Bardakla Ateizmi Çökerten Genç

Mizah ve eğlence adına aklınıza gelecek her şey...
aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Re: Bardakla Ateizmi Çökerten Genç

Mesajgönderen aslanparça » Pzt Şub 08, 2016 6:50 pm

O kadar komik şeyler söylüyorsun ki, bilim arkasına bakmadan kaçıp gidecek.
"Öğelerin hareketi fizik yasaları tarafından belirlenir." Hadi öğelerin oluşunu yasalara bağladın, peki bu yasa nereden çıkmış? Kim koymuş? ben cisimlere bilinç atfetmiyorum, senin mantığının bunu netice vereceğini söylüyorum. öğelerin bilincini kabul etmiyorsun, ama bilinci yasalara veriyorsun anlaşılan. Bu yasa evrim yasasıyla birleşip ilerlemeci anlayışa esas oluyor demek.
İlahlık görevini yasalara verdiğin anlaşılıyor, herşeyi yapan yasalar. eski insanların rüzgar, yıldırım vb. öğelere verdiği kuvvet sende yasaya dönüşmüş. Kusura bakma da, bilimsellik kılıfı altında, boş inançlar taşıyorsun.
Hem yasa deyip, hem de onlarda da bilinç olmadığını iddia etmezsin umarım.

Kullanıcı avatarı
Firavun
Moderatör
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 70 kere
Alınan Teşekkür: 105 kere

Mesajgönderen Firavun » Sal Şub 09, 2016 12:25 am

Bazen şaka mı yapıyorsun, yoksa yazdıklarında ciddi misin, anlayamıyorum. Yine de sana yanıt vermeye devam edeceğim. Amacım, seni ikna etmek değil, bu tartışmayı okuyan ve merak eden herkesin yazılanlara bakarak kimin neyi, nasıl savunduğunu görmesini istiyorum.

Benim söylediklerim tamamen bilimsel gerçekler. Topu havaya atarsın ve yerçekimi nedeniyle yere düşer. Burada ne topun ne de yerçekiminin bir bilinci vardır. Her şey evrenin geçerli yasaları ile gerçekleşir ve tabi, bu yasaların da bilinci yoktur.

Evrenin oluşumunda bilinmeyen mekanizmalar rol oynar.

Nasıl rüzgarın bilinci yoksa, yalnızca havadaki basınç farkı sonucunda oluşan bir doğa olayıysa, evrensel yasalar da evrenin oluşumu sırasında farklı parametrelerin farklı değerler almasıyla ortaya çıkmış olabilir. Kimi evrensel sabitler mesela. Neden Planck sabiti şu anki değere sahiptir de başka bir değerde değildir ya da ışık hızı?

Özetle, evrenin mekaniğini anlamamızı sağlayacak verilere sahip değiliz. Ama bu, eskiden bilimden uzak insanların (ve şu anda sizlerin) yaptığı gibi bilmediğimiz şeyin yerine bir yaratıcı koymamızı gerektirmez. Böyle olması için bir neden yok. Tanrının ezelden beri var olduğuna inanabiliyorsun, ama evrenleri oluşturan mekaniğin yoktan yaratılmadığını ve hep var olmuş olabileceğini yadsıyorsun.

Son notum: Tüm bu mekaniğin ardında yatanı bilmiyoruz. Bakarsın bunlar başka bir bilincin eseridir. Ama bu bilincin, bile bile cehennemlik odun yarattığını söyleyen Kuran'ın tanrısı olmadığı kesin.

Kullanıcı avatarı
Bayrak
Görüş: Agnostik Ateizim
Edilen Teşekkür: 88 kere
Alınan Teşekkür: 37 kere
İletişim:

Mesajgönderen Bayrak » Sal Şub 09, 2016 2:44 am

Firavun yazdı:Bazen şaka mı yapıyorsun, yoksa yazdıkların ciddi mi, anlayamıyorum. Yine de sana yanıt vermeye devam edeceğim. Amacım, seni ikna etmek değil, bu tartışmayı okuyan ve merak eden herkesin yazılanlara bakarak kimin neyi, nasıl savunduğunu görmesini istiyorum.

Benim söylediklerim tamamen bilimsel gerçekler. Topu havaya atarsın ve yerçekimi nedeniyle yere düşer. Burada ne topun ne de yerçekiminin bir bilinci vardır. Her şey evrenin geçerli yasaları ile gerçekleşir ve tabi, bu yasaların da bilinci yoktur.

Evrenin oluşumunda bilinmeyen mekanizmalar rol oynar.

Nasıl rüzgarın bilinci yoksa, yalnızca havadaki basınç farkı sonucunda oluşan bir doğa olayıysa, evrensel yasalar da evrenin oluşumu sırasında farklı parametrelerin farklı değerler almasıyla ortaya çıkmış olabilir. Kimi evrensel sabitler mesela. Neden Planck sabiti şu anki değere sahiptir de başka bir değerde değildir ya da ışık hızı?

Özetle, evrenin mekaniğini anlamamızı sağlayacak verilere sahip değiliz. Ama bu, eskiden bilimden uzak insanların (ve şu anda sizlerin) yaptığı gibi bilmediğimiz şeyin yerine bir yaratıcı koymamızı gerektirmez. Böyle olması için bir neden yok. Tanrının ezelden beri var olduğuna inanabiliyorsun, ama evrenleri oluşturan mekaniğin yoktan yaratılmadığını ve hep var olmuş olabileceğini yadsıyorsun.

Son notum: Tüm bu mekaniğin ardında yatanı bilmiyoruz. Bakarsın bunlar başka bir bilincin eseridir. Ama bu bilincin, bile bile cehennemlik odun yarattığını söyleyen Kuran'ın tanrısı olmadığı kesin.

Eskiden Agnostik.net açıkken bu tarz güzel ve öğretici yorumları dosyalardım.. Şimdi bu yorumunu da dosyalarıma ekliyorum. İlerde bir tartışmada veya yazımda kullanmam gerekebilir. Teşekkürler dostum

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Şub 10, 2016 7:39 am

aslanparça yazdı:...hadi öğelerin oluşunu yasalara bağladın, peki bu yasa nereden çıkmış? Kim koymuş?

Bu çok yanlış ve de tehlikeli bir yaklaşım tarzı. Öncelikle bilim insanları asla bu yasadır diyip bir şey üzerine düşünmeyi/araştırmayı bırakmazlar. Ancak senin yaptığın gibi de kim sorusu ile her daim zihinlerini meşgul etmezler, etmesinler de zaten. Örneğin CERN deneyini ele alalım. Yerçekimi yasası dahil pek çok şeyi araştıran muazzam büyük bir bir yer ve dikkat ettiysen de orası bir ibadet yeri değil. Özetle çok yüksek hızlarda temel parçacıklar çarpıştırılarak mikro boyutta büyük-patlama benzeri koşullar milyonlarca defa simule ediliyor ve tahmin et bu deneylerden ne bulundu? Higgs (tanrı) parçacığı. Meydana gelen her patlamadan sonra bu parçacık meydana geliyor (aslında belli bir alan meydana geliyor, Higgs Alanı) ve enerji alandaki Higgs parçacığı ile etkileşime girdikçe kütle kazanabiliyor. Belki de bulunan bu parçacık hayatlarımızda bambaşka gelişmelerin yolunu açacak. Sonuç olarak "ol" dedi "ve oldu" gibi yerinde sayan saplantılı bir düşünceden ziyade bir şeyler buluyoruz, çözümlüyoruz, anlamaya başlıyoruz. Bunları mümkün kılan ise "bilimsel anlayış" olmuştur.

aslanparça yazdı:İlahlık görevini yasalara verdiğin anlaşılıyor, herşeyi yapan yasalar. eski insanların rüzgar, yıldırım vb. öğelere verdiği kuvvet sende yasaya dönüşmüş.

Firavun'a atfen verdiğin bu örnekte aslında saydıklarını tanrı ile bağdaştırarak gerçekleştiren tam olarak sensin.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

aslanparça
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen aslanparça » Çrş Şub 10, 2016 12:59 pm

Kanun, yüce Yaradan'ın eşyayı düzenli bir devamlılık içinde yaratmasıdır. Yaratmanın prensibini ifade eder. siz sadece yansıyana bakıyorsunuz. Topu atarsın düşer, yerçekimi kanununun sonucu. İyi de bu sadece işleyen mekanizmayı ifade eder. Bu çalışmaları, gözlemleri yapmak için ne dinsiz olmak gerekir, ne yahudi, ne de müslüman. Bilim adamları hangi inançtan olursa olsun, aynı gözlem, deney vb. yapıyor CERN'de olduğu gibi.

Siz şunu diyorsunuz. Ben televizyonun nasıl çalıştığına bakıyorum. Devre içinde elektron akışı var vb. Bu TV neden üretildi? Amacı neydi? Buraya bakmıyorum, bilmiyorum. "Evrenin oluşumunda bilinmeyen mekanizmalar rol oynar." Halbuki Tanrıyı inkar eden ilahlığı evrene vermek zorunda kalır. "Tanrının ezelden beri var olduğuna inanabiliyorsun, ama evrenleri oluşturan mekaniğin yoktan yaratılmadığını ve hep var olmuş olabileceğini yadsıyorsun." ifadesi bunu belirtiyor aslında.

Bilimsellik kılıfından sıyrılın. Bunu inançsızlığınıza gerekçe yapmayın. iman etmek zorunda değilsiniz. ama iman edenlere de birşey söyleme hakkınız yok. Zira inançlıların Tanrıya atfettiği özellikleri, ya buraları çok düşünmeye karıştırmaya gerek yok nasıl olduysa oldu, deyip geçiştiriyorsunuz, ya da evrene, yasaya, tesadüflere veriyorsunuz.

"ol" dedi "ve oldu" gibi inançlara saplantılı diyenler saplantılı farkında değil. Genelkurmay başkanı emretti, savaşa girdik deyince 1 saniyede mi olması lazım. Emir verilince, emrin mutlaka yerine geleceği belirtiliyor. Çocuğun doğması 9 ay sürüyor, 9 ay sürmesi, aşamalardan geçmesi, "Ol" denmesi ile nasıl çelişiyor, anlamıyorum. Bu tamamen dine gelince dar anlamanızdan ve yorumlamanızdan kaynaklanan durumlar.

Kullanıcı avatarı
Cryst
Tech
Edilen Teşekkür: 31 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Bardakla Ateizmi Çökerten Genç

Mesajgönderen Cryst » Çrş Haz 01, 2016 1:23 am

Tam inanır gibi oluyordum ki, ses tonu konsantrasyonumu bozdu :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=Ev5sa1wpRhQ

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Haz 01, 2016 12:40 pm

Resim

-------------------------------------

"Bu kainatın sahibi..."

İlla bir güden olacak yani..
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Çrş Haz 01, 2016 10:13 pm

Bu tarz videolara bakamıyorum..Çocuk bunlar..Beyinleri gelişmemiş..Bunlara yapacak birşey yok..

Tek birşey diyeyim sadece..İSLAM AKIL DİNİ DEĞİL,NAKİL DİNİDİR..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Prş Haz 02, 2016 11:46 am

Kişilik gelişimi eğitimi almış, ellerini artistik hareket ettirerek ilgi odağı yaratmaya çalışmış.

Kullanıcı avatarı
Babyknight
Görüş: Ate
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Mesajgönderen Babyknight » Prş Haz 02, 2016 2:58 pm

Gunesin uzakligi 93 milyon km diyor. Ufacik bir arastirma bile yapmiyorlar anladigim kadariyla. Ortaokul kitabinda bile yaziyordu 150 milyon km oldugu...

“Mizah - Eğlence” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir