Türkiye'deki Dindarlık Gelişimi

Forumun diğer kısımlarında yer alamayacak tüm konu başlıkları.
Kullanıcı avatarı
Gaelo
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Türkiye'deki Dindarlık Gelişimi

Mesajgönderen Gaelo » Pzr Kas 01, 2015 10:56 pm

Merhaba arkadaşlar.

Şu anki yönetim altında, Türk halkının dindarlaştığı üzerine bir olgu oluşturuluyor. Bu olgu ne kadar doğru onu bilmiyorum?
Bir ülkenin dindarlaşması için, yeni nesil eski nesilden daha dindar olmalı.

Bugünün gençleri anne ve babalarından daha mı Dindarlar ? Ülkemiz gerçekten dindarlaşıyor mu yoksa dinsizliğe ya da seküler hayata doğru daha yakın bir gelişim mi var ?

Malesef 90'ların ve ondan önceki Türkiyesi'ni bilmiyorum bu nedenle kıyaslamam pek mümkün olamıyor.
Bu nedenle burada bu konu hakkında sizin fikrinizi öğrenmek istiyorum.

Kullanıcı avatarı
Faraday
Alınan Teşekkür: 4 kere

Re: Türkiye'deki Dindarlık Gelişimi

Mesajgönderen Faraday » Pzr Kas 08, 2015 5:08 pm

Gaelo yazdı:Merhaba arkadaşlar.

Şu anki yönetim altında, Türk halkinin dindarlastigi üzerine bir olgu oluşturuluyor. Bu olgu nekdar dogru onu bilmiyorum.
Bir ülkenin Dindarlasmasi icin, yeni nesil eski nesilden daha dindar olmali.

Bugünün gencleri Anne ve Babalarindan daha mi Dindarlar ? Ülkemiz gercekten dindarlasiyormu yoksa Dinsizlige yada Seküler hayata dogru daha yakin bir gelisim mi var ?

Malesef 90 larin ve ondan önceki Türkiyesini bilmiyorum bu nedenle kiyaslamam pek mümkün olamiyor.
Bu nedenle burda bu konu hakkinda sizin fikrinizi ögrenmek istiyorum.

Türkiye'nin şu anki durumunda bence dindarlaşmak ve aptallaşmak arasında çok ince bir çizgi var diye düşünüyorum. Dindarlaşıyor mu bilmem ama git gide aptallaştığını söyleyebilir. Dini herkes kendine göre yorumladığı için bu ülkede dindarlaşıyor muyuz? Sorusunun cevabı kişiden kişiye değişecektir. Aslına aptallaşmak tanımı biraz ağır kaçmış olabilir. Otoriteyi sorgulamayan insanların çoğaldığını söylemek daha doğru olacaktır. Otoriteyi sorgulamamak aptallık mıdır? Ayrı bir konu.

Ki sorgulamayan insanların bu iktidar döneminde tavan yaptığı doğrudur. Fakat bunun çok daha eskilere dayandığını görmek gerekir. Bunun bir Osmanlı mirası olduğunu söylersek sanırım yanlış olmaz. Daha sonrasında bu değiştirilmeye çalışılmış malum. Belli bir ölçüde başarıda sağlanmıştır. Ama bir yere kadar. Kul olmak sanırım bu toplumun içine işlemiş artık. Bu da iktidar sahiplerinin işine gelen bir şey kulları yönetmek her zaman daha kolaydır. Kul olmak içinde dindar olmak gerekir.

Bu konuda da bir milat noktası da 1980'dir. Her ne kadar mevcut iktidar Kenan Evren için bir tiyatro ortaya koyduysa da bu zihniyeti palazlandıran Kenan Evere'nin kendisidir.

Kullanıcı avatarı
Cryst
Tech
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 31 kere
Alınan Teşekkür: 23 kere

Mesajgönderen Cryst » Pzt Kas 09, 2015 12:16 am

Ailemden küçük yaşlarda din eğitimi aldım, Kuran'ı arapça olarak hatim ettim. Her yaz camilerde verilen kurslara gittim. Ateist ve deistler ile dinler ve inanç üzerine çok tartıştım.

Şu anki yönetim altında, Türkiye dindarlaşıyor mu bilemem ama, ben sorgulamaya başladım. Onlara teşekkür edebileceğim tek şey budur sanırım. Dindarlıkları sayesinde ben kendi inancımı sorgulama ihtiyacı hissettim ve buradayım :)

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Kas 22, 2015 11:20 pm

Cryst yazdı:Ailemden küçük yaşlarda din eğitimi aldım, Kuran'ı arapça olarak hatim ettim. Her yaz camilerde verilen kurslara gittim. Ateist ve deistler ile dinler ve inanç üzerine çok tartıştım.

Şu anki yönetim altında, Türkiye dindarlaşıyor mu bilemem ama, ben sorgulamaya başladım. Onlara teşekkür edebileceğim tek şey budur sanırım. Dindarlıkları sayesinde ben kendi inancımı sorgulama ihtiyacı hissettim ve buradayım :)

Benimde buna benzer bir hikayem var aslında.Buradan paylaşmıştım. Ama AKP değil de , dindar bir arkadaş sayesinde olmuştu.

Sonuç olarak ortaya şöyle bir tablo çıkıyor. Cesareti ve mantığını kullananlar bu tür insanlar sayesinde sorgulamaya başlıyor ve ateist yada bilgili müslüman oluyorlar . Dinden çıkma ihtimali daha yüksektir bence.

Ama sorgulamaktan korkanlar ve hiç aklına dahi getirmeyenlerin sayısı da oldukça fazla ve bence AKP hükümetinin amacıda biraz buna yönelik.

Eski'yi bende bilmiyorum ama milletvekilleri çocuklarını özel kolejlerde , yurt dışındaki kaliteli eğitimi olan okullarda okuturken bir yandan da Türkiye eğitim sistemi ile oynayarak imam hatip'leri öve öve bitirememeleri oyunun bir parçası. Amaçları sorgulamayan toplum yetiştirmek.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Şüpheci Dinsiz
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 20 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen Şüpheci Dinsiz » Pzt Kas 23, 2015 12:41 am

Bu konuda çok doluyum...

Ibn-i Haldun adlı müthiş bir filozof, vaktiyle çok ciltli bir tarih kitabı yazıyor, 1. cildi Mukaddime adlı bir eser. Turan Dursun bunu 4 ciltte çevirmeye başlıyor, 1. cildini yayınlıyor, 2. cildi yayına hazırken, 3. cildi öldürüldüğü gün evde arama yapan polislerce toplanıp yok ediliyor.

Turan Dursun kütüphanesinden okunabilir.

İbn-i Haldun, tarih biliminin kurucusu sayılır. Tarih nasıl yazılır konulu kitapları vardır, değeri ancak 18. yüzyılda anlaşılmıştır.
Bunun dışında tarih felsefesinin de kurucusu sayılır. Salt tarih yazmakla değil, olayların nedenlerini de inceler.

İbn-i Haldun'a göre toplumların 3 evresi vardır. (Sayfa 23)
1- Kırda, çölde ilkel yaşam dönemi,
2- Fetih yoluyla devlet kurma dönemi,
3- Yerleşik yaşam, zenginlik, savrukluk, eğlence, tembellik dönemi, durgunluk ve ardından yıkılış dönemi.

Bunu şöyle yorumlamak da mümkündür bence:
Medeniyette ileriyken rehavete kapılırsan ilkeller seni ham yapar.

İbn-i Haldun bunun tüm tarihi kapsayan bir döngü olduğunu (tarih tekerrürden ibarettir) söyler. Haksız mı?
Emevi-Abbasi-Osmanlı, şimdi sıra Türkiye'de mi?

Sevgiler

Kullanıcı avatarı
Shutur Nahundi
Edilen Teşekkür: 2 kere
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen Shutur Nahundi » Pzr Ağu 21, 2016 9:35 am

Hülya Avşar kendi kızı zehrayı ingilterede okumaya gönderiyor ama türkiyede akp iktidarına tam destek veriyor. Bilal yine dış ülkede okuyor... Türkiyede dindarlık elit cahillerin dindarlığın yoluna tuttukları ışık ile yol buluyor.

“Genel Tartışma Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir