Müslümanlardaki Evrim Kıvırması

Forumun diğer kısımlarında yer alamayacak tüm konu başlıkları.
Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Re: Müslümanlardaki Evrim Kıvırması

Mesajgönderen Kurnaz » Pzt Nis 18, 2016 4:14 pm

Başka forumdaki bir arkadaşım böyle bir forumun olduğundan bahsederek beni davet etti. Farklı fikirler duyarak yeni bir şeyler öğrenirim umuduyla geldim. Gelir gelmez bu tip konuları üstte görünce girip yazayım dedim hâliyle. Balıklama atlamamın sebebi bu. Forumun düzenine de daha alışabilmiş değilim. Bu yüzden tanışma bölümünü daha yeni fark ediyorum. Daha önce buraya gelen teistler neler yaptı bilmiyorum ama yine de bu, ön yargıyla hareket etmeyi haklı çıkartmaz. Anlayışınızdan dolayı yine de size teşekkür etmek istiyorum

Kabaca suredeki o kısımları şöyle özetleyeyim:
Allah, sizi nasıl yarattıysam tekrar öyle yaratacağım diyor. İlk yaratılışın nasıl olduğunu görmeniz için etrafınızı dolaşın, inceleyin, etrafınıza bir bakın diyor. Hah, tıpkı bunun gibi sizi tekrar yaratacağım diyor.

Son paragrafınız bana daha geniş bakmam için ilham verdi. Çünkü sadece biyolojik yaratılışın aşamaları aklıma geliyordu. Şimdi ise, evrenin yaratılışını da inceleyin gibi bir anlam da kafamda oluştu. Nasıl ki insanlar birtakım olaylar ve evreler sonucunda günümüzdeki halini aldıysa ve son saatten sonra da aynı şekilde yaratılış tekrarlanacaksa; cennet ve cehennemin içinde bulunacağı evren/evrenler de, içinde bulunduğumuz evren gibi yaratılacak gibi anlam oluşabiliyor. Şu an fizikî olarak başka yıldızları, gezegenleri, uyduları dolaşıyor olamasak da elimizdeki teknolojik aletlerle inceleme yapmak suretiyle, oraya gitmiş kadar bilgi toplayabiliyoruz.

Darwin, evrim teorisini ortaya atmadan evvel -yanlış hatırlamıyorsam- evinden çok uzaklardaki adalara seyahat edip oradaki canlıları (kuşları) gözlemliyor. Yani -biz müslümanlara göre olan- yaratılışın işleyişini öğrenmeye çabalıyor. Müslüman olduğunu söyleyen kimselerin de işte bu yüzden Darwin'e yaptığı saygısızlıkları aklım almıyor. Gerçi bunun kaynağı, ekseriyetinin neredeyse hiçbir şey okumuyor olması.
عليها تسعة عشر

Epica
Görüş: Felsefenin seyyahı

Mesajgönderen Epica » Sal Nis 19, 2016 2:13 am

En azından sağır değillermiş hiç duymamalarından iyidir değil mi :lol:

thalese
Edilen Teşekkür: 4 kere
Alınan Teşekkür: 1 kere

Mesajgönderen thalese » Sal Nis 19, 2016 11:17 am

Bilim tarihi sürekli gelişmelerle, yeni kuramlarla kanunlarla değişir durur.
Evrimin benim için hiç bir öncemi yok.
Dahası bu bir KANUN değil, TEORİ'dir.
Yani bir olayı açıklamak adına bir varsayımlar dizgesidir. Her an değişebilir. Hayat görüşünüzü buna bağlamayın derim.
" Lütfen, kutsal kitaplara inanmayanlar bana ayet, hadis delili göstermesin. Ortak bir paydada buluşalım, ortak inandıklarımız ile ortak akıl ile konuşalım"

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Mesajgönderen Mems » Sal Nis 19, 2016 12:42 pm

Kavramlar üzerinde tartışma yürütmek yersiz. Teori deyip geçiştirelecek bir durum değil.

Örneğin bir zamana kadar atomun alt parçacıklarını bilmiyorduk quark lar gibi.... Şimdi atom hakkında daha çok şey biliyoruz ama teori demeye devam ediyoruz. Bilim böyle birşey elindeki verilerle test edilebilir durumlar için konuşulabilir. Evrimi test edebiliyormuyuz, cevap evet. O zaman üzerinde çalışıp daha çok şey öğrenebiliriz. Yaradılış ... test edebiliyormuyuz hayır. Üzerinde bilimsel bir sonuça ulaşılabilirmi hayır... Video da teori nedir derinlemesine anlatılmış.

https://www.youtube.com/watch?v=H3Hw5yPEVCo
En son Mems tarafından Sal Nis 19, 2016 7:30 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Nis 19, 2016 7:05 pm

thalese yazdı:Evrimin benim için hiç bir öncemi yok.

İmla kurallarına dikkat etmezseniz, içeriğin önemine göre önceliklerimizi değiştirmek durumunda kalacağız biz de.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Epica
Görüş: Felsefenin seyyahı

Mesajgönderen Epica » Sal Nis 19, 2016 8:36 pm

thalese yazdı:Bilim tarihi sürekli gelişmelerle, yeni kuramlarla kanunlarla değişir durur.
Evrimin benim için hiç bir öncemi yok.
Dahası bu bir KANUN değil, TEORİ'dir.
Yani bir olayı açıklamak adına bir varsayımlar dizgesidir. Her an değişebilir. Hayat görüşünüzü buna bağlamayın derim.

Evrimin teori olduğu ve teoriler kanıtlanmış değildir değişebilir diye kaçmak mantıklı değil evrim gerçeğe çok yakındır hatta bilim adamları fiiller olmasa bile sırf DNA dan çıkabilecek bir bilgidir denmiştir ayrıca kısa süreli evrime uğrayan canlılar da vardır .

Pulsar
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 14 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Mesajgönderen Pulsar » Prş Nis 28, 2016 3:53 am

Teori ve kanun kelimeleri hiyerarşik bir üstünlük açıklamaz.
Bilimde teori, mahalle kahvesindeki teori ile aynı şey değildir.
Bilimde teori; bir olgunun, sürekli olarak doğrulanmış gözlem ve deneyler baz alınarak yapılan bir açıklamasıdır.
Kanun ise, matematiksel prensiptir.
Kısacası evrim bir gerçek, evrim teorisi bu gerçekliğin sürekli olarak doğrulanan (ve yanlışlandığında geçerliliğini yitirecek olan) açıklamasıdır.
Kaldı ki, kanunlar bile değişebilir, yanlışlanabilir.
Fakat mahallede kullanılan teori ile bilimdeki teori arasındaki farka özellikle dikkat etmek gerekir. Çünkü mahallede kullanılan teori, varsayım bile değildir. Çünkü varsayımın bile sınanabilir olması gerekir ki, mahalledeki teorilerin bile sınanma gibi bir zorunluluğu yoktur.
Bu nedenle bu kavramları argüman etmeden önce, bilmek gerekir...

“Genel Tartışma Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir