Bizde birlik neden yok?

Forumun diğer kısımlarında yer alamayacak tüm konu başlıkları.
Pulsar
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 14 kere
Alınan Teşekkür: 14 kere

Bizde birlik neden yok?

Mesajgönderen Pulsar » Sal Ağu 09, 2016 9:22 am

Merhabalar,

"Bizde birlik neden yok?" sorusunu sorduğumda ilk aklıma gelen, ateizmin oluşturacağı değerlerin kişiye göre farklılık oluşturması. Ateizm kişiyi "tanrının varlığına inanmamak" dışında bir ortak noktaya götürmüyor. Ateist kişinin taşıdığı özelliklere "şu" veya "bu" eklemeleri ateizmin tanımını öznelleştiriyor. Peki ama diğer birlik olma durumları da aynı değil mi?
Müslümanlara bakıyorum, hepsinin kafasında farklı bir müslümanlık modeli var, büyük bir çoğunluğunun fikirleri ve müslümanlık algısı birbiri ile çelişir vaziyette. Normal şartlar altında birbirleri ile didişirken (hatta birbirlerini kafir ilan edecek kadar), büyük tabloya baktığımızda, hepsini ilgilendiren durumlarda farklı çatılar altında olabilmelerine rağmen, ortak paydalarını birlikte gayet seslerini duyurabilir bir şekilde savunabiliyorlar.
Richard Dawkins'in ABD'de yaptığı bir konuşmayı hatırlıyorum. Ateist azınlığın birlikte hareket ederek Yahudi azınlığından çok daha güçlü olabileceğini anlatıyordu.
Şimdi bir de bizim buralara bakıyorum. Her yerde birbirinden bağımsız oluşumlar ki öyle de olmalı. İnsanlar ortak paydaları daha çok olan insanlarla iletişim kurmak isterler, buna itirazım yok. Peki neden büyük tabloya baktığımızda bu ortak paydalara sahip insanlar birlikte hareket edemiyorlar. Neden Türkiye'deki ateist oluşumlar birlikte bir panel veremiyor? Neden bu ateist oluşumlarındaki insanların bu şekilde talepleri olmuyor?

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Görüş: Agnostik
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Re: Bizde birlik neden yok?

Mesajgönderen raskolnikov » Sal Ağu 09, 2016 8:30 pm

Türkiye'nin kültür seviyesi Afganistan düzeylerinde seyrettiği için hem ateist denilebilecek platformlar pratik yaşamda çok az, hatta hiç yok gibi. Olanların birleşmesi içinde kültürel zemin sıkıntılı. Bugün meclis başkanının "laiklik anayasadan çıkabilir" dediği bir ülkede yaşadığımızı bir an unuttunuz sanırım :)
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Pulsar

Mesajgönderen Pulsar » Çrş Ağu 10, 2016 9:50 am

Kültür seviyemiz çok düşük, bu bir gerçek. Fakat hitap edilen kesim, birleşilmesi beklenen kesim bu düşük kültür seviyesinden insanlar değil. Hatta keşke öyle olsaydı, çünkü öyle olanların nasıl birlik olabildiklerini gözlerimizle gördük son bir aydır.
Ateist denilebilecek platformlar pratik yaşamda çok az, hatta hiç yok gibi. Fakat bunun nedeni zaten birlik olmamamız değil mi? Yani birlik olamadıktan sonra pratik yaşamda bir etki oluşturabilecek gücü nasıl elde edebileceğiz ki?
Meclis başkanı bu açıklamayı yapıyor. Hoş daha sonrasında geri adım attı ama biz yakın tarihimizden anladığımız kadarıyla, bu geri adım; ilerideki ileri adımı güçlendirmek için yapıldı, eğer bunlar şimdi geri adım atmışsa, yakın zamanda çok daha etkili bir ileri adım atacaklar bu konuda. Fakat bunu yapmaları son derece de doğal değil mi? Karşısına çıkmadığında, en azından burada olduğunu göstermediğinde onların yapmak istedikleri şeyleri yapmaları için imkanı biz yaratmış olmuyor muyuz?

Bakın uzun bir tarih değil bu Fettullahçıların böyle güçlenmeleri. Başlangıçta bu kadar destekli falan da değillerdi, o kalender görüntülerindeki insanlar gibiydiler. Fakat adamlar ticari ilişkilerinden, arkadaşlık ilişkisine ve hatta aile ilişkilerine kadar birbirleri arasındaki bağlara o kadar güzel sarıldılar ve güçlendilerdiler ki bağlarını; çok uzun olmayan bir süreçte (40 yıl gibi) azınlık olarak kalmalarına rağmen, nasıl da güçlü oldular.

Hani böyle bir beklentim de yok açıkçası. Fakat biz çok kötüyüz bu konuda.

Devletin konudaki rolünden daha kötüyüz. Kısa süredir Ateizm Derneği'nin işleyişi ve etkinlikleri ile ilgileniyorum, araştırıyorum. Bir etkinlik yapılacağında devlete bildirim yapılıyor. Bu zamana kadar 2 tane etkinlik güvenlik tehlikesi olabilir gerekçesi ile iptal edildi. Devletin birleşime etkisi bu oluyor sadece resmi açıdan baktığımızda. Fakat biz birleşmek istemiyoruz ki. Biz birbirimizle didişmekten, haklarımızı savunabilecek mertebeye geçemiyoruz. Bir ateizm oluşumu başlıyor, sanki ateizm oluşumu değil de, anti-kemalist bir oluşum gibi. Başka bir tanesi açılıyor, sanki ateizm oluşumu değil de, kemalistler oluşumu.
Bizi birleştiren şeyleri o kadar görmezden geliyoruz ki, bizi ayıran şeylerle hareket ediyoruz.

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Çrş Ağu 10, 2016 7:07 pm

Türkiye ateizme, ateist oluşumlara daha hazır değil diye düşünüyorum. Belki çoğunluk deizme hazır olabilir. Sonuçta her şeyin bir ara geçiş hali/süreci vardır :)
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Kullanıcı avatarı
hercümerç
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 12 kere
Alınan Teşekkür: 6 kere

Mesajgönderen hercümerç » Prş Ağu 11, 2016 8:44 pm

Ateizmin bir bağlayıcılığı yok. Irk birliği genetikten gelir; din birliği cennet hayalinden, sonsuz yaşamdan vs. bu yüzden ırkı için, dini için ölecek pek çok mücahit bulunabilirken ateizm uğruna ölümü göze alacak ateist bulmanız çok çok zordur, zaten olması gereken de budur. Ateizm bir ideoloji değildir, sadece yalanlara tapanlara karşı bir duruştur. Varolabilmek için teizme ihtiyaç duyar. Ateistlerin en büyük ortak noktası ateist olmalarıdır, onun dışında şayet bir toplumda aşırı baskı altında kalmazlar ise bir araya gelip din tarikatları, ırk birlikleri gibi hareket etmeleri imkansızdır.
Ateistlerin çoğu zeki insanlardır, hal böyle olunca mutlak peşinden gidilmesi gereken bir ideoloji, davranışlar biçimi belirlenemez. Çünkü subjektif dünyada zemin oldukça kaygandır, her kafadan farklı bir ses çıkar hepsinin kendince mantıklı tarafları vardır. Kişinin yetiştiği, büyütüldüğü ortam fikirlerine büyük etki eder. Mesela; Türk bir ailede yetişen ateist ile Kürt bir ailede yetişen ateist; kemalist bir ailede yetişen ateist ile muhafazakar aileden çıkmış bir ateist birbirinden oldukça farklı olacaktır, çünkü karar merkezine etki eden tecrübeleri diğerlerinden çok farklıdır. Yani doğru denilen şey izafidir, doğru gelen şeyin zorunlu olarak takip edilmesinin gerekliliği bile izafidir.

Kullanıcı avatarı
raskolnikov
Edilen Teşekkür: 49 kere
Alınan Teşekkür: 54 kere

Mesajgönderen raskolnikov » Pzr Ağu 14, 2016 4:03 pm

Pulsar yazdı:Bakın uzun bir tarih değil bu Fettullahçıların böyle güçlenmeleri. Başlangıçta bu kadar destekli falan da değillerdi, o kalender görüntülerindeki insanlar gibiydiler. Fakat adamlar ticari ilişkilerinden, arkadaşlık ilişkisine ve hatta aile ilişkilerine kadar birbirleri arasındaki bağlara o kadar güzel sarıldılar ve güçlendilerdiler ki bağlarını; çok uzun olmayan bir süreçte (40 yıl gibi) azınlık olarak kalmalarına rağmen, nasıl da güçlü oldular.

Hani böyle bir beklentim de yok açıkçası. Fakat biz çok kötüyüz bu konuda.

Bakın ben ateistlerin birlik olması düşüncesinin bir yarar getireceğini sanmıyorum. Ne yapacağız yani herkes toplanıp aynı şeyleri tekrar edip duracak. E zaten bildiğimiz şeyleri anlatıp duracağız. Burada politik bir bağlayıcılık yok. Yani örneğiniz kötü buldum. Fethullah nere ateizm nere? Ne alaka hatta? Sizle benim bağlayıcılığım nedir? Beraber hangi hedeflere odaklanabiliriz? Sabahtan akşama kadar Muhammedin yalancı olduğunu anlatarak ne elde edilir? Seküler ve laik bir dünya görüşünün politik mücadelesi derseniz amenna. Ama diğer türlü bir amaç yok.
Büyük idealler uğruna önce küçük bir azınlık savaşım vermiştir. (Einstein)

Pulsar

Mesajgönderen Pulsar » Sal Ağu 16, 2016 1:48 pm

hercümerç yazdı:Ateizmin bir bağlayıcılığı yok. Irk birliği genetikten gelir; din birliği cennet hayalinden, sonsuz yaşamdan vs. bu yüzden ırkı için, dini için ölecek pek çok mücahit bulunabilirken ateizm uğruna ölümü göze alacak ateist bulmanız çok çok zordur, zaten olması gereken de budur.

Kesinlikle katılıyorum. Sadece ölmek örneği için değil, zarar görülebilecek her anlamda pek fazla mantıklı bir hareket olmaz, eğer kişi fazlaca idealist değilse.
Fakat benim aradığım o değil aslında.
Şu anki durumu size şöyle izah edeyim. Türkiye'de birbirinden bağımsız (bahsime konu olabilecek) 5-6 adet ateist oluşum var. Bu oluşumların tamamı kendi içlerinde bir organizasyon yapmaya çalışıyor ve birlik olmadıkları için hepsi sönük ve basit etkinlikler olarak kalmaya devam ediyor.
Benim çok samimi bir arkadaşım Richard Dawkins ile görüşme yapıyordu belki son 6-7 aydır. İlk etapta kesinlikle düşünmezken, artık sıcak bakıyor Richard Dawkins böyle bir etkinliğe. Arkadaşım beni Dawkins'in asistanı ile görüştürdü. Asistanı da Dawkins'in burada yapılabilecek bir etkinliğe sıcak bakabileceğini söyledi. Ben de dernek ve diğer ateist oluşumların bu konudaki iş birlikteliğine göre aksiyon almayı faydalı gördüm.
Çünkü Dawkins'i basit bir organizsyona getirmek uygun olmayacaktır. Detaylı bir organizasyon için de bu ateist oluşumların en azından bazı konularda (mesela raskolnikov'un dediği gibi sekülerlik ile ilgili konferans, eğitim veya bir etkinlik) birbirlerini destekleyebilmeleri gerekiyor.
Fakat benim gördüğüm bunun tam tersi. Bu oluşumların hiç birisi birbiri ile iletişimde değil, hatta sanki birbirlerini rakip görür gibi, birbirlerine zarar verir durumdalar. Hani benim isteğim bunlar tek çatı altında toplansalar da değil, çünkü öyle olursa çok daha kötü olacağını zannediyorum, sadece birbirlerini destekler pozisyonda olmaları yeterlidir.
raskolnikov yazdı: Bakın ben ateistlerin birlik olması düşüncesinin bir yarar getireceğini sanmıyorum. Ne yapacağız yani herkes toplanıp aynı şeyleri tekrar edip duracak. E zaten bildiğimiz şeyleri anlatıp duracağız. Burada politik bir bağlayıcılık yok. Yani örneğiniz kötü buldum. Fethullah nere ateizm nere? Ne alaka hatta? Sizle benim bağlayıcılığım nedir? Beraber hangi hedeflere odaklanabiliriz? Sabahtan akşama kadar Muhammedin yalancı olduğunu anlatarak ne elde edilir? Seküler ve laik bir dünya görüşünün politik mücadelesi derseniz amenna. Ama diğer türlü bir amaç yok.

Fettullah konusu sadece bir örnek. Öyle bir oluşum beklentim de yok. Fakat eğer öyle bir oluşum olacak olsa, nasıl güçlü olabiliyor onun örneği sadece. Hani bir benzerlik oluşturmaya çalışmadım.
Biz ateistleri birleştiren tek nokta din değil ki. Mesela dediğiniz gibi seküler ve laik bir dünya görüşünün mücadelesi çok başarılı bir konu olabilir. Aynı şekilde derneğin şu anda en önemli işlevi hukuki durumlar ile ilgili aksiyonlar alması. Ateist olduğu için işten atılan kişilere hukuki destek sağlamak, çocuğunun din dersi almasını istemeyen kişilere yol gösterilmesi, etrafındaki yobaz çevreden bunalmış ve çok fazla da sosyalleşebilecek ortamı oluşturamayan kişilere etrafındakilere göre daha iyi anlaşabileceği insanları bulabilmesi gibi faaliyetleri var.
Şahsen din benim derdim değil. Muhammet'in ne yaptığı ile ilgili insanlarla tartışmıyorum. Ama neden bir evrim sempozyumu yapmıyor seküler gruplar birleşerek?

Kullanıcı avatarı
AgnostikBey
Mesaj Panosu Yöneticisi
Edilen Teşekkür: 230 kere
Alınan Teşekkür: 199 kere

Mesajgönderen AgnostikBey » Sal Ağu 16, 2016 6:28 pm

Pulsar aslında çeşitli başlıklar yaratılabilir. Örneğin Arapça'yı anadili gibi bilen (hatta belki anadili de olan) Türk ateistler bu oluşumlar sayesinde toplanip bir farkındalık hali yaratabilir. Birçok farklı düşünce mümkün.
"Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır." Mustafa Kemal Atatürk

Brainstorm
Görüş: Freethinker
Edilen Teşekkür: 1 kere
Alınan Teşekkür: 2 kere

Mesajgönderen Brainstorm » Sal Eki 04, 2016 12:23 am

Birlik olma çalışmaları var, ateizm derneği gibi...
Ancak internet ortamına baktığımız zaman birlikten uzak bir durum var sanki.

Bunun sebepleri dinden gelen alışkanlıklar ve toplumun kültürel yapısı olabilir.
Müslüman iken kendisi gibi inanmayana karşı sert tavır alan kişi, bu tarafa geçince de benzer davranışlar sergileyebiliyor. bu durum diyalog ortamına zarar veriyor.

Sorgulama, dinin içinde başlamalı. kişi inanırken de inancın içindeki yanlışları eleyebilmeli. Mesela mezhepçilik gibi...
İslamdaki mezhepçiliğin nonteist ortamlara yansıması ise, deist / ateist / panteist gibi ayrımcılıklar şeklinde oluyor genelde..
Mesela "sadece ateistler ilerici olabilir" gibi dar bir bakış açısı, egoların birlik beraberliğe tercih edilmesi anlamına gelir.

Bunun dışında "idealist / materyalist" , "milliyetçi / eşitlikçi" gibi görüş ayrılıklarının bazen kutuplaşmalara dönüştüğünü görmekteyiz.
Oysaki bunların hepsi, entellektuel tartışma konusu ve tersine dostluk sebebi olması gereken farklılıklar.

Kullanıcı avatarı
Şüpheci Dinsiz
Görüş: Dinsiz
Edilen Teşekkür: 20 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen Şüpheci Dinsiz » Sal Eki 04, 2016 7:18 pm

Ülkemizde -özellikle son günlerde- büyük bir demokrasi eksikliği içindeyiz. Sebebi de malum; çoğunluğun azınlığa kendi ilkel kültürünü zorla dayatması, ve malum ilkel kültürün din olması, ve bu malum ilkel dinin İslam olması.

Dinsiz kesim en azından demokratik hak ve özgürlükler çatısı altında birlik ve dayanışma içinde olmalı. Çünkü İslam, zorbalığı iyi bilinen bir dindir ve "hak verilmez alınır". Dinsiz kesim, kırık dökük de olsa eldeki laikliği kaybederse İslami rejimlerden asla hoşgörü görmeyeceğini iyi bilsin. Siyasi görüşünü bir kenara koysun, demokratik tepki gösteren gruplara dahil olsun.

İslam inancında sorgulama olmaz, olamaz. İslam neyse odur. Sorgusuz iman etmektir. İnanca göre tek harfi değiştirilemez. Yani önümüzdeki binyıllarda da tek harfi değişmeyecektir. Haliyle günümüzdeki toplumlara açıkça zarar verir hale gelmiştir.

Din, bir kez bünyeye girince çıkarmak zordur. Çünkü dini eğitim sırasında sorgulamaya ket vurulmuştur. Sorgulama, günaha girme olarak görülür, kişiye korku, pişmanlık, rahatsızlık verir. Bir şekilde dinden çıkanın da hayatı alt üst olur. Çünkü kişinin dindar dönemindeki hayatı büyük ölçüde dine göre şekillenmiştir. Yeni hayatına uyum sağlamada büyük zorluklar yaşaması kaçınılmaz olur.

Dinin bünyeye girmesini hukuk, hak ve özgürlükler çerçevesinde engellemek gerekir. Neticede din dogmadır, eğitimde ne gibi haklı bir gerekçeyle kendisine yer bulabilir? Bilimsel ve özgür düşünceyi destekleyen bir eğitim sistemi, din-milliyetçilik gibi dogmalara kapılmayan bir nesil yetiştirilmesinin tek yoludur. Demokrasi ve laiklik bu yüzden çok önemlidir.

Yani sinekle mücadele etmek terine, sineği üreten bataklığı kurutmaya yönelik bir hamledir. Dinsizler bu mücadeleyi veren gruplara sonuna kadar destek olmalıdır. Bu bir varlık-yokluk meselesidir.

Ateistler Derneğinin her aşamasında bulundum, izledim. Aralarında militan ateist yoktu. Bunun bir çok sebebi olabilir. Apolitik olabilirler, korkuyor olabilirler, ülkenin durumunu iyi anlamamış olabilirler, İslamı iyi tanımıyor olabilirler. "Arada militanlık yapmayacak mısınız?" diye sorduğumda tepki aldım. Dergi filan çıkarıp evrim, felsefe paylaşımları yapacaklarmış. Dinleri hedef almayacaklarmış. "Dinler bizi hedef alıyorlar ama?" dediğimde ne kokalım ne bulaşalım tarzı yaklaşımlar oldu. İlgilenmeyi bıraktım. Hayal kırıklığına uğramıştım. Sonra duydum ki, dernek kapanmış. Bir kısmı Ateizm Derneğine gitmiş.

Yine söylüyorum, demokrasi ve laiklik, dinsizler için varlık-yokluk meselesidir.

Sevgiler

“Genel Tartışma Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir