Yaşar Nuri Öztürk vefat etti

Her konuda haberler ve güncel olaylar.
Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 234 kere
Alınan Teşekkür: 204 kere

Yaşar Nuri Öztürk vefat etti

Mesajgönderen AgnostikBey » Cum Haz 24, 2016 8:00 pm

Uzun süredir kanser tedavisi gören Prof. Dr. Yaşar Nuri Öztürk 22 Haziran günü İstanbul'daki evinde hayatını kaybettti.

Ben müslümanken, birçok insanda olduğu gibi, ilk etapta kuran'i anlayarak okumama aracı olmuş ve de Arapça diline ilgime vesile olan bu güzel insanın toprağı bol olsun.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Re: Yaşar Nuri Öztürk vefat etti

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum Haz 24, 2016 9:54 pm

Resim

Hürriyet'in haberine göre Yaşar Nuri Öztürk, öldükten sonra gidileceği sanılan cehennem ortamındaki zebanilerle konuşması betimlenerek, islami mizah dergisi misvak tarafından karikatürü yapılmış. Karikatürdeki rahiye nasıl uydurma bir kavramsa yani gerçeğe tekabül etmiyorsa, cehennem ve zebani kavramları da gerçeğe tekabül etmez. Karikatürü çizenler bu islami maskaralığın farkındaymış gibi çizmişler. YNÖ'nün ölüsüyle alay edelim derken islam ile alay etmişler.

sarraf
Görüş: hakikatperest
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen sarraf » Pzr Haz 26, 2016 12:42 am

Vefatından gerçekten üzüntü duydum. Görüşlerinden ziyade akla vurgu yapması ve birçok kişiye zıt olup tepki toplamasına rağmen inandığı gibi yaşamaya gayret eden bir insan olduğu kanaatindeyim. Benim için de önemli olan bu.

Kullanıcı avatarı
Tasvir-i Efkâr
Alınan Teşekkür: 8 kere
İletişim:

Mesajgönderen Tasvir-i Efkâr » Pzr Haz 26, 2016 1:24 am

Aynen, bir ilahiyatçı olarak akılcılığı ön plana çıkarıp eleştirel düşünmeye teşvik etmesi ve Atatürkçü olması onu emsallerinden farklılaştırır. Ölüm haberini almak bende de üzüntü yarattı. O güzel insanlar o güzel atlara binip gittiler. Demirin tuncuna insanın piçine kaldık.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Sal Haz 28, 2016 6:09 pm

İslam'ı iyi birşeymiş gibi gösterene iyi biri diyemem ama Kemalist çizgisi yüzünden kötü biri de diyemem..

Yaşar Nuri Öztürk,cumhuriyet tarihinin yetiştirdiği en büyük islam alimidir sonuçta..Sürüyle kitap yazmış birisi ve kitapları yurtdışında da yayınlanan,bir sürü dile çevrilen birisi..Karşısına koyabileceğiniz birisi yok bence..

Allah ile aldatmak kitabını okumuştum..İyi kitaptı..Deist kitabını okumadım ama deizme kaydığı çok belliydi..Bu tarz insanların dinden kopmaları da hiç kolay değil..
Doğada ahlak yoktur..

Kullanıcı avatarı
Tumagü İskicap
Görüş: Panenteist
Edilen Teşekkür: 3 kere
Alınan Teşekkür: 31 kere

Mesajgönderen Tumagü İskicap » Sal Haz 28, 2016 6:25 pm

Deist idi son yıllarda ama söylemiyordu.
Turan Dursun gibi öldürülmekten korktuğunu düşünüyorum ben.
Cenazesi gerçekten seçkindi, çarşaflı cübbeli ehli sünnetten kimse yoktu.

“Güncel Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir