Dinleri nasıl reddettin?

Forumun diğer kısımlarında yer alamayacak tüm konu başlıkları.

Dinlerden kurtuldun mu? Yoksa bir yolda mısın ya da hiç yolun kesişmedi mi?

Kendimi bildim bileli dinsizim.
0
Oy yok
Eskiden inanç sahibiydim. Sorguladıkça dinlerin uydurma olduğunu anladım.
8
53%
Eskiden aşırı inanç sahibiydim. Sorguladıkça anlayışım değişti.
6
40%
Eskiden beri dinlere pek fazla inanmazdım.
1
7%

Toplam oy: 15

Kullanıcı avatarı
derek
Görüş: Ateist Liberal
Edilen Teşekkür: 8 kere
Alınan Teşekkür: 9 kere

Dinleri nasıl reddettin?

Mesajgönderen derek » Cum Mar 25, 2016 8:54 pm

Merhaba arkadaşlar, bu başlıkta hem hikayelerimizi paylaşalım hem de anket yapalım istedim. Eskiden beri merak etmişimdir insanlar genelde doğuştan mı tanrıyı reddetmeye başlıyor. Yoksa benim gibi aşırı dindarken kurandaki çelişkileri görüp mü tanrıyı reddediyor. Ben tanrıya olan inancımı ateistlerle olan tartışmalarım sonucu kaybettim. Bana göre Kurandaki en büyük çelişki "matematik hatası" olması. Tanrının gönderdiği kitapta böyle bir hata olması kabul edilemez. Bu hatayı gördükten sonra diğer ayetlere de şüpheyle bakmaya başladım. Galiba benim gibi tutucu birinin tanrının olmadığına ikna olabilmesi için matematik hatası gibi somut bir kanıt şarttı. 2012'de bu foruma üye olduktan sonra inancımı tamamen yitirdim.

Not: Allah-tanrı veya din-inanç ayrımı yapmadım çünkü Türkiye'de insanlar eskiden beri Tanrı:Allah Din:İslam olarak aşılanmış. Haliyle küçük yaşta hiçbirimiz bu ayrımı yapmamıştır.
En son derek tarafından Cum Mar 25, 2016 9:44 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.
Düşmanlarım zaten beni tanıyordu belki bir dost görür diye kendimi açık etmeye karar verdim.

Kullanıcı avatarı
Mems
Görüş: Yıldız Tozu
Edilen Teşekkür: 68 kere
Alınan Teşekkür: 58 kere

Re: Dinleri nasıl reddettin?

Mesajgönderen Mems » Cum Mar 25, 2016 10:08 pm

Ben hiç inançlı olmadım, hiç bir bilgiye sahip değilken bile namazın insanların düşünmemesi için yapılmış bir şey olduğunu düşünürdüm. Hep dinsizdim denebilir, ama kendime inançlı zannettiğim o zamanlara bile üzülüyorum kafamda buna yüzde 0.00000001 ihtimal verdiğim 0.000001 sn için bile kendime kızıyorum. Din kavramını kafamdan çıkardım, nefes aldığımı hissettim önceden nefes aldığımı zannediyordum. Zihnin hep köle iken kendini özgür sanıyorsun, gerçekten özgür düşününce çok mutlu oluyor insan.. Ve her şeye daha fazla değer veriyorsun, herhangi bir dine inanan insanların aksine dinsizlik zihnin kanatlanmasıdır bana göre.
Çoğunluk her zaman bir şeylere inanmanızı ister,çok az insan gerçekler den bahseder, çünkü gerçekler zihni rahatsız eder, ama bu haz inanmaktan daha lezzetlidir ve cesaret ister, iki türlüde yaşarsınız biri hakikatle diğeri yalanlarla biter.

Kullanıcı avatarı
hibmariy
Görüş: Agnostisizm
Edilen Teşekkür: 18 kere
Alınan Teşekkür: 19 kere

Mesajgönderen hibmariy » Cmt Mar 26, 2016 1:49 am

Aşırı tutucu bir müslümandım. Ama kendimi bildim bileli sorgularım. Bunun meyvesi de dinlerden kurtulmak oldu. Bir şeye inanıyorsak ne için inandığımızı bilmemiz gerek kanımca.
Tutku "körlük", Cehalet "sağırlık", Korku "dilsizlik" tir.
hibmariy

Kullanıcı avatarı
hector
Moderatör
Görüş: Agnostik Ateist
Edilen Teşekkür: 204 kere
Alınan Teşekkür: 178 kere

Mesajgönderen hector » Pzr Mar 27, 2016 2:33 pm

Daha önce kendi hikayemi hikayelerimiz başlığı adı altında paylaşmıştım. Anket ile birlikte olması daha güzel olmuş.

Kısaca özet geçeyim. Eskiden dindardım.İnceldiği yerden koptu :).

Saygılar
Dünya benim tasarımımdır. Arthur Schopenhauer

Kullanıcı avatarı
Philae
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 24 kere
Alınan Teşekkür: 28 kere

Mesajgönderen Philae » Sal Mar 29, 2016 12:24 am

inançlı bir ailenin inançlı bir evladıydım. bazı şeyleri anlama kapasitesine ulaşınca sorgulamaya başladım.

belli bir yerden sonra inanmaya ihtiyaç duymadığımı fark ettim. yani ne kadar berbat bir şey yaşarsam yaşayayım, tanrıya yalvarma ve ondan yardım isteme gibi bir şey yapmadığımı gördüm kendimde. dinler ve tanrılar benim beynimden silinmişti. tamamen yok olmuştu. bu şekilde yaşamaya devam ediyorum halen, bildiğin hiçbir alakam ve yönelimim yok bu konulara. sanki doğuştan dinsiz biriyim gibi hissediyorum.

Kullanıcı avatarı
Kurnaz
Görüş: Monoteist
Edilen Teşekkür: 23 kere
Alınan Teşekkür: 17 kere

Mesajgönderen Kurnaz » Pzt Nis 18, 2016 1:58 pm

Mezhepleri ve hadisleri reddettim, bu sayılır mı? Çünkü alimlere(!) göre ben de bir mürted(dinden çıkmış kişi)im.
عليها تسعة عشر

sarraf
Görüş: hakikatperest
Edilen Teşekkür: 7 kere
Alınan Teşekkür: 5 kere

Mesajgönderen sarraf » Sal Haz 28, 2016 3:12 am

İnsanların fikirlerinin değişmesine sebep olan yaşadıklarıdır. Kolay kolay kimse toplum tarafından kesin kabul gören olguları eleştirmek istemez. Bunun sonucunu bu forum da gördü zamanında… Benim de canımı yakan dua inanışıydı. Çok istediğimiz bazı şeyler oluyor ve bunların birçoğu da bizim irademizi aşıyor. Bu noktada inanan biri hemen duaya başvurur. Ben de öyle yaptım oldukça uzun bir süre. Fakat süre ne denli uzarsa şüphe de o kadar kanınıza girmeye başlıyor. Sonrasında sorgulama başladı. Filistinde Afganistanda vb yerlerde ölen Müslümanlar için edilen milyonlarca duanın karşılığının olmadığını düşünmeye başlamıştım.O aralar Agnostik net isimli bir site gözüme çarptı. Baktım her telden insan mevcut. Daha evvel de bir ateistle muhabbet etmemiştim hiç. Hele hele agnostik, panteist, monoteist gibi terimler bana çok uzaktı. Sitedeki birçok terimi yeni sekmede yaptığım aramalarla öğrendim diyebilirim. Aslında din cahili olmadım hiçbir zaman. Ama öğrendiğimiz şey “din kültürü” değil tamamen İslami değerlerdi. Bu siteye ilk dahil olduğumda İslami değerleri savunmak niyetinden ziyade doğruyu bulmak yada buldurmak gibi bir niyetim vardı. Sadece bana karşıt görüşten insanlar lazımdı. Zaman geçmeden islama olan inancımdan vazgeçtim. Çünkü toplumumuz tarafından tamamen ahlaksız, cahil olarak nitelendirilen ateistler öne sürdükleri mazeretlerinde haklıydılar.Bir kişi bile islama kasıtsız olarak inanmıyorsa inanamıyorsa tanrı işini şansa bırakmış demektir diyerekten İslam ile bağımı kestim.

Kullanıcı avatarı
NOLAN
Görüş: Ateist
Edilen Teşekkür: 93 kere
Alınan Teşekkür: 76 kere

Mesajgönderen NOLAN » Sal Haz 28, 2016 6:21 pm

90'lı yıllarda kafasında sarıkla camiye koşan bir gençtim..
Benim dinden çıkmama neden olan bir sürü şey var ama kesin kararımı bir kitabı okurken verdim..Hayır,o kitap kuran değil..İlhan Arsel'in ''şeriat ve kadın'' isimli kitabı..
Muhammed çok eşli veya Aişe ile ilişkiye girmiş filan..Bunlar hep bilinen şeyler..Asıl Muhammed'in kadınlara bakış açısı nasıl?Bu önemli..Mesela Muhammed,kadınlarının birbirleri ile kavga etmesinden hoşlanan birisi..Bu ufak nüanslar beni sinir etti tabi ve ''böyle bir peygamber olamaz'' deyip,sağlığıma kavuştum işte..
Doğada ahlak yoktur..

“Genel Tartışma Forumu” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir