. Diger basliginizda bahsettiginiz ara turlerle ilgili kitap bakiyorum. Daha fazla bilgi icin. Bu arada bilet aldim. New York'ta bulunan Amerikan Doğa Tarihi Müzesine gidecegim 1 Mayis'ta. Fosilleri yerinde inceleyecegim. Imkan olursa guzel bir kac kitap da bulabilirim.

Fakat o videoda anlatilan bulgulardan yola cikip da ulasilan fikrin, bilimsel bilgilerle desteklenmedigini dusunuyorum. Bu konuda onemli bilim insanlarinin calismalari mevcut.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Nis 08, 2019 11:09 am

Rica ederim. Gidebiliyorsanız Londra'daki "Natural History Museum"a gitmeye çalışın.

Müzenin sitesinden, geçen bir gazetede gördüğüm balinaların evrimsel geçmişine dair bir evrim haberi:

http://www.nhm.ac.uk/discover/news/2019 ... -Peru.html

Arayis

Mesajgönderen Arayis » Çrş May 01, 2019 7:43 am

AgnostikBey yazdı:Rica ederim. Gidebiliyorsanız Londra'daki "Natural History Museum"a gitmeye çalışın.

Müzenin sitesinden, geçen bir gazetede gördüğüm balinaların evrimsel geçmişine dair bir evrim haberi:

http://www.nhm.ac.uk/discover/news/2019 ... -Peru.html

Maalesef o tarafa gidemiyorum fakat tavsiyeniz icin tesekkur ederim. Yarin ulkenin obur ucuna NYC gecip, ilgili muzeyi ziyaret edecegim. Aslinda burada bu fosil konusunu konusmadan once boyle bir planim yoktu. Forumlarda konustugumuz (aslinda siz pek konusmadiniz yada ben cenemi tutamadim biraz, bilmiyorum) konulardan sonra gitmeye karar verdim. Bu yuzden tesekkur ederim. Firsatim olursa bir gorevli ile fosiller hakkinda yuz yuze gorus de talep edecegim.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi

Mesajgönderen AgnostikBey » Pzt Ağu 05, 2019 7:00 pm

Mit ve Anlam. Yazarı Claude Lévi-Strauss. Kitap, sosyal antropolojinin seçkin ismi Strauss'un Aralık 1977'de Massey Konferansları’nda Carole Orr Jerome’nin kendisine sorduğu sorulara verdiği uzun cevapların derlenmesinden oluşuyor. Kitabın özü, Lévi-Strauss'un mite yaklaşımının özüdür.

Kitabın bölümleri:

(1.) Mit ve Bilimin Buluşması
(2.) "İlkel" Düşünce ve "Uygar" Zihin
(3.) Tavşan Dudakları ve İkizler: Bir Mitin Yarılması
(4.) Mit, Tarih Haline Geldiğinde
(5.) Mit ve Müzik

Kitaptan bir kısım,

"Kendi toplumlarımızda tarihin, mitolojinin yerini aldığına ve onunla aynı fonksiyonu gördüğüne; yazısız ve belgesiz toplumlar içinse mitolojinin amacının, geleceğin, şimdiye ve geçmişe mümkün mertebe yakından bağlı kalmasını güvence altına almak olduğuna inanmaktan hiç vazgeçmedim..."

“Kültür - Sanat - Şiir - Edebiyat” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir