Anayasa Mahkemesi ezan hakkındaki kararını verdi

Her konuda haberler ve güncel olaylar.
Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Anayasa Mahkemesi ezan hakkındaki kararını verdi

Mesajgönderen NOLAN » Pzr Tem 03, 2016 8:20 pm

Anayasa Mahkemesi, evinin çevresindeki cami ve mescitlerden sabah saatlerinde yüksek sesli ezan okunmasından rahatsız olan kişinin yaptığı bireysel başvuruyu kabul edilemez buldu..
http://www.ulusalkanal.com.tr/gundem/an ... 10035.html
Kabul bile etmiyorlar.. :evil:
''Ezandan rahatsız olan defolup gitsin bu ülkeden'' diyorlar.. :evil:
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
oyo
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 12 kere
İletişim:

Re: Anayasa Mahkemesi ezan hakkındaki kararını verdi

Mesajgönderen oyo » Pzt Tem 04, 2016 2:15 pm

Hayret oysa bir gürültü yönetmeliği var. ( http://www.canpa.com.tr/files/file/G%C3 ... %C4%B0.pdf ) Davayı açan bu cesur saygı değer kişi ile dayanışılmalı ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımalı. Laik bir devlette devlet nasıl bir dinin bir mezhebini destekleyebilir?
;) Y :(

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt Tem 04, 2016 7:23 pm

oyo yazdı:Hayret oysa bir gürültü yönetmeliği var. ( http://www.canpa.com.tr/files/file/G%C3 ... %C4%B0.pdf ) Davayı açan bu cesur saygı değer kişi ile dayanışılmalı ve konuyu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine taşımalı. Laik bir devlette devlet nasıl bir dinin bir mezhebini destekleyebilir?

Sn.oyo..
Sorun,laik bir hukuk devleti olmamamız..Asıl sorun bu..Bu sorun giderilmediği müddetçe,bu ezan denen şeyi dinlemeye mecburuz..Avrupa'ya müracaat etsekte değişen bir şey olmaz..Sonuçta bu ülkeyi üniversite diploması olmayan,kaçak saraylarda oturan faşist bir diktatör yönetiyor..
Ya bu eziyeti çekmeye devam edeceğiz,ya da ülkeyi terk edeceğiz..
Bende şikayet etmiştim bu konuyu..Bana diyanet denen necis/murdar kurum dedi ki;''bu ülkede size yaşama şansı verdiğimiz için mutlu olmalısınız..''
Evet,Müslümanlara bu ülkede bizi yaşattıkları için şükretmeliymişiz..
Bunlar ışid değil de,nedir?
Bu ülkede terör olmasında nerede olsun?Sonuçta pislik pisliği çeker..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
NOLAN

Mesajgönderen NOLAN » Pzt Tem 04, 2016 7:30 pm

2 sene önce,internet üzerinden sorduğum soru ve bana verilen cevaplar;

-İslam hoşgörü/sevgi/hak dinidir deyip,laik bir ülkede gayrimüslimlerin günde 5 vakit ezan dinlemesine izin verilmesi bir paradoks değil midir? Bu insanların rahatsız edilmeme hakları,böylelikle gasp edilmiş olmuyor mu?

Diyanetin bana verdiği cevap şöyle;

-İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin, müslümanlar arasında güvenle yaşayıp, emniyet içerisinde ömürlerini geçirmesi müsade edilmektedir. Aynı şekilde, İslam, hoşgörü/sevgi/hak din olduğu için, gayri müslimlerin İslamın şiarı olan ezanı beş vakit dinlemelerine müsade edilmektedir. Zira, gayri müslimlerin ezan dinlemelerine izin verilmemesi hoşgörüye aykırı olur. Öte yandan insanların duymak istemedikleri sesleri, zorunlu olarak işitiyor olmaları hak ihlali sayılırsa, sokaktan geçen aracın motor sesi, korna sesi, simitçinin bağırması, seçim reklamı yapan araçların anonsları vb. sayısız durumun da hak ihlali sayılması gerekir. Ayrıca gayri müslimlerin hakim olduğu ülkelerde yaşayan müslümanların da işitmeyi arzu etmedikleri çan vb. sesleri duymaları da haklarının gaspedilmesi olarak telakki edilmesi gerekir. Sonuç olarak, müslümanların çoğunlukta olduğu bir ülkede, müslümanlar arasında huzur ve güven içinde yaşamak gibi bir nimet verilmiş olan gayri müslimlerin, doğrudan zülüm, baskı vb. haksızlıklar olmadığı takdirde, engellenmesi mümkün olmayan bazı olumsuzluklara tahammül etmelerinin icap etmesi bir hak ihlali olarak görülmemelidir

Süleymancı fetva.netin cevabı da şöyle;

-Yanlıştır. Fakat gayrimüslimlerin ülkemizdeki durumunu ve İslam ülkelerindeki zor durumunu da düşünmek gerekir.
Gayrimüslimlerin çoğunlukta olduğu yaşayan Müslümanların daha fazla çalışıp çaba göstermesi, gayret göstermesi gerekir.
Bu durum hukuki yollarla ve Müslümanların eğitim ve her alanda güçlenmesiyle düzelecek bir durumdur.
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Pzt Tem 04, 2016 7:37 pm

İyi müslüman değilim diyorum. İyiki dünya bunların kontrolünde değil yoksa kan gövdeyi götürür sağlam insan kalmaz kuşa köpeğe bile oruç tuttururlar, ayın yüzeyine mescit yapmaya kalkışırlar, bir tek şeyi hep es geçiyorlar insanlık. Bu insanlara gerçekleri göstermek adına verdiğin savaş için seni tebrik ediyorum Nolan.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

“Güncel Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Google [Bot] ve 2 misafir