Dinden sonra çevre ve aile ile ilişkiler

Forumun diğer kısımlarında yer alamayacak tüm konu başlıkları.
sarraf
Görüş: hakikatperest
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Dinden sonra çevre ve aile ile ilişkiler

Mesajgönderen sarraf » Prş Haz 30, 2016 10:46 pm

Din hayatın her anında insanları yönlendiren bir sistem. Dinsiz insanlar olarak ister istemez din tartışmalarının içine giriyoruz. Standart muhabbetlerimiz bile dönüp dolaşıp o noktaya varıyor. Çünkü insanlar fikirlerini de inançlarına uygun olarak geliştiriyorlar. Benim o fikirlere karşı olmam dine de karşı olmam anlamına geliyor. Bunun da farkında olan insanlarla tartış dur ondan sonra. Genelinden bir şey kazanmak mümkün olmuyor. Herkes bizim iyiliğimizi düşündüğünden “yanlış yoldasın” gibisinden sözler ediliyor. Doğrusunu soruyorsunuz kem küm… Bilmedikleri dinlerinin yanlış olabileceğinden şüphe duymuyorlar. Velhasıl kelam sizler nasıl baş ediyorsunuz bu tür durumlarla? Çevrenizle özellikle ailenizle olan ilişkinizi nasıl etkiliyor? Bu sorum doğma büyüme dinden uzak bir yaşam benimsemiş olanlara değil. Nasrettin hocanın da dediği gibi ağaçtan düşeni yine ağaçtan düşen anlar. Dinlerin insanı bürüdüğü ruhsal yapıyı tahmin eden değil yaşayan insanların söylemleri bu noktada benim için daha değerli.

Kullanıcı avatarı
Engse Hohol
Edilen Teşekkür: 17 kere
Alınan Teşekkür: 53 kere

Re: Dinden sonra çevre ve aile ile ilişkiler

Mesajgönderen Engse Hohol » Cum Tem 01, 2016 12:06 am

Biz de baş edemiyoruz değerli Sarraf. Sen de güvenmediğin insanlarla dini tartışmalara girme. Dayanamayacak kadar bir karşı söylem içerisine gireceksen, siyasi içerik kullanarak gir. Felsefe içeriğiyle dini tartışmaya girersen o tartışmanın sonu tahmin edilemeyebilir. Akp'nin Konya'da gizli uzay üssü inşa ettiğini ve 2023'de açıklanacağını iddia eden, samimi olarak bu dediğine inanan insanlar var şu anda çevremizde. Dışarıdan bakınca tamamen normal insan gibi görünüyorlar.

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Cmt Tem 02, 2016 1:08 pm

Ailem bilmiyor. Söylesem anlamazlar zaten. Hatta kötü şekilde sonuçlar doğuracağı kesin.O yüzden aile konusunda şanssızım. Bir süredir ayrı yaşıyorum ama nereye kadar devam edecek böyle bilmiyorum.Bir yerde patlak verecek diye korkmuyor değilim. Çünkü yanlarına gitsem bir dert gitmesem bir dert. Eskiden oruç kaçırmazdım , şimdi oruç tutmuyorum. Haliyle göze batıyor. Ufak tefek tartışmalar çıkıyor bazen. Umarım dayanmaya devam edebilirim:).

Arkadaş çevremde bilenler var.Anlayabilecek olanlar( en azından saygı duymayı bilenler) durumumu biliyor. Yakın arkadaşlarımın hepsi okul arkadaşlarım zaten. Onlarlada artık sürekli görüşmediğimiz için çok fazla problem olmuyor.Mümkün olduğunca bu tür tartışmalardan kaçınıyorum.

Benim için güzel kısım iş yerimde ki arkadaşların bir çoğu ile aynı fikirde olmamız. Yani sürekli görüştüğüm insanlar ile aynı şeyi düşünüyoruz. Bu da büyük bir rahatlık. Ofiste oruç tutanlar da var ama biz onlara saygılıyız onlarda bize. O yüzden bir problem yaşamıyoruz. Hatta onlar oruçken ofiste bira içtiğimiz bile oluyor :). Bu konuda gerçekten şanslıyım.
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

sarraf
Görüş: hakikatperest
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen sarraf » Cmt Tem 02, 2016 11:12 pm

hector yazdı:Ailem bilmiyor. Söylesem anlamazlar zaten. Hatta kötü şekilde sonuçlar doğuracağı kesin.O yüzden aile konusunda şanssızım. Bir süredir ayrı yaşıyorum ama nereye kadar devam edecek böyle bilmiyorum.Bir yerde patlak verecek diye korkmuyor değilim. Çünkü yanlarına gitsem bir dert gitmesem bir dert. Eskiden oruç kaçırmazdım , şimdi oruç tutmuyorum. Haliyle göze batıyor. Ufak tefek tartışmalar çıkıyor bazen. Umarım dayanmaya devam edebilirim:).

Arkadaş çevremde bilenler var.Anlayabilecek olanlar( en azından saygı duymayı bilenler) durumumu biliyor. Yakın arkadaşlarımın hepsi okul arkadaşlarım zaten. Onlarlada artık sürekli görüşmediğimiz için çok fazla problem olmuyor.Mümkün olduğunca bu tür tartışmalardan kaçınıyorum.

Benim için güzel kısım iş yerimde ki arkadaşların bir çoğu ile aynı fikirde olmamız. Yani sürekli görüştüğüm insanlar ile aynı şeyi düşünüyoruz. Bu da büyük bir rahatlık. Ofiste oruç tutanlar da var ama biz onlara saygılıyız onlarda bize. O yüzden bir problem yaşamıyoruz. Hatta onlar oruçken ofiste bira içtiğimiz bile oluyor :). Bu konuda gerçekten şanslıyım.

Bende de durum çok farklı sayılmaz. Ailem durumdan haberdar değil. Oturup da konuşursam ciddi problemlerin yaşanması kaçınılmaz. Arkadaşları kendimiz seçiyoruz sonuçta beğenmeyen gider deriz ama aile söz konusu olduğunda bu kadar savurgan hareket etmek mümkün değil.

“Genel Tartışma Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir