Ateizm derneği kendi kendini kapatmaya hazırlanıyor

Her konuda haberler ve güncel olaylar.
Kullanıcı avatarı
seyn
Görüş: Dinsiz
Alınan Teşekkür: 3 kere

Ateizm derneği kendi kendini kapatmaya hazırlanıyor

Mesajgönderen seyn » Sal Eki 02, 2018 9:34 pm

Referans yoluyla üyelik kabul eden ve üyelerinin aidatlarını ödememesinden ötürü maddi sıkıntı yaşayan Ateizm derneği, 14 Ekim 2018 tarihinde yine referans yoluyla kabul edilmiş üyelerin katılımıyla derneğin feshini gündeme alarak toplanacaklarını duyurdular.

Kaynaklar:

https://odatv.com/insanlar-bizimle-birl ... 01829.html

ateizmdernegi.org.tr'den yapılan duyuru:

https://www.ateizmdernegi.org.tr/haber/ ... nel-kurulu

Kullanıcı avatarı
oyo
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 13 kere
İletişim:

Re: Ateizm derneği kendi kendini kapatmaya hazırlanıyor

Mesajgönderen oyo » Cum Eki 19, 2018 1:31 pm

Ana Sayfa / Haberler Durmak Yok, Yola Devam

KAMUOYUNA DUYURULUR

Ne yazık ki bazı basın mensuplarına çok hoşlarına gitmeyecek bir haber vereceğiz. 14 Ekim 2018 Pazar günü gerçekleşen Ateizm Derneği 6. Olağan Genel Kurulu 2. Oturumu’nda oybirliği ile alınan karar sonucunda Ateizm Derneği (yalan haberlerde yer verildiği gibi) kapanmadı, feshedilmedi. Ayrıca Selin Özkohen 6. Olağan Genel Kurul sonucunda seçilen "Artık Yalnız Değiliz" listesinden yeni başkanımız olmuştur.

Elbette ki Ateizm Derneği’nin bu güçlü hali bazı kişileri kızdıracaktır.

Bu ülkede özgürlükler yerine tek sesliliği tercih edenlere karşı bir cevap niteliği taşıyan derneğimizin kapanmamış olmasına üzülenlere ve kızanlara da geçmiş olsun dileklerimizi sunarız. Çünkü Ateizm Derneği tüm olumsuzluklara, yalan, yanlış, kışkırtıcı, hedef gösterici haber ve saldırılara rağmen bu ülkede faaliyetine sonuna kadar devam ederek, ülkemizdeki inançsızların sesi ve temsilcisi olmaya devam edecektir.

Ateizm Derneği’nin varlığı bu ülkede özgürlükler namına bir cevap niteliği taşıyor. Kapanması için medet umanlara hatırlatmak isteriz ki, Ateizm Derneği’nin var olması barış ve özgürlüğün var olması demektir. Eğer tüm dünyaya Türkiye Cumhuriyeti’nin -sadece kelimeden ibaret olmayan- laik bir sistemle yönetildiğinin ispat edilmesi isteniyorsa, bu Ateizm Derneği ve benzeri özgür düşünce kuruluşlarının faaliyetleriyle doğru orantılı bir istek olacaktır.

Bu nedenle ülkemizde özgürce inanma hakkı olduğu gibi, inanmama özgürlüğünün de temel bir insan hakkı olduğunu herkesin kavraması gerekmektedir. Bu bağlamda ülkemizdeki inançsız, özgür düşünceli, aydınlık kesimin haklarını savunmak ve örgütlenmesini sağlamak amacıyla faaliyetlerimize ilk günkü heyecanımızla devam edeceğimizden şüpheniz olmasın.

Geçtiğimiz haftalarda bizim icin “ALLAH RIZIKLARINI KESTİ” şeklinde manşet atan ve haber yapanların, bugünden sonra Ateizm Derneğinin var olduğu her gün bu argümanlarının doğruluğunu sorgulayacaklarını ümit ederiz.

Ateizm Derneği
;) Y :(

Kullanıcı avatarı
BigBrother
Görüş: taco canavarı
Edilen Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen BigBrother » Pzt Eki 29, 2018 12:24 pm

kapatmak için toplanmışlar yeterli katılımcı olmadığından ertelenmiş :D :D
Her köyde bir meşale olur, o öğretmendir; ve her köyde bir söndürücü olur, o papazdır.

Arayis
Görüş: Capitalism/ Liberty
Edilen Teşekkür: 11 kere
Alınan Teşekkür: 11 kere

Mesajgönderen Arayis » Pzt Ağu 26, 2019 8:42 pm

Ateizm tanimi ve dernegi uzerinden, bazi ateistlein genel ideolojik davranisina yonelik gozlemimi aktarmak istiyorum.

Ateizm, bilindigi gibi tanrisizlik, tanri-tanimazlik, tanrilarin varlik iddiasina yonelik inancsizlik yani tanrinin yoklugu uzerine verilen negatif hukum ve degerdir. Herhangi bir tanriya yonelik, bu negatif hukum degeri, sosyal hayatimizda bireyin yonelimi dogrultusunda kendisine yer bulacak veyahut ozel-sosyal yasaminda ve iliskilerinde onemsizlesip, yok olacaktir. Bu girisi neden yaptiigimi daha sonra ifade edecegim.

Ateizm dernegi ise, ayni goruste olan insanlari bir araya getirme ve haklarini savunma, seslerini duyurma amaciyla kurulmus sanirim. Internetten kisa bir arastirma ile, bu dernegin faliyet alanina, neler yapmisligina bir baktim. Bir kac ulusal televizyon kanalina cikmak ve bir kac farkli sehirde toplanti duzenlemek disinda bir faliyetine rastlayamadim. Bu kurulusun mevcut islevsiz durumuyla [muhtemelen Turkiyedeki anti demokratik yonelim ve baskilarin etkisiyle iyice ilgisizlesen] dernegini kapatma karari almas olmasi sasirtici degildir. Keske kapanmasaydi ve ateistlerin varsa sikintilari hukuksal zeminde dile getirilseydi. Burasi baska.

Oysa dikkatimi ceken baska bir nokta var benim. Tanri yada tanrilara yonelik inancsizlik yada inanmamaya yonelik negatif degerin misyonerliginin yada ateizm propagandasinin yapilamayacagi, ateistlerin ise boyle bir ugras ve caba icerisinde olmadigi ve olamayacagi cesitli isimler tarafindan dile getirilmesine karsin, [ornegin Syn. Ahmet Nesin telefon ile baglanmis oldugu Ceviz Kabugunda bu iddiayi dile getirmistir. Ustelik ateizmi savunamadigi ithamina maruz kalan bir baska ateist arkadasini savunurken] ozellikle internet ortaminda yogun bir sekilde ateizm propagandasi yapiliyor. Noel Babanin gercek bir kisi olmadigina inanan birinin, Noel Baba yoktur propagandasi yapmasi, bunu kanitlamaya ve kabullen-dir-meye calismasi, hergun, bir kac saatini bu meseleye ayirip, sabahtan aksama kadar ayni negatif soylem ile kendi ideolojisini baskalarinin da sahiplenmesi icin zaman ve enerjisini ayirmasi takdire degerdir. Ateizmin propagandasi olur mu? Birileri birseye inaniyor diyelim, mesela X olsun, "hayir X yok, yanlis yoldasiniz, ben biliyorum, X kesinlikle olamaz, X var diyen ile tartisirim, ben inanmiyorum bu X'e, evet X'e kesinlikle inanmiyorum" dediginizi varsayalim.

"Ben, Thor'a inanmiyorum, Thor kesinlikle olamaz, kim inaniyorsa akilsizlik eder, bakin size soyledim, ben Thor'a inanmiyorum. Yeterince herkese duyurabildim mi sesimi? Herkes okudu mu yazdiklarimi? Thor yok dedim. Thor'a inanmayin, ben inanmiyoruuum".

Bunun disinda, agresif, kizgin, saldirgan, hadsiz ve cogunlukla 20-30 yas ortalamasina sahip, mevcut baskin din uygulamalarindan bikmis ve tepkili ateist gruplar var. Bu kisiler ise, sacma buldugu dine bir tepki olarak ortaya cikarken, dinin karsisina da rakip olarak bilimi konumlandirmaya yoneliyor. Sanki, din ile bilim ayni yontem ve methodlara sahipmis gibi, bilimsel calisma yontemlerini dinsel inanca uygulamayi deniyorlar. Sonra da "bakiniz, din size inanin der, bilim ise gozlem ve deney yapar, bilim dine dusmandir, bilime guvenen, dinden uzak durmalidir" gibi cok basit duzeyli cikariminda bulunarak, koca bilim tarihindeki inancli insanlarin varligini ve calismalarini yadsiyorlar. Sanki bu insanlar bilim insani degilmis, kendileri bilim insaniymis gibi bilimi de yobazlastiriyorlar. Halbu ki, bu insanlarin bu soylemleri de bilimsel degil, hatta felsefe dahi degildir. Cunku yapilan etkinlik, sorgulama ve gercegi arama degil, satasma, tartisarak super ego'yu tatmin, kendini inandirma ve baskalarini kabullendirme cabasi agir basiyor. Karsisindaki grup yada birey konusurken bu muhatabini dinlemektense, ilk nefes arasinda kaldigi yerden devam eden insanlar gibi, sadece kendisini ifade etme cabasindadir. Cogu zaman, "Ben biliyorum, kesinlikte Tanri yoktur, sen soylesin, boylesin, zeka seviyen bu" seklinde cikisan profiller ise kisilere-sahislara saldirarak, konu disina cikar, cahillligini sergiledigini fark etmeden ustunluk saglamaya yine dedigimiz gibi egosunu tatmin etmeye calisir. Ne aci bir durum. Tipki hasta olma potansiyeline sahip birinin, doktorun israrli kontrol cabalarina yonelik, "benim bir seyim yok, hayatimda hic hasta olmam ben, herkes olur ben olmam, evrende herseyde bir bozulma olur bende olmaz, benim bir seyim yok, yok yok!" demesi gibi bir sey. Belirli bir inancta israr etmek. Bu bir inancsizlik midir? Hayir! Negatif bir inanctan baska bir sey degildir.

Kesin bir tanimi olsaydi yobaz olmanin, sanirim su sekilde tarif ederdik: Kesin dogmalar, ego tatmini icin tartisma, dunyaya sadece bir ve ayni ideoloji gozlugu ile bakmak, karsit fikri okumamak, dinlememek, sinamamak- araliksiz, benimsedigi tarafin ideoloji hapini afiyetle yutmak ve karsi tarafin ne dedigini dahi bilmeden yargilayip, kesin hukum vermek, saygi duymamak, hatta olasiligi olsa yasam sansi dahi tanimamak.Bu tanima uyan ne yazik ki pek cok ateist ve teist var. Ozellikle de ulkemizdeki teist ve ateistlerde bu durum daha yaygindir. Yani, ozetle iki tarfin da cahili bol olur. Unutmadan eklemek isterim, genel tartismada ozellikle karsit tarafin zayif noktasi temel alinarak ustunluk saglanmaya calisilir. Cunku amac, benimsedigi gorunun hakliligini ortaya koymak, bireyin kendisine yada baskalarina gorusunu kanitlamaya calismaktir. Bunu yaparken, karsisinda hep, "salak" yada"gerici" bir rakip olsun ister. Inancini rasyonel bir temelde savunmaya calisan bir teist, kendisi icin en buyuk-tehlikeli dusmandir.

Oysa ki, felsefede soru, cevaptan once gelirken, bazi ateistlerde cevap, sorudan once gelir ve kesin bir hukum tasir. Bilim ise Tanri hakkinda pozitif yada negatif bir hukum vermez cunku alani ve konusu degildir. Bunlar cok baska seylerdir. [ Tanri kesinlikle yoktur soylemi ile, Tanri kesinlikle vardir soylemi esasinda ayni seylerdir.]

Yukarida anlattiklarim, benim sahsi gozlemimdir, sahislari genelleme, siniflandirma, kategorize etme amaci tasimamaktadir. Soz konusu Ateizm Dernegi kapanmasaydi da, bunlari kendilerine ifade edebilme imkanim olsaydi. agnostik.net gibi guzel bir ortami yaratan ve fikrimizi paylasma imkani saglayan yonetici ve moderatorlere tesekkur etmek isterim.

“Güncel Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir